PDA

View Full Version : Есе по литература спешно !



painmaker
11-15-2012, 13:03
Здравейте на всички !

Утре имам есе по литература, като трябва да изразя представата си за античното гръцко общество - с какво са се хранили, как и къде живеят, как се обличат, как се събират и за какво говорят а също така и живота на Олимп (тоест на боговете) трябва да е с минимум 150 думи ! Спешно ми трябва помощ защото вобще не знам какво да напиша и хич ме няма на тая тема ! Ще съм благодарен на всякаква помощ !

.Wonder
11-15-2012, 13:29
Миналата година писах съчинение за един ден в живота на елините и сега ще препиша главните неща от тетрадката си по история. Толкова много се надявам нещо от написаното да ти послужи, стискам палци.

Външен вид- дребни и мургави; дълги бради, без мустаци ИЛИ къси бради, с мустаци.

Закуска- хляб, напоен с вино; няколко смокини и/или маслини.
Обяд и следобедна закуска- лека и умерена храна
Вечеря-обилна (например кървавица, което в учебника ми беше написано кървацица lol :D)
Ако е имало гости, мъжът и жената ВИНАГИ се хранели разделени.
По-често на масата присъствали вегетариански храни-лук, маслини, зеленчуци, хляб. Понякога имало риба или свинско месо.
Напитки- вино, съхранявано в амфори; козе мляко; вода.
Ползвали лъжица и нож, но не и вилица.

Площадът при елините се наричал Агора. Там се събирали и рано сутрин подреждали продукцията/дивеча си на предварително платени сергии. Минавали чиновници, отговарящи за реда и спокойствието на площада.

Професиите- рибари, занаятчиии, берачи на маслини, предачи.....

Кварталите-хаотично построени, а общинските сгради-масивни и представителни. В някои къщи се извършвала стопанска дейност. В някои по-богати къщи се извършвало обучение. Елините имали гимназиони и школи на философи.
Къщите били най-често паянтови. Жените се грижели за децата и за чистотата на дома. В къщата, стаята на жената се намирала в северната част и била добре охранявана и отделена от другите стаи.

Модата при жените-пеплоси, хитони, туники, а в по- студено време- химатиони.
Модата при мъжете-хитони и химатиони.

Прически на жените- прибрана, вързана коса. Жените, без робините и вдовиците, били дългокоси.
Мъжката прическа- различна, в зависимост от възрастта, личното положение и епохата.

Жените по цял ден седяли вкъщи, а мъжете били на театър, в храм, на стадион, на Агората, а вечерно време- в андрон, със свои приятели.

painmaker
11-15-2012, 14:09
Мале още едно такова и съм готов за утре ! lol :D Мерси !