PDA

View Full Version : Кратък въпросник за хората БЕЗ сливици.



jghgh
10-30-2012, 12:27
Един кратък въпросник за хората с извадени сливици.
Моля да се включват само хора с извадени сливици, защото от техните мнения се интересувам. Нека пишат и компетентни хора, занимаващи се по някакъв начин с медицина (като например kalpazanka). Ще съм благодарна, ако в тази тема има повече точна информация, а не "чувал/а съм това","ЕЖК" ("Една жена каза...") и т.н.
Вярвам, че така темата ми ще е максимално полезна за всеки, който обмисля да си махне сливиците.

Да започнем.
1. Защо махнахте сливиците си?
2. На каква възраст го направихте?
3. Трудно ли се възстановихте от операцията?
4. Колко често боледувахте преди да ви извадят сливиците? Моля, опитайте се да бъдете конкретни (например n пъти годишно или поне приблизително)
5. Колко често боледувате сега, когато сте без сливици? От какво и колко често?
6. Срещате ли проблеми откакто нямате сливици и ако да, от какъв сорт са?
7. Чувствате ли се по-здрави, откакто нямате сливици?
8. Съжалявате ли, че махнахте сливиците си?


Задавам тези въпроси, защото обмислям да махна своите сливици, но получавам противоречива информация дори от лекари.
За мен е важно да разбера дали хората без сливици боледуват по-малко спрямо тогава, когато са имали сливици и дали получават усложнения от сорта на бронхопневмонии, инфекции на дихателните пътища и други такива гадории, от които сливиците би трябвало да предпазват.
Ще се радвам на точни и конкретни отговори, защото сама ми е трудно да преценя дали да махна сливиците си, а по този въпрос и лекарите спорят. Днес специалист по УНГ ми каза, че да правя 2 пъти годишно ангина не е много - за него сливиците са проблемни, само ако правят остри гнойни ангини 3-4 пъти годишно. Друга лекарка пък е на мнение, че щом всяка година имам ангина (макар и не гнойна), то определено състоянието е хронично и отстраняване трябва да се извърши.
Затова и толкова въпроси..

Е, слушам ви!

mlakniwe
10-30-2012, 12:34
1. Защо махнахте сливиците си?
Защото често боледувах

2. На каква възраст го направихте? първо ми махнаха 3тата сливица, бях 3-4 годишен и после ми махнаха другите 2 бях 11-12годишен с пълна упойка и нищо не усетих

3. Трудно ли се възстановихте от операцията? Ами към 1 месец може и по-малко да е било трябва да ядеш само супички и меки храни щото инъче те боли като преглъщаш имаш там едни налепи след операцията, не е толкова страшно, просто трябва да не се ядът твърди работи

4. Колко често боледувахте преди да ви извадят сливиците? Моля, опитайте се да бъдете конкретни (например n пъти годишно или поне приблизително) ами доста, постоянно имах гнойни ангини, кашлица и тнт

5. Колко често боледувате сега, когато сте без сливици? От какво и колко често? 2-3 пъти на година най-много

6. Срещате ли проблеми откакто нямате сливици и ако да, от какъв сорт са? не

7. Чувствате ли се по-здрави, откакто нямате сливици? да, но пък на всеки различно се отразява, все пак сливиците имат защитна функция и блез тях по лесно прониква бактерии в организма

8.Съжалявате ли, че махнахте сливиците си? не, по принцип наще са решили да ми ги махат, пък и личната им е казал, че по-добре е без тях, аз съм бил малък и не помня много беше преди доста време

DisappointedDreamer
10-30-2012, 12:37
Ще пиша тъй като имам брат близнак, чиито сливици са били вадени 3 пъти и тъй като и аз смятам да си махам мойте :Д Първите два пъти махнаха 3-та сливица, а последния път махнаха всички.

Питах го и това са му отговорите:

1. Махна ги защото много боледуваше. Често караше ангини и пневмонии.
2. Между 6-8 години.
3. Не. Почти не е имало проблеми.
4. Ох, беше болен почти всяка седмица. Най-често настинки, но и бронхити, ангини, пневмонии - все неща, атакувайки белите дробове и гърлото. Над 4-5 пъти да е било годишно.
5. Ужасно рядко. Не е боледувал от 2 години, като последно беше някаква бактериална инфекция. Дори настинки не хваща.
6. Не среща проблеми. Единственото нещо е, че трябва по-добре да си пазиш гърлото и да не дишаш през уста, че всичко се стича надолу, тъй като няма бариера, която да те предпази.
7. Да.
8. Не.

titinkaa
10-30-2012, 14:25
1. Защо махнахте сливиците си?
Защото боледувах доста често и винаги бях с гнойна ангина.

2. На каква възраст го направихте?
На 17.

3. Трудно ли се възстановихте от операцията?
Отне ми 20 дни възстановяване.Виеше ми се свят от глад,но мина.Отслабнах 10кг,но после си ги върнах след като почнах да се храня нормално.По време на възстановяването пиех протеини по предписание на лекаря.

4. Колко често боледувахте преди да ви извадят сливиците? Моля, опитайте се да бъдете конкретни (например n пъти годишно или поне приблизително)
Извадиха ми ги 2010г. лятото,като през цялата 2010г. от януари до август боледувах всеки месец.А предишните години боледувах по 3-4 пъти в годината.

5. Колко често боледувате сега, когато сте без сливици? От какво и колко често?
Откакто ми ги извадиха съм боледувала 2 пъти за 2г. и то само зимата с лека настинка-хрема и леко зачервено гърло,но всичко се оправя с Голд Рекс и витамини.

6. Срещате ли проблеми откакто нямате сливици и ако да, от какъв сорт са?
Нямам проблеми,само понякога имам очестено биене на сърцето,но е моментно и много рядко се случва,но това е,защото нямам сливици и сърцето не се натоварва.

7. Чувствате ли се по-здрави, откакто нямате сливици?
Да,определено.

8. Съжалявате ли, че махнахте сливиците си?
Не,даже трябваше да ги махна преди години,защото от малка много боледувах.

vessy :)
10-30-2012, 14:34
1. Защо махнахте сливиците си?
Защото много често боледувах
2. На каква възраст го направихте?
На 4 години
3. Трудно ли се възстановихте от операцията?
Бях доста малка но бързо се възтанових и помня че не беше страшно
4. Колко често боледувахте преди да ви извадят сливиците? Моля, опитайте се да бъдете конкретни (например n пъти годишно или поне приблизително)
Почти всеки месец по 2 пъти
5. Колко често боледувате сега, когато сте без сливици? От какво и колко често?
Около 2 пъри годишно.Предимно ангина
6. Срещате ли проблеми откакто нямате сливици и ако да, от какъв сорт са?
Не
7. Чувствате ли се по-здрави, откакто нямате сливици?
Да
8. Съжалявате ли, че махнахте сливиците си?
Не

jghgh
10-30-2012, 20:49
Благодаря ви!
Други има ли?

Violenza
10-30-2012, 21:02
лслслс! :Д