PDA

View Full Version : Напрежение и безпокойство... решение?



eclipse06
10-27-2012, 17:36
Здравейте, пиша тук, защото се надявам да получа някой ценен съвет или поне да си помогна до някаква степен с проблема, който имам. В момента съм ученичка в 12 клас и, както на повечето е известно, това е момента на постоянни нерви и напрежение. Бях подготвена, че ще е така, но едно е да го знаеш, друго е да ти дойде до главата.
Положението при мен е следното: като ученичка, не се оценявам нито като много добра, нито като отчайващ случай, да кажем нещо по средата. Дойде времето за подготовка за матури и първоначалния ми план да започна да се подготвям през лятото пропадна, защото се хванах за работа, за да изкарам някой друг лев (както се досещате в момента никак не е излишен) и след това ми се наложи и да пътувам и така неусетно отлетя времето, без да разбера какво се случи. Така и не успях да си "наваксам" или поне да науча нещо в повече, което да ми е от полза.
След тотва дойде време за училище и в момента буквално съм притисната отвсякъде - подготовка за дипломна работа (в училище със специалност съм и през това трябва да мина); проект по свят и личност, чийто обем не е никак скромен, подготовка по БЕЛ; непрекъснати задачи по практика, както и по английски - предметът, по който ще държа втора матура. И в момента положението е такова, че през седмица, две учителката по литература ни кара да правим ЛИС на всички творби от автора, който сме взели, което ми гълта 80 % от времето за учене и по другите предмети. Отделно по практика съм висяла по нощите да си правя домашните на компютъра, по английски до момента не ми оставаше никакво време да уча (преподавателката ми отсъстваше и не сме имали и най-накрая наеха заместничка) и сега и това ще трябва да правя. А е ясно, че и по другите предмети се налага да се прави по нещо и в общи линии 24 часа в денонощието сигурно нямаше да ми стигнат, ако учех качествено по всичко..
Ограничила съм почти до минимум вижданията с приятеля ми, поне е разбран и ми влиза в положението, не прави проблеми, но понякога трябва да си позволя да прекарам някой уикенд с него, в крайна сметка не е най-важно ученето в този живот, трябва да се обръща внимание и на другите неща. (Това беше малко отклонение :))
Другото важно нещо, което реших е, да следвам книгоиздаване в Софийския, за което ми трябва подготовка по журналистика (специалността е в журналистическия факлутет) и съм започнала и с това да се подготвям малко по малко.
И да минем към същинския проблем. Както е проличало от горенаписаното в момента съм страшно притисната и трябва да оплзотворявам всяка секунда от времето ми, но работата е такава, че съм толкова изнервена, че не мога да се съсредоточа в това, което върша. Сега съм в някакъв момент, в който зарязвам всичко и се захващам да правя нещо странично. Самия факт, че знам, че времето няма да ми стигне, ме кара да го правя. По литература ми е бавно ученето, защото не съм много добра, трудно се съсредоточавам, отнема ми много време да запомня някои неща, а по журналистика да не говорим. Днес седнах да направя една пробна матура по английски вкъщи и осъзнах, че съм забравила страшно много неща и трябва да се захвана сериозно с граматиката, което ще ми глътне от така или иначе никаквото време, но ще трябва да го направя. Пробната матура е след седмица, а аз буквално съм до никъкде.
За курсове нямам нито време, нито финансова възможност, освен ако не се хвана на няква работа, което в момента е неизпълнимо. Та в момента съм в една задънена улица и ми трябва някакъв съвет как да процедирам, за да успявам се справям с нещата. (Допълнително ме напряга факта, че във вторник имам контролно по БЕЛ и вместо да си преговарям по английски, което ми е малко по-ненатоварващо, трябва да се готвя за него... въобще съм го втасала отвсякъде :) )

Реших тази съботна вечер да си взема малко въздух, да се видя с приятеля ми и да си почина, но отлагането на проблема не води до неговото решение. Затова споделям всичко това тук - хем да ми олекне, хем с надеждата да получа някаква насока, съвет, нещо очевидно, което съм изпуснала и което ще ми помогне да подредя този хаос, в който съм попаднала.
Предварително благодаря :)