PDA

View Full Version : Интерпретативно съчинение - ВАЖНО (ЗА ПЕТЪК!)



dragonbooi
11-07-2012, 20:31
Здравейте,
Изобщо не съм добър в интерпретативните съчинения и си помислих, че ще можете да ми помогнете.. Трябва ми за петък.. Благодаря ви предварително :) Ето и нещата които ми даде госпожата:

Природата-израз на душевно състояние на човека в "Пролетен дъжд","Светло Утро" и "Кръгозори надвесени" (план-конспект)

I. Увод - Чрез Николай Лилиев Българската поезия става инструмент способен да изрази всичко. Поетът създава пейзажни стихотворения, които се превръщат в тихи, изповедни песни на душата.

II. Изложение:
1. Теза - пример вариант:
Трите стихотворения пресъздават конкретни природни картини - пролетта, утрото, есента. Чрез тях се изразява душевното състояние на лирическия герой, който мечтае за един по-добър, нежен и съвършен свят, но мечтата му се оказва блян и това поражда тъга.
2. Аргументи:
-как Лилиев използва изразните средства на символизма (символните образи)
-пролетният дъжд като символ на пречистването и прераждането на новото начало
-светлото утро - картина а хармония и красота
-кръгозорите надвесени - усещане за безизходица и самота
-съпоставка на емоционалната атмосфера в трите текста. Как чрез музиката на стиховете е предадено изживяването на душата?
III. Заключение - Пейзажните елементи и музикалното съвършенство на стиховете на Лилиев са израз на стремежа на личността към съвършенство, лирическият герой е художествена проекция на самия автор.

dragonbooi
11-08-2012, 18:53
Хайде моля ви помогнете мии ;(

Makenzi97
11-08-2012, 20:22
Ми то, мойто момче, в тоя конспект ти е дадено всичко дето ти трябва, просто го доразвий колкото можеш, нататък даскала ще ти даде насоки.

sexa_na_kompleksa
11-10-2012, 15:12
Виж тук, ако не е твърде късно: http://www.neznam.bg/%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/91-%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B9-%D0%9B%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B5%D0%B2