PDA

View Full Version : Пряко и непряко допълнение на испански



weheartiit
11-22-2012, 14:36
Моля,моля,моля някой да ми обясни прякото и непряко допълнение в испанския.Нищо не мога да разбера от него ,а имам хипер много домашна,а и тест утре.Гледах в учебника,но там всичко е написано на испански и доста съкратено и неразбрано.В тетрадката също четах,но там съм писала само общи приказки.

С какво лично местоимение в пряко допълнение мога да заменя подчертаната дума, например : Pablo no lee la revista

Благодаря ви предварително,надявам се да ми помогнете. :)

vladislavcheto
11-22-2012, 15:30
Значи,в испанския проблеми с прякото и непрякото допълнение има само за третите лица.В първо и второ те не се различават и са си едни и същи - me,te,nos,os.Третото лице е малко специфично,тъй като има особености.
Преките допълнения за единствено число са - lo,la и les.Първите две се използват,когато предметът е мъжки или женски род.Третото се използва само ако прякото допълнение,което заместваш,е мъжки род и е Ustedes.При множествено число е същата логика :) Ето ти няколко примера.
Veo el avión. -----> Lo veo.
Veo a Mª. -----> La veo.
Veo al profesor Asparujov. -----> Le veo.
Veo a los alumnos. -----> Los veo.
Veo a las alumnas. -----> Las veo.
Veo a los profesores Jiménez y Martínez. -----> Les veo.

П.С. Надали ще те убият,ако lo и los за учителите (нито пък ако кажеш le/les за учениците),но си е по-правилно да кажеш както ти описах по-горе.

При непрякото допълнение нещата са много по-лесни.Там за 3то лице са само le/les и като цяло не е сложно.
Имаше и някаква там особеност още,но днес не ни стигна времето и не ни го преподаде ;ддд

Ако нещо не си разбрала,питай ииии .. от испанската ли си ? И ако да кой клас ?

weheartiit
11-22-2012, 15:45
Благодаря ти много! :)
Уча в Бургас в паралелка с испански. :)

marilyn
11-24-2012, 14:10
Браво за обяснението, принцип се свиква като понаправиш няколко упражнения.

weheartiit
11-25-2012, 15:56
Все още ми е трудно да го схвана,не знам защо толкова се запъвам на него.
Та ако можете и да ми препоръчате някое помагало с упражнения.Имам "черната граматика",но искам и нещо друго,за да
мога да свикна по-бързо.

marilyn
11-25-2012, 17:24
Ами то черната граматика май се води най-доброто възможно помагало.
Добре ли ви обясняват в училище? Втори език ли ти е?

Xriis..
11-26-2012, 06:34
Потърси упражнения в интернет :) Аз използвам освен черната граматика и още една (Skyprint Publishing-Sp), в която също е обяснено добре и има упражнения.

Ако имаш някакви конкретни въпроси - питай :)

weheartiit
11-26-2012, 16:15
Благодаря и на двете ! Първи език ми е.Госпожата е добра,обяснява,но това колкото и да го повтаряше не можах да го разбера.
Хрис в кой сайт правиш упражнения или просто търсиш случайни в гугъл. :)

marilyn
11-26-2012, 16:27
Благодаря и на двете ! Първи език ми е.Госпожата е добра,обяснява,но това колкото и да го повтаряше не можах да го разбера.


Ами ще те посъветвам да си учиш редовно, ако имаш нещо, което не си разбрала- питай, ако не учителката, поне тук, за да нямаш пропуски. 8ми клас е важен. Успех!

Xriis..
11-26-2012, 17:59
Хрис в кой сайт правиш упражнения или просто търсиш случайни в гугъл. :)

Нищо конкретно. Каквото ми падне.

vladislavcheto
11-27-2012, 13:48
По ескалерата ли сте,за да дам направо страниците с упражнения ?