PDA

View Full Version : ПОМОЩ!!Съчинение разсъждение



sweetcake
10-31-2012, 02:40
Не съм сигурна дали точно тук трябва да напиша това...
Тази година съм седми клас и както всички знаете, имам мноого важни изпити. Мислех, че ще се справя с литературата тази година, но уви много съм зле в писането на съчинение разсъждение. Проблемът ми е, че го пиша съвсем сама, докато моите съученици използват помагала. Ако може да ми кажете някои помагала, за които мислите, че ще ми помогнат...
Благодаря предварително!

ACrimeNovelist
10-31-2012, 06:23
Аз съм се учил без помагала и вярвам, че съм много добър в писането на съчинения. Те са комбинация от няколко елемента - да насочиш ума си в определена посока; да използваш богат речник и ясен език, така че всичко да ти се разбира; да следваш определена структура; да успееш да изтъкнеш важните неща. Помагалата най-вече ти казват кои са 'важните неща'. Останалите неща се усвояват с упражнения. Съветът ми е да научиш добре какви са елементите на съчинението и да започнеш да пишеш (първия път сигурно ще ти отнеме около 2 часа). Ако качиш някаква част от опита си, вероятно ще ти кажем къде бъркаш.

sweetcake
10-31-2012, 13:19
Благодаря!

Amore-Mio*
11-11-2012, 13:34
Прочети няколко пъти текста и разбери основните и важните неща.
Тук се крие ключа за постигане на добър успех.

Останалото: мислиш върху темата и разсъждаваш. Това се иска от теб.
Бихме ти дали насока върху дадена тема, ако искаш.

SunshineM
11-11-2012, 13:39
Можеш да четеш анализи. Има такива книжки, интернет също е бъкан с анализи, разсъждения.. И да имаш помагала не преписвай всичко от тях! Съвет: потърси си помагала от библиотеки, учители по БЕЛ, деца, които вече не са седми клас. Чети в интернет анализи, но ги подбирай защото не всички са верни! И като ти се наложи да правиш писмена работа си подбери около 5-6 може и повече примерни работи и ги изчети подробно. Маркирай фрази, които ти харесват и на основата, която ти е дадена в примерната работа пиши и ти! :)

Makenzi97
11-11-2012, 14:07
Моя съвет е анализите на "изявените" критици да не ги четеш изобщо, защото са логорейни бълвочи и избиване на комплекси. Прилагай лични и нестандартни разсъждения по темите. Опитай се да впечатлиш оценяващия с нещо ново. Ако е поне малко свесен и си разбира от работата ще го оцени. Последното съчинение, което аз предадох за оформяне на оценка, например, описваше загатнатата хомосексуална връзка между Ахил и Патрокъл в Илиада-та.