PDA

View Full Version : Щрудел и Форер



Canis_Dirus
12-07-2012, 21:06
Щрудел чувала ли е за Форер?
АКо да - как ще коментира експеримента му?

Или в състояние ли е малката ѝ главица да асимилира феномена на Форер и да излезе от филма?


Дискутирайте!

prosto_chovek
12-07-2012, 21:07
питай за котката на Ш. . Нали обичат котки :D Ако го знае, ще се сети какво е Ш.

anonymous908491
12-07-2012, 21:11
Никакъв ефект няма, просто са глупави.
Все едно аз да взема да доказвам, че удряйки някой с тухла по главата, ще го заболи.

ShtrudeL
12-07-2012, 21:25
bitch please
тва неЙ вярно
аз съм права. ^^

Форер сигурно е бил зодия телец. ^^

едит: ewewwwww скорпион ;о
Да.. и това става.. но съм сигурна, че дълбоко в себе си е вярвал в паранормалното, хороскопи и другите глупости. ^

RedArmy
12-07-2012, 21:31
Щрудела, ако за малко спре да вярва толкова в тея хороскопи и другите простотии и стъпи малко повече на земята, ше е перфектната жена за някой :D

Canis_Dirus
12-07-2012, 21:31
Мдам. Но пък как обясняваш резултатите? Подобна корелация с такъв голям мащаб просто не оставя място за грешка. По-добро обяснение защо са верни хороскопите - здраве му кажи...

ShtrudeL
12-07-2012, 21:34
+ това опитът му е тъп http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%A4 %D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%80 защото все едно казва 'ти обичаш да те гъделичкат, но обичаш и да не те гъделичкат' или 'ти носиш зелено, но носиш и червено'... глупости
Не стига, че не разбирал от астрология, за да знае какво точно да им даде на тея студенти (които кои знае колко тъпи са били ^^), но им и дава неща, които наистина всеки човек може да притежава и е съвсем нормално всеки да открие себе си в написаното, НО защо не е задълбочил повече?!
Ако ми дадат характеристика на зодия телец и не ми кажат, че е на телец, сигурна съм, че няма да се позная в написаното!

Canis_Dirus
12-07-2012, 21:36
+ това опитът му е тъп http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%A4 %D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%80 защото все едно казва 'ти обичаш да те гъделичкат, но обичаш и да не те гъделичкат' или 'ти носиш зелено, но носиш и червено'... глупости
Не стига, че не разбирал от астрология, за да знае какво точно да им даде на тея студенти (които кои знае колко тъпи са били ^^), но им и дава неща, които наистина всеки човек може да притежава и е съвсем нормално всеки да открие себе си в написаното, НО защо не е задълбочил повече?!
Ако ми дадат характеристика на зодия телец и не ми кажат, че е на телец, сигурна съм, че няма да се позная в написаното!

Щруделче, нали знаеш колко десетки и стотици пъти е повторен експериментът и пак резултатите не се променят...
Просто астролозите казват същите неща, но да - не толкова явно ;) Всеки хороскоп е уклончив и говори общи неща, които могат да бъдат открити във всеки.
А е разбирал достатъчно - знаел е, че е измама.

StringTheoryPracticist
12-07-2012, 21:37
Има разлика между неспособност да разбираш сложни неща, неспособност да разбираш контраинтуитивни неща, и просто нежелание да вярваш в реалността, вместо в удобното/красивото. Щрудел има потенциала да е много интересна (и следователно секси), но предпочита хороскопите.

ShtrudeL
12-07-2012, 21:37
Щрудела, ако за малко спре да вярва толкова в тея хороскопи и другите простотии и стъпи малко повече на земята, ше е перфектната жена за някой :D

Аз това го мога, но може ли този някой да е инфантилен (да, имам нужда от това) понякога заради мен?! Защото ако не може и аз не мога.
Трябва да има баланс и трябва да сме някъде по средата между земята и облаците,.......... или да си правим въображаеми, мозъчни екскурзии до Луната и обратно. ^^

ShtrudeL
12-07-2012, 21:38
Има разлика между неспособност да разбираш сложни неща, неспособност да разбираш контраинтуитивни неща, и просто нежелание да вярваш в реалността, вместо в удобното/красивото. Щрудел има потенциала да е много интересна (и следователно секси), но предпочита хороскопите.

оф 8-)

Canis_Dirus
12-07-2012, 21:38
Щруделче, я обясни с какви сили ни влияят звездите? Гравитация? Лъчение? Фотони?

ShtrudeL
12-07-2012, 21:41
Всеки хороскоп е уклончив и говори общи неща

Не е вярно. Т.е. ако говорим за зодиакална характеристика. Ти говориш за хороскоп. Има огромна разлика.

ShtrudeL
12-07-2012, 21:43
Щруделче, я обясни с какви сили ни влияят звездите? Гравитация? Лъчение? Фотони?

Не съм толкоЗ умна, иначе бих. Отвори гугъл и ще ти каже. НО ни влияят.
И има още една тънкост. Нарича се 'вяра' и не се нужда е от научни доказателства.
/За това последното можете и да ме обиждате. ^^/

Canis_Dirus
12-07-2012, 21:44
Не е вярно. Т.е. ако говорим за зодиакална характеристика. Ти говориш за хороскоп. Има огромна разлика.
Точно зодиакаланта характеристика е винаги уклончива. Изтъкват се черти, които могат да се припишат в определна степен и момент на всеки човек. Останалото е - асоциация и самозаблуда.
Както е например със възприеманата скорост на една кола- Черните са по-бавни от червените.


А за народите, които боравят с други хороскопи като китайците? Там как става врътката, че хем зодиите са различни, хем да съвпаднат и по единия и по другия хороскоп и по нумерологията и по методиката на доцент Бостанджиев?

StringTheoryPracticist
12-07-2012, 21:45
При такива случаи, не е толкова полезно да покажеш фактите и да очакваш човека сам да ги приеме и да се настрои. Не толкова неуспешно, но пак неоптимално, е да покажеш колко нелепи са вярванията.

Най-добре е да покажеш колко кофти/грозни са хороскопите. А това обикновено не е много трудно, логически неверните неща са си грозни от определена перспектива. Невежеството, например.

RedArmy
12-07-2012, 21:45
Аз това го мога, но може ли този някой да е инфантилен (да, имам нужда от това) понякога заради мен?! Защото ако не може и аз не мога.
Трябва да има баланс и трябва да сме някъде по средата между земята и облаците,.......... или да си правим въображаеми, мозъчни екскурзии до Луната и обратно. ^^
Щом го можеш, се показвай в тази светлина от време на време : ) А за другото не знам, питай го този Някой.. :D

Canis_Dirus
12-07-2012, 21:46
Не съм толкоЗ умна, иначе бих. Отвори гугъл и ще ти каже. НО ни влияят.
И има още една тънкост. Нарича се 'вяра' и не се нужда е от научни доказателства.
/За това последното можете и да ме обиждате. ^^/

Отвори ти гугъл и ми кажи. То и аз така мога да ти кажа. НО хороскопите ни лъжат ;)

Доказателства, Щруделче. Иначе ставаме като чайникът на Ръсел ;)

RedArmy
12-07-2012, 21:47
При такива случаи, не е толкова полезно да покажеш фактите и да очакваш човека сам да ги приеме и да се настрои. Не толкова неуспешно, но пак неоптимално, е да покажеш колко нелепи са вярванията.

Най-добре е да покажеш колко кофти/грозни са хороскопите. А това обикновено не е много трудно, логически неверните неща са си грозни от определена перспектива. Невежеството, например.
Ти нЕма ли да умираш вече, че не си ми интересен?

StringTheoryPracticist
12-07-2012, 21:50
Ти нЕма ли да умираш вече, че не си ми интересен?
да те ебе Хитлер да те ебе

Пиши на кирилица д'ге
ShtrudeL
^ и тебе да те ебе >:с

ShtrudeL
12-07-2012, 22:37
01:26
Г.М.

ти коя зодия си

01:27
ShtrudeL

предположи?

01:27
Г.М.

хаха

хм

значи мога да позная ,но трябва да ти задам няколко въпроса

01:27
ShtrudeL

ок, давай

01:28
Г.М.

добре виждам ,че си общителна !

01:28
ShtrudeL

всъщност не съм

или съм, но когато се отпусна, а това е много трудно постижимо

01:29
Г.М.

ами значи е изключение сега ,добре ,така ..

взискателна ли си

01:29
ShtrudeL

не мисля

01:30
Г.М.

влюбчива ли си

01:30
ShtrudeL

много ^^

но трезво влюбчива*

01:30
Г.М.

хм ,връзват ли ти

01:30
ShtrudeL

как така дали ми връзват

01:30
Г.М.

ами мъжете не знам на колко си де,но дали ти обръщат внимание и т.н

01:31
ShtrudeL

ммхмм

01:31
Г.М.

хм

ами не знам или риби или телец или скорпион

01:31
ShtrudeL

:>

вижда ли ми се рожденната дата?

01:32
Г.М.

секунда да цъкна на профила ти

01:32
ShtrudeL

не

хм

добре

сега избери едно от трите

които каза

01:32
Г.М.

Основна информация
Пол Жена
За контакт

това се вижда от профила ти

01:32
ShtrudeL

сладко

01:33
Г.М.

едно от трите които казах

хм

01:33
ShtrudeL

да

01:33
Г.М.

значи харесвам скорпионите обожавам ги

телците не се разбирам

рибите са доста мой приятели доста са странни ,но интересни

така ,че не знам риби ?

01:34
ShtrudeL

:>

:>

ShtrudeL
12-07-2012, 22:38
Г.М.

не знам какво значи това

:>

?

01:35
ShtrudeL

значи, че позна :>

01:35
Г.М.

zxaxaxaxaxaxa

да бе сериозно ли

01:37
ShtrudeL

mhm

и още по-шантавото е

че позна и асцендента ми

:>






I WIN ^^

embraceme
12-07-2012, 22:58
Щрудела, ако за малко спре да вярва толкова в тея хороскопи и другите простотии и стъпи малко повече на земята, ше е перфектната жена за някой :D

Или вече е :D

jghgh
12-07-2012, 23:37
Науката не претендира да се занимава със свръхестествени неща. Тя не се занимава с тях, но това не значи, че ги отрича, доказва или т.н. Просто не се занимава с неща, които не са проверими, доказуеми, наблюдаеми и измерваеми.
Казвам това, защото уча Философия на науката и отделно чета една много добра книга, която засяга тези въпроси.

Не противореча на Ефекта на Форер или на confirmation bias тенденциите, които хората имат, просто казвам :>



едит:
Оппа, каква грешка направих по-горе. Науката нищо не доказва. Теориите могат само да бъдат потвърдени.

StringTheoryPracticist
12-08-2012, 00:36
Науката не претендира да се занимава със свръхестествени неща. Тя не се занимава с тях, но това не значи, че ги отрича, доказва или т.н. Просто не се занимава с неща, които не са проверими, доказуеми, наблюдаеми и измерваеми.
Казвам това, защото уча Философия на науката и отделно чета една много добра книга, която засяга тези въпроси.

Не противореча на Ефекта на Форер или на confirmation bias тенденциите, които хората имат, просто казвам :>



едит:
Оппа, каква грешка направих по-горе. Науката нищо не доказва. Теориите могат само да бъдат потвърдени.
90-95% oт учените са атеисти и отричат свръхестественото. Има доста проувания около свръхестествени неща и всичките са в полза на това, че света се състои от елементарни частици и време и първични физични закони и нищо друго.

Canis_Dirus
12-08-2012, 00:48
I WIN ^^

Шестица от тотото?


Науката не претендира да се занимава със свръхестествени неща. Тя не се занимава с тях, но това не значи, че ги отрича, доказва или т.н. Просто не се занимава с неща, които не са проверими, доказуеми, наблюдаеми и измерваеми.
Казвам това, защото уча Философия на науката и отделно чета една много добра книга, която засяга тези въпроси.

Не противореча на Ефекта на Форер или на confirmation bias тенденциите, които хората имат, просто казвам :>



едит:
Оппа, каква грешка направих по-горе. Науката нищо не доказва. Теориите могат само да бъдат потвърдени.
2
седнете си, колежке ;)

Науката най-редовно осмива и доказва несъществуването на свръхестественото. Май четеш грешната книга.
Каква е свръхестественето на набесните тела? Съвсем естествени са си. Шокиращо науката успява да определи с точност дори какъв е химичния състав на отдалечени звезди и планети.
Та кажи ми, кое не е проверимо, доказуемо и измерваемо? Наличето на вода на някоя планета на 5-6 милиона светлинни години - това да.
Дали в астрологията, нумерологията, четенто на ръка има истина - проверимо е, наблюдаемо е и разбира се - опровергано.
Как - чети правилните книги.
Най-елементарния начин да го направиш и ти - обикаляш n астролози и си изготвяш при всеки подробрн персонален хороскоп. До колко ще съвпадат?
Ако астрологията е истина и звездите ни влиаят, то следва да е по един определен начин и във всички n на брой хороскопи да пише едно и също. За да ти спестя парите (щото астролозите взимат скъпо на баламите) ще ти кажа, че ще има явни несъответствия.

http://kaka-cuuka.com/2066
http://kaka-cuuka.com/2086

montana6
12-08-2012, 02:34
Канисе, себе си ли опитваш да убедиш в нещо, че така енергично засипваш с въпроси Щрудела, която просто си се кефи на зодии, а не претендира да разбира от астрология? И обикновено мислещият човек, преди да критикува нещо, първо се запознава с него. Съмнявам се обаче да си се запознавал по-задълбочено с астрологията. И не, не съм й фен (казвам го, че да не ме подкараш и мен с въпросите).

pandabear
12-08-2012, 02:56
единственото яко нещо на зодиите са картинките!
http://beauty.bg/wp-content/gallery/horoskop/telec.jpg

Canis_Dirus
12-08-2012, 06:10
Канисе, себе си ли опитваш да убедиш в нещо, че така енергично засипваш с въпроси Щрудела, която просто си се кефи на зодии, а не претендира да разбира от астрология? И обикновено мислещият човек, преди да критикува нещо, първо се запознава с него. Съмнявам се обаче да си се запознавал по-задълбочено с астрологията. И не, не съм й фен (казвам го, че да не ме подкараш и мен с въпросите).

Do you even think?
Да съм ч питал детайли за астрологията? Говоря колко е сбъркана цялата концепция. Нямам намерение да се запознавам подробно с радикалния ислям, за да критикувам самоубийствените атенатати и отношението към жените.
Нали се сещаш, че детайлите не са релевантни, когато цялостаната картина не струва ;)

Wax
12-08-2012, 06:43
Айде малко коледен дух ве ашляци


http://www.youtube.com/watch?v=23cjXModWpA

yakuza_
12-08-2012, 07:46
УБИХА ДОБРИЯ СТАРЕЦ :shock:

а за астрологията в википедиа е написано достатъчно ясно

jghgh
12-08-2012, 10:34
Шестица от тотото?


2
седнете си, колежке ;)

Науката най-редовно осмива и доказва несъществуването на свръхестественото. Май четеш грешната книга.
Каква е свръхестественето на набесните тела? Съвсем естествени са си. Шокиращо науката успява да определи с точност дори какъв е химичния състав на отдалечени звезди и планети.
Та кажи ми, кое не е проверимо, доказуемо и измерваемо? Наличето на вода на някоя планета на 5-6 милиона светлинни години - това да.
Дали в астрологията, нумерологията, четенто на ръка има истина - проверимо е, наблюдаемо е и разбира се - опровергано.
Как - чети правилните книги.
Най-елементарния начин да го направиш и ти - обикаляш n астролози и си изготвяш при всеки подробрн персонален хороскоп. До колко ще съвпадат?
Ако астрологията е истина и звездите ни влиаят, то следва да е по един определен начин и във всички n на брой хороскопи да пише едно и също. За да ти спестя парите (щото астролозите взимат скъпо на баламите) ще ти кажа, че ще има явни несъответствия.

http://kaka-cuuka.com/2066
http://kaka-cuuka.com/2086

Вярата в свръхестественото не е обект на изследване от науката. Предпочитам да вярвам на лекторите си, отколкото на теб, да ти кажа честно. Разбирам идеално какво искаш да ми кажеш, а аз не ти противореча, просто казвам, че свръхестественото и пр. не е обект на интерес от страна на науката.

Науката не се заема да отговаря на въпроси като "Има ли бог", "Какво става след смъртта" и "Какъв е смисълът на живота".
Тя не се занимава с нефалшифицируеми теории, но не означава, че отрича каквото и да е било.
Това, че науката не се занимава със "свръхестествени" явления, не значи че ги отрича. Просто те не са обект на нейните изследваия,защото при тях доникъде не може да се стигне. Науката не претендира и че е всесилна и знае всичко. Учените знаят, че има много неразгадани неща и се опитват да ги разгадаят чрез операционализации на понятията, различни нови теории и изследвания. Това искам да кажа, което противоречи на концепцията за всемогъщата наука вс. вярванията на хората.
Това ни беше и първата лекция по философия на науката, впрочем. Наивните възгледи за науката - били те превъзнасящи я или омаловажаващи я.

Чета "Как да мислим правилно за психологията", отделно си изучавам философия на науката и доколкото ми става ясно, науката не е в някакво пряко противоречие със свръхестествното.
Оф, нз как да го обясня.

Просто искам да кажа, че науката не се занимава с неща, които не може да докаже. Тва не значи че непременно ги отрича.
Постът ми беше между другото, не защита на хороскопите и т.н.
Обективно погледнато и заради липса на средства, не мога да преценя дали в астрологията има нещо вярно или не. Не я защитавам или отричам.

jghgh
12-08-2012, 10:48
90-95% oт учените са атеисти и отричат свръхестественото. Има доста проувания около свръхестествени неща и всичките са в полза на това, че света се състои от елементарни частици и време и първични физични закони и нищо друго.
Ох...

Не ми е никак приятно, че ме учиш, все едно не знам за какво става на въпрос.
Нали в крайна сметка и аз уча наука и имам желание да се развивам в тая посока.

Но като си анализирам прочетеното, никъде не виждам някакви остри отричания на каквото и да е било. Има отричане на псевдонаучни твърдения и т.н., но не и такива, които в самото си съдържание не могат да бъдат изследвани. Прочети за нефалшифицируеми, циклични, неопровержими теории. В науката се работи с опровержими теории. Всичко, което не е опровержимо, просто не е научно, но това не значи, че не е вярно, ffs.

С две думи науката се занимава само с наблюдаеми и измерваеми неща - емпирични данни.
Всички знаем от какво са създадени звездите, но невидимите връзки, с които влияят на хората не са нещо, което може да бъде измерено, доказано и т.н., затова науката не се занимава с него И З О Б Щ О.
Астрология, кабала и т.н. не са научни дисциплини, не могат да бъдат измерени, проверени и т.н. заради самия начин, по който са структурирани теориите им.
Те не са наука и => науката ги отрича. Но не всичко е научно в света, ето това е въпрос на мироглед вече :>

Науката се занимава с естествените неща и няма отношение по неестествените, защото те са въпрос на вярвания - дали ги има или не ги има, а реално не можем да ги измерим. Няма начин по който да се измери има ли Бог или няма. Науката не се занимава с такива въпроси :> Можем само да гадаем.

StringTheoryPracticist
12-08-2012, 12:36
Ох...

Не ми е никак приятно, че ме учиш, все едно не знам за какво става на въпрос.
Нали в крайна сметка и аз уча наука и имам желание да се развивам в тая посока.

Но като си анализирам прочетеното, никъде не виждам някакви остри отричания на каквото и да е било. Има отричане на псевдонаучни твърдения и т.н., но не и такива, които в самото си съдържание не могат да бъдат изследвани. Прочети за нефалшифицируеми, циклични, неопровержими теории. В науката се работи с опровержими теории. Всичко, което не е опровержимо, просто не е научно, но това не значи, че не е вярно, ffs.

С две думи науката се занимава само с наблюдаеми и измерваеми неща - емпирични данни.
Всички знаем от какво са създадени звездите, но невидимите връзки, с които влияят на хората не са нещо, което може да бъде измерено, доказано и т.н., затова науката не се занимава с него И З О Б Щ О.
Астрология, кабала и т.н. не са научни дисциплини, не могат да бъдат измерени, проверени и т.н. заради самия начин, по който са структурирани теориите им.
Те не са наука и => науката ги отрича. Но не всичко е научно в света, ето това е въпрос на мироглед вече :>

Науката се занимава с естествените неща и няма отношение по неестествените, защото те са въпрос на вярвания - дали ги има или не ги има, а реално не можем да ги измерим. Няма начин по който да се измери има ли Бог или няма. Науката не се занимава с такива въпроси :> Можем само да гадаем.
Това зависи от дефиницията ти за "наука". Но при всички случаи знам за учени, които се занимават с това.

Примерно, когнитивните психолози, които се занимават с heuristics and biases. Те обясняват такива вярвания като нещо абсолютно естествено за много хора. Показват как bias-ите водят естествено до такива неща - не е ли подозрително, че свръхестествените неща (включително религията) силно съвпадат с модела на biases? За разлика от физиката, примерно, която не съвпада с никой психологически процес.

Еdit: забелязах, че съм се изразил неясно. Исках да кажа, че както историята от Библията много прилича на нещо, което е измислено от човек и не толкова на история, която наистина се е случила, така и модела на свръхестественото прилича на моделите, измислени от човек, а не на тези, до които сме достигнали единствено чрез наблюдение и които са си естествените модели, които фигурират в природата. Не искам да звуча сякаш някое от изреченията ми само по себе си доказва думите ми, а само да изразя ясно позицията си.

Друго, можем да:
а) докажем, че е много лесно да заблудиш повечето хора, че астрологията е нещо реално - виж линковете в тази тема; имаше и експеримент, в който се извършва гледане на ръка, ама вместо да се следват инструкциите, се казва точно противоположното предсказание - субектите са точно толкова изненадани, колкото ако следваш инструкциите - и в двата случая онемяват от изненада за това как може да знаеш тези неща.
б) обясним научно ВСИЧКО, наблюдавано досега, включително астроложки твърдения - да, в някои от случаите, научното обяснение гласи "нямаме обяснение", но това е различно от "това е доказателство за съществуването на свръхестественото". А последните 1 000 000 пъти когато не сме имали обяснение, когато сме го намерили се е оказало в науката - помисли за времената, където е било общоприето, че земята е плоска и център на Вселената, не се е знаело защо животните/хората успяват волеви да контролират телата си, или защо се появява дъгата, или какво са гръмотевиците

Второ: нефалшифицируемите хипотези са по дефиниция много ниско вероятни, ако няма никакво доказателство за тях. Реално, няма причина да вярваш в астрологията, но да не вярваш в нещо еквивалентно, което си го измисляш на момента. Няма и причина да вярваш в Бог, който на места проявява човешки емоции - например гняв - и да не вярваш в Гигантското Спагети Чудовище, което владее света и всъщност тайно гледа романтични филми, но не казва на никого, защото го е страх, че хората ще го вземат за педал.

machoka
12-08-2012, 13:54
РУК за зодиите и астрологията. Хората много обичат да си губят времето.

ShtrudeL
12-08-2012, 14:19
РУК за зодиите и астрологията. Хората много обичат да си губят времето.

:smt019