PDA

View Full Version : Публично изказване. Имам нужда от помощ!



lololololololo
12-02-2012, 16:40
Имам да подготвя за другата седмица публично изказване на тема: "Кои човешки ценности са подложени на изпитание от бедността, глада, безнадежността"
Ако беше съчинение и то на друга тема бих се справил, но такова нещо не съм правил досега и ми наистина много трудно,
ако имате, дори и някакви идеи ги споделете, търсих и в нета, но...нищо :(
Учителката ни по БЕЛ каза няколко ценности, като каза да съпоставим дали са подложени на изпитание преди ( като в "Зимни вечери") и в днешно време, те могат да ми помогнат, но нямам си и на представа как точно, но ще опитам ако не открия помощ, ето ги ценностите:
-трудолюбие
-ученолюбие
-миролюбие
-доброта
-състрадание
-свободолюбие
-родолюбие

CoNviCt
12-03-2012, 20:08
Най-после някой търси помощ една седмица по-рано. Петък ще мога да помогна. Сега само съвети на дребно.

lololololololo
12-03-2012, 20:22
Най-после някой търси помощ една седмица по-рано. Петък ще мога да помогна. Сега само съвети на дребно.

Благодаря, само да уточня, че питах госпожата и темата е само за днешно време, няма общо с Зимни вечери и изобщо с нещо минало трябва да пиша за сега, Баща ми ще ми помогне с няколко неща, но наистина ти благодаря (ПИ е за понеделник другата седмица и мисля, че ще има време да се подготвя) :)

calinca
12-04-2012, 20:59
Аз бих направила разграничение. "Бедността, глада, безнадежността" - изобщо не са равнопоставени. Бедността е нещо, което може да се оцени само по сравнение. Как определяш кой е беден, ако не знаеш кой е богат? Ако няма богати, няма и бедни. Това най-малко засяга личността, бедността се определя от социума. Гладът удря на физическо ниво, там как е съседа изобщо няма значение, гладен ли си, значи си гладен, трябва да намериш храна, за да оцелееш, тук тялото има думата. Безнадежността - тоя пиши го бегал, ако ще да има собствен остров някъде из престижните островни архипелази, не ги знам кои са, не знае ли за какво живее си е жив умрял.

Та аз бих с хванала на тази основа. С уточнението, че хората сме безкрайно различни и на тези три различни неща бихме реагирали също различно. И да търся някакви общи работи. Струва ми се, че с малко по-задълбочен анализ ще започнат да изплуват модели.

ПП Не съм чела "Зимни вечери" и изобщо за пръв път го чувам като заглавие. Темата ми се струва адекватна без да е поставена в контекста на определена епоха, това си е психология. Лично мое мнение, естествено.

lololololololo
12-05-2012, 10:46
Аз бих направила разграничение. "Бедността, глада, безнадежността" - изобщо не са равнопоставени. Бедността е нещо, което може да се оцени само по сравнение. Как определяш кой е беден, ако не знаеш кой е богат? Ако няма богати, няма и бедни. Това най-малко засяга личността, бедността се определя от социума. Гладът удря на физическо ниво, там как е съседа изобщо няма значение, гладен ли си, значи си гладен, трябва да намериш храна, за да оцелееш, тук тялото има думата. Безнадежността - тоя пиши го бегал, ако ще да има собствен остров някъде из престижните островни архипелази, не ги знам кои са, не знае ли за какво живее си е жив умрял.

Та аз бих с хванала на тази основа. С уточнението, че хората сме безкрайно различни и на тези три различни неща бихме реагирали също различно. И да търся някакви общи работи. Струва ми се, че с малко по-задълбочен анализ ще започнат да изплуват модели.

ПП Не съм чела "Зимни вечери" и изобщо за пръв път го чувам като заглавие. Темата ми се струва адекватна без да е поставена в контекста на определена епоха, това си е психология. Лично мое мнение, естествено.

Благодаря и на теб, а ценностите, които написах горе въпреки че ни ги даде госпожата, смятам, че най-важните такива в човешкия живот са най вече достойнството и семейството, именно тях смятам, че на каквито и изпитания да са подложени, те оставят буквално непоклатими като важност, защото всеки би направил всичко са семейството си, а пък при бедност трябва да запазиш самочувствието си, колкото и да е притиснато то от обстоятелствата.
ПП: "Зимни вечери" няма нищо общо, бях се объркал, темата е за днешно време :)
Темата добре върви за сега, благодаря пак!

CoNviCt
12-09-2012, 09:06
Написа ли?

lololololololo
12-09-2012, 12:04
Написа ли?

не съм още идват ми идеи ама нещо не се сещам мисля да напиша само за 3/4 от ценностите като семейство, достойнство, трудолюбивост и състрадание, защото мисля че за тях дори и подложени за каквато и да е бедност и т.н те се запазват като най-важни
но не знам още как точно да го запиша