PDA

View Full Version : Доклад по История



ivailo97
12-06-2012, 11:33
Здравейте, някой може ли да ми даде доклад по История на тема "Развитието на науката през Ренесанса". Търсих тук там но не откривам нищо. Благодаря предварително :)

maximxxl
12-07-2012, 14:14
във всички учебници по история за 9ти клас има такава точка ;)

ivailo97
12-07-2012, 14:20
във всички учебници по история за 9ти клас има такава точка ;)
Знам че има но целта е да не е от учебника, защото на господина никак няма да му хареса, че съм го взел от там... :(

А Л И С А
12-08-2012, 12:39
Никой не е казал да го препишеш от учебника, а поне да прочетеш нещо и после да си го напишеш сам.

paradosou
12-08-2012, 16:02
Няма такава безидейност...
Завърти се около скока в развитието на медицината, процесите, протичащи в човешкото тяло, теориите на известни лекари за различните травми/болести, историята на потвърждаването или съответно отхвърлянето им, включи материали за засиления интерес към Античността и античните текстове, за възраждането на интереса към небесните тела...(пр. Хелиоцентричната система) и би трябвало да ти се получи добър текст. Толкова много неща може да напишеш, направо ми е непонятно как може точно на Ренесанс да забиеш, супер вдъхновяващ е като тема.

ivchoextreme
12-08-2012, 17:02
Няма такава безидейност...
Завърти се около скока в развитието на медицината, процесите, протичащи в човешкото тяло, теориите на известни лекари за различните травми/болести, историята на потвърждаването или съответно отхвърлянето им, включи материали за засиления интерес към Античността и античните текстове, за възраждането на интереса към небесните тела...(пр. Хелиоцентричната система) и би трябвало да ти се получи добър текст. Толкова много неща може да напишеш, направо ми е непонятно как може точно на Ренесанс да забиеш, супер вдъхновяващ е като тема.
Знам, че има тонове информация за Ренесанса, но моята тема е точно развитието на науката. За тази тема не откривам никаква информация :(

paradosou
12-08-2012, 19:02
Велики фараоне...8-)
Точно идеята е от тоновете информация да отсееш нещата, които са ти по темата, дори не трябва да се напрягаш кой знае колко. Дала съм ти насоки, за теб остава да решиш какво да добавиш и как да го развиеш като цялостен доклад.
Далеч съм от мисълта, че някой тук ще свърши това вместо теб.

Falstad
12-08-2012, 19:04
Развитието на знанията през 14-16 век съществено повлиява на представата на хората за света и мястото на човека в него. Великите географски открития, хелиоцентричната система на Николай Коперник променят представата за размерите на Земята и нейното място във Вселената, а работите на Парацелз и Андреас Везалий, в които за първи път след античността за направени опити за изучаване на строежа на човешкото тяло и процесите, протичащи в него, полагат началото на научната медицина и анатомията.
Големи промени настъпват и в обществените науки. В творбите на Жан Боден и Николо Макиавели историческите и политически процеси за първи път се разглеждат като резултат от взаимодействието на различни групи от хора и техните интереси. Предприети са опити за откриване на „идеалното“ обществено устройство, като „Утопия“ на Томас Мор и „Градът на Слънцето“ на Томазо Кампанела. Благодарение на интереса към Античността са възстановени,[11] проверени и отпечатани много антични текстове. Почти всички хуманисти, така или иначе, се занимават с изучаването на класически латински и древногръцки език.
Като цяло, преобладаващата пантеистична мистика в тази епоха на Ренесанса създава неблагоприятен идеологически фон за развитието на научното познание.
Окончателното оформяне на научния метод и последвалата научна революция през 17 век, са свързани с движението на Реформацията.[12]