PDA

View Full Version : Има ли расизъм в товорчеството на Ботев и Вазов?



sweet6996
11-24-2012, 16:06
Здравейте, ще ми помогнете страшно много ако напишете какво е вашето мнение по въпроса.
Аз уча социология и с това изследване ще си напиша домашната. Благодаря предварително, надявам се да стане хубава дискусия. :)

haritov
11-24-2012, 16:10
кой учител ти даде тая тема?

sweet6996
11-24-2012, 16:16
Никой учител не ми я е дал. Въпроса е по повод избухналия през август скандал, в който Етичната комисия свързана с образованието излезе с изявление ,че в произведенията на Ботев и Вазов има расистки текстове и трябва да бъдат цензорирани (премахнати). За това питам във форум с млади хора -какво е общественото мнение по въпроса?

Makenzi97
11-24-2012, 16:55
Да, расизъм има. Доказателство са плъзналите навред националистчета-папагалчета.
Споделям мнението че трябва да бъдат премахнати от учебната програма, по-специално вселенския умопомрачителен и неповторим шедьовър Под Игото. За Ботев... който се интересува ще си го прочете дори и да не е включен в учебната програма. Считам хората, които се интересуват и търсят за по-трудно манипулируеми, следователно няма да им повлияят зле стихотворенията.

socareless
11-24-2012, 17:06
В никакъв случай не може да става дума за разсизъм.По онова време тази дума въобще не е имала днешния смисъл.И това, което си мислите че е омраза към даден етнос, всъщност е омраза към факта, че този етнос ни е поробил и сме били под турско владичество в продължение на 5 века.Как мислите дали омразата се състои в различията в цвета на кожата или е нещо друго?

SuNsEt
11-24-2012, 21:37
Според мен и Makenzi97 ,и socareless имат право.
Като цяло в учебната система трябва да се направи сериозен refresh. Примерно Славейковите лирически миниатюри, по мое мнение ,е по -добре да се премахнат. Относно Ботев и Вазов...до някъде И там също трябва да се пооправят нещата,особено при Ботев . Със сигурност трябва да се оставят като автори,но и също така вместо да учим за 'Спи езерото' ,може да се сложи нещо на Веселин Ханчев ,Дамян Дамянов или нещо друго по- съвременно. Колкото повече време минава,толкова по-далеч са националистическите стихове в учебната програма. Не мисля,че това да караш ученици 7 клас да зубрят 'На прощаване' е начина да възпиташ в тях българското,родното и националното. Системата е по- стара от света направо...
В 12 клас авторите слава богу не са толкова много и е по -интересно,но 11 клас направо е ...яко и безсмислено учене с толкова много произведения.

sweet6996
11-25-2012, 07:31
А мислите ли ,че е правилно текстовете да бъдат осъвременявани? Не се ли губи идеята на автора? Въпреки че в Америка цензурират и променят текстовете на своите автори без това да предизвиква такива дискусии в обществото.

JoLLiE92
11-25-2012, 07:37
Расизъм се нарича да мразиш някой от друг етнос, който нищо не ти е направил, просто заради това, че е черен. Едновремешните кланета въобще не ми се връзват с "нищо не ти е направил", учителят ти е малоумен, тези в министерството, които го измислиха - още повече. А да се осъвременяват Ботев и Вазов е кощунство!

haritov
11-25-2012, 08:14
В никакъв случай не може да става дума за разсизъм.По онова време тази дума въобще не е имала днешния смисъл.И това, което си мислите че е омраза към даден етнос, всъщност е омраза към факта, че този етнос ни е поробил и сме били под турско владичество в продължение на 5 века.Как мислите дали омразата се състои в различията в цвета на кожата или е нещо друго?
и тогава е нямало омраза хората са се бунтували за съвсем други неща

Makenzi97
11-25-2012, 09:49
Расизъм се нарича да мразиш някой от друг етнос, който нищо не ти е направил, просто заради това, че е черен. Едновремешните кланета въобще не ми се връзват с "нищо не ти е направил", учителят ти е малоумен, тези в министерството, които го измислиха - още повече. А да се осъвременяват Ботев и Вазов е кощунство!
Точно чувство на омраза към турците провокират тези произведения в неинтелигентния човек/дете. Затва почти всяко дете в малките класове разправя колко мразело турците щото, разбираш ли, "са ни клали пет века". Ей това разбиране ТРЯБВА да бъде изкоренено от българите и ако премахването на Ботев и компания от учебниците ще спомогне за това, то аз напълно го подкрепям.
Но кво ли разбира един прост циганин на 15 години като мене.....

haritov
11-25-2012, 10:06
Точно чувство на омраза към турците провокират тези произведения в неинтелигентния човек/дете. Затва почти всяко дете в малките класове разправя колко мразело турците щото, разбираш ли, "са ни клали пет века". Ей това разбиране ТРЯБВА да бъде изкоренено от българите и ако премахването на Ботев и компания от учебниците ще спомогне за това, то аз напълно го подкрепям.
Но кво ли разбира един прост циганин на 15 години като мене.....
ти какво искаш да кажеш?
че за да обичаме другите народи трябва да си премахнем героите ли?

JoLLiE92
11-25-2012, 10:14
Точно чувство на омраза към турците провокират тези произведения в неинтелигентния човек/дете. Затва почти всяко дете в малките класове разправя колко мразело турците щото, разбираш ли, "са ни клали пет века". Ей това разбиране ТРЯБВА да бъде изкоренено от българите и ако премахването на Ботев и компания от учебниците ще спомогне за това, то аз напълно го подкрепям.
Но кво ли разбира един прост циганин на 15 години като мене.....
r u fucking kiddin' me?
Нормалните интелигентни деца дори са наясно, че турците днес и турците преди 2-3 до 7 века са различни хора. Но да казваш, че трябва да заличим най-великия си поет и най-великия си писател от историята, за да можело да се разбираме по-добре с братята резаци - е не!

Makenzi97
11-25-2012, 10:17
Казвам, че трябва да бъдат давани по-умерени текстове, ане работи от сорта на

Стани, стани юнак балкански
от сън дълбок се събуди,
срещу народа отомански
ти българите поведи!

На Ботев не са стихотворенията проблема, а това, че повечето ученици ги разбират по погрешен начин. Комбинирай и с некадърни даскали и сам ще се сетиш къв ще е резултата.

JoLLiE92
11-25-2012, 10:20
Не можеш да разкараш от учебниците поет, чиито произведения намират място в световната литературна класика! Просто не може. Не е нормално. После защо ни се подигравали народите. Това е чисто лизане на гъза на турците.
Умерени текстове.... Няма умерени текстове! Ботев така го е написал, така ще го четеш! Ако не те кефи, намираш си нова страна с нова литература.

Makenzi97
11-25-2012, 10:21
r u fucking kiddin' me?
Нормалните интелигентни деца дори са наясно, че турците днес и турците преди 2-3 до 7 века са различни хора. Но да казваш, че трябва да заличим най-великия си поет и най-великия си писател от историята, за да можело да се разбираме по-добре с братята резаци - е не!
Тия нормални и интелигентни деца ще си ги прочетат дори и да не са включени в учебната програма.
Не казвам да се заличат от историята, а от учебниците.
Вазов най-велик писател??? Тоя пръч е писал на количество, а не на качество.
Последните ти няколко думички са пример за тея предрасъдъци, насаждани с години в народа.

haritov
11-25-2012, 10:27
Казвам, че трябва да бъдат давани по-умерени текстове, ане работи от сорта на

Стани, стани юнак балкански
от сън дълбок се събуди,
срещу народа отомански
ти българите поведи!

На Ботев не са стихотворенията проблема, а това, че повечето ученици ги разбират по погрешен начин. Комбинирай и с некадърни даскали и сам ще се сетиш къв ще е резултата.

демек хора като мене са върли расисти на аватара ми съм аз самия познай каква е тази униформа и какво са правили хората в нея

това е история тя е в миналото и трябва да се помни и почита по твоята логика руснаците трябва да забранят половината си текстове щото ще накърнят германците
ти си просто момче което бърка расизма с национализъм и национализма с патриотизъм

haritov
11-25-2012, 10:28
Тия нормални и интелигентни деца ще си ги прочетат дори и да не са включени в учебната програма.
Не казвам да се заличат от историята, а от учебниците.
Вазов най-велик писател??? Тоя пръч е писал на количество, а не на качество.
Последните ти няколко думички са пример за тея предрасъдъци, насаждани с години в народа.
дано да си трол иначе положението отива на зле

Makenzi97
11-25-2012, 10:30
Между расизма, национализма и патриотизма е много тънка границата в българия.
За руснаците и немците не съм запознат как е положението, но внашта мила родина е налице тая етническа омраза и както написах по-горе тя трябва да бъде изкоренена.

И защо да отива на зле положението??? Обоснови отговора си, ако обичаш.

JoLLiE92
11-25-2012, 10:31
Кой ще седне да чете Ботев и Вазов за кеф? Аре кажи ми кой е тоя? Освен литературоведите, друг няма. Определено не деца на нашите години. На мен лично Вазов ми харесва и е наричан патриархът на българската литература от хора, вероятно по-интелигентни от мен и теб. Ботев ми идва в повече, но това не значи, че трябва да бъде премахнат от учебниците! Той е като Лили Иванова и като народните песни - оценявам го, но няма да ми хрумне да седна да го чета за кеф. Това не променя степента му на величие ни най-малко!
Предразсъдъци са да се навеждаме и да лижем гъза на останалите народи, белким ни подхвърлят кокалче. ТОВА трябва да престане, не да махаме Ботев и Вазов от учебниците.
Потресена съм.

haritov
11-25-2012, 10:31
Между расизма, национализма и патриотизма е много тънка границата в българия.
За руснаците и немците не съм запознат как е положението, но внашта мила родина е налице тая етническа омраза и както написах по-горе тя трябва да бъде изкоренена.

в кой регион на България е тая омраза?

Doom_Stalker
11-25-2012, 10:31
Точно чувство на омраза към турците провокират тези произведения в неинтелигентния човек/дете. Затва почти всяко дете в малките класове разправя колко мразело турците щото, разбираш ли, "са ни клали пет века". Ей това разбиране ТРЯБВА да бъде изкоренено от българите и ако премахването на Ботев и компания от учебниците ще спомогне за това, то аз напълно го подкрепям.
Но кво ли разбира един прост циганин на 15 години като мене.....

И ти не се различаваш коренно от 15 годишните псевдо-националистчета дето само мрънкат колко турците са ни клали. Само дето си от другия лагер - мрънкаш против някаква "социална неправда", бориш се за някаква подтисната и репресирана група. А с това не правиш огромна разлика. Дори и да има расизъм и омраза в дадено произведение, да "цензурираш" ХУДОЖЕСТВЕНИ произведения е знак за висша простотия. Това е изкуство мамка му, и то от български класици, бащите на българската литература. Само защото банда интернационални евреи са наложили коректния си булшит върху България, не значи че трябва да се огъзиш и да поемеш доброволно мулти-културния еврейски Х*й. Тенденцията да мразиш сляпо турци и цигани, е също толкова малоумна като това да ги защитаваш и да се бориш за техните права - понеже някой можел да се обиди. Литературата е винаги била обидна или критикуваща някой, това е основната и тема. Но тя си остава просто литература, и докато не се намери някой олигфрен да я приеме твърде сериозно, няма никакви проблеми. Още повече че омразата към турци, цигани и евреи(Защото в творчеството на Вазов има такава) е донякъде оправдана и се базира на факти. А вашето сляпо желание за цензуриране и полит-коректност е дори по-дразнещо от заблудените 15-годишни националистчета. Най-вече защото вашето е придружено с големите претенции за интелектуализъм, цивилизованост и толерантност. А си остава една проста заблуда и обществено клише.

Борбата срещу предразсъдъците се превърна в предразсъдък.....


Смешници, как ще триете от историята творби на велики поети и писатели, само защото някой може да се обиди или не е коректно...

JoLLiE92
11-25-2012, 10:34
тя трябва да бъде изкоренена.

Мога да ти дам ДОСТА по-ефективни начини за изкореняване, включващи концлагери и казани със сапун. Но ще ме обвиниш в расизъм. Само че тогава ще ти кажа - каквото повикало, такова се обадило. Не посягай на Ботев и Вазов да не пострадаш.

Makenzi97
11-25-2012, 10:35
Защо ли изобщо се занимавам.... да спори с вас човек е като да спори с радиото - ти си говориш едно, то си знае друго.
Айде лек ден и много ви здраве.

JoLLiE92
11-25-2012, 10:39
Doom_Stalker, напълно съгласна съм.
Makenzi92, Историята и литературата в учебниците се променя с всяка малка промяна на политическото положение. И толкова сте вече изпилени, че това ви се струва нормално. Че Ботев как можело да мрази тези иначе така прекрасни турци, срещу които се е борило цялото му семейство със зъби и нокти. Още малко кажи, че революционерите са били лоши хора и е трябвало да не надигат глава, защото Турция днес е по-добре икономически и по-добре да сме резаци с пари. Позволи си още една такава реплика и ще се развикам!

haritov
11-25-2012, 10:40
Защо ли изобщо се занимавам.... да спори с вас човек е като да спори с радиото - ти си говориш едно, то си знае друго.
Айде лек ден и много ви здраве.
не пич аз съм горд българин и ще защитавам тези които са дали живота си за да бъда българин
и ще ги браня от такива като теб които искат да ги изтрият

Doom_Stalker
11-25-2012, 10:41
Защо ли изобщо се занимавам.... да спори с вас човек е като да спори с радиото - ти си говориш едно, то си знае друго.
Айде лек ден и много ви здраве.

Бягай бе, смешен. Това че си си намерил друга кауза, вместо тази да мразиш турци, не те прави по-малко малоумен.

haritov
11-25-2012, 10:46
''абе дай да си премахнем героите които са се борили за нас че да ни обича милата Турция ''

думи нямам вече

socareless
11-25-2012, 11:43
Makenzi97 , стани мюсюлманин, като толкова предпочиташ да защитаваш резаците пред собствените си съотечествници...без хора като Ботев и Вазов едва ли днес щяхме да спориме по форумчетата..

haritov
11-25-2012, 12:57
Makenzi97 , стани мюсюлманин, като толкова предпочиташ да защитаваш резаците пред собствените си съотечествници...без хора като Ботев и Вазов едва ли днес щяхме да спориме по форумчетата..
религията не определя националноста имало е мюсюлмани които са се били в българската армия през балканската война
при това цяла бригада което са 10000 човека и са освобождавали родопите

socareless
11-25-2012, 13:14
Религията не определя националноста, но в случая точно за това става въпрос, били сме поробени с цел насилствено да ни се наложи чужда вяра...не ме разбирай погрешно, въобще не съм религиозен, но ако трябва да се взима страна в случая става въпрос точно за вероизповеданието, тъй като исляма диктува почти всеки 1 аспект от живота на мюсюлманина както и до голяма степен христянството(поне по онова време).Но иначе съм на мнение че всеки има право на избор и не обвинявам никого заради неговия избор...

sweet6996
11-25-2012, 14:03
А защо според вас в общественото пространство се разгоря толкова ожесточена дискусия, която в следствие се и политизира(имам предвид изказвания на Атака и ВМРО), щом цялата общественост е против махането на Ботев и Вазов? И защо то този доклад се разгоря такъв скандал? И до тук ми стана чсно, че въпреки че не се отрича расиското съдържание на някои от текстовете на тези автори само 2-3 сте за промяна учебния план по литература.
П.С. Извинете ме, че от социологическо проучване леко го обърнах на журналистическо.

sweet6996
11-25-2012, 14:18
Ще Ви помоля да гласувате в анкетата. Извинете ,че я пускам чак сега :)

Makenzi97
11-25-2012, 14:29
Doom_Stalker, напълно съгласна съм.
Makenzi97, Историята и литературата в учебниците се променя с всяка малка промяна на политическото положение. И толкова сте вече изпилени, че това ви се струва нормално. Че Ботев как можело да мрази тези иначе така прекрасни турци, срещу които се е борило цялото му семейство със зъби и нокти.Още малко кажи, че революционерите са били лоши хора и е трябвало да не надигат глава, защото Турция днес е по-добре икономически и по-добре да сме резаци с пари. Позволи си още една такава реплика и ще се развикам!
Не съм аз изпиления. Да, Ботев си е имал основателни причини да мрази турците, НО не мисля че тази омраза трябва да се пренася и в днешно време.
Искам специално да подчертая, че не съм за цензурирането на текстовете, а за премахването на по-крайните от тях от учебната програма.
Спомена малко по-назад, че никой нямало да тръгне да чете Ботев по собствено желание. Ами ако ще! Загубата си е чисто негова.
За революционерите - всичката им работа и саможертва е била напразна, зае*али семействата си и избити като кучета. Ако не са били руснаците вашта мила родина нямаше да я има, милички. Па ако ще и 10 000 като Левски и Ботев да са се пръкнали.

Колкото до болднатата част от цитата ти - точно така стои положението. Съжалявам, че руснаците са спечелили.
По-добре "резак" с пари отколкото патриотче с паяжина на г*за.

JoLLiE92
11-25-2012, 14:32
Нашта родина? А не е ли и твоя, Хасане?
Ако стои така, стани гей, давай си гъза на резаци, ще имаш пари поне. Може и розови обувки на токчета да ти купят.

Makenzi97
11-25-2012, 14:34
И моя е, за жалост.
Поведението ти е типично за папагалче-патриотче. Виждаш, че няма какво да кажеш и го обръщаш на агресия.

haritov
11-25-2012, 15:46
Не съм аз изпиления. Да, Ботев си е имал основателни причини да мрази турците, НО не мисля че тази омраза трябва да се пренася и в днешно време.
Искам специално да подчертая, че не съм за цензурирането на текстовете, а за премахването на по-крайните от тях от учебната програма.
Спомена малко по-назад, че никой нямало да тръгне да чете Ботев по собствено желание. Ами ако ще! Загубата си е чисто негова.
За революционерите - всичката им работа и саможертва е била напразна, зае*али семействата си и избити като кучета. Ако не са били руснаците вашта мила родина нямаше да я има, милички. Па ако ще и 10 000 като Левски и Ботев да са се пръкнали.

Колкото до болднатата част от цитата ти - точно така стои положението. Съжалявам, че руснаците са спечелили.
По-добре "резак" с пари отколкото патриотче с паяжина на г*за.
има една битка дето 6000 българи 1000 руснаци и 400 казаци биват нападнати в продължение на 3 дни от три страни от 7 пъти превъзхождащ го враг нашите се бият без почивка на 40градуса жега без вода пушките не им работят в един момент дори и се налага 4 оръдия да отблъскат 15000войска 3 пъти да се хвърлят в ръкопашен бой в отчаян опит да ги спасят и да успеят тая битка отмива целия срам
иначе прочети малко повече как 2 полка отблъскват 40000 при чаталжда и тия 40000 само при проблясъка на нашите щикове тръгват да бягат прочети как българския войник побеждава англичани и французи и италианци
прочети как шопско дървената дивизия побеждава 20000 донски казака и нанася първото и единствено им поражание в историята
знаеш ли какво е да тръгнеш пеейки химна срещу 500 оръдия и 80 картечници за минута знаеш ли за минута колко снаряди и колко куршума са изстреляни срещу теб?
знаеш ли че за добруджа са се водили битки във всяко село и че там са загинали хиляди българи и румънции руснаци
знаеш ли че англичаните отдават чест и свалят знамената когато идват българите?
а сега знаеш ли че Ботев,Левски,Бенковски,Рак вски са били богати хора но са умрели за родината
а знаеш ли че тези хора са умрели за теб че всичко това се е случило за да може да се наречеш българин?
пич ти потъпка всичко това и още подвизи ти потъпкваш духа на българина да дадеш писмо на други народи не е дребна работа за това използвай буквата Щ
извинявай но аз съм патриот и се гордея с това и само един бой ще оправи такива като теб
ти си едно малко объркано момче

Doom_Stalker
11-25-2012, 15:51
Не съм аз изпиления. Да, Ботев си е имал основателни причини да мрази турците, НО не мисля че тази омраза трябва да се пренася и в днешно време.
Искам специално да подчертая, че не съм за цензурирането на текстовете, а за премахването на по-крайните от тях от учебната програма.
Спомена малко по-назад, че никой нямало да тръгне да чете Ботев по собствено желание. Ами ако ще! Загубата си е чисто негова.
За революционерите - всичката им работа и саможертва е била напразна, зае*али семействата си и избити като кучета. Ако не са били руснаците вашта мила родина нямаше да я има, милички. Па ако ще и 10 000 като Левски и Ботев да са се пръкнали.

Колкото до болднатата част от цитата ти - точно така стои положението. Съжалявам, че руснаците са спечелили.
По-добре "резак" с пари отколкото патриотче с паяжина на г*за.
http://prikachi.com/images/800/5534800R.gif
Не само че грешиш, но си и тъп.
1 . Тук не става въпрос за това дали дадена литература проповядва омраза. Става въпрос, че това е ИСТОРИЯ и ЛИТЕРАТУРА. Това че някой е написал роман научна фантастика значи ли че трябва да го забраняваме понеже не е истина? Литературата си е литература. Още повече че е част от историята, и в онова време е била актуална. Така че това е било отражението на онази реалност, на онези настроения. Това че не е "толерантна" според сегашната "реалност" няма значение, защото това са отминали събития, отминали нрави и разбирания. Интелигентният човек би я разглеждал само като литературно-историческа творба. Съмнявам се някой да си е изградил разбиранията за света от Под Игото. Омразата към турците в обикновените хора не се насажда, още по малко пък от Под Игото, тя е пряко отражение на действителноста. Циганите са утайката на човешкият род и това е видимо за всички. А турските интереси и турската имперска политика в България е факт, очевиден за всички. Така че да виниш творчеството на един писател от преди 100 години за това е просто малоумие.
2. "Искам специално да подчертая, че не съм за цензурирането на текстовете, а за премахването на по-крайните от тях от учебната програма."
- Бива ли да си толкова прост? Премахването на по-крайните произведения също е ЦЕНЗУРА, само че върху творчеството. Премахваш неудобните работи и оставяш само това което ти изнася. Това е чиста цензура. Само че не ти е стигнал мозъка за да го осмислиш.
3. Революционерите и националните идеи са безсмислено хвалени от много "папагали-патриотчета" - с това съм съгласен, и мен ме дразнят псевдо-националистите и всичките им глупости. Така че не ме възприемай като такъв, не ми е цел да ти доказвам колко велика е родината ни, как ние сме най-великия народ в света и т.н. Но ти си също толкова жалък като тях, ти просто си от другата страна на монетата. Чул си някакви неща, които си възприел като истина, като някаква социална неправда, и си тръгнал да се бориш срещу тях. И ти си също толкова жалко се опитваш да докажеш някаква "истина", която си възприел оттук - оттам. Но в случая, национализмът и омразата към турците, колкото и да са примитивни, все пак изпълняват някаква полезна функция в обществото. И са донякъде обосновани. А твоето е глупост, която е наложена от Европейския съюз и миризливите еврейски интереси. Винаги да се търси някой виновен и да се провокира някакъв скандал.... Това е повече от примитивно и под-човешко.

Между другото, имаш ли някаква циганска или турска кръв? Защото това би обяснило много....

haritov
11-25-2012, 15:56
http://prikachi.com/images/800/5534800R.gif
Не само че грешиш, но си и тъп.
1 . Тук не става въпрос за това дали дадена литература проповядва омраза. Става въпрос, че това е ИСТОРИЯ и ЛИТЕРАТУРА. Това че някой е написал роман научна фантастика значи ли че трябва да го забраняваме понеже не е истина? Литературата си е литература. Още повече че е част от историята, и в онова време е била актуална. Така че това е било отражението на онази реалност, на онези настроения. Това че не е "толерантна" според сегашната "реалност" няма значение, защото това са отминали събития, отминали нрави и разбирания. Интелигентният човек би я разглеждал само като литературно-историческа творба. Съмнявам се някой да си е изградил разбиранията за света от Под Игото. Омразата към турците в обикновените хора не се насажда, още по малко пък от Под Игото, тя е пряко отражение на действителноста. Циганите са утайката на човешкият род и това е видимо за всички. А турските интереси и турската имперска политика в България е факт, очевиден за всички. Така че да виниш творчеството на един писател от преди 100 години за това е просто малоумие.
2. "Искам специално да подчертая, че не съм за цензурирането на текстовете, а за премахването на по-крайните от тях от учебната програма."
- Бива ли да си толкова прост? Премахването на по-крайните произведения също е ЦЕНЗУРА, само че върху творчеството. Премахваш неудобните работи и оставяш само това което ти изнася. Това е чиста цензура. Само че не ти е стигнал мозъка за да го осмислиш.
3. Революционерите и националните идеи са безсмислено хвалени от много "папагали-патриотчета" - с това съм съгласен, и мен ме дразнят псевдо-националистите и всичките им глупости. Така че не ме възприемай като такъв, не ми е цел да ти доказвам колко велика е родината ни, как ние сме най-великия народ в света и т.н. Но ти си също толкова жалък като тях, ти просто си от другата страна на монетата. Чул си някакви неща, които си възприел като истина, като някаква социална неправда, и си тръгнал да се бориш срещу тях. И ти си също толкова жалко се опитваш да докажеш някаква "истина", която си възприел оттук - оттам. Но в случая, национализмът и омразата към турците, колкото и да са примитивни, все пак изпълняват някаква полезна функция в обществото. И са донякъде обосновани. А твоето е глупост, която е наложена от Европейския съюз и миризливите еврейски интереси. Винаги да се търси някой виновен и да се провокира някакъв скандал.... Това е повече от примитивно и подчовешко.
Между другото, имаш ли някаква циганска или турска кръв? Защото това би обяснило много....
да си махнат турците от учебника султан баязид по неговата логика

Doom_Stalker
11-25-2012, 16:06
да си махнат турците от учебника султан баязид по неговата логика

Няма значение какво не е удобно и какво трябва да се премахне. Всяка страна така или иначе си има собствени глупости. Виж македонците : Те вярват че са едва ли не пъпа на цивилизацията. И в българската история има много патриотични глупости. Но това няма значение, важното е че си говорим за ЛИТЕРАТУРА. Един човек като Иван Вазов, доказал се и останал в историята, не може да бъде отречен и оплют заради някакви хвърчащи наложени "толерантности" и "коректни" начини на мислене. Това е литература мамка му, тя е вечна, тя е изкуство, тя е предадена жива картина на мислите на поета, на мислите на хората. Да отричаш изкуство само защото някой може да си направи грешните изводи е свръх-простотия.

Makenzi97
11-25-2012, 16:16
----
Не съм аз объркания, мило ми другарче.
Защо трябва да ме е*е за хора отдавна изгнили в земята? Защо трябва да живея в миналото, а не в настоящето?
Кажи ми с какво точно са помогнали смъртта на Ботев и Левски? На руснаците им станало мъчно за тях и решили да ги отмъстят?
Кажи ми каква щеше да е разликата, ако днес живеехме в турция и се казвахме Мехмед и Али?
А, да не мислиш че в момента българия е свободна? Ако е така, то жестоко се лъжеш.
Миналото не може да ти напълни паничката, крайно време е да го осъзнаеш.

За турската история - аз не знам в някой техен учебник да пише за баташкото клане и потушаването на априлското въстание. Поправи ме ако греша.

haritov
11-25-2012, 16:19
Не съм аз объркания, мило ми другарче.
Защо трябва да ме е*е за хора отдавна изгнили в земята? Защо трябва да живея в миналото, а не в настоящето?
Кажи ми с какво точно са помогнали смъртта на Ботев и Левски? На руснаците им станало мъчно за тях и решили да ги отмъстят?
Кажи ми каква щеше да е разликата, ако днес живеехме в турция и се казвахме Мехмед и Али?
А, да не мислиш че в момента българия е свободна? Ако е така, то жестоко се лъжеш.
Миналото не може да ти напълни паничката, крайно време е да го осъзнаеш.
иди в азиатската част на Турция щам ще намериш разликата
и ползата от тяхната смърт е че такива като теб ще бъдат отсвирени и забравени защото това заслужават

Makenzi97
11-25-2012, 16:23
Не ми отговори на въпросите. Да не би да се затрудни? Не можеш да изровиш нищо от заучените клишенца?

haritov
11-25-2012, 16:29
Не ми отговори на въпросите. Да не би да се затрудни? Не можеш да изровиш нищо от заучените клишенца?

отговорих ти се напъни с мозъка си

Makenzi97
11-25-2012, 16:35
отговорих ти се напъни с мозъка си
Прост човек съм и не схващам. Отговори по подробно и на всичките въпроси, ако обичаш, та да може и идиот като мене да разбере.

haritov
11-25-2012, 16:56
Прост човек съм и не схващам. Отговори по подробно и на всичките въпроси, ако обичаш, та да може и идиот като мене да разбере.

за да давам уроци по история ми плащат

Makenzi97
11-25-2012, 17:04
Оуу че и уроци по история щял да дава...
Не отговаряш просто защото отговорите не могат да бъдат намерени в ограничения ти запас от клишета.
Или защото си прекалено глупав за да ги формулираш.
Или защото си трол.
Може и комбинация от трите.

haritov
11-25-2012, 17:21
Оуу че и уроци по история щял да дава...
Не отговаряш просто защото отговорите не могат да бъдат намерени в ограничения ти запас от клишета.
Или защото си прекалено глупав за да ги формулираш.
Или защото си трол.
Може и комбинация от трите.
:lol:
иди да живееш в азиатската част на турция дето нямат ток и вода и се къпят два пъти годишно

а за другите въпроси винаги ще има хора които ще плюят на всичко българско както правиш ти
тяхната саможертва ще ни напомня кои сме и просто ще ти се смеем
а руснаците са велик народ щом са тръгнали да освобождават друг но не забравяй за босфора самите руснаци са имали интерес да сме свободни

отивай се крий че си смешен вече дано отговора ти хареса

Makenzi97
11-25-2012, 17:28
Не, ти не ми отговори на конкретно зададените въпроси, а си продължаваш с наизустените глупости.
Пак питам -
С какво смъртта на Левски и Ботев е помогнала за освобождението на българия?
Защо трябва да живея в миналото, а не в настоящето?
Мслиш ли че в момента българия е свободна?

haritov
11-25-2012, 17:36
Не, ти не ми отговори на конкретно зададените въпроси, а си продължаваш с наизустените глупости.
Пак питам -
С какво смъртта на Левски и Ботев е помогнала за освобождението на българия?
Защо трябва да живея в миналото, а не в настоящето?
Мслиш ли че в момента българия е свободна?

1 организирали и въоражавали населението набирали са кадри да го кажем когато
руснаците идват им бива помагано от същите тези хора няма да разказвам пак за Шипка и минаването на балкана нещо което без българи е нямало как да стане
ако не бяха организирали тези бунтове а си бяхме седяли мирно и кротко Магхаган нямаше да дойде в България да каже на английския крал че не сме аборигени а образован народ и Русия нямаше да има повод за война
2който не знае грешките от миналото ще ги допуска в настоящето
3 България да

Makenzi97
11-25-2012, 18:05
1. И пак... без руснаците няма българия. За това доколко и дали са помогнали българите, е спорен въпроса и има много различни становища.
2. Разтълкувай ми тоя израз, приложен към нашия контекст.
3. Тук бъркаш жестоко. Колко от банките и големите медии са български?
От робство не сме излизали, просто сменяме един господар с друг - турци, руснаци, американци, евросъюз....

JoLLiE92
11-25-2012, 18:11
От робство не сме излизали, просто сменяме един господар с друг - турци, руснаци, американци, евросъюз....

заради типове с твоето съзнание и безхарактерност :)

anonymous895156
11-25-2012, 18:27
Точно чувство на омраза към турците провокират тези произведения в неинтелигентния човек/дете. Затва почти всяко дете в малките класове разправя колко мразело турците щото, разбираш ли, "са ни клали пет века". Ей това разбиране ТРЯБВА да бъде изкоренено от българите и ако премахването на Ботев и компания от учебниците ще спомогне за това, то аз напълно го подкрепям.
Но кво ли разбира един прост циганин на 15 години като мене.....

Ти ли ще ми кажеш колко съм интелигентен? Родоотстъпници! Естествено, че ще има омраза, ВИНАГИ ЩЕ Я ИМА! Ако утре някой насили майка ти, сестра ти или някой друг твой роднина, ти как ще се държиш към него? Виновни ли са децата му - не. Но как мислиш ще се държат ТВОИТЕ деца с НЕГОВИТЕ, като знаят какво е правил бащата на вторите с тяхната леля, да речем? Айде марш в Щатите, като толкова презирате България. Само че и онова подобие на държава ще се срине до няколко години.Както и да е, задай ми още въпроси. Нали съм тъп провинциалист, който не мисли "европейско". Че защо ми е да мисля европейски? ГОРД СЪМ, ЧЕ НЕ СЪМ ЕВРОПЕЕЦ (в смисъл Западна Европа). Ти знаеш ли какви са европейските ценности? Ето ти:
- робство
- потисничество
- кражби
- насилие
И не, няма расизъм в учебниците. Въпроси?

haritov
11-25-2012, 18:29
1. И пак... без руснаците няма българия. За това доколко и дали са помогнали българите, е спорен въпроса и има много различни становища.
2. Разтълкувай ми тоя израз, приложен към нашия контекст.
3. Тук бъркаш жестоко. Колко от банките и големите медии са български?
От робство не сме излизали, просто сменяме един господар с друг - турци, руснаци, американци, евросъюз....

това какво общо има с темата?
нима ще отречеш че за сегашната карта на България българите нямаме заслуга?
пич скрий се не си ми и смешен вече

Auriss
11-25-2012, 19:08
макензи :D

Като тийна друг форум няма просто ;д Тъпак до тъпак .... ;д

Makenzi97
11-25-2012, 19:26
макензи :D

Като тийна друг форум няма просто ;д Тъпак до тъпак .... ;д

Тук си прав. Се си мислех че може да има граница глупостта, но явно съм бъркал. Поста на Димитър ми дойде в повече - то бива дебилизъм и промивки ама чак толкова....

До харитов последни думи - има общо със спора, който започнахме. Не отричам а казах, че е спорно колко голяма е заслугата им и дали изобщо има такава.

Каквото исках да напиша, го написах, от повече файда нема, така и няма да го осмислите.
Това е последния ми пост по тази тема.
Омитам се, преди да съм си докарал някоя мозъчна травма.

haritov
11-25-2012, 19:31
Тук си прав. Се си мислех че може да има граница глупостта, но явно съм бъркал. Поста на Димитър ми дойде в повече - то бива дебилизъм и промивки ама чак толкова....

До харитов последни думи - има общо със спора, който започнахме. Не отричам а казах, че е спорно колко голяма е заслугата им и дали изобщо има такава.

Каквото исках да напиша, го написах, от повече файда нема, така и няма да го осмислите.
Това е последния ми пост по тази тема.
Омитам се, преди да съм си докарал някоя мозъчна травма.
амин дано не те е послушал някой

anonymous895156
11-25-2012, 19:38
Тук си прав. Се си мислех че може да има граница глупостта, но явно съм бъркал. Поста на Димитър ми дойде в повече - то бива дебилизъм и промивки ама чак толкова....

До харитов последни думи - има общо със спора, който започнахме. Не отричам а казах, че е спорно колко голяма е заслугата им и дали изобщо има такава.

Каквото исках да напиша, го написах, от повече файда нема, така и няма да го осмислите.
Това е последния ми пост по тази тема.
Омитам се, преди да съм си докарал някоя мозъчна травма.

Идеално. Нека всеки си поеме по своя път.