PDA

View Full Version : Депресия ? ? ?



qna_m
11-07-2012, 17:51
Здравейте , моят проблем е че напоследък , от около 2 седмици все ми е едно такова криво , мрачно , мисля само негативни неща , много ми е нервно и съм много разсеяна , досега не ми се е случвало , дори попринцип съм си много позитивен човек , не знам какво ми става . Дали е някаква депресия ? На вас случвало ли ви се е ? Трябва ли да се консултирам с психолог ?

jghgh
11-07-2012, 17:57
ако мислиш, че ще ти е от полза - консултирай се.


клиничното определение за депресия е състояние, траещо не по-малко от 6 месеца, със загуба на тегло и апетит, нарушен сън, мрачни мисли и т.н.; но всичко това в продължение на не по-малко от 6 месеца.

в тоя контекст ти не си истински депресирана. не и по "сериозния начин".


а би ли споделила от какво е продиктувано това състояние?

Elli *
11-07-2012, 18:02
нда и на мен ми е така от няколко дена ...
искам да си изразя чувствата, но не мога
странно е ;д

qna_m
11-07-2012, 18:12
това е най-лошото че дори не знам от какво е , изнервям се и от най-малкото и само лоши работи мисля :(

DisappointedDreamer
11-07-2012, 18:26
ако мислиш, че ще ти е от полза - консултирай се.


клиничното определение за депресия е състояние, траещо не по-малко от 6 месеца, със загуба на тегло и апетит, нарушен сън, мрачни мисли и т.н.; но всичко това в продължение на не по-малко от 6 месеца.

в тоя контекст ти не си истински депресирана. не и по "сериозния начин".


а би ли споделила от какво е продиктувано това състояние?

или повишаване на апетита. някои хора губят апетит, други се утешават с храната.

qna_m
11-07-2012, 18:28
да , сега като се замисля май започнах да похапвам повечко .....

TheBeliever
11-07-2012, 18:44
да , сега като се замисля май започнах да похапвам повечко .....

И вече започва самовнушаването. Ако ти кажем, че депресията е съпроводена с косопад, ще се замислиш, че май и повече коса ти пада от обикновено.

Не се филмирай. Всеки има кофти периоди. Не им придавай такава важност и ще отминат преди да се усетиш.

jghgh
11-07-2012, 20:01
DD, според лекторката ни* (на която също възразихме, че се случва и прекаляване с яденето) депресия се съпровожда само с понижаване на апетита, нежелание за ядене, за живот, за движение, за активност.
в международния класификатор на болестите (познат в БГ като МКБ10, mimssssss, която също учи психо- го спомена днес в един от постовете си) също не е упоменато за повишаване на апетита.
наистина да се претъпкаш с храна се забелязва в стресови ситуации, но при депресия общата картина, поне по това, което ни обучават, най-вече се изразява в неядене, нарушен сън - прекалено много/малко, сваляне на тегло (при някои драстично) и др. такива.
има логика, защото депресираните хора не искат да живеят в крайна сметка, нали :Д и не им се яде, не се и сещат да ядат, което е есенциално за живота на човек.

разбира се, не трябва да се подценява, че за депресията не се знае много.. поне така твърдят източниците, от които чета.


не поправям, ми си говоря, че ми е интересна тази тема :>


*от 11 години терапевт, д-р на науките, някви дисертации в Кеймбридж е писала и тн


авторке, ако се притесняваш толкова отиди на психолог. малко е странно така без причина да садваш, но може да е от смяната на сезоните.

SHPAIdURmeN
11-07-2012, 21:23
ООООООООООООООФФфф, Авторке я не се вкарвай в някви филми и истории, че ми ставаш смешна :D. Нищо ти няма просто е някакъв период явно. Случайно да си си харесала някое момче ?

JustaLittleKid
11-08-2012, 11:18
Според мен, когато си в опасната тийнейджърска възраст, такива леки "депресийки" са нещо често срещано. Заради нищо. Ей-така... просто ти става криво. Опитай се да го преодолееш, излизай с приятели, гледай позитивни филми, слушай весела музика. Чети! Всичко е временно, ще се оправиш:)))

PS. Ето ти една наистина готина и позитивна песничка:
http://www.youtube.com/watch?v=71KdkbT7FKA (:

psychopath
11-08-2012, 14:39
Има различни видове депресивни състояния и не може да се твърди, че под 6 месеца не се говори за депресия. Както и симптомите (които са различни за различните депресии) не се изчерпват с нарушен сън, загуба на апетит/тегло и 'мрачни мисли'.
При една депресия симптом може да бъде безсънието, при друга обаче съня има доста по-голяма продължителност и обхваща около 60-70% от денонощието и т.н

Впрочем, през миналият век срещу депресивни състояния са предписвали амфетамини и това го споменавам като интересен факт, а не, че авторката трябва да започне да използва, за да се почувства по-добре. : )

ПС - доста тийнейджъри страдат от хипохондрия, макар и в лека форма...поне според моите наблюдения. : )

DisappointedDreamer
11-08-2012, 14:48
Това за апетита е интересно. Мерси за инфото.

JustaLittleKid
11-08-2012, 15:51
Стига сте вкарвали момичето във филми. :Д

DrammaRammaQueen*Beauty
11-08-2012, 20:47
Иди на фитнес, потренирай малко , излез с приятели , посмейте се и всичко ще ти бъде Ок.
Ти ще бъдеш доволна от себе си , ще се мотивираш и ще започнеш да си поставяш цели...
Бъди по-активна , не го мисли толкова много негативното , перфектен живот няма,so..
Не се отчайвай ;)

Amore-Mio*
11-09-2012, 06:57
Един нормален период от твоето юношество, това е!
Убедена съм, че всеки от нас се е чувствал поне веднъж така.
Спокойно.

Колкото до психолога - няма лошо, а ако и ти смяташ, че ще ти е от полза - консултирай се.

jghgh
11-09-2012, 10:23
Психопат, казвам го във връзка, че всички тинейджъри злоупотребяват с думата депресия.
за клиничен случай на депресия -> т.е. "същинска" депресия се говори за състояние, не по-кратко от 6 месеца с описаните в МКБ10 симптоми (на него ще му правят ново издание, бтв).
може, разбира се, да се спори с международния класификатор. нали в америка позитивните психолози се стремят да не се придържат към него, с идеята, че представя нещата много болнично и набляга само на негативните страни от характера на пациента.
но това са други теми и полемики.

професионално погледнато (а аз звуча смешно, защото не съм дори още бакалавър) авторката няма депресия в оня страшен смисъл на думата. ест., не е работа на хората, които не учат психо- и не се интересуват задълбочено да знаят точната дефиниция на думата 'депресия'. аз се опитвам малко да вкарвам яснота, понеже се злоупотребява с термина :д

тва простО имах предвид, нищо повече.

и, да, знам че съм дразнеща, типичния новак, който е тръгнал да учи нещо и е екзалтиран, но не мога да се стърпя :<<<

psychopath
11-10-2012, 11:12
И с депресия, и алкохолизъм, и зависимости... даже смятам, че е по-скоро черта на българите, не само на тийнейджърите.
Сългасих се.

Между другото ти къде влезе? Помня, че си говорехме пролетта-лятото, но не разбрах в крайна сметка какво се случи... :Д

Doctor_Satan
11-10-2012, 11:56
Здравейте , моят проблем е че напоследък , от около 2 седмици все ми е едно такова криво , мрачно , мисля само негативни неща , много ми е нервно и съм много разсеяна ,

И на това му викаш депресия?

http://prikachi.com/images/347/5477347R.jpg