PDA

View Full Version : Как да подобрим паметта си?



jimbotoo
12-02-2012, 14:23
Здравейте! Тези дни ми се насъбра доста да уча и от толкова много материал в главата ми е някакъв хаос и не мога да запомня нищо, от това което чета. Въпросът ми е: Как да бъда по-концентриран в това, което чета и как да помня по-лесно информацията?

strawberry88
12-02-2012, 14:37
Зелен чай, натурален шоколад, орехи.Поне за това съм чувала, че помага. :D

jimbotoo
12-02-2012, 14:40
За тези неща и аз съм чувал :D Чувал съм също, че гинко билобата помагала доста...... :\

Chacho
12-02-2012, 14:44
Визуализирай си наученото, преразкажи си го с метафори. Образите и сравненията се закотвят по-надълбоко в паметта. Опитвай се да мислиш за приложението или тълкуванието на наученото, да го навръзваш с други неща, защото и това помага за запомнянето.

Вземи един лист и химикалка и на всеки минат урок/тема си записвай нещата, които си научил (по памет). На всеки няколко урока се връщай да прегледаш старите, защото като набуташ много количество информация за кратко време, новата започва да измества старата. Пиши си само план на урока, не го преписвай, а като се съберат повече уроци - отбелязвай само по-трудните точки за запомняне, не целите планове.

Прави си почивки и си мисли отново за ученото. Аз си представям как го разказвам пред публика, често дори на глас си говоря и се опитвам да го обяснявам по всевъзможни начини, за да задържа интереса на въображаемата аудитория. Влагам и малко емоция по този начин, а после тези емоции свързвам с прочетеното.

Важно е да учиш с разбиране. Не учи само наизуст, дефинициите ги обмисляй и им намирай място сред останалото научено. Ако едно определение много прилича на друго, по-добре не научавай само едното, а се опитай да намериш нюансът между тях, защото такъв почти винаги съществува.

Така съм се готвил за теоретичните изпити, където се развиват теми и методът винаги е работел безотказно.


Един много успешен пример, който не е мой, но ползвам много често, е с правилото за диференциране на сложна функция. Правилото е, че се диференцира отвън навътре. Видях някакъв тип в интернет, който го обясняваше с "белене на лук", белиш отвън навътре докато не стигнеш средата. От най-сложното ми правило за обяснение от темата се превърна в най-простото и като го обяснявам винаги го запомнят безупречно и дълготрайно.




Кажи между другото за кой предмет иде реч, щото за някои имам и по-полезни съвети. ^^

jimbotoo
12-02-2012, 14:52
Аха, мерси много Chacho :) Моят проблем е, че като седна да уча и много се разсейвам и разконцентрирам, и просто ако едно нещо не ми е поне мъничко интересно, не си правя труда да го уча...... А за това с гинко билобата някой може ли да каже нещо? :D

sweetycherry33
12-02-2012, 14:59
Да бе, гинко билоба ... отиди на тихо място просто и се опитай да се концентрираш.Махни всичко, което може да те разсее...

Chacho
12-02-2012, 15:02
Тва няма да ти помогне много. Гинко билобата, ядките, шоколада подобряват паметта като цяло, но не и желанието ти да запомняш.

Първо седни с идеята, че ще научиш каквото и да било, и едно скучно нещо няма да те спре, щом трябва да го знаеш. След това почни да четеш с нагласата, че първите 30-40 минути няма да са ползотворни. Въпросът е през тях да не се откажеш, насилваш се да четеш и препрочиташ едни и същи пет реда, докато не влезеш в ритъм. След това вече ще си се концентрирал.

Прави разлика между това да имаш желание да четеш преди да си отворил учебника, и да намериш желанието след като вече си почнал със сухата материя.

Обикновено ученето винаги ще е до известна степен скучно. Но като седя се опитвам да се изолирам за 10-на часа (в моите случаи се налага по толкова щото оставям да се насъбере много накрая) и сякаш цепя дърва, просто влагам всички усилия да свърша работата, колкото и неприятна да е тя. Мисли за ученето като за физическа дейност, където просто не трябва да се отказваш. Ползата идва в края на деня, когато не си усетил как са минали часовете, научил си колкото можеш и се изумяваш колко много е това. На другият ден целия процес наново.

За утешение, хората се сещат да четат качествено от дъжд на вятър, та с няколко дни съзнателни усилия наваксваш на много хора ученето.

Iwanskiq
12-02-2012, 15:17
Ето няколко съвета (http://bit.ly/UYF72z) от специалисти.

Chacho
12-02-2012, 15:19
^Спам.

DisappointedDreamer
12-02-2012, 15:20
Чачо е прав.

Разбери как най-лесно запомняш. Аз запомням чрез преписване и написване и разказване писмено, както и устно. Хващам си листчетата или учебника, чета и после си го преразказвам на себе си, често обикаляйки къщата. Съседите сигурно ме мислят за луда. Когато видя че не мога да продължа се връщам отначало. Накрая преразказвам целия урок на себе си. Въпросът не е в зубренето. А в разбирането на материала. Да намериш логиката. Да разбереш стъпките на процеса. Причините зад него. И накрая да можеш да ги обясниш ясно и подробно на другиго.

Други хора, като повечето ми приятели, запомнят визуално нещата. Рисуват си ги. Е, момичета са и рисуват и затова е така. 8-) Намери своето. Развий го и го използвай.

Allex
12-02-2012, 17:32
пробвай като учиш нещо да разказваш, да го разказваш на глас.. така прочитам 3 пъти урока и на 4тия си имам представа и започвам да разказвам това което се сещам.. а което не го прочитам и така.. при езиците е същото пишеш думата и казваш произношението на глас и на български какво означава..

Chacho
12-02-2012, 18:12
^Не че нещо, ма думи така трудно се учат. Винаги в контекст.

Colouring
12-03-2012, 06:27
При всеки е различно. Аз, например, не мога да запомня нещо, докато не го напиша. Чета си урока, след това точка по точка пиша на листче важните неща. Това е моят начин и си го ползвам от години.

anonymous708973
12-03-2012, 06:36
Малко не по темата, ама бях чела някакви трикове за запомняне на телефонни номера, като всяка цифра се оприличаваше на нещо (къща, градина, куче, фонтан) и с телефонния номер си съчиняваш история. Най-голямата глупост ever!

Та:
Аз пиша. Водя си записки в даскало и вкъщи си написвам суууууперподробен план (то баш урока) на лист... като съм го писала аз по-лесно помня кое-къде е. Уроци не разказвам, защото смятам, че това върши работа до 6-7 клас, когато ни изпитваха на "кажи еди-коя-си точка", а и нямам толкова време за губене.

Chacho
12-03-2012, 08:42
Малко не по темата, ама бях чела някакви трикове за запомняне на телефонни номера, като всяка цифра се оприличаваше на нещо (къща, градина, куче, фонтан) и с телефонния номер си съчиняваш история. Най-голямата глупост ever!


Да не си чела за аутисти? :D