PDA

View Full Version : Английски език, преподаван в училище



qgodkaaa123
12-09-2012, 18:20
Здравейте!
Реших да отворя тази тема, защото ми е интересно колко от хората в БГ говорят чужд език.
Преди две години бях в Англия (Лондон) за около месец , следователно гледах и английска телевизия и т.н... нищо не разбрах от това, което говорят. Думите се произнасят по съвсем различен начин, от това, което съм учила. Езикът, който учим в училище май е по-скоро американски-английски език, отколкото английски...Интересно ми е, вие, които сте в чужбина(или на тези, на които им предстои да заминат) как се оправяте с езика? На мен ми е доста труден...изобщо не мога да се оправя с произношението на думите. По принцип транскрипцията ми куца яко, но определено английския с американски диалект е по-лесен за произношение, отколкото британския..Някакви идеи как да произнасям думите правилно без намесата на учител? Ако може някой да ми обясни английската транскрипция...

the SUPER gnome
12-09-2012, 18:51
Със сигурност в училище се учи британски английски :). А относно транскрипцията, поразрови се малко в Интернет и 100 процента ще намериш нещо полезно.

DisappointedDreamer
12-09-2012, 18:55
Свиква се. Аз имах страхотна частна учителка. Така хубаво ме беше подготвила, че когато дойдох в Швеция и започнах в IB веднага започнах да говоря. С произношението се свиква. Колкото повече време прекарваш с дадени хора и в дадено обкръжение, толкова по-бързо произношението ти ще се оправи.

Иначе, гледай филми без субтитри, разговаряй с американци/англичани/австралийци. Въпреки това, че вече 4 години през 80% само на английски говоря, все още не мога да разбера някои акценти. Но това е напълно нормално. Имам съученици англичани, които също се затрудняват. :)

Deni_028
12-10-2012, 06:50
В училищата се учи Британски английски, но език се научава най-добре на улицата. В смисъл научава се там, където хората си говорят с акцент и ти постепенно свикваш. Докато в училищата езикът не е разговорен, а се учи правилното произношение на думите. :)

bloodyF
12-10-2012, 07:14
В училище ние ТРЯБВА да учим British English, но де факто учим American.
Госпожата ни има отвратителен акцент, взимаме американският вариант на думите и пр.

Nakadah
12-10-2012, 07:51
Ако говореше английски нямаше да имаш никакъв проблем да общиваш на английски с англичанин/американец/австралиец. Ако не можеш да разбереш какво те говорят то тогава ти толкова и го умееш този език... И не е "диалект" а "акцент"

krasiveli
12-10-2012, 10:01
По принцип в училище се учи British English, not the American one. Иначе чети английски списания като Newsweek, Time или влез в сайта на NYT например. Пускай си филми без субтитри (както казаха по-нагоре). Общувай с чужденци (не само англичани, а като цяло - аз например си пиша често и с един албанец и една египтянка и може да се разберем с тях само на английски).

Ако те затруднява произношението на някоя дума и не можеш да се справиш с транскрипцията, мисля, че във всеки електронен речник има опция да чуеш как се изговаря.

qgodkaaa123
12-10-2012, 10:25
Съгласна съм с bloodyF.
Иначе често гледам английска тв, но нищо не разбирам какво говорят. Ако включа на някой американски тв канал ми е много по-лесно и разбираемо. Всички думи, които знам на 'английски' по произношение нямат нищо общо с британския акцент. Пък английския език ще ми трябва за това, което смятам да уча занапред...тъпа работа.

granger
12-10-2012, 10:47
Нали се сещате,че няма как да ни преподават с "английски акцент" при положение,че някои дечица български не могат да говорят. Акцентите в английския плюс това са адски,адски много. Ако говорим пък за ужасното Кокни,там нищичко не можеш да схванеш,ако не си напънеш слуха на 200 % .
В моето училище си се преподава British English,както си му е реда,въпреки че класната ми има кофти акцент, изисква от нас думите да ги пишем по британско му ,например: Theatre , вместо theater и двете са верни, но тези,завършващи на re са Британски Английски.

qgodkaaa123
12-10-2012, 15:25
Едва ли е това причината е в децата, май учителките ни са некадърни :D . Не знам как е в другите училища, но всичките ми учителки, които са ми преподавали английски език, са произнасяли думите с 'американски' акцент, което е тъпо...уж учиш английски пък с друг акцент. Както и да е. Някой може ли да ми обясни транскрипцията. Така и не я разбрах...като срещна нова дума, не мога да я прочета и произнеса правилно :S .

DisappointedDreamer
12-10-2012, 15:48
уж учиш английски пък с друг акцент. .

Ти май нищо пак не разбра. Английски се води и British English and American English. Не би трябвало да ви правят проблем на тестове/изпити (било то устни или писмени) стига да се придържате към само единия вариант. Поне в чужбина е тъй.

FuckingFreak
12-10-2012, 17:06
влез в сайта на NYT например

Страшен съвет, изключително полезен. За човек, който иска да учи British english, го съветваш да чете Хамерикански вестник. Умно. :)

babatigosho
12-10-2012, 17:29
Аз знам как да си раздвижиш бритиш инглиша ама няма да ти допадне отведнъж, 99% съм сигурен

Просто изгледай всички сезони на A Bit of Fry & Laurie


http://www.youtube.com/watch?v=hNoS2BU6bbQ

granger
12-10-2012, 17:47
Не е проблема в учителите, майка ми е преподавател по английски, мога с ръка на сърце, нищо че ми е майка - да кажа ,че си говори перфектно , вярно не е с някъв брутален британски акцент. Няма как човек, не живеещ в Англия, да ти го докара.

Nakadah
12-10-2012, 19:18
уж учиш английски пък с друг акцент.

Тая па, първо научи езика, после работи над акцента ти. Не можеш да седиш права, тръгнала си да тичаш... В България учителите имат Български акцент, и не акцента е проблема. Както вече казах, ако го говореше езика нямаше да имаш проблем да разбереш човек с какъвто и да е акцент...


майка ми е преподавател по английски, мога с ръка на сърце, нищо че ми е майка - да кажа ,че си говори перфектно

Просто от любопитство(не се заяждам!), колко време майка ти е живяла в англо говоряща държава?

granger
12-10-2012, 20:07
говори перфектно,но не казах,че има британски акцент,нали?
Граматически говори без грешка,но няма човек ,който да говори с акцент,без да е живял или ад е роден в страната.

qgodkaaa123
12-11-2012, 16:15
Nakadah я па тоя. Кво ми са отваряш, сигурно си завършил с 3 по милост по английски.

DisappointedDreamer
12-11-2012, 17:41
Nakadah я па тоя. Кво ми са отваряш, сигурно си завършил с 3 по милост по английски.

:lol: Да, със сигурност. Затова в момента учи в университет в САЩ.
Дееба тъпите хора.

shmatarok
12-11-2012, 17:53
аз хем завърших езикова, но в интерес на истината, единствената учителка, която си разбираше от работата, ми преподаваше в 8 клас и след това напусна. Останалите ми преподавателки бяха наистина зле, половината не можеха да прочетат думите на какъвто и да е акцент, другата половина ми преподаваше писмен британски и говорим американски.
Съветвам те да гледаш филми и сериали с британски акцент, примерно Skins и Misfits без субтитри и да слушаш радио BBC 4. В началото е трудно да разбереш за какво иде реч, но в последствие свикваш.
И не знам от колко време го учиш този английски, но явно толкова ти е и ученето, щом още не схващаш транскрипцията. В гуугъл има опция да чуваш как се произнасят думите.