PDA

View Full Version : Софтуерен инженеринг и програмистика? Струва ли си?



Jorgge
12-09-2012, 09:00
Здравейте! Нов съм във форума и не съм сигурен дали тук е мястото за този въпрос, но все пак се надявам да получа адекватен отговор. :) 11 клас съм и вече почти всички от моя клас са се ориентирали какво да учат...както и аз разбира се. Решил съм да уча във Факултета по Математика и Информатика в Софийския Университет за софтуерен инженер и програмист. Информацията, която намерих в интернет някак си не ми стига и реших да попитам тук :) Искам да кажа, че математика страшно много ми върви(имам само 6-ци) пък и по ИТ съм супер, както и по останалите предмети. Уча в ЕГ. Та въпросите ми са: 1.Търсена ли е тази професия? 2.Има ли реализация? 3. Заплатите добри ли са? 4. Имам ли бъдеще с това образование или само си губя времето? - Предварително благодаря! :)

Nam3less3
12-09-2012, 09:22
Мисля, че всеки знае отговорите на тия въпроси, според мен си пуснал темата за да се похвалиш само.
След като си добър по ИТ и математика и се интересуваш от компютри и програмиране, естествено че най-добрият избор е ФМИ на СУ и естествено, че това е от най-добрите професии които може да овладееш, а сигурно и най-перспективната(наред с още 2-3 в нашата страна).
Още от ся тегли някое visual studio express или някое друго IDE, почвай със C++/C#/Java, потърси в нета кои са качествените книги за въведение в програмирането(и на български, и на англииски), прочети за различните езици и платформи да имаш обща култура, чети доста за C/C++/C#/Java и такива мощни и мащабни езици и прецени с кой да почнеш, абе не си губи времето ами от ся се самообучавай доколкото можеш(то си е доста самоука и самоинициативна професия), и може още 2ри курс да почнеш професионална кариера.
Всеки ден пиши програми като навик, решавай задачи свързани с различни алгоритми, следи технологичните сайтове и блогове, форумите за програмиране и т.н.

Nam3less3
12-09-2012, 09:34
Най-много трябва на англииски да се чете, но и на български трябва да има нещо човек, защото по-леко се чете все пак е роден език, на англииски има твърде голям и добър избор, за това от българските(като изключим учебниците от университетите които могат да са доста добри и академични) ето това мисля, че са прилични и актуални четива http://www.introprogramming.info/ макар да има някой съмнителни тези в тях(свързани с реалността на авторите).

Jorgge
12-09-2012, 10:02
Просто се чудех дали тази професия е търсена и дали има перспектива с нея. Не го правя за да се хваля...не съм такъв просто. Благодаря за съветите! :) Мисля да започвам :)

mlakniwe
12-09-2012, 11:08
Да търсена е много, влез само в jobs-a да видиш, че половината обяви са за програмисти, а извън БГ взимат доста кинти /90 000-100 000 паунда годишно например в Англия/, но е ТРУДНО, ако не можеш да мислиш логически прсто няя смисъл-аз ся уча програмиране, но ми е много трудно, понеже не съм се занимавал преди !

Nam3less3
12-09-2012, 11:17
То човек или може, или не го може(като изключим писането на някой по-леки езици, което е като занаят, тип html/js/php), ако го може, трудното е в това, че трябва да се посветиш изцяло на тая професия и да учиш по цял ден отначало и въобще ученето продължава цял живот, е веднъж ако научиш и утвърдиш фундаменталното, вече е по-лесно и приятно да влизаш в крак с новите езици, технологии, api-та и т.н.

Jorgge
12-09-2012, 12:02
ами аз много мислих какво да уча и просто това ме влече от много време +това е търсена професия, а пък и нищо не ми пречи да опитам. Имам огромно желание и хъс да го направя, въпреки, че трябват много години и опит, но все пак за всяка професия се тръгва от дъното. По въпроса за логическото мислене, не мога да кажа нищо защо не съм навътре с програмирането и не съм компетентен да ви отговоря мога ли да мисля логично или не. Едно е да мислиш логично в живота друго е в програмирането (така мисля де, ако не е така поправете ме) Благодаря на всички и най-вече за съветите и книгите. Почнах да чета едната вече пък ще видим :)

Anonys
12-09-2012, 12:23
Заповядай http://www.introprogramming.info/

anonymous908491
12-09-2012, 12:30
Тук не се интересуваме от такива елементарни неща. Задавай въпроси свързани с Висша математика.
Не знам дали си фейк или само глупав, и двете не стават за оправдание.

Jorgge
12-09-2012, 12:31
Мерси :)

Заповядай http://www.introprogramming.info/

Jorgge
12-09-2012, 12:32
Просто исках помощ, но...Ок, извинявам се за глупавите въпроси...Няма да се повтори :P

Тук не се интересуваме от такива елементарни неща. Задавай въпроси свързани с Висша математика.
Не знам дали си фейк или само глупав, и двете не стават за оправдание.

MrCreeper
12-09-2012, 13:12
Въобще не му обръщай внимание на "ПапамГей", освен пълни глупости да ръси не виждам какво друго прави :Д

Jorgge
12-09-2012, 13:27
Амии аз потърсих помощ тук и всички ми помогнаха и изведнъж дойде той с еб*ти приятното отношение xD Ами ще го имам в предвид да не обръщам внимание.

anonymous908491
12-09-2012, 13:34
Амии аз потърсих помощ тук и всички ми помогнаха и изведнъж дойде той с еб*ти приятното отношение xD Ами ще го имам в предвид да не обръщам внимание.

http://www.introprogramming.info/
И реши, че това е помощ ?
Телерик са тотални аматьори по всяка една дисциплина, за която предлагат обучение. Ако не беше безплатно щяха да продават зеленчуци на пазара.

Jorgge
12-09-2012, 14:34
http://www.introprogramming.info/
И реши, че това е помощ ?
Телерик са тотални аматьори по всяка една дисциплина, за която предлагат обучение. Ако не беше безплатно щяха да продават зеленчуци на пазара.

Ами да ти кажа честно, аз до сега не видях НИЩО ПОЛЕЗНО, което ТИ предложи. Така че ТИ НАЙ-МАЛКО можеш да коментираш, КОГОТО И ДА БИЛО, камоли пък Телерик! :P

Anonys
12-09-2012, 15:22
^ +, ти въобще можеш ли да направиш, като тях с 1/1000 от труда, който те са положили и им е отнело толкова време? Май отговорът е "не". Досега само упрекваш, без никакви доказателства и най-малкото - едно тъпо покритие над нещата, които казваш и мислиш, че знаеш. Така де, ти нали си "Всевищния" на компютрите, ние не можем да искаме от теб доказателства :?

anonymous546178
12-09-2012, 16:00
Да търсено е. Това, че имаш само 6ци нищо не означава. Не знам как твърдиш, че по ИТ си супер, като задаваш въпроси от такъв тип. Книгата на Наков не я харесвам, защото се обесняват с много думи нещата... все едно, че си пълния идиот. Но ако си пълния идиот е добра книгата :D. Потърси някой туториал в нета. Като за начало можеш да почнеш да учиш езика С, за да схванеш нещата на по - ниско ниво. Пък и повечето съвремени езици за програмиране са със С подобен синтаксис. Телерик въобще не са аматьори и в момента са една от най-добрите ИТ фирми в България.

Jorgge
12-09-2012, 17:21
Ами добър съм с материала, който сме взели в даскало xDD някой казват, че е по-добре да започна със си шарп? може ли да ми пратиш нещо, като сайт или тутуриъл и аз не знам. Книгата нещо не ми харесва, защото се говори, говори, говори какво ли не, а просто може да се каже по много по кратък и елементарен начин xD

anonymous546178
12-09-2012, 17:38
Ами C# е съвременен език, който лично аз много харесвам. Но според мен е по - добра идея да започнеш да учиш някой по - примитивен език, за да схванеш логиката на цялата история и после да се кефиш когато минеш към по - високо ниво. Ако все пак решиш да започваш с C# http://sharpertutorials.com/how-to/cs/ това е добро място

Nam3less3
12-09-2012, 18:50
C++ и после C#(.NET Framework) или Java(JAVA Platform) е добра комбинация.