PDA

View Full Version : Как да преборя самовнушенията?



TheOneWarewolf
11-29-2012, 08:54
Здравейте, хора!

Напоследък не знам какво ми се случва, но имам някакви натрапливи лоши мисли, които иксам да споделя с вас, за да намеря ефикасно решение. Случаят е следният...

Приятелката ми учи в Германия. Любовта ни е голяма, но в последния месец осъзнах, че нещо се променя в мен и започвам да изпитвам необосновани притеснения. Тя много учи, скъсва се да чете, и доста често иска да отиде на купон с познати или колеги. За мен това не е проблем и винаги съм й давал свобода и доверие. Но доскоро... В последните два купона, на които беше, се случиха едни събития, които ме накараха да я ревнувам от другите. Аз й имам пълно доверие в това, което прави, но факта, че момчетата около нея си позволяват повече отколкото трябва, много ме дразни и ме потиска. Тя много ме обича и съм сигурен, че няма да позволи да се случи нещо, което да ни раздели. Предложих й да престане с купоните за около месец, докато се отърся от тия проклети помисли, но по този начин й отнемам от свободата и щастието.

Предложете ми друг вариант! Как да се освободя от тези кофти мисли? Разстоянието е голям фактор, понеже не мога да ида до нея и да си поговорим очи в очи, да се прегърнем и да се успокоя. Искам хубав съвет за справяне с подобни мисли. Но ако ще ме осъждате, спестете си го, защото достатъчно много се мразя за това как се чувствам!

Благодаря за полезните съвети от всеки един! :)

antineutral
11-29-2012, 09:40
Влезе ли една муха в главата, трудно излиза от там. Не се мрази и виж дали можеш да живееш добре с тези внушения завбъдеще. Постарай се да не скапват твърде много ежедневието ти и виж доколко можеш да ги понесеш. Обикновено те са плод на факта, че в живота няма нищо сигурно и щастието с даден човек вчера, днес и утре е променлива величина. Не спирай приятелката си да ходи на купони, по-скоро се концентрирай върху възможности да скъсиш разстояниято.

ShtrudeL
11-29-2012, 09:46
Добре дошъл в клуба на ревнивците! хахах
Какво значи, че другите около нея си позволяват повече от колкото трябва? А тя как реагира?
ИнаК това твоето е трудно лечимо.
Според мен трябва да си споделяте много и в подробности за тези неща. Защото ако наистина няма нищо, което да ви нарани, няма да ви е проблем.. + това един лъжец не може да лъже в подробности и винаги се усеща ^^ Аз поне ВИНАГИ знам кога ми пълнят главата с глупости.

TheOneWarewolf
11-29-2012, 10:36
Влезе ли една муха в главата, трудно излиза от там. Не се мрази и виж дали можеш да живееш добре с тези внушения завбъдеще. Постарай се да не скапват твърде много ежедневието ти и виж доколко можеш да ги понесеш. Обикновено те са плод на факта, че в живота няма нищо сигурно и щастието с даден човек вчера, днес и утре е променлива величина. Не спирай приятелката си да ходи на купони, по-скоро се концентрирай върху възможности да скъсиш разстояниято.

Така е, адски точно го каза! И аз съм на това мнение. Трудно се живее с това, осъзнах го вече и искам да се избавя от тези самовнушения. Гледам да не мисля за това и да ги замествам с друго - учене, тренировка, хобита... Ние сме сигурни, че искаме да сме заедно и имаме големи планове в бъдеще, но тази моя негативна нагласа разклаща взаимоотношенията ни и няма да си го простя, ако не направя нещо, за да се поправя.

Колкото до разстоянието, няма как да го скъся, понеже нямам толкова средства, за да ида там. Единствените варианти са, когато тя се прибира на всеки 3 месеца. Там е за 3 години следване, а аз вече планирам своето бъдеще в чужбина, за да сме близко един до друг и занапред. Много е трудно, когато няма как да сме заедно. в това е целия проблем. Но не искам и да се отказвамзаради това!

Благодаря за добрия отговор! :)

TheOneWarewolf
11-29-2012, 10:44
Добре дошъл в клуба на ревнивците! хахах
Какво значи, че другите около нея си позволяват повече от колкото трябва? А тя как реагира?
ИнаК това твоето е трудно лечимо.
Според мен трябва да си споделяте много и в подробности за тези неща. Защото ако наистина няма нищо, което да ви нарани, няма да ви е проблем.. + това един лъжец не може да лъже в подробности и винаги се усеща ^^ Аз поне ВИНАГИ знам кога ми пълнят главата с глупости.

Добре заварила! Но аз не бих казал, че това е точния пример за ревност. Аз нямам съмнения спрямо нея. Тя не ме лъже. Имам съмнения спрямо околните. Тя е адски лъчезарна и усмихната, и позитивна, и е приятелски настроена към всички. Това на момчетата там им се харесва, няма лошо... Но когато започват да я свалят упорито (а тя ми казва за това), естествено на мен не ми става приятно от това, въпреки че сякаш трябва да се чувствам горд, че приятелката ми е толкова привлекателна... Тя, естествено, приема това с усмивка, но никога не би тръгнала да отвръща на свалката.

Проблемът е в мен! Затова и търся възможност и начин да го разреша. На психическа основа е, просто трябва да свикна с факта да приемам това за нещо нормално. Въпросът е как, и колко време ще ми отнеме това? ...

П.П.: Забравих да спомена, че тя ми е първата любов и затова може би нямам опит в това как да реагирам, не знам какви недостатъци мога да открия в себе си спрямо това какво чувствам... Но ето, че има един такъв, и не го харесвам! :(

ShtrudeL
11-29-2012, 11:00
Аз съм абсолютно същата. Няма оправия. :>
Но проблема при мен е, че аз дълго не мога да издържам така и започвам да се вкарвам в по-големи филми, ставам мнителна и недовечива и стой та гледай... :> Ужасно е. Още по-ужасното е, че изключително рядко интуицията ми ме лъже.

Или се превръщаш в леко безчувствено копеле в моментите, в които трябва (което НЕ предпочитам, защото ако аз например съм такава, се отдръпвам в същото време и... изстивам...), или продължаваш да си си такъв, но по начин, по който да не вреди и на двама ви..

TheOneWarewolf
11-29-2012, 11:26
Аз съм абсолютно същата. Няма оправия. :>
Но проблема при мен е, че аз дълго не мога да издържам така и започвам да се вкарвам в по-големи филми, ставам мнителна и недовечива и стой та гледай... :> Ужасно е. Още по-ужасното е, че изключително рядко интуицията ми ме лъже.

Или се превръщаш в леко безчувствено копеле в моментите, в които трябва (което НЕ предпочитам, защото ако аз например съм такава, се отдръпвам в същото време и... изстивам...), или продължаваш да си си такъв, но по начин, по който да не вреди и на двама ви..

Ами, предпочитам да е по втория начин. Но знам, че със сигурност щом се съберем, няма да чувствам подобни глупости. Дотогава ще се мъча, без да й го показвам, понеже това я демотивира да се забавлява. Т.е. не се чувства добре с мен, т.е. няма смисъл да е с мен. Така че да се надяваме, че с времето или ще свикна, или ще ми мине...

Благодаря ти за помощта! :)

Godzilla
11-29-2012, 11:35
Ние сме сигурни, че искаме да сме заедно и имаме големи планове в бъдеще


Не искам да ти пикая в градинката, но за съжаление, тия планове се променят толкова бързо, колкото са се и появили.

А относно това, че искаш да прекратиш самовнушението - няма как. Съмнението го има във всяко човешко същество. Ако една жена я свалят, то тя дава знаци, че това би ѝ било приятно. Иначе никой няма да се наеме. Ако една жена не иска да я свалят, много лесно може да откаже всеки желаещ. Приятелката ти обаче има нужда от внимание, което ти по Скайп и веднъж на 3 месеца, не можеш да ѝ дадеш. Има нужда да се чувства красива и желана, затова и флиртува. Тия флиртове обаче понякога се превръщат в преосмисляне на дългата и сива връзка. Започва синдрома "Тревата е по-зелена от другата страна". Чуденето и разсъждаването. "Аз един път живея, дали не си пропилявам живота. Я виж тука колко много привлекателни мъже ме искат." Което от своя страна води до прекратяване на връзката.

Една позната замина за Дания да учи. С нейния приятел са заедно тук много години. Не съм сигурен колко точно, защото не ми е много близка, но са към 3-4. Замина тая учебна година. Вчера гледах снимки на които я тагваха в някакъв купон. Едното от момчетата беше в много съмнителна близост и в много съмнителен допир до нея.

Приятелката на един приятел, замина за Германия да учи. Чуваха се. Пишеха си. Той тука си седеше и си чакаше. 1 година мина. Купи си билет да ходи при нея. 2 седмици преди да замине, тя му се обади по телефона, да му каже, че вече не изпитва същото и няма смисъл да ходи при нея вече.

Разстоянието е нещото, което може да развали една "сива и сериозна" връзка. И много често успява.

sex101
11-29-2012, 11:38
И аз съм така, поради подобни причини с моят приятел. До сега съм стигнала до извода, че лечение няма. Колкото и да се опитвам- не се получава. А и аз съм на това дередже, защото много често съмненията ми се оказват верни и никога не си набивам такива филми без причина. И такаа... измъчвае и себе си, и половинката по този начин :))

rusoto_baby_f
11-29-2012, 12:25
Ще ти разкажа малко от личен опит..
Преди 3 години заминах да уча в чужбина, имах 2 годишна връзка изградена на доверие, приятелство, обичахме се, споделяхме си...
След заминаването ми, първите няколко месеца всичко беше ок..След това той започна да ревнува, да си вкарва някакви филми в главата и малко или много нямаше ми доверие както преди.Въпреки, че през този период, аз не съм била с никой друг освен него...Разстоянието съсипа връзката ни...
Съветът ми е не се вкарвай в излишни филми, имай доверие в приятелката си.
Много се кефя на хора с подобни връзки, разделени от разстоянието и въпреки това не спират да се обичат и да си имат доверие.

anonymous708973
11-29-2012, 13:54
Тя е адски лъчезарна и усмихната, и позитивна, и е приятелски настроена към всички. Това на момчетата там им се харесва, няма лошо... Но когато започват да я свалят упорито (а тя ми казва за това), естествено на мен не ми става приятно от това, въпреки че сякаш трябва да се чувствам горд, че приятелката ми е толкова привлекателна... Тя, естествено, приема това с усмивка, но никога не би тръгнала да отвръща на свалката.

Същата съм... нямаш поводи за притеснение, гарантирам ти. Щом не би отвърнала (макар че винаги има изключение, тоест, ситуация, в която би поддала) и съмненията ти не са насочени към нея, всичко е наред.

Ако има начин, приемай като повод за гордост факта, че приятелката е умна и готина и затова я свалят. Някакво утешение, притъпяване на негативните емоции е, но действа.

Irti
11-29-2012, 13:57
Винаги се съмнявай и имай едно наум. Това е жена все пак. Да не останеш приятно изненадат после. :)

fenikss_
11-29-2012, 13:59
Влезе ли една муха в главата, трудно излиза от там.

Почнал ли си веднъж да ревнуваш ,спирка няма братле...

xXxPETYAxXx
11-29-2012, 14:10
И аз преди бях такава, обаче моето мнение е съвсем протвоположно!
Колкото повече подробности ти разкрива - толкова повече се филмираш за следващите й излизания. Най-добре е(според мен) да не ти обяснява толкова подробно неща, които те карат да ревнуваш, но не са много сериозни. Не казвам изцяло да спре да ти споделя, но понякога, колкото по-малко знаеш толкова по-добре! Естествено, ако се стигне до нещо по-сериозно - да ти го каже много ясно, просто да не ти обяснява как еди кой си я свалял,но тя няма интерес, защото от това се филмираш.

TROLLDADLOLCAKE
11-29-2012, 14:46
Ако правилно съм разбрал тя ходи на купони в Германия ? Ще ти кажа нещо , двете ми каки и батко живеят там , наскоро си идваха и си говорих с едната от каките ми ! Тя ми сподели , че там момчетата/мъжете са адски задръстеняци , лесно се напиват и не знаят как да купонясват/веселят , според мен няма за какво да я ревнуваш от някакви задръстеняци ;) ! Остави я , нека се забавлява , едва ли би оставила приятеля си в България , който обича за някаква малоумна шваба =) !

TheOneWarewolf
11-29-2012, 14:57
Съветът ми е не се вкарвай в излишни филми, имай доверие в приятелката си.
Много се кефя на хора с подобни връзки, разделени от разстоянието и въпреки това не спират да се обичат и да си имат доверие.

Ще послушам съвета ти, защото и вярвам и съм наясно, че в мен е грешката. Невъзможността да сме заедно възбужда тези признаци на ревност. Но няма да допусна това да сложи край на връзката ни.

TheOneWarewolf
11-29-2012, 15:00
Същата съм... нямаш поводи за притеснение, гарантирам ти. Щом не би отвърнала (макар че винаги има изключение, тоест, ситуация, в която би поддала) и съмненията ти не са насочени към нея, всичко е наред.

Ако има начин, приемай като повод за гордост факта, че приятелката е умна и готина и затова я свалят. Някакво утешение, притъпяване на негативните емоции е, но действа.

Безценен коментар, благодаря ти. Тук ме окуражи много, понеже е точно така, както спомена. Няма да си го слагам прекалено на сърце. А като се чувствам гадно, изглеждам унил и негативен, което пък се прехвърля на нея, а тя е позитивна, т.е. има противопоставяне. Никой позитивен не иска да общува с техни противоположности. Така че ще си върна старото чувство и няма да се "филмирам" така. :)

TheOneWarewolf
11-29-2012, 15:03
Колкото повече подробности ти разкрива - толкова повече се филмираш за следващите й излизания. Най-добре е (според мен) да не ти обяснява толкова подробно неща, които те карат да ревнуваш, но не са много сериозни.

Съгласен съм с теб. Веднъж й казах да ми каже какво е било на купона, и това ми беше грешката. Ще се задоволя с това, че й е харесало и точка. Ако има нещо повече - тя със сигурност би ми казала, защото има адски чистото чувство за съвест. Затова няма да я притискам така и да се мъча после. Голям тъпанар съм. :D

TheOneWarewolf
11-29-2012, 15:05
... момчетата/мъжете са адски задръстеняци, лесно се напиват и не знаят как да купонясват/веселят, според мен няма за какво да я ревнуваш от някакви задръстеняци ;) ! Остави я, нека се забавлява, едва ли би оставила приятеля си в България, който обича за някаква малоумна шваба =) !

Абсолютно правилно! И тя това ми казва. Липсват й купоните в България, може би и затова толкова често започна да ходи там, но не й харесва именно заради тази причина. Колкото до това да ме зареже, на 99% съм убеден, че не би се обвързала с чужденец. :)

TheBeliever
11-29-2012, 15:07
Хубаво си ги нарекъл самовнушения. Докато си наясно, че проблемът е само в твоя телевизор, не мисля, че ще имате кой знае какви проблеми. Останалото колегите са го казали, няма смисъл да го повтарям.

TheOneWarewolf
11-29-2012, 15:10
Благодаря на всички за положителните коментари и съвети!

Виждам, че няма причина да си мисля глупости само защото човек иска да се забавлява и да оползотворява времето си така, както е редно. Ревността трудно се лекува, така е, но може да се преодолее. А досега не съм имал и повод за съмнения у нея, което говори несъмнено, че и двамата искаме да сме заедно. И ако не искам аз да съм виновен за това, че съм съсипал връзката си, просто ще свикна да съм още по-либерален. И ако резултатът е добър, значи всичко ще е наред. :)

Irti
11-29-2012, 15:15
Ако има нещо повече - тя със сигурност би ми казала




Голям тъпанар съм.

Определено.

TheOneWarewolf
11-29-2012, 15:26
Приятелката ти обаче има нужда от внимание, което ти по Скайп и веднъж на 3 месеца, не можеш да ѝ дадеш. Има нужда да се чувства красива и желана, затова и флиртува. Тия флиртове обаче понякога се превръщат в преосмисляне на дългата и сива връзка. Започва синдрома "Тревата е по-зелена от другата страна". Чуденето и разсъждаването. "Аз един път живея, дали не си пропилявам живота. Я виж тука колко много привлекателни мъже ме искат."

Разстоянието е нещото, което може да развали една "сива и сериозна" връзка. И много често успява.

Определено съм съгласен с тези факти, но това не се отнася до нея, защото за 3 месеца няма начин да се подлъже или подведе по нещо мимолетно. Все пак не сме отскоро заедно (не гледай, че пиша в сайт за тийнове). Мисленето й не е такова. Вярно, отнася се за болшинстовото купонджийки и момчета, които не могат да разнообразят връзката си, но не е в това проблема.

Remember-me
11-29-2012, 19:33
Спокойно, всичко ще се оправи :) Заедно ще преодолеете и най-големите препятствия!

Godzilla
11-30-2012, 09:52
Определено съм съгласен с тези факти, но това не се отнася до нея, защото за 3 месеца няма начин да се подлъже или подведе по нещо мимолетно. Все пак не сме отскоро заедно (не гледай, че пиша в сайт за тийнове). Мисленето й не е такова. Вярно, отнася се за болшинстовото купонджийки и момчета, които не могат да разнообразят връзката си, но не е в това проблема.

Аз останах с впечатлението, че тя е там да учи - 4 години. Не 3 месеца.

Без значение от колко време сте заедно. И без значение дали пишеш в сайт за тийнове. Аз също не съм тийн. Имал съм 6 годишна връзка. Бил съм на разстояние от нея по средата на тая връзка и т.н. Аз също я обичах, но изкушенията са на всеки ъгъл. Когато най-малко го очакваш. Имаше едно момиче от Казакстан на бригадата в същия град. Запознахме се на улицата. Ако бях прекарал повече време около нея, нямаше да издържа и щях да се поддам. Хубаво, че контакта ни беше кратък и аз се преместих в друг град.

Сега, когато вече сме разделени и аз нямам никакви чувства, мога да погледна назад и да видя как реално стоят нещата и как 2-3 години от тая връзка са си напълно пропиляно време за едното спокойствие и страх.

TheOneWarewolf
11-30-2012, 13:15
Аз също я обичах, но изкушенията са на всеки ъгъл.

Изкушения за тези, на които им липсват... Това дали ще се поддадеш на тях говори много за това колко ти е "силен гълъба". Щом е била заедно с теб в него период, просто е можела да отхвърли всяко изкушение. Това, че се е поддала, говори или за това, че любовта ви е отслабнала (което не значи само физическа привързаност), или за нейния лекомислен характер.

Споменавайки за тези изкушения, ти казваш, че проблемът е в момичето, но аз ти казвам, че те не са причината за моя проблем. Това отклонява темата в грешна посока, което пък няма как да ми даде полезен отговор.

Godzilla
11-30-2012, 13:46
Изкушения за тези, на които им липсват... Това дали ще се поддадеш на тях говори много за това колко ти е "силен гълъба". Щом е била заедно с теб в него период, просто е можела да отхвърли всяко изкушение. Това, че се е поддала, говори или за това, че любовта ви е отслабнала (което не значи само физическа привързаност), или за нейния лекомислен характер.

Споменавайки за тези изкушения, ти казваш, че проблемът е в момичето, но аз ти казвам, че те не са причината за моя проблем. Това отклонява темата в грешна посока, което пък няма как да ми даде полезен отговор.

Аз нямам нужда да анализираш тогавашните ми отношения с дългогодишната ми тогава приятелка. Аз съм си извадил изводите за в бъдеще и мога да преценя какво е било, какво е можело да се случи. Имам наблюдение и над един куп връзки на хора около мен. Чел съм книги за връзки и отношения.

Аз го казвам, за да ти кажа, че изкушенията са навсякъде и никой не е застрахован. Това, което ти ми казваш обаче, демонстрира голяма увереност във връзката ви, а ако наистина беше такава, ти нямаше да пишеш тук търсейки съвет как да бориш самовнушения, че приятелката ти гледа на страни. Изобщо нямаше да ги имаш тия самовнушения.

Казвам ти го от страната на човека в една дълга връзка, който е в чужбина, а не този, който е тук. И аз не бях там за 4 години. Аз бях там за 4 месеца. Тя си беше тук, в позната обстановка, с познати хора, в нормалното ежедневие. Аз обаче, бях с нови хора, с нищо познато около мен. Човек променя мисленето си малко или много в такава ситуация. Дал съм ти дори и примери на истински хора.

Не знам по кое, от това, което съм написал, си решил, че някой се е поддавал, но или си чел по диагонала, или аз не съм се изразил правилно. Никой не се е поддал. И АЗ щях да бъда този, който щеше да поддаде. Човека в чужбина, а не този тук.

Споменавайки изкушенията, аз не казвам, че проблема е в момичето, а в човешкия характер.

Оставам с впечатлението, че ти не търсиш съвет за ситуацията, а утеха. Е, намери си я. Всеки, освен мен, те утеши. Ако е така обаче, трябваше да напишеш още в началото.

Ще ти кажа само нещо, което може и да прозвучи грубо и цинично от моя страна, но все пак ще го кажа.
Като за начало, ти няма как да знаеш какво си мисли отсрещния човек. Хората седят във връзки по много, много глупави и разнообразни причини.
Приятелката ми тогава си мислеше, че ще сме вечно заедно. Че всичко е наред. Че всичко е перфектно. Така и изглеждаше от страни за всички.
Аз обаче не мислех по същия начин, затова и раздялата ѝ дойде като гръм.
Във всяка връзка има две страни, а те много често не мислят едно и също нещо.

fenikss_
11-30-2012, 13:55
Мойто мнение нз що го подмино ,но веднъж почнеш ли да ревнуваш спирка няма братле.
Ще стане по-зле...