PDA

View Full Version : ТУ София



someonerandom
11-15-2012, 14:11
В момента продължавам дългото си пътуване към осъзнаване на това какво по дяволите да уча,и започнах да обмислям нещо с компютри в Техническия в София.Досега се бях ориентирал към Военоморското тук във Варна,обаче честно казано ме плаши мисълта,че с това пътуване ще ми се попреебе живота и ще съжалявам някой ден.Проблемът е,че не съм с добра диплома.Така или иначе смятам да си повиша оценките по математика от 9,10 и 11 клас,обаче все пак не знам какви шансове имам,а в сайта не можах да се ориентирам много на пръв поглед,така че да питам-някой запознат да ми обясни как се влиза,кои оценки се гледат и т.н?

someonerandom
11-16-2012, 11:47
Никой ли няма да ме отрази? :S 8-)

Wednesday666
11-16-2012, 16:47
Чакай, стой.
Кажи ми първо какво ще завършиш и какво искаш да следваш.
Защото като ми кажеш само някви университети не мога да ти дам и минимални насоки.

Ако става дума за информационни - най-доброто е ФМИ, към СУ, но там трудно се влиза. Смисъл, че е много учене. Но все пак - обясни ми първо 8-).

Chacho
11-16-2012, 17:00
КСТ не се влиза много лесно. Както и телекомуникации. Изпитите не са много трудни, но баловете не са много ниски. Но в половината други специалности се влиза като с вазелин. Приложна математика е добър избор за специалност. Ще ти трябва сам да си понаучиш доста неща за компютрите, но математиката ще ти помогне, пък за програмисти търсят и чисти математици.

draid
11-16-2012, 17:26
Ако искаш КСТ в ТУ, знай че не се влиза лесно и то главно, защото е най-желаната специалност. Не се завършва трудно като цяло. Ако искаш да влезеш Телекомуникации в ТУ, вероятно ще влезеш по-лесно, но ще ти съдерат задника. В повечето други специалности в ТУ се влиза без никакъв проблем, но е зор да се завърши. Говоря ти за факултети МФ, ЕМФ, ФА и т.н.

joannalof
11-16-2012, 18:36
Някой може ли да обясни простичко какво представлява специалността - телекомуникации?

draid
11-16-2012, 18:47
Телекомуникациите се занимават да кажем най-просто с всякакви връзки, било то жични или безжични. Мрежи на мобилни оператори, предаване на сигнали и ред други. Много широкообхватна специалност е, за това не може да се дефинира с точност.

someonerandom
11-16-2012, 18:48
Сякаш ме влече най-вече КСТ,обаче наистина навсякъде чета,че доста трудно се влиза.Принципно в сайта четох,че за КСТ се взимат математика и физика от диплома + техните си изпити,което,ако ми станат както трябва нещата,би трябвало да ми е горе-долу добър бал(По математика при всички случаи ще се връщам да поправям,нея така или иначе си я уча,по физика ми взимат 10,11 и 12 клас,като 11 имам 5, 12 се надявам на 5/6,обаче 10 не помня..) обаче като се сетя,че 100% ще е пълно с народ със 6.00 навсякъде и ми поумира ентусиазма...Бе като цяло ми дойде времето да си бия главата,че не си гледах бала преди година-две-три,ама сега освен да гледам откъде да го оправя няма как 8-)
Иначе още търся варианти и съм отворен за предложения за други подобни специалности или даже университети за обмисляне,в случай,че тук не станат нещата.

draid
11-16-2012, 18:55
За КСТ обикновено бала от 24 възможни да речем е или 24 или 23.8-9

Chacho
11-17-2012, 06:58
Сякаш ме влече най-вече КСТ,обаче наистина навсякъде чета,че доста трудно се влиза.Принципно в сайта четох,че за КСТ се взимат математика и физика от диплома + техните си изпити,което,ако ми станат както трябва нещата,би трябвало да ми е горе-долу добър бал(По математика при всички случаи ще се връщам да поправям,нея така или иначе си я уча,по физика ми взимат 10,11 и 12 клас,като 11 имам 5, 12 се надявам на 5/6,обаче 10 не помня..) обаче като се сетя,че 100% ще е пълно с народ със 6.00 навсякъде и ми поумира ентусиазма...Бе като цяло ми дойде времето да си бия главата,че не си гледах бала преди година-две-три,ама сега освен да гледам откъде да го оправя няма как 8-)
Иначе още търся варианти и съм отворен за предложения за други подобни специалности или даже университети за обмисляне,в случай,че тук не станат нещата.

А теб какво по-конкретно с компютри те влече? Каква работа си представяш? Програмиране, администриране и мрежи, ремонт, хардуерно инжинерство?

Към компютри можеш да се насочиш от повечето технически специалности. Дори да учиш електроинжинерство, автоматика, математика, физика, телекомуникации, радиоелектроника, т.н.

За да излезеш компютърен специалист от такава специалност, трябва просто сам да почетеш и за компютрите, но като материя не се различава и много бързо ще се адаптираш. Хубавото е, че можеш да се специализираш сам в компютърната област, но ще можеш да се занимаваш и с куп друга техника. Даже за мен това е големият кусур на компютърните специалности, че прекалено много се забиваш в компютърната техника и забравяш да мислиш за техниката като цяло. В чуждестранните университети има повече физика и електроника. А в реалния свят двете са неразривно свързани. Единствения начин да разбереш компютрите докрай е да се отдръпнеш назад от тях и да погледнеш общата картинка. И според мен е по-добре да ти дадат общата картинка в университета, а да се насочиш към по-тясна област самостоятелно, отколкото обратното. Да не говорим, че ще развиеш по-добра способност да гледаш в бъдещето на технологиите по този начин.

irrationalDecision
11-17-2012, 10:14
А има ли някой с преки впечатления от немския факултет на ТУ? По-специално за специалността КСТ, а не за Общото машиностроене? Има ли момичета или преобладават момчета, справят ли се момичетата добре, какви са баловете, обучението на ниво ли е? Как стои точно въпросът с дипломата, получава ли се такава за бакалвър от унито в Karlsruhe?

Chacho
11-17-2012, 11:02
Защо ти е пък да учиш КСТ на немски? Ако те влече Германия, отиди там. Тук по-добре си запиши специалността на български, пък немския го учи отделно. Щом знаеш езика, няма да имаш никакви спънки да се нагласиш и на техническия жаргон. Просто ще си четеш и от немски учебници, той материалът не е различен. Въпросът е там, че в този тип специалности е много вероятно да попаднеш на даскали, които или си знаят предмета, или знаят чуждия език, но не и двете едновременно.


Какви са ти всъщност съображенията да се спреш точно на тази специалност? Какви са ти плановете, ако учиш това?

irrationalDecision
11-17-2012, 20:33
Chacho, въобще не съм се спряла на това конкретно, събирам отзиви и мнения, понеже все пак специалността е готина за разлика от Общото машиностроене, а и следването на немски ще налага поддържането и на езика. Писала съм ти преди на лични (не искам да се разпростирам тук) кое най-много ме влече като евентуална специалност и то досега не се е променило. Но понеже намесих в един момент и езика в размислите си, та се загледах в софийските унита къде има и предаване на предмети на немски с носители на езика. Единият вариант е на the richbitch специалността в СУ, но малко не се виждам с икономическа насоченост от самото начало. Представям си нещо по-техническо за бакалавър, а после може и икономическо.Другото с немски е КСТ в ТУ и третото е Хидростроене в УАСГ. Коренно различни неща, за които просто би ми било интересно да прочета, без обаче да съм ни най-малко убедена, че бих се заела с ученето им. Инфо събирам, казано накратко.

А за Германия - по много причини, най-значима сред които финансовата, засега не се ориентирам натам. Но знае ли човек , обстоятелствата се менят.

someonerandom
11-18-2012, 05:38
А ти реално имаш ли желание някога да ходиш в Германия,за да искаш да си поддържаш немския на чак такова ниво?Защо просто не отидеш в Гьотеинститут и не си изкараш С1/2?Ако ти е само за рабоа в България,би трябвало да ти е достатъчно.Не знам,винаги ми е било странно така в България да уча нещо на чужд език.

irrationalDecision
11-18-2012, 06:13
Ми на мен не ми е толкова странно. Не става дума за приумица да учиш просто нещо на езика, има позитиви и в по-далечен план. Не е само самото преподаване от немци, а и успоредната диплома от немски университет, наред с българската. След което , вече в Германия, изкарваш и една магистратура, с малко по-различна насоченост. Ако имаше такъв вариант тук, за харесаната от мен специалност, нямаше да се колебая да я уча точно на немски. Но няма. А и както се вижда от ника ми, не си падам по рационалните решения.

Колкото до немския - нямам нужда от ходене в Goethe Institut. Ще си държа DSD директно в училище и ако всичко е наред, ще си имам сертификата за С1.

Chacho
11-18-2012, 12:13
Покриеш ли си С1, ще можеш да си учиш всичко на немски. Не ти трябва да ти преподават на чужд език, за да научиш специфичната терминология, тва нещо и сама можеш да го направиш. Дори университета може да те забави в това отношение, лично мое мнение. В горните нива усвояването на език става безкрайно самостоятелна дейност. Най-много да си барнеш малко произношението от словесната употреба, но на фона на другите съображения, които човек си прави при избиране на специалност, това е последен приоритет.

С две думи, съветът ми е да зарежеш глупостите с езика и си търси къде най-добре преподават самата специалност, без значение на български, немски или английски ще ти е.

Като влязох в университета бях с ниво С1 на английски (може и по-високо да е било, ма последно такъв сертификат покрих). Съответно ми се струпа един набор от предмети, на които българските книжки ми допадаха повече като изложение, на други - английските учебници. За мен беше и си остава все тая дали ще чета и говоря за висша математика и информатика на английски или на български. Още на първата книга се адаптирах към терминологията. Нито съм гений, нито съм специален с нещо, мисля че за всеки е постижимо. Колегите ми масово знаят добре английски и споделят практиката ми.

Колкото до дипломи, тва че си го учила на чужд език не е почти никакво предимство. Има много по-важни неща - реномето на университета (и специалността), трудовия ти стаж, т.н. Например computer science в MIT с някакъв сертификат по немски ще си остане по-добро от КСТ с немски, дори и длъжността да изисква изричното владеене на езика. Плюс това образованието е важно, но трудовият стаж е в пъти по-влиятелен. Избери си това, което те влече; прецени си къде можеш да си позволиш да влезеш; виж къде най-добре се преподава и отивай там. После винаги можеш да си изкараш магистратура в чужбина. И тия две дипломи, за които ще се бъхташ, няма да ти дадат повече от 1, плюс опит в голяма компания. Ако държиш обаче на диплома от Германия, планувай магистратура по-добре.

irrationalDecision
11-18-2012, 15:43
Thanks, точно такъв разбор ми трябваше - поглед от повече страни на човек с опит. Признавам си съвсем честно, че отчитам правотата ти след прочетеното за това, че негативите са повече от евентуалните плюсове.А и споделих по-горе, че това за езика са размисли само. Засега си оставам на началния си вариант. А за него няма какво особено да мисля като избор на уни - в София специалността я има само на 2 места. А за магистратура и Германия - време има :). Благодаря ти още веднъж, беше ми много полезен!

Chacho
11-18-2012, 15:51
Пак заповядай и успех!

ПС: Хората там, в тази специалност, обикновено са доста готини. Става на въпрос за София, ти си знаеш кой университет. Още един плюс ;)