PDA

View Full Version : Химия - изравняване на уравнения !



pepochko
11-07-2012, 14:42
Плс някой може ли да ми обясни по най простият начин как се изравняват формули по химия.Тая година влезнах в мг-то и на входното по химия (8 клас) имам двойка :Х и г-жата ми каза че докъто не седна да уча няма да ми пише по висока оценка а аз уча уча и уча и нищо не става :Х чета уроците по 10 пъти и нищо ии най големия проблем незнам кви са тия формули и вообще как се изравняват , знам само че ако горе има двойка и долу има двойка! Помогнете моля ви че при следваща двойка наще ще ме изнесат от нас ;d

Allex
11-07-2012, 16:37
изравняваш така че от двете страни на равното да бъде равно на една и също...

pepochko
11-07-2012, 17:20
a как се изчислява от едната страна колко е и от другата страна колко е ?? малко по подробно можели :D

Lucho
11-07-2012, 20:33
Ами най-лесно така може да се каже. Имаш например взаимодействие на натрий с хлор при което се получава натриев хлорид. Първо:

Na + Cl2 ------> NaCl

ОК - получил си продукта. Натрият е алкален метал и неговата молекула не е двуатомна. Хлорната молекула обаче е двуатомна, затова се записва Cl2, а не само Cl. Изписването без двойката представлява един атом хлор или един мол хлорни атоми. Прави впечатление, че в ляво имаш ДВА АТОМА хлор при реагиращите вещества, а в дясно при продукта в молекулата на натриевият хлорид имаш само ЕДИН АТОМ хлор. За да бъде изравнено уравнението трябва да поставиш съответните коефициенти, така че да получиш както отляво, така и отдясно еднакъв брой атоми и молекули. В случая поставяш коефициент 2 /две/ пред натриевият хлорид и се получава:

Na + Cl2 ------> 2NaCl

До тук добре. Вече имаш два мола натриев хлорид. Но поставяйки двойката пред NaCl вече броят на натриевите атоми става ДВА отдясно, а отляво е само ЕДИН. Поставяш двойка и при него:

2Na + Cl2 ------> 2NaCl

Задължително си правиш проверка:
2Na : 2Cl -------> 2Na : 2Cl

Изпълнено ли е горното значи всичко е точно. Малко по-напред ще учиш и друг метод за изравняване, който е малко по-сложен, но в основата стои този. Научи го, това е най-елементарното нещо. За повече изравнени реакции виж реакциите тук: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B9

pepochko
11-08-2012, 13:02
Мерси Lucho г/д го разбрах. ;)