PDA

View Full Version : Коледни пости.



titinkaa
11-16-2012, 11:16
Здравейте.
От вчера започнаха 40 дневните пости.

Въпросът ми е какво не може да се яде през тези дни и някой от вас спазва ли ги?
Мисля и аз да ги започна,но съм чувала,че ако се нарушат(прегрешиш с някоя забранена храна) се вкарваш в грях,вярно ли е?

marilyn
11-16-2012, 11:52
Не може да се яде нищо от животински произход: месо, яйца, риба, мляко и млечни продукти, всичко що има желатин в себе си, шоколад (щото има мляко в него) и тн.
Защо ще постиш?

Като крайно невярващ човек, за мен постите са вредни, в това време на вируси, болести, настинки и какво ли не само ти трябва да си изтощиш организма....

In*The*Face
11-16-2012, 11:54
Коледните пости вървят по следния начин:


15-22 ноември - спазва се строг пост (никакво месо и млечни продукти от животински произход, в т.ч сирене, кашкавал и т.н)

23 ноември - 19 декември - позволено е вино, риба и морски дарове - с изключение на дните сряда и петък, когато пак се спазва строг пост.

20-24 декември - отново се спазва строг пост. В последната нощ отбелязваме Бъдни вечер.

25 декември - вече може да се яде месо и млечни продукти.


Какво можеш да ядеш по време на постите:

боб, леща, ориз (особено кафяв), булгур (пшеница), нахут, гъби, авокадо, всякакъв вид кълнове, соеви продукти - тофу, соева кайма и шницели, растителен кашкавал и сирене, сушени плодове, кълнове и пълнозърнести продукти. Ядки и семена - фъстъци, орехи, лешници, бадеми, сусам, тиквено и слънчогледово семе. Плодове и зеленчуци в неограничени количества.

Що се отнася до това грях ли е:

За вярващите и следващи Библията хора, самото Неспазване на постите е грях. Вкарваме се в грях почти всеки ден, така че недей да се самонавиваш. Постите не са лесна работа и ако не издържиш, не е фатално. Можеш да опиташ, пък ако видиш, че не можеш - спри. Успех!

ch0c0late44
11-16-2012, 16:07
Като крайно невярващ човек, за мен постите са вредни, в това време на вируси, болести, настинки и какво ли не само ти трябва да си изтощиш организма....
+1!!

sunflower132
11-16-2012, 18:52
Според мен няма нищо вредно в постите, тъй като се пречистваш от всички токсини в тялото. Не мисля, че организма се изтощава, когато не приема животински храни,а и плюс това плодовете и зеленчуците осигуряват достатъчно витамини за имунната система.

marilyn
11-16-2012, 18:56
^^ Да, да направо полезно.. да не ядеш 40 дена освен никакво месо, никакво мляко и млечни, яйца...

sunflower132
11-16-2012, 19:11
Ами честно казано на човек нищо няма да му стане, ако 40 дена не яде месо, млечни продукти и тн. Вегетарианците как я карат иначе...

FuckingFreak
11-16-2012, 19:14
Има разлика между вегетарианец и веган ;)

marilyn
11-16-2012, 19:15
Ако не ядеш месо, няма да ти стане нищо 40 дена, но за един подрастващ организъм не виждам какво е полезното да спре да яде мляко, яйца, риба?! И то зимата, когато на човек му се яде, а има нужда от повече калории, отколкото лятото при 40 градуса жега.
Повечето хора са вегетарианци, а не вегани. Веганаите изобщо не ги разбирам!

sunflower132
11-16-2012, 19:25
Добре де моя грешка, за подраставщите съм съгласна.
Калориите могат да се набавят и от други продукти.
За мен едно пречистване би се отразило добре на организма, така или иначе това което продават по магазините не е като да си го вземеш от село.....

Annabeth
11-16-2012, 19:42
Не не ги спазвам, а и плюс това не вярвам. Никакъв грях не е да се ядат животинкси продукти, стига сте си набивали глупости в главите :???: . И съм съгласна с мнението, че така само ще си отслабиш имунната система.

BlackMeow
11-16-2012, 20:35
Според мен няма нищо вредно в постите, тъй като се пречистваш от всички токсини в тялото. Не мисля, че организма се изтощава, когато не приема животински храни,а и плюс това плодовете и зеленчуците осигуряват достатъчно витамини за имунната система.


Пълни глупости!
Като не мислиш, поне не пиши! Достатъчно витамини през крив макарон и на кукуво лято!
На теб изобщо не ти е ясно, че организма има нужда от мааалко повече, не само от витамини...

NikE
11-16-2012, 20:56
Не мога да разбера какъв е този порив да разубедите всячески момичето от пости. Взела е решение. Защо се опитвате да я убеждавате, че прави някаква огроооомна грешка?

In*The*Face даде най-адекватното мнение.

marble
11-16-2012, 21:26
От части мога да се съглася с Мерилин, че отказването от ядене на месо изведнъж стресира организма и не е полезва, но..
Не съм съгласна, че трябва да се ползват месото и производните му като оправдание за набавяне на калории. Има много други растителни продукти с количество калории равни на това на месото или дори повече. Например 100 грама пилешко месо имат малко над 100/110кКал, а същото количество авокадо почти 200. :)
Също и калцият.. Човешкия организъм усвоява по-добре калция от растителни продукти, отколкото мляко/например/
http://25.media.tumblr.com/tumblr_md7px8aeWp1rutp1jo1_500.jpg ако се интересува някой колко процента точно

Заместители:
на яйца:
банан, лен, тофу
можеш да си прочетеш по-подробно
http://24.media.tumblr.com/tumblr_mcyko2pZiz1rutp1jo1_500.jpg
на животинско мляко:
соево мляко, бадемово мляко, кокосово, слънчогледово и много други.
На животински кашкавал и сирене е ясно, че може да си взимаш растителните им алтернативи.

За заместители на месото:
освен соя можеш да ядеш маруля, зеле, цвекло, спанак, аспержи, броколи и други зелени зеленчуци.
По-подробно по съставки:
http://25.media.tumblr.com/tumblr_mdiov6FaTk1rutp1jo1_500.jpg
Дано помогне!.. Въпреки, че не намирам смисъл да се пречистиш от месото, което поглъщаш за 40 дни след като го носиш на дрехите си и обувките си,по лицето си, заради гримът тестван върху животни и така нататък и след това отново да започнеш да го ядеш. Все пак ако се интересуваш от още нещо-питай.

heartshapedbox
11-16-2012, 23:11
Чувала съм, че по време на пости не трябва да правиш и секс.

sunflower132
11-17-2012, 10:45
Пълни глупости!
Като не мислиш, поне не пиши! Достатъчно витамини през крив макарон и на кукуво лято!
На теб изобщо не ти е ясно, че организма има нужда от мааалко повече, не само от витамини...

Ами първо това си е моето мнение :)И ми е напълно ясно от какво се нуждае организма. Има толкова много храни, които съдържат вещества подобни на тези в животинските храни(marble даде примери за заместители). Говорим за 40 дни все пак, а не за цял живот....

milcheto
11-17-2012, 10:50
добре, а постите изключват ли рибата или не ?

marilyn
11-17-2012, 10:53
добре, а постите изключват ли рибата или не ?

Виж мнението на ImTheFace, обяснила го е мн точно.

mimsssssss
11-17-2012, 21:02
Чувала съм, че по време на пости не трябва да правиш и секс.

Ако си набожен и ще ходиш да се конкаш -да. Иначе за тези псевдовярващи, които искат да се "пречистят" и не знаят смисъла на самият пост - просто не ядат определени храни.
Иначе както е написала In*The*Face и имаше нещо за олиото (зехтина) не си спомням кога беше, че от там нататък и него не можеш да ядеш, и накрая можеше само хляб и вода да се яде...
Тея неща за истинските вярващи в Христос си е най-добре да прочетат Библията - Нов и Стар завет, може и от малките набожни календарчета да си вземат, нещата са си написани...

TheBobqk
11-18-2012, 09:14
Ами честно казано на човек нищо няма да му стане, ако 40 дена не яде месо, млечни продукти и тн. Вегетарианците как я карат иначе...

Както откачалката отдолу каза-има разлика между вегетарианиец и веган. Плюс това е изтощително, наистина организмът отслабва. Майка ми е пробвала да пости и се отказа по едно време, наистина е трудно и вредно.

albi951
11-18-2012, 10:17
Напълно съгласна съм с марбъл.

titinkaa
11-20-2012, 09:44
Чувала съм, че по време на пости не трябва да правиш и секс.

Не може ли? :O

ALetterFromTheSky
11-20-2012, 10:15
Не


а , интересно ми стана как месото би могло да бъде заместено от марули, спанаци, алабаши, зелета? Пффф...по-скоро ти не го правиш от вяра, а да свалиш някое килце, може би? :) Има и по-лесни начини...ако е обратното-са ти го обяснили

Hayashi
11-20-2012, 11:44
Винаги съм си казвала, че постите не са лоша работа, но не бих постила точно, защото не съм религиозна. Иначе съм напълно убедена, че месото може да се замества от растителните му варианти - соя, картофи и ориз.
Аз, примерно, не обичам много месо и когато мога гледам да си го замествам с нещо, което обичам повече (и всички ми нятякват, че точно затова си останах такава ниска)

Иначе за последния ти въпрос, по принцип в Християнството каквато и забрана да не спазиш, все е грях. xD