PDA

View Full Version : Закона на Бойл-Мариот



Game_Fan98
11-03-2012, 19:27
Един приятел от 9 клас,ще го изпитват в понеделник
за стар материал и не може да намери
този закон.Аз не мога да помогна,защото
всичките ми определения в учебника по физика
са задраскани.Малко помощ.

Illusion772
11-03-2012, 19:41
Първо не съм сигурен какво точно са говори в учебника ти за закона , това което ще ти напиша е от учебник по кандидат-студентска неорганична химия
Според закона на Бойл Мариот при постоянна темп. pV = const откъдето следва и че общото налягане на системата се повиши 2 пъти обемът ще намалее два пъти , при което ще се повиши концентрацията на реагиращите вещества и получените вещества или
+2xP > +2xV > - 2xC
P-налягане
C- концентрация
V - обем
Това е химичната гледна точка на закона
Успех

mimsssssss
11-03-2012, 19:46
Ти сериозно ли? В Уики има всичко, бре деца...

Законът на Бойл-Мариот (понякога просто наричан Закон на Бойл) е закон за газовете и по-специално за идеалния газ. Има много спорове относно името на закона, тъй като той е открит поотделно от двама души, без те да си споделят каквато и да е информация помежду си за откритието — ирландецът Робърт Бойл и от французинът Едмон Мариот. Бойл е открил закона през 1662 година, а Мариот през 1676 година. И ирландците и французите отхвърлят името на другия физик от името на закона, но днес е прието той да носи името и на двамата, въпреки разногласията. Законът на Бойл-Мариот гласи:

„Ако определено количество идеален газ се държи при фиксирана температура, обемът (V) и налягането (P) му ще бъдат обратнопропорционални“.

Тоест когато едният параметър намалява, другият ще увеличава стойността си и обратно.
Външни препратки

draid
11-03-2012, 19:47
Това се отнася до идеалните газове.

Закона най-просто казано гласи, че при постоянна температура Т, произведението от налягането и обема е константа.

T= const => pV = const

В интернет е пълно с материали, а предполагам, че го има и в учебника ви.

Game_Fan98
11-03-2012, 20:01
Благодаря!