PDA

View Full Version : Довиждане минало!



iwwo_
11-03-2012, 14:09
Според вас възможно ли е човек да се промени напълно? Защото има 2 противоречиви цитати " Хората се променят " и " Веднъж .... винаги ... "

Има хора с наистина ужасни преживявани или са били просто ужасни самите те, мислите ли че един такъв човек може да се промени и да се роди нова личност в него?

Auriss
11-03-2012, 14:20
Хората непрекъснато се променят дотогава, докогато средата им е динамична (демек променлива). Иначе казано - докато търсиш мястото си под Слънцето ще преминеш безброй трансформации. При някои са очевидни, при други - не толкова. Въпросът е, че ги има.

Да кажеш, че хората винаги си остават същите може и да важи в случай, че е по адрес на някой семеен, 50-годишен човек.

DisappointedDreamer
11-03-2012, 14:38
Напълно нова личност? Не.

Иначе, Аурис ти го обясни.

UNITED2
11-03-2012, 15:57
Можеш да промениш държанието си,можеш да промениш външния си вид,но никога не можеш да промениш това което си.
Ако има промяна,то тя е само временна,човек винаги се връща към това което е,независимо колко много иска да се промени.

tori
11-03-2012, 16:15
Хората се променят, да. Но не всички. Някои цял живот си блъскат главите в стените (или блъскат главите на другите в стените, зависи от съответния случай), други пък са като хамелеони и се променят със скоростта на светлината. Всичко зависи както от средата, така и от волята на човека. Ако все си казваш, че проблема не е в теб, а в другия примерно, и го даваш спокойно, чакай да се промениш.

DisappointedDreamer
11-03-2012, 18:28
А фактът, че се променяш толкова бързо не е ли нещо негативно? Не показва ли това колко лесно можеш да бъдеш манипулиран или повлиян от външен фактор (човек, явление, събитие, дори предмет, песен, литературна творба)? Не показва ли, че си слабохарактерен, неспособен да отстоява своето мнение?

Не казвам, че трябва да си като кон с капаци. Напротив, трябва да си винаги open-minded. Но също толкова трябва да си останеш critical.

Интересно ми е. Не се заяждам, търся дискусия :Д

draid
11-03-2012, 19:01
Може да се промени човек, всичко е в главата.

FlippanT
11-04-2012, 10:58
А фактът, че се променяш толкова бързо не е ли нещо негативно? Не показва ли това колко лесно можеш да бъдеш манипулиран или повлиян от външен фактор (човек, явление, събитие, дори предмет, песен, литературна творба)? Не показва ли, че си слабохарактерен, неспособен да отстоява своето мнение?

Не казвам, че трябва да си като кон с капаци. Напротив, трябва да си винаги open-minded. Но също толкова трябва да си останеш critical.

Интересно ми е. Не се заяждам, търся дискусия :Д


Донякъде си права... Не би трябвало всяко нещо което се случи да те променя, но трябва да се адаптираш. И все пак, много малко хора могат да се адаптират достатъчно бързо, за това им е много по-лесно някой друг да им управлява живота.

Amore-Mio*
11-04-2012, 16:03
Напълно възможно е човек да се промени, но чак да се превърне в една нова личност - съмнявам се.
Много от факторите карат подтикват човека към промяна, независимо външна или вътрешна такава. Дали съзнателна или несъзнателни, човек си търпи промяна.

Kaena Smith
11-05-2012, 09:07
Да се промени "напълно"?Зависи от това какво разбира човек под "напълно",но ако говорим за минаване от една в друга крайност,напълно възможно е.Друг е въпроса дали ще се случи,защо и т.н.
Превръщане в "напълно нова личност"?!Невъзможно!От където и да го погледнеш,няма как да се случи.Колкото и да се промениш,винаги ще запазиш стари свои качества,предимства,
вкусове,негативи и т.н.Разбира се,ако гледаме на "напълно нова",като на "напълно различна" личност.
Ако става дума за ужасни събития,в животът на всеки има някакъв преломен момент,в който светът му се срива.Едни се променят,заедно с приоритетите и ценностната си система,други - не.Едни се променят към по-добро,други-лошо.Промяната може да е почти незначителна,а може и да е огромна.
Що се касае до обстоятелства и среда,човек така или иначе се променя с времето.А през въпросното време се среща с нови хора,сблъсква се с непознати за него досега идеи,добива известни знания.Постепенно интересите му го насочват в определени посоки и промяната,постепенна или драстична,е неизбежна.
Разбира се,вътрешната промяна,често бива последвана от външна и скоро човекът ни се струва "напълно" променен,но в действителност не е така.
Това,че мнението ти се променя,в никакъв случай не те прави слабохарактерен.Така или иначе всички книги,филми и изобщо произведения,са с цел да ти повлияят.А промяната на гледна точка и становище,е желателна,особено когато е градивна и положителна.

tori
11-05-2012, 09:13
А фактът, че се променяш толкова бързо не е ли нещо негативно? Не показва ли това колко лесно можеш да бъдеш манипулиран или повлиян от външен фактор (човек, явление, събитие, дори предмет, песен, литературна творба)? Не показва ли, че си слабохарактерен, неспособен да отстоява своето мнение?

Не казвам, че трябва да си като кон с капаци. Напротив, трябва да си винаги open-minded. Но също толкова трябва да си останеш critical.

Интересно ми е. Не се заяждам, търся дискусия :Д
Права си, да. Никъде не съм казала, че е хубаво твърде честото променяне. ^^ Иначе за дискусия точно на тази тема недей да търсиш мен - на едно мнение сме. Мразя промените и едва-едва се оправям с тях.

DisappointedDreamer
11-05-2012, 09:17
Права си, да. Никъде не съм казала, че е хубаво твърде честото променяне. ^^ Иначе за дискусия точно на тази тема недей да търсиш мен - на едно мнение сме. Мразя промените и едва-едва се оправям с тях.

Дишай, не нападам никого. Просто мисля. :Д
И разбрала си ме погрешно. Може да съм традиционалист, но смятам, че промените са наложителни. Не може да си живееш със стереотипни мнения като това, че фактът че пушиш/пиеш/шмъркаш означава автоматично че си дегредирало същество, незаслужаващо да бъде част от обществото. Промените са наложителни. Не можем да живеем с грешните си представи, мислейки ги за вярни.

tori
11-05-2012, 10:17
Ама аз дишам... Явно не сме се доразбрали. Имах в предвид, че не е хубаво както да си като кон с капаци, така и да се обръщаш натам, накъдето духа вятъра. И казвам също, че не мога да се приспособя към промените лесно. Това, че са наложителни, не значи че са добри. Примерно мога да свикна с идеята, че в банята лазят хлебарки въпреки всички отрови, които слагаме и да светвам лампата, за да ги изгоня, но не мога да свикна с мисълта, че трябва да деля стаята си с още някого, например.

DisappointedDreamer
11-05-2012, 10:41
^'Щото нахлуват в личното ти пространство, затова.

И, говоря за промени в характера.

mayaaa
11-05-2012, 14:09
Мисля, че да или поне на мен ми се е случвало.... 2 пъти. :D

Aspire
11-05-2012, 20:09
Можеш да промениш държанието си,можеш да промениш външния си вид,но никога не можеш да промениш това което си.
Ако има промяна,то тя е само временна,човек винаги се връща към това което е,независимо колко много иска да се промени.

Това, което СИ не се ли определя от държанието (включващо характер, възпитание, обноски, как се държиш с останалите...) и външния вид (който показва какво първо впечатление правиш)?! Следователно винаги можеш да промениш себе си стига да искаш достатъчно много, да си последователен и да имаш някаква цел за да се захващаш с това. А и ако човек винаги се връщаше към това ,,което е ", то независимо през какви неща преминаваме и колко израстваме по пътя, ние трябва да си останем с бебешкото си държание и акъл, така ли?
Според мен всеки човек заслужава втория шанс, който той сам трябва да си даде :)) .

Lucho
11-05-2012, 20:12
Рязко разграничаване и забравяне на миналото няма как да се случи. Светът не е толкова голям.

aks13v
11-05-2012, 21:27
Миналото не се забравя, а и не трябва. Всяко нещо, добро или лошо ни променя и ни оформя като личности. На мен лично са ми се случвали основно лоши неща и то много лоши, за които нямам вина, но и няма как да ги забравя и да не живея с тях. Аз съм такъв какъвто съм, защото животът така ме е очукал и съм абсолютно сигурен, че никой и нищо не може да ме промени освен отново самият живот. Опитвал съм се да мисля позитивно, дори в кофти ситуации, но не мога, просто съм си реалист и се чувствам неестествено ако си сложа розови очила.
Така дЕ, имам предвид, че не можем да се променим ей така, изведнъж, щото просто сме го решили, трябва да ни се случи нещо много голямо и пак не е сигурно дали ще ни промени.

iiordanova
11-06-2012, 13:31
Всички се променяме.Просто не всички го осъзнаваме.
Но когато говорим за "пълно променяне" тук зависи какво се има предвид. Защото,ако имаш желанието и волята можеш да постигнеш успех и да промениш нещата напълно. Но не мисля,че напълно можеш да промениш характера си.