PDA

View Full Version : Какво милисите за заплатите в България?



piurs_be
11-25-2012, 16:33
Какво милисите за заплатите в България?

m0ny
11-25-2012, 16:58
В Турция МИНИМАЛНАТА пенсия ,е МНОГО повече от минималната заплата в България.Като се има в предвид,че обикновено заплатите са в по-голяма парична стойност от пенсиите,смятай за какво става въпрос..Абе излагация от всякъде,това мисля аз.

piurs_be
11-25-2012, 18:29
Отвратително е вече, аз незнам защо ние младите хора не вземем нещата в наши ръце...

bijou
11-25-2012, 18:46
Пълна мизерия.

Allex
11-25-2012, 18:55
В Турция МИНИМАЛНАТА пенсия ,е МНОГО повече от минималната заплата в България.Като се има в предвид,че обикновено заплатите са в по-голяма парична стойност от пенсиите,смятай за какво става въпрос..Абе излагация от всякъде,това мисля аз.

в Турция минималната работна заплата и минималната пенсия са 825 турски лири, 1 турска лира е 0.85 лв., в български лева излиза, че една минимална работна заплата и пенсия в Терция са 695,55 лв., като се има предвид, че стнадарта в Турция и къде, къде.. но наистина с минимална работна заплата 290 лв........нямам коментар

Chacho
11-25-2012, 20:00
Ми учете, намерете си хубава работа и ще изкарвате по 1-2-3 бона. Точно на нашия стандарт няма да се оплачете с такава сума.

JoLLiE92
11-26-2012, 05:56
В Турция МИНИМАЛНАТА пенсия ,е МНОГО повече от минималната заплата в България.Като се има в предвид,че обикновено заплатите са в по-голяма парична стойност от пенсиите,смятай за какво става въпрос..Абе излагация от всякъде,това мисля аз.
В мангалия и на екскурзия няма да отида. ;)

Chacho, well said.

kalpazanka
11-26-2012, 07:06
Ми учете, намерете си хубава работа и ще изкарвате по 1-2-3 бона. Точно на нашия стандарт няма да се оплачете с такава сума.
Пич, много те уважавам, ама не си съвсем изчерпателен- някои професии те принуждават да мизерстваш поне до 30 въпреки образованието.

DisappointedDreamer
11-26-2012, 08:52
В мангалия и на екскурзия няма да отида. ;)


Да, ама в тая мангалия изкарват повече, (и сигурно живеят по-добре от нас).
А, и жалко. Изпускаш много като не искаш да отидеш на екскурзия там.

Irti
11-26-2012, 14:05
Какво им е на заплатите? Просто се научете да вадите стотинки от всяко нещо. Който с каквото се занимава - толкова пари и получава.

А Турция е една прекрасна красота. Пък, че чалмите са смотани.. е друг въпрос.

JoLLiE92
11-26-2012, 16:50
Да, ама в тая мангалия изкарват повече, (и сигурно живеят по-добре от нас).
А, и жалко. Изпускаш много като не искаш да отидеш на екскурзия там.
Ма въобще не ме *** :) Да изкарват колкото си искат, дори за милиард няма да стана кадъна. :)

SHPAIdURmeN
11-26-2012, 19:42
Ще уча, уча, уча докато не се науча, ще стана добър в това, което ще работя. Ще инвестирам ще трупам трупам, но преди всичко няма да забравя семейството.

По темата:

Какво мисля ли, както "Irti" написа, че като се научиш да вадиш от всяко нещо пари ще имаш. Обаче има доста хора, коита са изцедили максималното (хора с акъла си) и казват че парите намаляват, а изучиш ли се тук най-добре ще да работиш в чужбина.

Тук съм забелязал едно нещо, колко е вярно не знам. На хората им плащат (никакви пари) да правят едно нещо, а са задължени(щат не щат) да правят още 3 неща за който не получават допълнително кеш ( :D).


Трагична (страшна) работа е затварят се общински болници, хората от селата са задължени да ходят в областните градове ами ако нямат пари, какво правят, а ?
Здрав терор се налага върху всички нас...

Така ще бъде, като сме страхливи !!!

kalpazanka
11-26-2012, 20:07
Тук съм забелязал едно нещо, колко е вярно не знам. На хората им плащат (никакви пари) да правят едно нещо, а са задължени(щат не щат) да правят още 3 неща за който не получават допълнително кеш ( :D).


Трагична (страшна) работа е затварят се общински болници, хората от селата са задължени да ходят в областните градове ами ако нямат пари, какво правят, а ?
Здрав терор се налага върху всички нас...

Така ще бъде, като сме страхливи !!!

Да не би да имаш лекар вкъщи? :)

SHPAIdURmeN
11-26-2012, 21:07
Да не би да имаш лекар вкъщи? :)

Да, почети накъдето и да се обърна. :D

ch0c0late44
11-27-2012, 16:52
В мангалия и на екскурзия няма да отида. ;)
Никой не те и кара.Тя е дала пример с Турция,но можеше и да даде пример с която и да е друга държава от ЕС.Навсякъде е по-добре положението.а ако питаш мен България започна да заприличва на по-голяма ''мангалия'' от Турция.

JoLLiE92
11-27-2012, 16:58
Никой не те и кара.Тя е дала пример с Турция,но можеше и да даде пример с която и да е друга държава от ЕС.Навсякъде е по-добре положението.а ако питаш мен България започна да заприличва на по-голяма ''мангалия'' от Турция.
Tell me about как в Гърция е по-добре като си продават островите , за да се издържат. Защото са им due облигациите, от които живеят нахарабията, но облигациите трябва да се плащат един ден, и то повече отколкото си взел. И не ги ебе, продължават да си харчат. Затова ще се фалират яко ако продължават по същия начин. Нашата икономика е стабилна, може да не е успешна и голяма като немската, но в дългосрочен план е една от най-добрите в Европа в момента. :)

DS
11-30-2012, 00:10
Заплатите в Б-я са нищожни! /висчки го знаем/
Причината е ясна - всички работят за шепа хора! /всички го знаем/
Проблема е че никой не предприема нищо и се спасяваме по единично! /всички го знаем/

Диагнозата на народа ни е прост егоистичен-индивидуализъм!

Nakadah
11-30-2012, 06:25
Не мога много да коментирам за заплатите, тъй като не живея в България, но, знам, че всеки с който подържам някъкви отношения в България печели по 2-3К/месец и има собствено жилище(в/у което няма заем). Знам, че той дори да остане без работа утре, той няма да остане на улицата или пък гладен. Знам, че живее в собствената си страна и не говори на чужд език ежедневно. От друга страна с 3к тука които са пак адски много пари за стандарта едвам дишаш и ако утре си загубиш работата то ти си на улицата...

Мое лично мнение е, че много от хората който се оплакват колко са им ниски заплатите всъщност не искат да печелят повече защото не искат да се потрудят малко или пък не знаят какво говорят. Винаги има начин за печелене на повече пари.

Това което съм написал по-горе можете съвсем спокойно да го критикувате, тъй като не аз живея в България, и вашата преценка най-вероятно е по-добра. Но сега ще говоря малко за деградацията в България.


Chacho, well said.


Tell me ... due

Постове като тези не са рядкост по Българските форуми. Аз може да не съм много грамотен по Български Език което не е нещо от което да се гордееш, но това отгоре е просто още 1 стъпка на дол. От известно време ми е направило впечатление, че ние Българите не си уважаваме собствения език или пък самите ние. Защо Българите приемаме когато някой друг просто е така вмъква нарочно чуждестранни думи в разговор когато тези думи ги има и на Български?

Друго нещо което съм забелзязвал всеки път като съм си бил в България как стотинките просто се мятат защото били "нищожни" или пък някой си не харесвал дрънченето им в джоба си. Когато нямаш уважение към парите как подяволите очакваш те да те уважават? Как ще стане това нещо, че ти да имаш пари?

Друго нещо което е голяма простащнина е баловете... Завършват наще 12 клас и вече фукаме хиляди долари които дори на заем са взети за да покажеме на целия свят, че сме завършили 12 клас. Кой в България не завършва 12-ти клас? Защо това е повод за честване? И в този етап на твоя живот когато нямаш много пари спестени ние ги харчиме за глупости като поднаем бугатита и ресторанти за 100 човека.

Мое лично мнение е, че в България просто хората нямат уважение към себе си, свойте сънародници, страната си, парите и всичко останало. Навсякъде по света има бедни хора и навсякъде можеш да правиш добри пари, но не знам за друга държава в която да ги има тези 3 точки отгоре...

Ако не ти харесва твоето финансово състояние си напъни мозъка, че да намериш начин по-който да го подобриш...

JoLLiE92
11-30-2012, 07:26
^ Аз съм особено грамотна на български, всъщност, само че тези неща ги уча на английски и не им знам българските термини. ;) Просто не съм се сетила за думата, че на облигациите им е дошъл срокът за плащане. Виж смисъла на казаното и недей да се зачепкваш за това!


Оплакват се от заплатите и "обичам родината, мразя държавата" хора, които изобщо не са се взели в ръце най-често, такива, които отиват да берат малини и да бъдат роби в чужбина и там било по-добре. Когато ги попиташ "защо не учиш", те ти отговарят, че няма смисъл и че образованието в България било под всякаква критика. Изключително много ме дразнят индивиди, които казват бг вместо България или българин, които ми обясняват колко е зле положението тук, което е зле заради паразитите, които лежат и получават помощи - тоест тях, защото 60% от бюджетът в България е за социални разходи - помощи за безработица, за деца , за не знам си какво още, които отиват основно и главно при циганите. И които винаги според тях са много малко и държавата нищо не правела. Хора, които не си помръдват пръста да променят положението не могат да ми обясняват, че аз съм глупава да уча в България и че те в Германия (примерно) много по-добре си живеели без образование. Аз съм била глупава, драги зрители, заради това, че уча в университет, което било безсмислено и образованието в България както всичко друго е много зле, нали. Просто са свикнали да се оплакват, да казват, че е много добре, като не осъзнават, че е зле по тяхна вина. Държавата - това сме ние. Няма как примерно да махнат ВСИЧКИ данъци и да увеличат заплатите тройно. Има как - както направиха гърците, само че този рай продължава 10тина години. Ще ги видим сега. А и на нас няма да ни помогнат толкова както на тях, ако толкова мощно се осерем.

Violenza
11-30-2012, 09:27
Български термини за well said и tell me about.

Hayashi
11-30-2012, 14:19
В България заплатите са трагични. Затова и догодина с куфарчето на летището. Именно заплатите и липсата на реализация след висше ме карат да емигрирам. Ако имам възможност, не бих се върнала да работя в България със сигурност.

Nam3less3
11-30-2012, 14:25
Заплатите могат да са много добри(над 1000 лв), ама като хората не учат и се правят на готини ще работят като сервитьори и продавачи в мола и после що не били високи заплатите. Ама високоплатените специалности трябва яко да се учат, а не да се преписва, мързелува и пие.
А и квито са тарикати и хитреци българите да ходят да се оправят в чужбина или да си направят фирми и да развиват нещо частно, за това е демокрацията.

draid
11-30-2012, 18:48
В България заплатите са трагични. Затова и догодина с куфарчето на летището. Именно заплатите и липсата на реализация след висше ме карат да емигрирам. Ако имам възможност, не бих се върнала да работя в България със сигурност.

Естествено, в чужбина ще те посрещнат с червен килим и начална заплата 5 000€. Много пъти съм казвал. В България могат да се изкарват много добри пари над 1000 лв месечно, че ако си наистина кадърен и до 4-5 000. Това, че както по-горе споменаха си мислите, че трябва като завършите да почнете да работите веднага за тия пари, при положение че не знаете нищо, щото сте се скъсали от живот а не от учене си е лично ваш проблем. Ходете си трошете главите по чужбина, щом мислите, че е много лесно.

Hayashi
11-30-2012, 20:43
И двамата ми родители работят в енергийния сектор, както знаем там има много пари. Българските специалисти взимат заплати по 2000-3000 лв. Французите, германци, холандци и прочие от 25 000 евро на горе. Никой не е казал, че като отидеш в чужбина и с две метли метат за теб. Но процентът на хора завършили висше образование и работещи по специалността си е сравнително по-висок от колкото този в България. Защото в България процентът на завършили висше и работещи като продавачки и шофьори и твърде голям. Имам роднина, който завърши със златен медал медицинския университет, после кара и специализация при един от най-известните хирурзи в България. И накрая какво? Предлагат му заплата 700-800 лв. Сигурно защото не е учил достатъчно. Точно пък в България може да се съдереш от учене и накрая вместо теб да наемат сульо и пульо, щото татко им бил еди кой си.

Не мисля, че тук някой от нас смята, че като отиде в чужбина и без никакви усилия ще го наемат на високо квалифицирана работа. Но става въпрос не да се бъхтиш да учиш 5 години примерно за учител и накрая да не можеш да си намериш работа, а ако успееш да ти дават 500 лв, с който да се чудиш тока ли да си платиш, хляб ли да купиш, дете ли да издържаш.

SHPAIdURmeN
11-30-2012, 20:54
Иии заключението\резюмето на всички коментари досега, е:

За някой е трагично заплащането, а за други не е (с мото"като искаш можеш")

:D

JoLLiE92
12-01-2012, 07:07
Аз винаги съм била с рогата напред и ще се боря с каквото и да е. Може да отида някъде в чужбина да завърша магистратура (най-вероятно) , после може да ходя на екскурзии навсякъде, но винаги ще се връщам. Единствено в Италия бих живяла, но не защото "Там знайш ли к'ви заплати вземат, копеле", а просто защото я обичам.
Проблемът на висшисти-продавачки е, че всеки гледа да завърши и да го "избутаме" и преписват, после за нищо не стават. Има, разбира се, колкото искаш връзкари, но ако се бориш - винаги има начин! ;) По лесния път никога не ми е било интересно.

Nakadah
12-01-2012, 07:07
тези неща ги уча на английски и не им знам българските термини.

Ааааха... Друго тъпо оправдание което съм чувал е, че му е било по-лесно да общува на английски вместо на Български макар никога да не е пресичал граница. И кое по-точно учиш на английски? Ежедневен разговор?

Интересното е, че Български не ми е първи език, общувам на английски през по голямата част на деня и въпреки това нямам никакъв проблем да общувам на Български когато говоря с Българи. Много рядко запецвам и се чудя как е някоя дума на Български, но определено знам как да кажа на Български "точно казано" или пък "не ми говори"...

Щом аз мога да го направя, значи за вас в България няма да е никакъв проблем, но нали твойте приятелчета ще те отметнат от групата ако не си cool, та трябва да покажеме знанията си за Английския.

Знаеш ли което друго ненавиждам при днешните Българи? Това, че те никога не са излиза от граница ама обичат да ми обесняват за живота извън България, колко е прекрастно и как навсякъде всичко е по розово. Интересно как ги знаете тези теми като не сте живели поне няколко години зад граница.... Процента на Българи тука които живеят на помощи и нямат и намерения да си мръднът пръста не е малък. Процента на Българи тука които работят за жълти стотинки и едвам свързват края също не е малък.

Но нали ние Българите имаме 1 прекрастна черта да знаеме всичко за всеки и за всякъде... Малко се поотбих от темата де... Нека се върнеме на нея... Та какво ви е мнението за Българските заплати?

JoLLiE92
12-01-2012, 07:24
Оф , казала съм две думи на английски и айде. Зачепвайте се за това, хайде. Аз казвам ли ти , че пишеш "обесняват" и това изключително много ме дразни? Аз не вкарвам английски думи в обикновената си реч, случайно е било по-горе. Виж какво имам да ти кажа вместо да ми обЕсняваш на какъв език да пиша, аз поне знам перфектно и английски, и български и когато ги използвам, не правя грешки. ;) Буквалист такъв.

DisappointedDreamer
12-01-2012, 07:40
аз поне знам перфектно и английски, и български

:lol: :lol: ти изобщо била ли си в англоговоряща държава за повече от 2 седмици/месец? Хахаха

Накадах ще те спука по английски. Да не говорим, че никой не знае перфектно английски, защото видиш ли всяка година излизат около 2000 нови думи.

JoLLiE92
12-01-2012, 07:42
Добре, казах да не се отплесваме от темата НЯКОЛКО ПЪТИ. :)
И да, мога да говоря английски доста добре. Също и не казвам "обеснявам" - уважавам родния си език.

DisappointedDreamer
12-01-2012, 07:45
^Хората допускат грешки. Особено тези, които от доста дълги години живеят в чужбина и чуват/практикуват само чужд език. Доста по неуважително е да използваш английски заучени фразички от интернета, отколкото да объркаш една буквичка в думичка. Така че изобщо не ми говори за уважение.

Доста добре, а? Променихме си бързо мнението.

JoLLiE92
12-01-2012, 07:52
Не е нормално като не ме познаваш, да спориш какво и колко знам аз.
Да се върнем към коментиране на основната тема!

DisappointedDreamer
12-01-2012, 07:56
Да, не е нормално. Но има някакви граници, които никой, независимо кой е той, не може да премине. Освен това съм се нагледала на тъпите ти коментари в раздел Любов, Училище и приятели, а /изненада/ сега и тук. Разочароващо е, че момиче на толкова години може да отблъсне и дори отврати някого с плоските и невярни разсъждения. Не казвам, че аз нямам своите кусури - напротив. Но поне се опитвам да ги променя.

Казах това, което имах да кажа.

Irti
12-01-2012, 08:02
Доста добре, а? Променихме си бързо мнението.

Късай, Рекси! Давай! Дръж го! Яж!

JoLLiE92
12-01-2012, 08:22
И продължаваш?
Тъпо е да пренасяш отношението си от една тема в друга. Има момичета, с които в една тема сме се карали, в друга изобщо не им говоря на въпреки, както теб, щото видиш ли сме се скарали еди кога си и да си върна. Детинско и глупаво е. Държа се .. как го каза ти ? Възпитано. Опитай и ти.

SHPAIdURmeN
12-01-2012, 09:55
Дами и Господаа представяме ви от лявата част на ринга 20 годишната JoLLiE92, a oт дясната 16 годишната DisappointedDreamer. :D

Tова са двамата претенденти, които се борят за титлата "безмисленият спор".

Вие не разбрахте ли че може да си спорите, до безкрай понеже единия човек живее в България, а другия Не...

JoLLiE92
12-01-2012, 10:19
Госпожицата спори заради започнат в друга тема спор. Аз казах поне 3 пъти , че трябва да се върнем към темата , която е написана най-горе. :) Смятам за изключително безсмислено да продължаваме това жалко подобие на спор.

draid
12-01-2012, 12:53
И двамата ми родители работят в енергийния сектор, както знаем там има много пари. Българските специалисти взимат заплати по 2000-3000 лв. Французите, германци, холандци и прочие от 25 000 евро на горе. Никой не е казал, че като отидеш в чужбина и с две метли метат за теб. Но процентът на хора завършили висше образование и работещи по специалността си е сравнително по-висок от колкото този в България. Защото в България процентът на завършили висше и работещи като продавачки и шофьори и твърде голям. Имам роднина, който завърши със златен медал медицинския университет, после кара и специализация при един от най-известните хирурзи в България. И накрая какво? Предлагат му заплата 700-800 лв. Сигурно защото не е учил достатъчно. Точно пък в България може да се съдереш от учене и накрая вместо теб да наемат сульо и пульо, щото татко им бил еди кой си.

Не мисля, че тук някой от нас смята, че като отиде в чужбина и без никакви усилия ще го наемат на високо квалифицирана работа. Но става въпрос не да се бъхтиш да учиш 5 години примерно за учител и накрая да не можеш да си намериш работа, а ако успееш да ти дават 500 лв, с който да се чудиш тока ли да си платиш, хляб ли да купиш, дете ли да издържаш.

Мда, ламтеж за пари ... в България с 3 000 лв ще си живееш живота със завидно висок стандарт.

Hayashi
12-01-2012, 16:10
И дори и да е ламтеж за пари, какво лошо има в това, а? Аз искам да си ги изкарам с труд и учене тези пари. Освен това примерът ми беше за професия в сферата на енергетиката. Ами ако искам да стана учителка? Колко са учителските заплати при нас?
Не разбирам злобата, която много хора проявяват към тези, които искат да си търсят късмета в чужбина.

draid
12-01-2012, 19:39
Това не е никаква злоба. Какво си мислиш, че една шепа хора сте достойните да си търсите късмета там ли ? Всеки с желание може да отиде. Проблема се корени далеч по-дълбоко от това което си представяш, ама не мисля да се хабя да ти обяснявам. И даваш много лош пример с учителките, защото има такива които си докарват много стабилни пари посредством частни уроци и т.н.

Nakadah
12-02-2012, 04:05
аз поне знам перфектно и английски, и български и когато ги използвам, не правя грешки. ;) Буквалист такъв.

Не, не знаеш перфектно Български!!! Ако го знаеше достатъчно добре то нямаше да ти се налага да използваш простовати английски думи когато се изразяваш. И не, не говориш английски перфектно или дори близко до перфектно! Факт е, че в България малко хора знаят добре английски. 1 от темите които имаме с Българите тука е колко малко Българите говорят английски и колко много се перчат със техните си знания. Има моменти в които не можеме да спреме да се хилиме... И няма срамно човек да не владее каквото и да е, но е срамно да твърди как е най-добрия когато си няма и бъкъл понятие...



Не разбирам злобата, която много хора проявяват към тези, които искат да си търсят късмета в чужбина.

Каква злоба кви 5 лева? За какво да злобея? Аз живея извън България и аз съм минъл през пътя който ти искаш да преминеш някой ден. Също така виждам Българи идващи тука с голямите си надежди доста често и много добре знам какво става с тях... Защо просто не се заслушаш в хората които знаят маааалко повече от тебе на тази тема?

JoLLiE92
12-02-2012, 07:13
не можеме да спреме да се хилиме... бъкъл понятие...



съм минъл през пътя който ... Българи идващи тука с голямите си надежди ... хората които знаят
Току-що Кирил и Методи се обърнаха в гроба.
За пореден път - да не се зачепкваме в това, че съм казала нещо на английски. В момента уча моя приятелка на разговорен английски и говорим постоянно на английски, освен това тези неща ги уча на английски. А и не можеш да ме убедиш, че въпреки че живееш в Англия, знаеш английски колкото или повече от мен. Приятелка на майка ми завършила английска филология тук живее в Англия и когато за пръв път кацнала на летището в Манчестър индийския шофьор на такси не я разбрал, защото той говори Cockney и накрая и казал "Не се притеснявайте, ще научите езика много бързо" :D
А точно с мен на тема български те съветвам да не спориш. :)

Violenza
12-02-2012, 07:32
А и не можеш да ме убедиш, че въпреки че живееш в Англия, знаеш английски колкото или повече от мен.
Е тука вече брутално се престара. Като отидеш да живееш в англоговоряща страна, пиши отново. Така всичките си мислите колко много знаете език, ама да отидеш да живееш и да учиш на чужд език е съвсем различно. Няма нужда да казваш, че учиш на английски, ясно ми е колко се учи на чужд език.

Nakadah
12-02-2012, 07:34
Току-що Кирил и Методи се обърнаха в гроба.
Тъжното е, че дори не знаеш какво говориш...


За пореден път - да не се зачепкваме в това, че съм казала нещо на английски. В момента уча моя приятелка на разговорен английски и говорим постоянно на английски, освен това тези неща ги уча на английски.

Аз използвах повече от 1 твой пост като пример за моята точка, но ти реши, че трябва да го вземеш на вътре и да започнеш спор... Пак ще попитам! Кое по-точно го учите на английски? Ежедневен разговор? Нещо което не практикувате на Български?


А и не можеш да ме убедиш, че въпреки че живееш в Англия, знаеш английски колкото или повече от мен.

Не се и опитвам. Дори не живея в Англия... Но как може 1 човек който живее в англоговоряща държава и посещава англо говорящ университет да знае толкова английски колкото 1 Българин който е живял цял живот в България. А това да знае повече е направо нечувано. Алелеле как може този глупак да не знае, че Българите знаят най-много английски... :-s


Приятелка на майка ми завършила английска филология тук живее в Англия и когато за пръв път кацнала на летището в Манчестър индийския шофьор на такси не я разбрал, защото той говори Cockney и накрая и казал "Не се притеснявайте, ще научите езика много бързо"

А дали не съм чувал всичките версии на тези приказки?


А точно с мен на тема български те съветвам да не спориш.

Слушам шефе! Как смея аз да цитирам твой постове в които трябва да пишеш английски думи вместо Български? Ти не си cool, ти просто учиш ежедневен разговор на английски :o

JoLLiE92
12-02-2012, 07:37
Я пътя бе. ;)

Nakadah
12-02-2012, 07:44
Я пътя бе. ;)

Праааавелно! :) "бе"

JoLLiE92
12-02-2012, 07:46
С простаци не споря. ;) По-умният отстъпва. Peace.

Nakadah
12-02-2012, 07:56
С простаци не споря. ;) По-умният отстъпва.
Или пък този който не може да се аргументира решава, че трябва да използва заучени фрази...


Peace
Пост номер 3 в 1 тема от 1 потребител.

kolegata88
12-02-2012, 08:02
Момиче аз мога да те уверя че нищо не знаеш на английски.Това че можеш да кажеш "кажи баба тенкю" не те прави знаеща.Знанията ще получиш когато почнеш да практикуваш езика в англоговоряща страна.
За заплатите в Българистан мога да кажа че са обидно ниски и човек не получава това което е заработил и заслужава да получи.

DisappointedDreamer
12-02-2012, 08:16
Е тука вече брутално се престара. Като отидеш да живееш в англоговоряща страна, пиши отново. Така всичките си мислите колко много знаете език, ама да отидеш да живееш и да учиш на чужд език е съвсем различно. Няма нужда да казваш, че учиш на английски, ясно ми е колко се учи на чужд език.

Абсолютно вярно.


Или пък този който не може да се аргументира решава, че трябва да използва заучени фрази...


Това също. Какво, свършиха ти аргументите и премина на обиди, Джоли? Ха-ха, поздравления! Осра се в още една тема и дори раздел.

hipster
12-02-2012, 08:19
Мисля,че заплатите са мизерни.

x7aZzy
12-02-2012, 09:07
В мангалия и на екскурзия няма да отида. ;)

Не че нещо, ама аз съм чувала само България да наричат така.
Тъжно, но факт.

По темата: всеки както си го направи. В България, Англия, Германия, Франция или САЩ - няма значение. Ако си свестен и работлив, ще изкарваш добри пари.
Така разсъждавам сега, надявам се животът да не ми промени възгледите.

И аз като бях по- малка си мислех, че знам много добре английски. Сега не съм сигурна дали мога да водя и най- обикновен разговор. Случи ми се да ме питат къде е пералното помещение (на английски), а аз най- спокойно обяснявам и обяснявам (на немски), без да осъзная, че момчета не ме разбира.
Колкото и да работя с материали на английски (разбирайте 70% от литературата, която ползвам), съм отвикнала да говоря. Което е кофти, но е нормално. Когато не упражняваш езика, го забравяш. Факт.

Chacho
12-02-2012, 09:38
Какво спорите за езици бе? Важното е да се оправя с английския. Може да нямаш изгладено произношение, да мислиш на майчиния си език и да правиш грешки, но да не те спъва това. Това можеш да го постигнеш и без да излизаш навън. А езикът е разнороден и менящ се, така че никога не можете да го овладеете и да искате. Нито чужд език, нито майчиния.


Ако си компетентен и си уредиш хубава работа, ще взимаш прилични пари. Друг е въпроса, че някои хора просто не им стигат шепите да грабят и целта в живота им е да добавят в края нулички към заплатата. Има и различни нагласи от материалистичната.

Ukhtar
12-02-2012, 14:12
Проблема не е толкова в заплатите, колкото че всеки (да се чете в общия случай) учи вишу с убеждението, че веднъж завърши ли автоматично става мениджър и просто ще се занимава с бизнес/икономика. Другото е, че системата за точене на пари от страна на частни фирми/банки и подкупни съдии-изпълнители е здраво навързана от много време, което значително усложнява начинанието да развиваш собствен бизнес с перспективи за разрастване. И омагьосаният кръг придобива цялост като кадърните хора осъзнават, че с начална заплата <1к им остават жълти стотинки след като платят наем, сметки, храна, еБентуален кредит и тн. и отправшват навън.

Тъжно.

draid
12-02-2012, 19:23
Току-що Кирил и Методи се обърнаха в гроба.
За пореден път - да не се зачепкваме в това, че съм казала нещо на английски. В момента уча моя приятелка на разговорен английски и говорим постоянно на английски, освен това тези неща ги уча на английски. А и не можеш да ме убедиш, че въпреки че живееш в Англия, знаеш английски колкото или повече от мен. Приятелка на майка ми завършила английска филология тук живее в Англия и когато за пръв път кацнала на летището в Манчестър индийския шофьор на такси не я разбрал, защото той говори Cockney и накрая и казал "Не се притеснявайте, ще научите езика много бързо" :D
А точно с мен на тема български те съветвам да не спориш. :)

Ти си изключително ограничен човек. Арогантна си, най-голямата грешка която може да допуснеш. Запомни добре, чуеш ли някой да се хвали колко е велик и добър той, то определено този човек тъне в дълбока заблуда. Интелигентните хора не се опитват да се самоизтъкват, те не страдат от мания за доказване и величие. Това твоето е огромно самочувствие, а мен направо ме избива на смях, като ти чета коментарите.

Scio me nihil scire - Socrates

m0ny
12-05-2012, 14:56
В мангалия и на екскурзия няма да отида. ;)

Chacho, well said.
Абе мен ако питаш тук е по-голяма мангалия от там.Както казаха,нито някой те кара да ходиш там,а и те живеят по-добре от нас..Ако имаш онези турските канали,обърни на тях и виж за каква така казана "мангалия" става въпрос,ама ти сигурно и това няма да направиш,щото са "мангалия",а..Някой народи викат същото за нашата държава,ти даваш ли си сметка за това?И в някой държави също е зле,там защо ходят,а?
Друг въпрос е ,че нашата икономика-за България става въпрос ,не е стабилна..Оня ден даваха по новините ,че вече бюджета е на минус.Перат се пари и то яко.

-Не ме разбирайте по грешно,никоя държава не защитавам,казвам свое мнение.

xwhitecarnationx
12-05-2012, 20:54
Заплатите са много малки и не винаги достигат. Цените се увеличават, а заплатите намаляват...

Cyandreamer
12-30-2012, 08:41
Значи, в България трябва да се направи разграничение между - работене за кеф и работене за пари. Както и - това да учиш в университет не е равно на да имаш подходяща квалификация, че някой да ти плаща.
Искаш за кеф да работиш - ставай човек на изкуството, учител, каквото искаш.
Искаш за пари - програмиране/ИТ, бизнес.

На 19г. станах скоро и взимам 1.5к. В България. Не ми се учи висше, не виждам и смисъл, но ще го бутам по между другото, ако реша все пак да се метна в някоя северна държава за 1-2г, да поработя/поуча.
Имам и още една работа, освен тази на твърда заплата, която ми е за удоволствие.
Тъй като сферата ми ще умре до 10г. , заради клауд технологиите, планирам до 10г. да имам нещо свое, което да ми носи необходимите средства, или мениджърска позиция, или в краен случай - ще стана програмист :D

А сега се замислям, че като нищо можех да си уча психология и да си рaботя в ИТ - чак ме е яд малко, ама все тая всъщност.

Та, работя за и за пари, и за кеф. За пари - защото не смятам, че нашите са длъжни да ме издържат, след като съм завършила училище. За кеф - занимавам се и с нещото, което ме кефи, но си плащам висока цена за това, и не мрънкам, че стандартът е нисък.

SuNsEt
12-30-2012, 09:23
Значи, в България трябва да се направи разграничение между - работене за кеф и работене за пари. Както и - това да учиш в университет не е равно на да имаш подходяща квалификация, че някой да ти плаща.
Искаш за кеф да работиш - ставай човек на изкуството, учител, каквото искаш.
Искаш за пари - програмиране/ИТ, бизнес.
Мда, точно това е най-вече. Или работиш това,което ти идва от вътре ,като в повечето случаи това са професии ,свързани с изкуства,литература,филосо фии и тн , или работиш това,което можеш ,за да изкараш добра сума пари,но което не те прави щастлив като цяло.
Истинските щастливци и късметлии са хората,на които им харесва и им се отдава да работят нещата в България,за които се взимат много пари.
За съжаление на мен ми се отдава сферата на изкуството,а не на точната наука и технологиите, за това съм пред трудно решение.
Има една приказка,ако работиш това,което обичаш ,то никога няма да ти се налага да работиш истински през целия си живот. Е да..ама на каква цена?
Така,че и аз се присъединявам към мнението,че в България има пари и има работа,но само за тези,които знаят как да си я постигнат и знаят в каква държава живеят.Тук с абсолютно честен труд няма да се стигне далеч.По-скоро ти трябват много знания,нахалство и хитрост,винаги съм била на това мнение.
Не мога да говоря за чужбина,защото никога не съм живяла извън страната си и нямам никаква реална представа.Само знам от приятелите,които живеят и работят по Испания,Англия и Германия ,че им е доста трудно,но и зависи кой как се уреди.Приятелите ми ,които живеят в Германия тук в България си имаха доооста пари и не са срещали такива трудности,каквито тези от Испания.Те си бяха супер обикновените хора,майката работеше като касиерка,бащата шофьор.Заминаха уж за по-добра реализация,но сега в Испания всичко им е на изплащане и не могат да свържат двата края.Бащата се разболя...абе кофти гледка.Идват си един път годишно и се опитват да си стегнат къщата в България,за да се върнат някой ден(те се молят да е колкото се може по-скоро) и да си заживеят отново тук.

Chacho
12-30-2012, 10:52
^Ми рисувай/свири в едно студио за игри да видиш как можеш спокойно да си изкарваш левовете. :D

magneticfields
12-30-2012, 15:10
Всички знаем, че са нищожни. Никъде няма минимална работна заплата 150 евро. А на фона на тази заплата, цените се вдигат. Непрестанно слушам по телевизията за увеличение, но това НЯМА КАК ДА СТАНЕ при тази криза, щот и в държавната хазна няма пари. А квот падне там отива в джоба на депутата. Те там за един мандат си подсигуряват старините. Сега съвсем я окъсваме, като пуснаха и чуждите вериги. Може да е по евтино, но е по-некаччествено. Да не говорим и че срива тотално малкия и среден бизнес...всичко е свързано. Затова младите бягат от България- тук няма бъдеще, за съжаление.

Xitap
12-30-2012, 16:56
В България е трудно и с мизерни пари. Но има и места с добри пари. Програмистите ясно, но счетоводители, финансисти и т.н. И те са добре, стига малко връзка да са имали. В тая държава се видя - полицай или военен, само те са добре. Другите кучета ги яли. Аз лично съм с 3 висши и не работя по тях :) Ама съм си добре де, не се оплаквам. Обмислям да напусна държавата скоро. Знам и няколко езика, предполагам все ще стане работата... в Австралия :)

FuCKkK13
12-30-2012, 17:00
че не са съобразени както трябва с нужните ни неща за нормален, средностатистически живот... като цяло мисля,че 2/10 от населението взимат хубава заплата,останалите ....

anonymous682486
01-11-2013, 11:01
Аз МИЛИСИЯ че заплатите в България са ниски, но нищо не може да се направи, това зависи колко е населението на дадена страна.

Sc0RcH
01-11-2013, 13:43
Не знам кой би искал да живее тук, сериозно...

DS
01-13-2013, 01:43
"Разделяй и владей!"
Когато всеки идиот стане патриот и всеки егоист стане националист... и заплатите и всичко останало в тая държавица ще е супер!
Радвам се, че има хора получаващи справедливи възнаграждения, но ме дразни егоизма им! Не може да взимаш 1500 лв заплата и да казваш че всичко е розово и да не виждаш как 90% взимат 500 лв и хранят семейства и плащат наеми, такси, данъци...

SisiStrange
01-13-2013, 13:05
Всичко е до това как си го наредиш, макар че няма защо да казвате, че нещата са златни. В Чужбина нещата най-определено са по-добре откъм пари, но и у нас не е толкова невъзможно човек да си покрие нормалното съществуване. Едни области са заплатени по-добре от други, да. Приятелят ми работи от няма и година и вече взима заплата над 1000лв, но той е програмист. Нормално. Аз съм биолог и се очаква, че за мен таванът ще е около 1000лв, но при нашите стандарти 1000лв е една прилична заплата и с нея може да се живее. Когато се оженим и взимаме двамцата заедно 2.5-3000лв едва ли ще седна да се оплаквам и да мрънкам за друга държава или от оскъдица.

Не се нахвърляйте на Hayashi, по определен начин и тя е права. Наистина тук нещата не са само до учене, а и до връзки. И аз познавам момче, завършило второ по успех Медицинска академия, което се премести да живее в някакъв малък град, защото хубавите места в София ги заели някакви с доста по-нисък успех, но с приятели, където трябва. И с богати родители също. Тъй че... не бих казала, че е много справедливо всичко. Въпросът е да се постараеш да си добър пък оттам нататък ще разчиташ и на късмет, да, няма начин.

Пък Джоли я оставете. Няма смисъл. Тя си мисли, че щом учи МИО, светът ще каже: "О, само теб чакахме, ела да ти дадем огромната заплата." Няма лошо, всеки си има своя облак, както и криво огледало. Що се отнася до "Мангалия" винаги съм се изумявала на хората, които си нямат понятие, но смело лепят етикети. Това, че преди 5 века са били изостанали, неприятни и са били врагове на България, не значи, че сега турците не са си съвсем нормални хора в бързо развиваща се страна. Това е все едно да идеш да наплюеш немците, защото едно време го е имало Хитлер. Или пък да заемаш страна между араби и евреи и да мразиш едните. Имам приятели и от двата фронта и са си най-обикновени деца. Умни, мили, старателни. Няма значение де.

anonymous708973
01-13-2013, 19:51
Естествено, в чужбина ще те посрещнат с червен килим и начална заплата 5 000€.

Не, ама като свикна да уча по немския начин и се науча на истинска дисциплина плюс водя разговори с водещи експерти в различни области от световноизвестни немски компании, които често са гост лектори... доста ми се качва шансът да си уредя стаж, а оттам - и работа.


Искаш за кеф да работиш - ставай човек на изкуството, учител, каквото искаш.
Искаш за пари - програмиране/ИТ, бизнес.

Няма ли го вариантът наистина да искам да се занимавам с бизнес? Оставяме настрани факта, че "бизнес" е суперобщо понятие.

Whyniser
01-13-2013, 21:50
Както казаха за заплати .. някаква жалка пародия на работа, с тормоз над собствения ни кодекс на Труда( особено на държавна работа ) .. Една гръцка пенсия от сорта на 3000 евро добре ще дойде на наш пенсионер :)

POLLINA
01-13-2013, 22:18
зачетох се в споровете ви за езиците и ми стана интересно...:Д никой,който е живял само и единствено в България и не е практикувал езика в държава ,в която се говори не може да твърди,че го знае перфектно.
Когато мислъта ти започне да тече на въпросния език,тогава си го научил!
а относно темата със заплатите .. какво да кажа...смешна работа.И не сте прави като казвате,че ако си амбициозен ще намериш добре платена работа.Ще дам пример със себе си.Уча мениджмънт,ясно е че нямам стаж в областта.след като завърша ще започна да търся работа в областта,за която ще ми изискват опит.
въпреки това, никога не бих си напуснала държавата:) вярвам,че икономиката ни ще се оправи:)

SpiritInBlack
01-13-2013, 22:30
Заплатите са каквито заслужавате би казал баща ми хаха

POLLINA
01-13-2013, 22:31
^ доста неправилно твърдение;)

SpiritInBlack
01-13-2013, 22:35
Не е така , Поля.Ще ме слушаш , Лазарке ! ;Д

Замисли се - ако знаеш , че си качествен кадър/специалист и т.н. , би ли работила за нещо под това , което смяташ , че заслужаваш ? Естествено , че не , освен ако нямаш крещяща нужда от пари.Винаги се е заплащало на образовани хора , чиято работа не могат да вършат много.

POLLINA
01-13-2013, 22:46
????????????????????????????????
та така.... :Д никой номарлен човек не би работил нещо под квалификацията му ,ако не е принуден, както е в България. Знаеш ли колко хора в България с висшо са да кажем хигиенисти? В България не се дава шанс на младите хора

SpiritInBlack
01-13-2013, 22:58
Пратих ли те в космоса , Поля ахаха. Нищо , бяхме една партия :П

Не бъди наивна. 90 % от студентите в България са необразовани идиоти , които учат само , защото баща им е казла , че трябва да имат висше.При масово негодни кадри , положението няма как да бъде различно.

POLLINA
01-14-2013, 07:35
хах щом казваш:Д
аа.и пак не си прав.кой ти дава шанса и възможността да покажеш ти достоен ли си за позицията,за която си се подготвял в университета?

Violenza
01-14-2013, 09:24
Знаеш ли колко хора в България с висшо

И ти имаш претенции за работа с твоето "мениджърско висшо" ? :D

Ох, тежко е...

SpiritInBlack
01-14-2013, 10:29
Винаги казвам , хахаха :П

Знаеш ли , направих си експеримент.Лятото трябваше да карам стаж в банка в Уникредит Булбанк , със съдействието на баща ми.Дотук добре.Обаче реших да кандидатствам и в други банки и познай какво стана - навсякъде бях одобрен. Всичко е въпрос на квалификация , лични качества и подходяща възможност да ги покажеш.Да, с връзки е много по-лесно и вратите се отварят по-бързо , обаче е наивно да се говори , че ако си способен човек , който си разбира от специалността , ще чистиш кенефите на хората.

п.с. Ева кво прави хаха

POLLINA
01-14-2013, 17:11
И ти имаш претенции за работа с твоето "мениджърско висшо" ? :D

Ох, тежко е...
извинете ВИСШЕ
ако обичаш спести си малоумните коментари.
поне ще се боря да работя по специалността си,а няма да замина в чужбина да слугувам на някой и да се имам за преуспяла;)

едно е стаж,друго работа ;)
добре е ева , чакам я да се върне:))

DisappointedDreamer
01-14-2013, 18:00
:lol: :lol: Виоленца е далееееч от слугиня на някого.

Божичко. :lol:

Ох, тежко е наистина.

POLLINA
01-14-2013, 18:29
ама даже и не ме интересува;)
говоря принципно как стоят нещата.
не смятам,че трябва да си горд с това,че си напунал държавата си и си станал нещо повече,но някъде другаде.
всеки се измъква с изтъркалото се вече: ''тук нямам бъдеще''
пфф

SpiritInBlack
01-14-2013, 18:34
кво ги търпиш гръмни им по 1 шамар като не те слушат хаха

POLLINA
01-14-2013, 18:36
ee.. ти пък.. недей,че се имат за велики :D

SpiritInBlack
01-14-2013, 18:43
покажи им адът под земята. лапетата смятат, че щото са некадърни тук , ще се оправят в чужбина ахаха

и супер , идвам си до плд и се събираме като се върне пак значи

DisappointedDreamer
01-14-2013, 19:01
ама даже и не ме интересува;)
говоря принципно как стоят нещата.
не смятам,че трябва да си горд с това,че си напунал държавата си и си станал нещо повече,но някъде другаде.
всеки се измъква с изтъркалото се вече: ''тук нямам бъдеще''
пфф

Айде, моля ти се. По принцип изобщо не е така. Трябва да си горд, да. Защото си постигнал много повече в чужда държава, на чужд език. И нали каза, че всички зад граница слугуват на други? Сега защо пееш друга песен?

Изобщо, ужасно грешно разсъждаваш. Твойто мениджърско ВИСШО няма да те отведе никъде. Ама абсолютно никъде. Ще си останеш същата плюеща кобила.

Не напуснах България, защото смятах, че там няма бъдеще. Напуснах я, защото исках да пътувам.


покажи им адът под земята. лапетата смятат, че щото са некадърни тук , ще се оправят в чужбина ахаха

Виоленца е далеч от лапешката възраст.

Колкото до мен - 5 години вече живея в Швеция само, като 2 от тях сама от 15 годишна възраст. Досега съм винаги била сред топ завършилите с хубави оценки, а догодина съм и абитуриентка. Спрявам се в чужбина, да. Същото важи и за кака ви Виоленца.

POLLINA
01-14-2013, 19:19
НЕ СЪМ КАЗАЛА ВСИЧКИ,но масово е така. мисля,че си доста малка да ми казжваш какво ще постигна аз и правилно или грешно разсъждавам.Пътувало и се.. ми пътувай,кой те спира?това е различно.аз също пътувам.
а не смяташ ли,че човек,който е постигнал нещо в собствената си държава,трябва да доста по-горд?!
и не ми разправяй моето висше докъде щяло да ме доведе.светът е икономика ;)

SpiritInBlack
01-14-2013, 19:22
говори , говори , така ми говори. възжищавам ти се направо хаха

Violenza
01-14-2013, 19:29
DD, заеби, да ходим да слугуваме, нямаме право на глас пред оперените менажерки с висшО. :D


За лапета и образование говорят. Душички сладки.

POLLINA
01-14-2013, 19:36
ама изобщо не си интересна:)
преследвам целите си в България и се гордея с това:)
не смятам,че да учиш във велик университет в европа те прави недостижим.в крайна сметка всеки от нас може да го направи,но не всеки го избира ;)

Violenza
01-14-2013, 19:39
ама изобщо не си интересна:)
преследвам целите си в България и се гордея с това:)
не смятам,че да учиш във велик университет в европа те прави недостижим.в крайна сметка всеки от нас може да го направи,но не всеки го избира ;)
Аз къде съм споменала, че съм недостижима/велика/еди каква си? Хайде покажи ми.

Казах, че си тъпа и неграмотна, което си е факт.

POLLINA
01-14-2013, 19:43
тъпа съм щото стоя в България ли охх колко си жалка :D
и със сигурност съм доста по-грамотна от теб:) край на темата ,продължавай да се заблуждаваш

Violenza
01-14-2013, 19:46
тъпа съм щото стоя в България ли охх колко си жалка :D
и със сигурност съм доста по-грамотна от теб:) край на темата ,продължавай да се заблуждаваш
За тъпа те имам, защото не за първи път ти засичам мнения във форума и съответно съм си направила изводи. Нищо общо с това къде и какво учиш, къде живееш, какво работиш. Не ми обяснявай, че по това не можело да се съди.
За второто можеш да си помечтаеш.

POLLINA
01-14-2013, 19:52
тъпата си ти в случая.струва ми се,че прекарващ прекалено много време по форумите да следиш мненията на хората,че чак да си правиш и изводи за тях.. интересно как си направи точно извод за мен след като моите мнения главно са в раздел козметика и диети хах..

Violenza
01-14-2013, 20:00
Да, така е, но ме беше срам да си го призная. Форумът е моят живот. По цял ден следя разни потребители и тайничко искам да съм като тях.

POLLINA
01-14-2013, 20:03
евала тогава ;)

mimsssssss
01-14-2013, 21:34
Първо, малко от далеч тръгвам, ама да си кажа всичко :Д
Хора, които мрънкат, че нямат пари, а пушат цигари, имат интернет(включвам и комп/лаптоп), мобилен телефон(да не кажа и че повечето имат два мобилни оператора), излизат всеки петък/събота навън и дават пари за алкохол/кафе - според мен са паднали доста ниско. Това не е нямане на пари. Имате си покрив над главата, вода и ток, топло легло, книги в библиотечката и дрехи с които да излезнете утре за училище. Смешници.
Друго - всички говорят за хубавата чужбина. Ама в чужбина доста хора нямат време за семейството си и наемат детегледачка/перачка/готвачка/гладачка :Д И то защото или работят на две работи по 6-8 часа всяка, или имат една - но изисква много и доста часове/ + следработно време.
Трето - българските университети. Еми честно ли - ходи се за диплома. Каквото и да си говорим, обучението е под всякаква критика, ако могат за изпит ще ти измъкнат някой друг лев, обичението е платено, пък искат и техните книги да си купуваш, пък ако си и задочно ('щото искаш да работиш) си прецакан от всякъде и нямаш никакви плюсове. Преподавателите гледат да изтикат деня, пускат те по рано, часовете и почивките не се спазват... Разбира се, цял ден не могат да блещят глупости, та казват и 3-4-5 умни неща. Ако ги попиташ, дори може да се заформи хубава дискусия. През другото време ще четат лекциите/учебника или ще говорят за нещо извън темата/програмата и т.н. През другото време студента кара на самостоятелна подготова (ако иска да научи нещо) или назубря записките и с тях се явява на изпит, току да препише.
Някой отвори темата за работа с кеф и желание и такава за пари - определено има разлика, но не мисля че трябва да се разграничават. Разбира се, не винаги всичко ти е по мед и масло. Приятеля ми учи в една академия и всеки месец внася такса по 400евро. Еми хич не му е кеф. Ходи сутрин на училище, следобед до вечерта не знам си кой час - на работа. Отделно неговите му помагат, ама няма как. Ама пък има стаж лятото на острови 4 месеца, минимална заплата 2 500евро, та си ги избиваш. Плюс стажа който трупаш, връзките които създаваш и т.н. :)
Относно езика - език се научава, език се и забравя. Матурата по БЕЛ ми е 5,70, факт е че вече не слагам пълен и кратък член на място, а където ми падне :д И все пак чета постоянно литература на български език и поддържам връзка с доста българи. Мисленето ми на моменти е на чужд език, на моменти на български. Някой път като не се сетя нещо или не ми идва цялата мисъл/или е заучена фраза си го казвам както ми е по лесно. Примерно "путьомаслинкин" :д Знаете ли с познати колко време ни е отнело за да дадем хубав превод със смисъл на тая думичка.
За работата в чужбина още нещо да вмъкна - ако искаш да работиш, си намираш работа. Дали ще миеш чинии в някой ресторант - ще взимаш 3-4 евро на час, минимума, ама няма да си без пари и като за начало за без език става. Да не ви казвам такива по цехове, които работят на струг, шлосери, с нераждавейка, лазерно рязане и етц неща - как ги търсят. И това пак са масово хора. Тези които гледат стари хора, берат малини, маслини, портокали и т.н. да не мислите че ги берат за стотинки... Преценили са си хората, че могат и да посъберат за някой спестовен влог/пенсия или че имат нужда сега от тях, а на старини ще ги гледат децата. И така, работят си хората, знаят си че това са им възможностите - на полето.
Малка вметка за студентите в България - кандидатстват в 2-3 университета, по 2-3 специалности. И се чака тотото да спечелят и да ги приемат. Рядко се подават заявления за един университет, една специалност. И повечето се хвърлят на нещо дето са им казали техните/или пък две приятелки от класа заминават заедно/, та накрая и те се чудят кво са учили и как ще го избутат.

И по темата накрая като цяло - заплатите са малки, пенсиите са малки, държавата няма пари или толкова, колкото има, заминават за глупости - например правят детски площадки. То няма деца вече :Д семейства на по 30г мъж и жена се чудят дали да се оженят, че едвам ще скатаят пари да нахранят 200 гостенина, та за деца да не говорим. Държавата избутва парите на другаде, тя си знае къде. За заплатите на политиците да не говорим - те си ги определят, и бизнес автомобилите, и отпуските и бонусите, всичко. Не знам като нашата минимална заплата дали има такава пенсия в Европа? И какво всъщност ни донесе Европейският съюз? Аз не усетих разлика, нито станахме повече европейци, нито по интелигентни, нито по респектирани, нито по мотивирани, нито по дисциплинирани.

POLLINA
01-14-2013, 22:29
целият ти пост е едно голямо противоречие. В началото почваш да обясняваш как всички хора се оплакват,но в същото време имат пари за кафета,цигари,интернет и т.н ( за което съм съгласна) с две думи,че всичко е преувеличено. а после започваш да говориш как положението било трагично ,хората не знам си кви били...
в крайна сметка всеки сам избира какъв да бъде животът му.
Положението в държавата ни е такова,мили мои,защото всички млади хора си казват махам се ,не мога да живея в такива условия. Ние сме тези,които трябва да се борим за бъдещето си,а не да чакаме наготово всичко и само да мрънкаме..

mimsssssss
01-14-2013, 22:54
Добре, с едно изречение, за да се разбере от хора като теб: Държавата ни е зле, но може и по-зле.

---
Мой приятел тази година е абитуриент. Има сестра година по-голяма от него, с бебе, и по-малък брат. Редовно им спират тока, ама всички пушат цигари без малкия. Е, к'во да кажа, българска работа. Няма да си давам мнението що са толкова деца, а и каката роди сега дете. Българи са, родителите работят, децата учат. Ама мисленето им е днеска имаме, за утре ще му мислим. Та така. Поста ми не е противоречие. Зле е държавата, на зле отива. Ама има страница където живеят на палатки и в кирпичени къщи, т'ва к'во значи, че ние не сме зле ли :д
А младите хора да си казват каквото искат, старите също. Всеки си има глава на раменете - дали ще съм в Хасково, в Русе, в Лондон или в Хонконг, аз си решавам и никой няма право да ми държи сметка къде ще уча, къде ще живея и къде ще създам семейство.

Auriss
01-15-2013, 00:43
Положението в държавата ни е такова,мили мои,защото всички млади хора си казват махам се ,не мога да живея в такива условия. Ние сме тези,които трябва да се борим за бъдещето си,а не да чакаме наготово всичко и само да мрънкаме.
:D :D :D

Извинявам се.

:D :D :D

Ти 'менажирайки' ли ще се бориш, че нещо я пропуснах тая част...
Смис ... то така, де. В Б-я отдавна е на мода масово да се учат простотии (то зат'ва и УНСС по бог знае каква причина се води приличен ВУЗ), ама твоята идиотия е направо шокираща.
Отивай на село, отваряй я ферма, я фабрика, и може и да свършиш нещо полезно с 'менажерските' си способности.

Просто ЛОЛ. Нямам думи. :D

Едит :

офф нее, не мога да те чакам да ми отговаряш, че да ти задам следващия си въпрос.

По адрес на това :

да слугувам на някой

поне ще се боря да работя по специалността си
Наистина изпитвам някаква неистова нужда да те попитам ... каква е разликата ?

POLLINA
01-15-2013, 06:21
наистина ли ме караш да ти обясня ква е разликата между това да си с икономическо образование и това да слугуваш на някой ?! ;)
а аз мога ли да те попитам нещо? след като това е простотия,кое за теб е смислено да се учи?? както казах вече всичко в този свят е икономика.
и не съм казала,че АЗ ще оправям държавата.Това е задължение на младото поколение като цяло,но вместо тва всеки си бие шута в чужбина.Обичам си държавата,както искате така го приемайте,не ме вълнува особено:)

Violenza
01-15-2013, 07:46
наистина ли ме караш да ти обясня ква е разликата между това да си с икономическо образование и това да слугуваш на някой ?! ;)

Аз искам да ми обясниш.

Ти си живият пример за качеството на образованието в България. :lol:

А мениджмънтът е далеч от икономическото образование. Вас ви обучават за шефчета и мислите, че като излезете от едно ПУ и хоп троп начална заплата 2 бона + собствен офис.

Я ми кажи, ти какво конкретно мислиш да работиш?

POLLINA
01-15-2013, 07:53
Мениджмънтът е далеч от икономическо образование ? не исках да говоря за себе си,но окей.. щом настояваш.
специалността ми е Стопанско управление:) не ме обучават да бъде "шефче'". По време на обучението ти се дават знания по икономика, администрация,бизнес и т.н. ;)
Какво мисля да работя аз,теб не те засяга. Помислила съм доста отдавна затова и не случайно съм избрала тази специалност.
Всеки с преценката си.
а за теб какво по-точно е престижна специалност,нека чуем

SisiStrange
01-15-2013, 09:38
Навсякъде, ако си добър имаш шансове. В Чужбина, според мен, е по-трудно. Едва ли си мислите, че е елементарно да ви преподават точно висшето на чужд език. За година и половина университет съм научила един-2 тома нови термини. Колко ли би ми било забавно да ми ги сервират на чужд език? Хич няма смисъл да сравнявате с езиковите гимназии, където също не се преподава на български. Там в края на часа имаш българи пред себе си и можеш да попиташ за всичко. В Чужбина си сам. Без мама и тате да дръпнат по някоя връзка или да ти платят сметките, или да ти уредят документите. Всичко правиш сам.

И не, не уча в Чужбина, нямам и намерение. Просто е глупаво да твърдите, че едва ли не хората, които се справят идеално с обучението там, са "избягали" или по-недостойни за уважение.

Специално за теб, Полина, мога само да ти кажа, че ако се опиташ поне в сериозни теми, засягащи образование и кариера, да пишеш ново изречение с главна буква и да излагаш теза вместо да скачаш като ощипана госпожица (а не би било лошо и да не пишеш к'ва, т'ва и прочие), ще те възприемат доста по-сериозно. Аз не съм ти засичала постове в други раздели и нямам мнение за теб извън тази тема. Не, че нещо, но от ДД и Виоленца по-може да се приеме да допускат грешки в говора си, имайки в предвид, че използват български далеч по-малко, но ти, като такава патриотка и бъдеща преусяла дама, би трябвало да си перфектна.

POLLINA
01-15-2013, 10:09
Изказах собственото си мнение по въпроса и не възнамерявам да продължавам да споря.
Това,че съм казала ''Ква" или не съм натиснала shifta един - два пъти не ме прави неграмотна. :)
И не смятам,че точно теен форум е мястото,на което да се доказвам.Стана ми интересна темата и писах по съвсем различна тема.Ставаше въпрос за език,както и да е ..
Колкото до Виоленца - прегледах темата много внимателно и нейните единствени мнения са с цел заяждане след нечии пост.В крайна сметка темата е за дискусия, всеки изказва мнението си и млъква!

draid
01-15-2013, 10:50
Не, ама като свикна да уча по немския начин и се науча на истинска дисциплина плюс водя разговори с водещи експерти в различни области от световноизвестни немски компании, които често са гост лектори... доста ми се качва шансът да си уредя стаж, а оттам - и работа.



Няма ли го вариантът наистина да искам да се занимавам с бизнес? Оставяме настрани факта, че "бизнес" е суперобщо понятие.

Ако нищо не става от тебе и с швейцарски начин на учене да си принудена да се справяш, пак нищо няма да стане от теб, независимо с какви лектори говориш и т.н. И разбира се обратното, ако си кадърен и си разбираш от нещата, надали ще имаш проблеми да се хванеш в сериозна фирма и да вадиш пари.


хах щом казваш:Д
аа.и пак не си прав.кой ти дава шанса и възможността да покажеш ти достоен ли си за позицията,за която си се подготвял в университета?

Просто е, отиваш на интервю за желана работа, обаче там сте 100 човека кандидати за 5 места, ами те ще ти дадат шанса да покажеш какво знаеш, ама ти сигурна ли си че ще успееш ? Явно не.

А в днешно време толкова кадри завършили стопанско управление се бълват че няма на къде, щом и в техническия има цял факултет, смятай за какво иде реч.

POLLINA
01-15-2013, 11:20
Нека да има. Всеки има право на избор.Мисля,че е много по-добре да уча това,отколкото филология например... ;) както и да е
За интервюто нещата не стоят точно така.Нали се сещаш,че за да стигнеш до това интервю трябва да си одобрен,а за да си одобрен,трябва да имаш трудов стаж (в повечето случаи) :) И къде по-точно съм казала,че не съм сигурна в себе си? Говорех за положението в държавата.


П.С : Нека да уточня - Специалността стопанско управление е широкообхватна.Изучават се финансии, маркетинг, социални политики, управление, бизнес, икономикс както и още много други дисциплини. Специалността е икономическа за тези,които не знаеха ;)

Violenza
01-15-2013, 11:46
Мениджмънтът е далеч от икономическо образование ? не исках да говоря за себе си,но окей.. щом настояваш.
специалността ми е Стопанско управление:) не ме обучават да бъде "шефче'". По време на обучението ти се дават знания по икономика, администрация,бизнес и т.н. ;)
Какво мисля да работя аз,теб не те засяга. Помислила съм доста отдавна затова и не случайно съм избрала тази специалност.
Всеки с преценката си.
а за теб какво по-точно е престижна специалност,нека чуем
Не бе, питам те за каква работа ще се бориш. :D Ама ти подскачаш само.

Престижна специалност е да носиш титла, давам пример с доктор и инженер.

Не ми обяснявай кое е икономическа специалност и кое не е. Аз уча икономика точно и ми е пределно ясно. С разликата, че аз го уча, защото това ми харесва и моята специалност беше точно това, което исках да уча и единствената, за която кандидатствах, а не защото "светът е икономика".

Колкото до изказването на мнение - че то и аз това правя. Това, че се засягаш и си неспособна да се аргументираш или да ме опровергаеш, си е твой проблем.

POLLINA
01-15-2013, 11:58
Специалността,която уча е единствената,за която кандидатствах.Къде по-точно казах,че уча това защото "светът е икономика'.Просто споменах,нима греша? След като учиш икономика мисля,че трябва да си наясно с това.
Смятам,че спорът е безсмислен.Всеки каза каквото имаше.

POLLINA
01-15-2013, 14:31
Съвсем случайно попаднах на него и реших,че мога да го публикувам тук. Доста ясно е изразено положението ни и какво всъщност прави народа. :)

"Добър ден, роби! Бачкате ли здраво за 300 лева, А? И за 200 ще бачкате, ако Дянков огладнее...Сигурно не ви е срам да си гледате децата как обикалят покрай витрините с китайски боклуци, със старите си изтъркани 'обущета'...Бачкайте и ги лишавайте, че Дянков е гладен...Спи, народе! Преклонена главица сабя не я сече! Спи, народе! 240 душмани безсмъртни имаш, дето 7 000 000 никога не могат да ги победят, защото са 7 милиона - всеки за себе си! Спи, народе...Бъдеще има за теб някъде далеко в чужбина, далеко от род и родина, далеко от стара ти майка, далеко от клети ти дечица, без тебе да раснат, че някое и друго евро да пратиш! Спи, народе! Баба ти докато я пребиват и изнасилват за 40 лева! Ръка не вдигай на душманина - ръцете са ти да бачкаш за 300 лева! Ръцете са ти да си милваш детенцето, дето плаче за нови дрешки и обувки! Спи, народе...ИМАШ 500 ГОДИШЕН СТАЖ! ''

vladislavcheto
01-15-2013, 15:00
С риск да бъда линчуван,ще си изкажа мнението.Да заплатите са ниски,да живота е мизерен,да образованието смърди.Имам желание да емигрирам,но съм малък и не желая да си правя собствени прогнози.Ще ви кажа обаче нещо друго - и високо платена работа да имат хората - децата им не желаят да останат тук.И извинявайте,но кой нормален човек би искал да остане на място,където образите на Азис и производните му са на всеки сантиметър ? Кой ще иска да остане на място,където политиката е един омагьосан кръг - всички политици са боклуци ? Кой иска да остане на място,където ще си на легло и ще имаш нужда от спешна операция и лекарите ще те разкарват от болница в болница ? Кой иска да остане тук след като през центъра на столицата минават каруци ? Кой човек ще иска да остане тук,след като парите му отиват за направата на магистрали,чиито състояние е под всякаква критика ? Не отричам,че и в чужбина може да има НЯКОИ от изброените неща.И в чужбина може да има лекарски грешки,но надали ще му се позволи на този лекар да припари до болница отново .. И в чужбина има психично болни хора,ама те са под медицинско наблюдение,за разлика от родните "светли" примери в музиката .. Каруци ме съмнява да има /поне аз не съм виждал/.Пътищата им...Университети им надали щяха да са пропаднали,след като цял свят отива да учи там..Все едно .. Не ме разбирайте погрешно,не мисля,че в чужбина е лесно.Именно най-близките ми хора ми казват да не уча в чужбина,а тук..Именно от тях знам колко е трудно,как гладуваш,как правиш всичко без ничия помощ,как си в напълно непозната среда съвсем сам,как работиш като вол,за да се изхранваш и тн .. Само че всички гладували и мизерствали до един момент.Не твърдя,че сега са корпоративни магнати на Wall Street,не.Но живеят по-добре,видял съм го с очите си.Всеки сам си решава,не ме съдете.Знам,малък съм,не отричам,че ще науча още неща.Не претендирам за одобрение или нещо такова,просто изказах мнение.Давайте сега,нахранете ме.Не ми пука.Чао.

Violenza
01-15-2013, 15:38
^ Много ми напомняш на мен на младини. :D Аз бях на 546544% убедена, че няма да живея в България и така и стана де. Заминах да уча, за което не съжалявам, защото образованието наистина няма ниииииищо общо с нашето. Обаче не мисля, че ще остана да живея тук. Колкото и да се ядосвам на някои неща в България... Вкъщи си е вкъщи и на никое друго място на света не можеш да се почувстваш по-добре.

POLLINA, много ми е интересно да интерпретираш цитата, който си извадила.

POLLINA
01-15-2013, 15:50
Не знам за каква си се взела,ама вече ставаш смешна.
Постът ми нито беше отправен към теб,нито нищо.
Крайно време е да млъкнеш, не мислиш ли?

Violenza
01-15-2013, 16:01
Не знам за каква си се взела,ама вече ставаш смешна.
Постът ми нито беше отправен към теб,нито нищо.
Крайно време е да млъкнеш, не мислиш ли?
Нали форумът беше за мнения? Ще млъкна когато аз реша. И ще си се заяждам с когото реша.
Ти като ще скачаш така остро и уж ще ми защитаваш родолюбската си позиция, поне свържи 2 думички на кръст. Нещо май не можеш обаче.

POLLINA
01-15-2013, 16:26
Изказах си мнението,ти беше тази,която се хвърли да се заяжда.Спомни си добре.
Какво от казаното искаш да защитя?това е мнение! Всеки има различна гледна точка.
Моето мнение е ,че за да ни се оправи положението в държавата младите хора не трябва да бягат в чужбина и да търсят ''доброто'' си бъдеще там.Повярвай ми и аз съм била на различни места,виждам как хората живеят.Това обаче не ме кара да си хвана нещата и да замина. Колкото повече хора се замислят над нещата и спомогнат дори и с елементарни неща след години всичко ще е различно.
край на темата! Казах каквото мисля.

anonymous708973
01-15-2013, 16:30
Ако нищо не става от тебе и с швейцарски начин на учене да си принудена да се справяш, пак нищо няма да стане от теб, независимо с какви лектори говориш и т.н. И разбира се обратното, ако си кадърен и си разбираш от нещата, надали ще имаш проблеми да се хванеш в сериозна фирма и да вадиш пари.

Съгласна съм, разбира се. Просто смятам, че имам дупето да уча и че в чужбина имам по-голям шанс. Наистина искам да се занимавам с това, което ще кандидатствам и мисля, че ще стане човек от мен :)


Специалността стопанско управление е широкообхватна.Изучават се финансии, маркетинг, социални политики, управление, бизнес, икономикс както и още много други дисциплини.
Съгласна съм, наистина е широкообхватна, но изпитвам съмнения за нивото, на което се преподава в страната ни.
Аз съм я заглеждала тая специалност, точно нея ще кандидатствам в Германия. Само нея, без резервни варианти. Имам идея какво бих специализирала, но няма как да съм сигурна още.


Престижна специалност е да носиш титла, давам пример с доктор и инженер.
Защо смяташ така? Ти с каква титла ще излезеш с икономическа специалност? Адвокатите с каква титла излизат?

POLLINA
01-15-2013, 16:35
За нивото на образованието тук,съм много съгласна с теб. Да,така е. Но има ли желание,има и начини.Всеки е свободен да направи своят избор.

Violenza
01-15-2013, 16:54
Защо смяташ така? Ти с каква титла ще излезеш с икономическа специалност? Адвокатите с каква титла излизат?
Аз с никаква титла няма да изляза.
Адвокатската не ми се вижда особено престижна, особено при положение, че всеки втори вече излиза юрист, а и самата материя далеч не е кой знае колко трудна, всеки може да седне да я назубри.

Auriss
01-15-2013, 16:59
Защо смяташ така? Ти с каква титла ще излезеш с икономическа специалност? Адвокатите с каква титла излизат?
Може ли аз да отговоря ;д ?
И цигане да вземеш от улицата, стига да не е с явни проблеми в 21вия хромозом и да може да чете, ще го обучиш във всяка хуманитарна/социална/w/e специалност.
При естествените науки / техническите специалности нещата стоят малко по-различно.

Едното изисква абстрактно мислене, другото дупе и любов към зубренето..примерно. =D

SisiStrange
01-15-2013, 17:38
С риск да бъда линчуван,ще си изкажа мнението.Да заплатите са ниски,да живота е мизерен,да образованието смърди.Имам желание да емигрирам,но съм малък и не желая да си правя собствени прогнози.Ще ви кажа обаче нещо друго - и високо платена работа да имат хората - децата им не желаят да останат тук.И извинявайте,но кой нормален човек би искал да остане на място,където образите на Азис и производните му са на всеки сантиметър ? Кой ще иска да остане на място,където политиката е един омагьосан кръг - всички политици са боклуци ? Кой иска да остане на място,където ще си на легло и ще имаш нужда от спешна операция и лекарите ще те разкарват от болница в болница ? Кой иска да остане тук след като през центъра на столицата минават каруци ? Кой човек ще иска да остане тук,след като парите му отиват за направата на магистрали,чиито състояние е под всякаква критика ? Не отричам,че и в чужбина може да има НЯКОИ от изброените неща.И в чужбина може да има лекарски грешки,но надали ще му се позволи на този лекар да припари до болница отново .. И в чужбина има психично болни хора,ама те са под медицинско наблюдение,за разлика от родните "светли" примери в музиката .. Каруци ме съмнява да има /поне аз не съм виждал/.Пътищата им...Университети им надали щяха да са пропаднали,след като цял свят отива да учи там..Все едно .. Не ме разбирайте погрешно,не мисля,че в чужбина е лесно.Именно най-близките ми хора ми казват да не уча в чужбина,а тук..Именно от тях знам колко е трудно,как гладуваш,как правиш всичко без ничия помощ,как си в напълно непозната среда съвсем сам,как работиш като вол,за да се изхранваш и тн .. Само че всички гладували и мизерствали до един момент.Не твърдя,че сега са корпоративни магнати на Wall Street,не.Но живеят по-добре,видял съм го с очите си.Всеки сам си решава,не ме съдете.Знам,малък съм,не отричам,че ще науча още неща.Не претендирам за одобрение или нещо такова,просто изказах мнение.Давайте сега,нахранете ме.Не ми пука.Чао.
Имаш много черен поглед. Има ги и Борисовата градина, мостът на влюбените, Рилските езера, ако щеш животинския пазар, българските актьори, невероятната флора, малките улички в крайните квартали, евтините мънички заведения, в които можеш да слушаш българска реч и смях. Кифли и "чалга манталитет" има и в чужбина, къде повече, къде по-малко. България предлага и двете. Това как ще възпиташ децата си и дали ще искат да идат на чалготека, или в библиотеката, зависи от теб.

Образованието само по себе си не е толкова лошо, колкото го изкарвате. Аз много харесвам доста катедри в моя факултет. Има слаби звена, но 70-80% преподават много добре. Правят презентации, демонстрират нагледно нещата, за които говорят, упражненията са наистина интересни, имат приемни часове за всеки възможен страничен въпрос И най-най-най-най-вече различните катедри са напълно съгласни да си взимат кръжочници. Ако някой не знае какво имам в предвид, става дума за по 1-2 човека на учен/лектор/асистент, които работят с него, гледат как върши нещата и участват в неговите проекти, което носи стаж. Стажът е зверски необходим.

Минусите са в невероятното кожодерство (което мисля, че и в другите страни го има), слабата материална база (поради липса на средства за закупуване на нова апаратура), недосмислиците в учебните планове, които понякога включват прекалено много излишни неща, на които е наблегнато прекалено стабилно (пример: трябва ми статистика, лекторът ни се постара да ни набие всякакви интеграли, диференциали, матрици и прочие и напълно я пропусна). Общо взето, ако си човек с желание и ти иде от душа, тези минуси няма да те спрат да бъдеш адски добър и да получиш прекрасно образование. Проблемите са доста повече в реализацията след това.

Сигурно в Чужбина нещата са още по-напред, но специално като ученици не сме чак толкова зле. Иначе нямаше да печелим купища олимпиади и да правим открития.

Auriss
01-15-2013, 18:04
пример: трябва ми статистика, лекторът ни се постара да ни набие всякакви интеграли, диференциали, матрици и прочие и напълно я пропусна
https://www.edx.org/courses/BerkeleyX/Stat2.1x/2013_Spring/about

малко офф. просто да се престоря на услужлив :D

draid
01-15-2013, 18:11
Пак ще повторя, образованието в България а и навсякъде по света е само и единствено, такова каквото сами си го направите. Разликата е тази, че в повечето университети в България го няма четала зад врата на студентите, а знаем добре малко българи правят нещо като хората ако го няма тоя четал. В чужбина нещата стоят по-малко по различен начин, там просто в голям брой престижни университети или учиш или отпадаш, не си мислете че ако там минавахте м/у капките щяхте да се пръснете от учене. Заблуда дълбока е това.

Относно разликите м/у хуманитарни и др "науки" по-горе аурис дефинира разликата прекрасно.

SisiStrange
01-15-2013, 18:11
https://www.edx.org/courses/BerkeleyX/Stat2.1x/2013_Spring/about

малко офф. просто да се престоря на услужлив :D
Хаха, мерси. :D Бих се пробвала, но има изцяло биологичен курсер със свръх интересни курсове за мозъци, ЦНС, наркотични вещества и биохимия, и не си се представям как им обръщам гръб за математика. 8-) Такова нещо ще си потърся лятото като имам повечко време.

Auriss
01-15-2013, 18:35
:D
Хвърли ако искаш един поглед и тук - https://www.coursera.org/ ,
както и тук - http://www.youtube.com/education?category=University - горе има дропдаун с различните категории.

Въобще супер много инфо има безплатно из нета и то записи от лекциите в престижни университети. Мен направо ми е тъжно, че съвсем наскоро го установих това.

anonymous708973
01-15-2013, 19:11
Адски съм против пренебрегването на цели клонове наука в името на други. (Когато не става дума за специалности от сорта на "Неформално образование"). Правите го тук, а Сиси го беше направила и в темата на Джоли... еми, като учиш за биолог, имаш в пъти повече възможности за научни конференции в сравнение с икономист, каквото и да си говорим.

Violenza
01-15-2013, 19:17
Общо взето, ако си човек с желание и ти иде от душа, тези минуси няма да те спрат да бъдеш адски добър и да получиш прекрасно образование.


В чужбина нещата стоят по-малко по различен начин, там просто в голям брой престижни университети или учиш или отпадаш
Точно за това говорим. В България всеки има висше, че даже вече масово и по 2. И както има много старателни студенти, които наистина учат съвестно и знаят много, така и още има няма 200 човека, грам незнаещи и некадърни, ще излязат с абсолютно същата диплома. Никак не е честно.
Аз лично не познавам някой, който да е записал висше в България и да не го е завършил. Тук още първата година отпадат много хора. Никой не си дава гаранция, че ще го докара докрай.

Auriss
01-15-2013, 19:27
^абе да ти кажа - http://www.dnes.bg/obrazovanie/2011/10/07/malko-sa-ni-visshistite.130621,7
май не стоят баш така нещата.

Не ми се рови с сайта на НСИ , но дори да допуснем, че голяма част от тези 70+ процента са възрастни хора, нещата пак не са розови ;д

POLLINA
01-15-2013, 19:37
По-лесно е да говориш наизуст ;) Не отричам,че в България всеки може да вземе диплома,без дори да положи минимални усилия,но това не означава,че няма хора с амбиции.
Всеки си прави нещата сам.Това,че си завършил икономика,право,медицина.. и пр. не те прави специалист!

anonymous708973
01-15-2013, 19:40
Висшистите в България са 20% от населението. Учила съм го по география. В чужбина са повече.

Виоленца, каква специалност си и в кое уни? Наистина бих искала отговор, може на лично, ако предпочиташ там.

Hidayet
01-15-2013, 19:43
Крайно неприемливи. Да не говорим за пенсиите. После защо половината българско население е зад граница..

Violenza
01-15-2013, 19:55
Аз говоря за това, което виждам около мен. Реално последните години наистина всички завършили записват все нещо. Статистиката може и да е вярна, но реално голям процент трябва да са вече на възраст съответно.

Violenza
01-15-2013, 19:59
ПП, изчисти си ЛС-тата, не ми дава да ти пратя. ;)

SisiStrange
01-15-2013, 20:04
:D
Хвърли ако искаш един поглед и тук - https://www.coursera.org/ ,
както и тук - http://www.youtube.com/education?category=University - горе има дропдаун с различните категории.

Въобще супер много инфо има безплатно из нета и то записи от лекциите в престижни университети. Мен направо ми е тъжно, че съвсем наскоро го установих това.
Точно в това https://www.coursera.org съм. :D Сега съм записала https://www.coursera.org/course/bluebrain и чакам да мине месец и да започне. Наскоро го намерих, но ми изглежда супер яко и само факта, че ще се налага да уча и за самия университет ме спира да се запиша на 4-5 неща едновременно. 8-) Чудя се накрая дали тези сертификати, които дават имат някаква тежест, но и да нямат, голяма работа.


Правите го тук, а Сиси го беше направила и в темата на Джоли... еми, като учиш за биолог, имаш в пъти повече възможности за научни конференции в сравнение с икономист, каквото и да си говорим.
Ама, Пантерке, аз давам примери в моята сфера, защото там съм най-наясно. Извън занятията има дейности навсякъде. Моя приятелка следва Международни отношения. Там няма конференции от типа, в който си добре приет още като студент. Тя, обаче, се е писала на куп различни неща, ходи отделно на дебати, изучава странични специалности, вече се е запознала с различни политици и прочие.
Имам една близка приятелка, която учи медицина и след първи курс цяло лято ходеше в една болница (без да и плащат) да работи като мед. сестра. Научи се да взима кръв, да слага абокати, да води документация и куп полезни неща.
Вариант винаги има. Каквото и да си говорим, ако нямаш или стаж, или възможността да предложиш някакви точни умения, добити около следването, шансовете ти драстично намаляват.
Обикаляш из университета, из звената, които имат общо със специалността и питаш. Не е загуба на време. Хем за стажа, хем за уменията, хем, защото е много вероятно след време да учиш същите неща и да ти е 3 пъти по-лесно.

ПП. Докато сме на тази тема, хвърли и ти поглед на сайта с курсовете. Има и за икономика, и за бизнес доста неща. Преподават лектори от елитни чуждестранни университети. Ти си добре с английския, ще се оправиш. В края на много от тези курсове се дават сертификати. Може да не са ти с тежестта на курс, изкаран на живо, но те уверявам, че все биха били някакъв плюс, седящи си в CV-то ти, ако ще и само в графата с уменията. Ето пример за нещо, което можеш да правиш като странична дейност без значение каква ти е специалността.

DisappointedDreamer
01-15-2013, 20:10
Може ли аз да отговоря ;д ?
И цигане да вземеш от улицата, стига да не е с явни проблеми в 21вия хромозом и да може да чете, ще го обучиш във всяка хуманитарна/социална/w/e специалност.
При естествените науки / техническите специалности нещата стоят малко по-различно.

Едното изисква абстрактно мислене, другото дупе и любов към зубренето..примерно. =D

Така е.
Което всъщност ме кара да се чувствам адски тъпо, защото аз /горе-долу/ съм се насочила в хуманитарна специалност, защото ми харесва. :Д От друга страна пък в биологията, химията и математиката съм влюбена, но някак си не се виждам кандидатствайки с тях.

п.п. изливам си мъката тук.

Виоленца, а за титла би ли смятала дипломатическо аташе/посланник, етц? Схващаш ми мисълта, надявам се.

SHPAIdURmeN
01-15-2013, 20:15
Докато четях коментарите забравих заглавието на темата "Какво-милисите-за-заплатите-в-България ?". Направете тема за учението, като цяло и готово.

По-темата:
:D смях, смях и пак смях... :D. Разбира, се Ние живее много по-добре от почети всички Африкански страни и някой Азиатски, но не трябва да се сравнява ме с тях, за да си повдигаме самочувствието, че има пари алабала. То си има пари само трябва да знаеш, как да ги откриеш. Ние трябва да гледаме нагоре, а не надолу (към по-изостаналите страни от нас, макар да падаме надолу към тях) и да бъдем, като вълната, която преобръща лодката (управляващите).

draid
01-15-2013, 21:16
Виоленца, а за титла би ли смятала дипломатическо аташе/посланник, етц? Схващаш ми мисълта, надявам се.

Има 3 такива, инж. , арх , д-р

Auriss
01-15-2013, 21:30
В края на много от тези курсове се дават сертификати. Може да не са ти с тежестта на курс, изкаран на живо, но те уверявам, че все биха били някакъв плюс, седящи си в CV-то ти, ако ще и само в графата с уменията. Ето пример за нещо, което можеш да правиш като странична дейност без значение каква ти е специалността.

Мм симпатягите от coursera искат парички за въпросните сертификати ^^ Нещо от типа на 50$ беше, което е .. мех.
В EdX са безплатни засега, пък и MIT/Harvard лектори не са лош избор.
Макар да не е като да отидеш да учиш висше, все пак е адски добра идея да прегледаш встъпителните курсове за повечето специалности и да решиш дали това ти се прави. В ютюб примерно, ако си решил да речем Химия да учиш, има от доста унита курсове от типа 'introduction to organic chemistry' и подобни. Същото има изса Психология, Финанси, Икономика, Право, Физика, ИТ (тук специално дори не е нужно в университет да стъпваш, ама си запазвам правото да говоря глупости безнаказано ;д) и прочие.

http://www.udacity.com/courses - т'ва между другото можеш да го метнеш на мъжо ти. Аз заради AI класа тръгнах да уча статистика. Няма толкова досадно нещо ... >.> (тук впрочем също са безплатни 'сертификатите' ако изобщо трябват някому)

DisappointedDreamer
01-15-2013, 23:40
Вкъщи си е вкъщи и на никое друго място на света не можеш да се почувстваш по-добре.



точно.

anonymous708973
01-16-2013, 03:25
Точно в това https://www.coursera.org съм. :D Сега съм записала https://www.coursera.org/course/bluebrain и чакам да мине месец и да започне. Наскоро го намерих, но ми изглежда супер яко и само факта, че ще се налага да уча и за самия университет ме спира да се запиша на 4-5 неща едновременно. 8-) Чудя се накрая дали тези сертификати, които дават имат някаква тежест, но и да нямат, голяма работа.

ПП. Докато сме на тази тема, хвърли и ти поглед на сайта с курсовете. Има и за икономика, и за бизнес доста неща. Преподават лектори от елитни чуждестранни университети. Ти си добре с английския, ще се оправиш. В края на много от тези курсове се дават сертификати. Може да не са ти с тежестта на курс, изкаран на живо, но те уверявам, че все биха били някакъв плюс, седящи си в CV-то ти, ако ще и само в графата с уменията. Ето пример за нещо, което можеш да правиш като странична дейност без значение каква ти е специалността.

Ъъ, това са записи от лекции на известни лектори по престижни университети, така ли? о.О
Как така "чакаш" да започне? Като се запишеш, си длъжен в определен ден и час от седмицата да си там и да гледаш или...? Нещо ми се струва прекалено европейско, за да го събере мозъчето ми на тъмен балкански субект :Д

Виоленца, готово.

SisiStrange
01-16-2013, 04:56
Auriss, пратих му го, изглежда добро. Иначе не знаех, че са платени сертификатите. 8-) Няма значение де, аз тъй или иначе повече се радвам на идеята въобще да ги мина курсовете. Ако пък ми потрябва наистина сертификата от някой курс, 50$ не са края на света при все, че един семестър е почти 400лв. ;д


Ъъ, това са записи от лекции на известни лектори по престижни университети, така ли? о.О
Как така "чакаш" да започне? Като се запишеш, си длъжен в определен ден и час от седмицата да си там и да гледаш или...? Нещо ми се струва прекалено европейско, за да го събере мозъчето ми на тъмен балкански субект :Д

Ами то си е баш онлайн курс. Моят започва някъде в началото на март, затова го чакам. Траят различно време, може целия курс да е 8,9,10 седмици, там някъде. Сядаш си вечер (или денем, ти си решаваш) по половин-1 час няколко пъти седмично и си слушаш, и гледаш. На няколко лекции имаш тест. Накрая оценките ти от тестовете ти образуват обща оценка и знаеш минал ли си го. И ти вадят сертификат явно, ако си платиш. Пона така ми го обясни един колега, който мина вече един такъв курс в същия сайт. Ще видя точно как е скоро. :P Честно казано, струва ми се супер хубаво. Хем научаваш много неща, хем ти преподават добри лектори от известни университети (на мен ще ми преподават от Израел), хем не струва нищо и си е в твое време.

DisappointedDreamer
01-16-2013, 05:04
Абе, ще взема и аз да се запиша. Интересно ми е, пък и е на английски - няма да имам проблеми с български термини. :Д

има ли някакъв определен възрастов лимит?

че аз тука дребното дека се бутам :Д

SisiStrange
01-16-2013, 05:17
Пиши си се, няма значение, че не си на 18. 8-) Те не ти искат нищо, само име (за да има на кого да пишат сертификата) и е-мейл. Бтв, разпитах и се оказа, че ти пращат сертификата като .пдф, а ако наистина ти трябва и искаш да ти го пратят реално по пощата, тогава даваш 50$.

Violenza
01-16-2013, 09:34
Виоленца, а за титла би ли смятала дипломатическо аташе/посланник, етц? Схващаш ми мисълта, надявам се.
Да, ама това е друга бира. ;) Аз имах предвид за "готовите" титли, с които се излиза след магистър.


Има 3 такива, инж. , арх , д-р
Оф, оф, оф!!!

anonymous708973
01-16-2013, 10:20
ОЛЕ, тва е много добро! (с курсовете)
А аз ли си избирам кога сядам да слушам лекциите? В смисъл... не е на живо, нали :д Има по 3 лекции на седмица, примерно в понеделник, вторник и сряда, а аз решавам да отделя време в четвъртък, петък и събота. Може ли? Хах, ще поровя още малко из сайтовете на унитата и директно записвам нещо, което ще ми е полезно. БАСИ якото!

Auriss
01-16-2013, 10:27
Твоя работа си е как си разпределяш времето ;д. Само за problem set-овете / изпитите имаш краен срок, но пък тях трябва да ги правиш само ако искаш сертификат.

swag style mdfkz.
01-16-2013, 10:29
Ма въобще не ме *** :) Да изкарват колкото си искат, дори за милиард няма да стана кадъна. :)

Мега ограничения тип .. :)))

anonymous708973
01-17-2013, 13:12
Auriss, пратих му го, изглежда добро. Иначе не знаех, че са платени сертификатите. 8-) Няма значение де, аз тъй или иначе повече се радвам на идеята въобще да ги мина курсовете. Ако пък ми потрябва наистина сертификата от някой курс, 50$ не са края на света при все, че един семестър е почти 400лв. ;д



Ами то си е баш онлайн курс. Моят започва някъде в началото на март, затова го чакам. Траят различно време, може целия курс да е 8,9,10 седмици, там някъде. Сядаш си вечер (или денем, ти си решаваш) по половин-1 час няколко пъти седмично и си слушаш, и гледаш. На няколко лекции имаш тест. Накрая оценките ти от тестовете ти образуват обща оценка и знаеш минал ли си го. И ти вадят сертификат явно, ако си платиш. Пона така ми го обясни един колега, който мина вече един такъв курс в същия сайт. Ще видя точно как е скоро. :P Честно казано, струва ми се супер хубаво. Хем научаваш много неща, хем ти преподават добри лектори от известни университети (на мен ще ми преподават от Израел), хем не струва нищо и си е в твое време.

Дамн.
Точно проверих какво ще уча първия семестър в уни-то и най-подходящ ми се стори курсът Introduction to Finance. Само дето е 15 седмици и ще е в реално време.


After a lot of thought, and listening carefully to the feedback of experts in online/virtual
teaching, I have decided to conduct this class in “real time.” In other words, we will mimic
the process of a face‐to‐face class in that the course will run for a fixed period and all of you
will be exposed to the videos and assignments at the same time

Доста гадничко :д Какво ми гарантира, че ще мога всяка седмица да отделям 6-8 часа по време, определено от тях, дамн!

SisiStrange
01-17-2013, 15:49
Докато си още ученичка и, ако е лятото, запиши се. Особено, ако наистина ще ти е полезно. Истински нямаш време после, в университета. Дотогава ще се справиш и тамън ще се тренираш на малко по опънат график, за да не ти е шок после. Аз трудничко свикнах първия семестър с идеята, че няма време за нищо освен учене, ради, учене, ради. Ти ще си учене, умри, учене, умри. 8-)

SHPAIdURmeN
01-17-2013, 16:53
Хора заглавието на темата е Какво мислите за заплатите в България ? !!

Auriss
01-17-2013, 17:38
Не думай!

SHPAIdURmeN
01-17-2013, 17:52
Ами не, вие просто на спамихте темата.

stynioo
01-17-2013, 18:24
Естествено, в чужбина ще те посрещнат с червен килим и начална заплата 5 000€. Много пъти съм казвал. В България могат да се изкарват много добри пари над 1000 лв месечно, че ако си наистина кадърен и до 4-5 000. Това, че както по-горе споменаха си мислите, че трябва като завършите да почнете да работите веднага за тия пари, при положение че не знаете нищо, щото сте се скъсали от живот а не от учене си е лично ваш проблем. Ходете си трошете главите по чужбина, щом мислите, че е много лесно.

.. не знам как те посрещат , но примерно в германия познавам хора , които си взимат 2000 евро без проблем.без стаж и т.н. не са много за там , но като за начало е доста добре според мен.

anonymous708973
01-17-2013, 19:33
Докато си още ученичка и, ако е лятото, запиши се. Особено, ако наистина ще ти е полезно. Истински нямаш време после, в университета. Дотогава ще се справиш и тамън ще се тренираш на малко по опънат график, за да не ти е шок после. Аз трудничко свикнах първия семестър с идеята, че няма време за нищо освен учене, ради, учене, ради. Ти ще си учене, умри, учене, умри. 8-)

Прочетох пълното описание - 7-8 страници някъде. Мазало е. Определено не е по време на училище. Иска ми се, но просто нямам време и не е оправдание.
Така де, спирам да спамя, че се олях наистина. :д

Grudi_SeXa
01-18-2013, 00:34
в Германия с 2k евро си цар братче.. а тука за 1к лева (дето хич не стигат, еле пък ако си семеен) си късаш гъзЪ..

SpiritInBlack
01-29-2013, 09:39
В Германия с 2к евро ли си цар ? ххаха

mirorforse
02-01-2013, 09:41
Заплатите в БГ са си мизерни и това е ^^ От няколко седмици съм в Швейцария и тук минималната заплата не пада под 2500франка (1 франк ти е почти 2лв). За съжаление мисля че България никога няма да се оправи. Искаме да бъдем европейци, но нещо ни липсва в цялата тая работа. Всеки краде,никой не иска да работи ии така.. :D Изнасяйте се докато е време. В БГ вече не останаха много млади българи.Всички се изнесоха по чужбина и останаха неграмотните,заблудените и циганите- това е! В България нямаме бъдеще. Ще родя дете и всеки ден ще треперя дали ще се върне от училище жив или някой побъркан ще го заколи,изнасили и прочие.. и после никой няма да го намери ^^
Отделно обръщам огромно внимание на животните понеже ги обичам страшно много още от малка. В ПРЕКРАСНАТА България измислиха закон (Варна) който гласи: "Който нахрани улично животно получава глоба от 500лв." Ами извинявайте ама само един безсърдечен човек може да подмине куче или котка със стърчащи ребра на прага на смъртта без да го нахрани. В чужбина такива неща се наказват със затвор и глоби.. Таа тва е тема само за заплатите така че спирам :D България има мизерни заплати!

POLLINA
02-01-2013, 10:17
В БГ вече не останаха много млади българи.Всички се изнесоха по чужбина и останаха неграмотните,заблудените и циганите- това е!

Извинявай много ! Нещо не ти е вярна статистиката.

mirorforse
02-02-2013, 10:38
Извинявай много не си прочела както трябва "неграмотните,заблудените" ^^

POLLINA
02-04-2013, 16:49
Значи според теб всеки,който си е останал тук е неграмотен и заблуден? Евала,българино.
Ходи си,където искаш да живееш,но не си плюй народа и страната. Грозно е.

whitediamond
02-04-2013, 19:31
mirorforse айде да се стегнеш и да не говориш глупости.
Какви са тези глупости,че сме били тъпи или неграмотни....
Това,че живееш в Швейцария не те прави уникална,а мене,че съм в България тъпа патка.
Искам да те попитам с какви доходи живееш,работиш ли,учиш ли ?
Правя ти евала,ако учиш и работиш,но ме съмнява доста,при положение,че си в Швейцария.

Да аргументирам защо все още има хора,които са останали тук:

-Нямат финансова възможност да учат в чужбина,дори и да имат висок успех. Въпреки,че има хора,които работят и учат едновременно,но те не са кой знае колко.

-Искат да напуснат,но не могат. Всички знаят колко ни обичат в Европа и ни налагат всевъзможни ограничения.

-Харесва им да живеят тук и едва ли им пука кой какво си мисли

anonymous708973
02-04-2013, 21:03
Вчерашна пикла, отишла в Швейцария преди няколко седмици и си плюе народа, предпочел да остане тука.
И аз искам да се махна от тая държава, ама това твоето на нищо не мяза.

Violenza
02-04-2013, 21:19
Ще родя дете и всеки ден ще треперя дали ще се върне от училище жив или някой побъркан ще го заколи,изнасили и прочие.. и после никой няма да го намери ^^

Това не е вярно. Всъщност големите градове са в пъти по-опасни.
Иначе за последната част за закона съм абсолютно съгласна с теб. То това не е върховна простотия, не е чудо. Отвратих се като го прочетох.

И всъщност всеки плюе държавата, така че не скачайте така остро. Вярно, че момичето се изказва първосигнално и не е права, но съм сигурна, че и вие не сте във възторг от нашето положение. А и е нормално това поведение за всеки новозаминал, първите седмици са голямата еуфория, после настъпва голямата носталгия.

DisappointedDreamer
02-05-2013, 04:45
^не я е ударило още.

Vanchhh
02-05-2013, 16:36
Tрагедия пълна..

CoNviCt
02-06-2013, 20:42
Искаме да бъдем европейци, но нещо ни липсва в цялата тая работа..Всички се изнесоха по чужбина и останаха неграмотните,заблудените и циганите- това е!

Объркала си си ника.

mirorforse
02-12-2013, 07:27
Ама айде моля ви се какво веднага ме нападате целия форум.. К'во се правите на много интересни. Като си обичате България стойте си и си робувайте- никой не ви пречи. После ходете на протести за ВИСОКИЯ ТОК или за някоя друга глупост. Работете за стотинки и гледайте как държавата ви взима хляба от устата, гладувайте и си обичайте България. ДА има и някакви 10,20% от населението, които искат да си съберат багажа и да изчезнат на някъде, но нямат възможност. Плюя народа защото сте РОБИ и сте свикнали да РОБУВАТЕ още от турското робство и ДА ще плюя народа колкото си искам защото не съм БЪЛГАРИН!!Живяла съм достатъчно за да видя какви овце сте всички, не ми трябва повече да ви гледам тъпите физиономии.. и тва че има някъв процент от хора ,които не са тъпи и знаят какво искат от живота, но нямат възможности не оправя държавата!Другата част са коне с капаци! Айде чакам хейтърите пак да се изкажат!

draid
02-12-2013, 08:41
Ама айде моля ви се какво веднага ме нападате целия форум.. К'во се правите на много интересни. Като си обичате България стойте си и си робувайте- никой не ви пречи. После ходете на протести за ВИСОКИЯ ТОК или за някоя друга глупост. Работете за стотинки и гледайте как държавата ви взима хляба от устата, гладувайте и си обичайте България. ДА има и някакви 10,20% от населението, които искат да си съберат багажа и да изчезнат на някъде, но нямат възможност. Плюя народа защото сте РОБИ и сте свикнали да РОБУВАТЕ още от турското робство и ДА ще плюя народа колкото си искам защото не съм БЪЛГАРИН!!Живяла съм достатъчно за да видя какви овце сте всички, не ми трябва повече да ви гледам тъпите физиономии.. и тва че има някъв процент от хора ,които не са тъпи и знаят какво искат от живота, но нямат възможности не оправя държавата!Другата част са коне с капаци! Айде чакам хейтърите пак да се изкажат!

Ами бий си камшика тогава нанякъде бе, какво ни занимаваш с твоите глупости. Заминавай си там в Турция ли къде ще вървиш там като си такъв. Тъкмо ще се отърве държавата от туморите си. Върви в Европата, да им лижеш задниците. А ние тука колко работим за жълти стотинки не ни гледай.

tania.kirova
02-12-2013, 10:02
Мизерия, понякога се срамувам от държавата в която живеем...

mirorforse
02-12-2013, 19:32
От Русия съм мерси че попита :) Продължавай да хейтваш

draid
02-12-2013, 19:34
От Русия съм мерси че попита :) Продължавай да хейтваш

Ооо мамина златна. Русия да не мислиш, че е цъфнала и вързала ??? Изхвърляш се тука как в България било зле и не знам какво, а погледнала ли си Русия ? Да не мислиш, че имат по-малко проблеми от нас ? Просто мащабите са други там. И мога да предположа, че си 50/50, така че не се самоопределяй.

Nam3less3
02-13-2013, 10:57
От Русия съм мерси че попита :) Продължавай да хейтвашСпоред мен няма кой знае какви проблеми България, всеки обикновено сам си е виновен за немотията, ти какви умения притежаваш, какво можеш да свършиш в полза на някой друг, че да искаш висока заплата?
Иначе не е някакво геройство да вършиш черната работа на западняците, да може като мияч да взимаш повече пари там, отколкото тука, пък най са ми смешни черноработниците от запада, които като дойдат после тука с някой лев и се представят едва ли не за богаташи.
Ако си в Швейцария, не знам какво толкова се радваш, все едно имаш някакви заслуги за благополучието на тая страна, трябва да благодариш, че са те пуснали в нея.
Ами ако още 10 000 ревливи и онеправдани източноевропейци дето не могат да се оправят в страните им(в които има много възможности, ако в България не можеш да се оправиш, трудно ще се оправиш и в чужбина)отидат там, с какво си повече от тях?

shmatarok
02-13-2013, 12:17
mirorforce, кажи ми точно ти какво си направил/-а, за да живееш сега в Швейцария или там където си? Пари, за да заминеш там, ли си изкарал/-а, жилище ли си намерил/-а, данъците сега ТИ ли ги плащаш или просто си разчитал/а на мама и на тате да те емигрират натам?
Какво си постигнал/-а ти в живота, че смееш да казваш кой робува и кой не?
Айде, ако обичаш си налягай малко парцалите.

DisappointedDreamer
02-13-2013, 14:10
Според мен, това поведение на mirorforce е изградено от постоянните разговори на родителите, в които те гласят колко по-по най ( 8-) ) е от всички останали пешки в България. И shmatarok е права. Едно е да си блъскаш главата с всичките неща, които тя изброи, други е всичко да ти предоставят на готово без да си мръднеш и малкия пръст.

Но същото това поведение ще започне (сигурно) да омеква, когато реалността я връхлети. Ще ти липсва лютеница, сирене, Иван Вазов, манастири/църкви, българска реч, дори дупките по улиците (изхвърлям се). Та, съгласна съм с Виоленца. Не я нападайте много :с. Единственото хубаво нещо от държанието и е, че видимо ( в момента ) е щастлива, че е там и не се е депресирала по баба/дядо/котка/бащината къща/120 или 88 в София. Благородно и искрено и завиждам. Това е като да избирам между това да бъдеш весел глупак (глупак е прекалено силна дума; весел не-в-правото-си-човек) и тъжен гений.

CoNviCt
02-14-2013, 10:22
Щом си твърде слаба, за да останеш и да се бориш за по-добро бъдеще - бягай, крий се. Давай гъза на чужди хора, раждай деца швейцарчета. Бъди велика, но склонила главата пред по-богатите. Куче, което те отглеждат. На което хвърлят трошичките. Чуждопоклонник. Тук ти си единственият роб.

POLLINA
02-14-2013, 11:16
Плюя народа защото сте РОБИ и сте свикнали да РОБУВАТЕ още от турското робство и ДА ще плюя народа колкото си искам защото не съм БЪЛГАРИН!!


ЗАЩО ТОГАВА СЕ НАМЕСВАШ В ТЕМАТА ,ПИТАМ АЗ???

p.s:
Що не си говориш родния език?
Интересно как плюеш българите,а в същото време говориш български :lol:

whitediamond
02-14-2013, 17:50
mirorforse

Toва,че нямаме мама и тати,които да ни издържат в Швейцария не ни прави роби,глупаци и каквито искаш ни наречи.
Сподели ни тайната с какво си заслужила да живееш в Швейцария ?
Някакви уникални способности ли притежаваш ?
Да не си момичето с феноменалната памет или си млад лауреат на нобелова награда...
Все пак не си ми отговорила на предишния пост...

По темата : нямаш качества,които да отговарят на стандарта ти на живот !
Приеми го както искаш .

Chacho
02-19-2013, 02:09
Според мен, това поведение на mirorforce е изградено от постоянните разговори на родителите, в които те гласят колко по-по най ( 8-) ) е от всички останали пешки в България. И shmatarok е права. Едно е да си блъскаш главата с всичките неща, които тя изброи, други е всичко да ти предоставят на готово без да си мръднеш и малкия пръст.

Но същото това поведение ще започне (сигурно) да омеква, когато реалността я връхлети. Ще ти липсва лютеница, сирене, Иван Вазов, манастири/църкви, българска реч, дори дупките по улиците (изхвърлям се). Та, съгласна съм с Виоленца. Не я нападайте много :с. Единственото хубаво нещо от държанието и е, че видимо ( в момента ) е щастлива, че е там и не се е депресирала по баба/дядо/котка/бащината къща/120 или 88 в София. Благородно и искрено и завиждам. Това е като да избирам между това да бъдеш весел глупак (глупак е прекалено силна дума; весел не-в-правото-си-човек) и тъжен гений.

Много ми поумня бе, душа! ^^

DisappointedDreamer
02-19-2013, 05:28
*черви се* ох, да не се бъзикаш!!!

*размахва кърпичка срамежливо, подхилквайки се* растем...

anonymous708973
02-19-2013, 08:37
Щом си твърде слаба, за да останеш и да се бориш за по-добро бъдеще - бягай, крий се. Давай гъза на чужди хора, раждай деца швейцарчета. Бъди велика, но склонила главата пред по-богатите. Куче, което те отглеждат. На което хвърлят трошичките. Чуждопоклонник. Тук ти си единственият роб.

Айде, айде. Това е едната гледна точка.
Другата е, че е много по-лесно е да си останеш в родината.

CoNviCt
02-19-2013, 11:46
Айде, айде. Това е едната гледна точка.
Другата е, че е много по-лесно е да си останеш в родината.

Роб ли се чувстваш? Нарекоха те роб. Прочети малко какво значи и пак ела да се разпишеш.

SisiStrange
02-19-2013, 12:27
И двата варианта са еднакво трудни, но по различен начин. Всеки си знае какво е готов да жертва и коя трудност му се вижда по-приемлива. Не бих сравнявала да останеш/да заминеш точно по трудност.

DisappointedDreamer
02-19-2013, 13:37
Сиси, ПП, оставете го. Аз тръгнах да пиша някакви дълги постове с обяснения ама се отказах.

В чужбина съм, но не се кланям на никого, още по-малко 'на по-богати' (втф?). Това че даден човек живее в чужбина не означава, че ще роди такива деца. Първо, защото изобщо може да не се омъжи за чужденец. Второ, защото може винаги да реши да се върне обратно.

Общо взето, разочарована съм от това твое мнение, Конвикт. Очаквах повече разсъждения, а не омраза към чужденците и гневно 'патриочество' изписано във форум.

CoNviCt
02-19-2013, 14:32
Аз съм разочарован, че смяташ, че съм обидил теб. Не прилагам двоен стандарт. Нападнах чуждопоклонничеството, не живеещите в чужбина.

SHPAIdURmeN
02-20-2013, 21:34
Здравейте, защо правите забележка(направо си го нападате) на всеки един човек, които коментира по-темата. Та нали затова е тази тема да се коментира, да се изразява мнение върху въпроса "Какво мислите за заплатите в България ?"

Имали значение, какво е написал човек след, като това си е негово собствено мнение ?!
А да се опитате да му промените мнението или да му вкарате вашите мисли в главата му, си е безумно.

|-(

Chacho
02-23-2013, 08:33
Здравейте, защо правите забележка(направо си го нападате) на всеки един човек, които коментира по-темата. Та нали затова е тази тема да се коментира, да се изразява мнение върху въпроса "Какво мислите за заплатите в България ?"

Имали значение, какво е написал човек след, като това си е негово собствено мнение ?!
А да се опитате да му промените мнението или да му вкарате вашите мисли в главата му, си е безумно.

|-(

Имаме собствено мнение по собственото му мнение. Дали ще си промени мнението си остава негов избор, а колко и как да го критикувам - мой личен.

Все пак всички коментираме останалите тук, пряко или косвено. Българска заплата е и моята заплата.