PDA

View Full Version : Софийския/факултети/майни



nymphadora
12-10-2012, 20:10
Налегнали са ме мисли за кандидатстването и реших,че тук ще получа трезво мнение по въпроса?!:D
Уж щях да кандидатствам право,тоест ще канидатствам право..не знам и аз вече.Но се замислих дали ще смогна с канското учене и дали въобще има смисъл да се трепя,след като реализацията е адски несигурна.Сега обмислям политология,или публична администрация.Четох във форума на СУ,че и политологията няма голяма реализация (никаква) и си се чудя къде да се дяна в момента.

Развеселих се,като четох темата на арабистите,явно има и по-прецакани хора от мен..:D
Даже не знам защо тук пускам темата,не съм влизала от мнооого време.
Приемам съвети,критики и всичко,стига да е добре поднесено :D

psychopath
12-10-2012, 21:11
Пазара на труда е пренаситен от юристи. Както и по-старите почти не допускат новоизлюпените и доста голям процент от тях не могат да се реализират в тази сфера.
Политологията е интересна, даже съм им бил на някоя друга лекция, относно реализацията не съм напълно сигурен, но и на мен не ми звучи като да има голяма реализация.

Какво ти се учи? С какво искаш да се занимаваш? На какво държиш най-вече - обща култура, интерес, реализация (ясно, че и на 3те, но кое ти е приоритет)?

В днешно време като цяло реализацията си е доста тегава и в зависимост от сферата са необходими малко или много връзки.

Аз затова се ориентирах към нещо по-разчупено и гъвкаво, което търпи постоянно развитие, дори е ново за България.

Не знам защо точно тук реши да пуснеш темата, но ще се отнеса сериозно към нея. :*

NqkfaNikakva21
12-10-2012, 21:16
Да повметна, че публичната администрация си е кажи речи - секретарка ..

feikk
12-10-2012, 21:20
Да повметна, че публичната администрация си е кажи речи - секретарка ..

+1 xD Не че бизнес администрацията е по-различна... вс с администрация е шит.. недей се набива там :D

yakuza_
12-10-2012, 21:22
.
какво учиш ?

psychopath
12-10-2012, 21:22
Нещата се промениха страшно много, не е както преди - изкарваш виШо и вече си имаш работа за следващите 20-30години.
Трябва постоянно да се ъпдейтваш, вероятно сте чували за програмите "Учене през целия живот" и т.н

haritov
12-10-2012, 21:25
и лекарите са хора

anonymous908491
12-10-2012, 21:31
Запиши това, което ти харесва, а не гледай дали било модерно и имало переспектива.
Ако искаш да ти е приятно да работиш.

EinGutesKind
12-11-2012, 03:17
Запиши филология, работа винаги се намира, а и от частно ще взимаш стабилни пари.

nymphadora
12-11-2012, 05:57
О,колко сериозно се отнесохте всички :*

Най-много от всичко политологията май ми е на сърце.От толкова време си казвам,че ще уча право,малко е странно.Но да,не бих го учила като знам,че най-вероятно ще изляза безработна накрая.Пък ими трябва някаква специалност,която да ми позволява и да работя междувременно.

За филологията винаги съм се бъзикала,че като нищо накрая даскалица да стана..ще видим :D

psychopath
12-11-2012, 06:43
Всичко е твърде относително. Зависи от филологията, някой рядък език е огромно предимство.

shadow4e
12-11-2012, 06:55
О,колко сериозно се отнесохте всички :*

Най-много от всичко политологията май ми е на сърце.От толкова време си казвам,че ще уча право,малко е странно.Но да,не бих го учила като знам,че най-вероятно ще изляза безработна накрая.Пък ими трябва някаква специалност,която да ми позволява и да работя междувременно.

За филологията винаги съм се бъзикала,че като нищо накрая даскалица да стана..ще видим :D

Защо не пробваш международни отношения, ако си искала право, защото ти е интересно, то ще научиш доста. Специалността си я избирай не само по описанието, а и по в кой факултет се намира и предметите, които се изучават.
Публичната е във Философски факултет и доколкото съм чувала учат доста дисциплини в тази сфера.

nymphadora
12-11-2012, 09:37
Ами международните отношения е много хубава специалност,но трябва английски,а не мисля,че ще се справя на изпита..

marble
12-11-2012, 14:54
Добре дошла в клуба. :д
Аз също съм за софийския, но нямам идея какво. Толкова време бях сигурна какво ще уча, но вече не съвсем. :д
Входния по английски в софийския е безумно труден.. :/ Вчера си купих 2 от книжките.
Аз за сега ще кандидатствам психология докато се реша какво точно искам.

jghgh
12-11-2012, 15:28
Ама да влезеш в психология също е яко зор.

FunkyPie
12-11-2012, 16:03
никога не влизайте в СУ

nymphadora
12-11-2012, 16:57
никога не влизайте в СУ

Да,ако имаш възможност да учиш в чужбина-отивай.
Иначе СУ е най-добрият избор.

nymphadora
12-11-2012, 16:59
jghgh,ти какво учиш?

jghgh
12-11-2012, 17:01
Психо-, но в НБУ

marble
12-11-2012, 17:08
Е то има ли лесно влизане някъде.. :д
Ами аз се замислих и за НБУ, но и без това не съм сигурна в избора си и може да си сменя мнението. Няма смисъл да давам толкова пари, като другата година мога да се откажа. :>

nymphadora
12-11-2012, 17:18
Психо-, но в НБУ

Доста соленичко ти излиза..:D
Доволна ли си като цяло от обучението там?

granger
12-11-2012, 17:19
Аз мога да вляза Европеистика в СУ, с резултат от едно състезания,но няма значение. Специалността е интересна, много ми харесва,но като цяло МИО-то и ми е първо желание. Но и двете специалности си ги бива.

nymphadora
12-11-2012, 17:22
granger,като сме един набор,на 1ви октомври излизаме да се напием по софийски! :D

jghgh
12-11-2012, 17:24
Доста соленичко ти излиза..:D
Доволна ли си като цяло от обучението там?

Ох, не ми харесват такива коментари, въпреки че явно са неизбежни.

Ми.. и да, и не. Повече клоня към "да", защото психологията в НБУ е много сериозна специалност, но както навсякъде, трябва да си четеш странично, ако искаш да се развиваш. Щеше ми се да има повече предизвикателство към нас, затова го има и моментът с "не"-то, но като цяло - всичко си зависи от теб, сам трябва да се юркаш. Ако искаш да знаеш, ще научиш. Имаш абсолютно всички възможности да го направиш. Освен това учим много неща, свързани с психологията, които са полезни за развиването на критично мислене. Примерно, Философия на науката, която дори да не е супер интересна, е много наложителна за човек, който иска да се занимава с наука, не просто празни приказки. Експерименти се правят и самите ние ще правим в НБУ. Засега съм доволна, но бих искала да изчакам да мине този семестър и да започне другия, за да имам по-обстойно мнение.

psychopath
12-11-2012, 17:45
никога не влизайте в СУ
Защото?

EinGutesKind
12-11-2012, 18:00
Е то има ли лесно влизане някъде.. :д


Почти навсякъде вече е лесно, в тая криза приемат и с двойки, само и само да смучат пари от студентите.

therichbitch
12-11-2012, 18:09
+1 xD Не че бизнес администрацията е по-различна... вс с администрация е шит.. недей се набива там :D
Бизнес администрацията е икомика. (във всички университети)

Иначе не си струва да се записваш някъде, защото не знаеш къде "да се набуташ", а искаш да се набуташ някъде.
Защо не пробваш с МО (така и така си искала право), ще можеш с тези 2 изпита да покриеш и 2те специалности и да видиш в коя ще те вземат.

А ако запишеш някоя от "-истиките", ще имаш реализация, малко хора говорят японски, китайски и т.н. :)

nymphadora
12-11-2012, 18:31
Иначе не си струва да се записваш някъде, защото не знаеш къде "да се набуташ", а искаш да се набуташ някъде.
Защо не пробваш с МО (така и така си искала право), ще можеш с тези 2 изпита да покриеш и 2те специалности и да видиш в коя ще те вземат.

А ако запишеш някоя от "-истиките", ще имаш реализация, малко хора говорят японски, китайски и т.н. :)

Със сигурност не искам да уча нещо,само "колкото да се набутам".Ако беше така,да не съм си трепала главата,за да уча толкова.Иначе МО-то не е с история и български,а с история и чужд език.Изпита по чужд език не мисля,че ще го взема..

therichbitch
12-11-2012, 18:32
Моя грешка, мислех, че е с история и литература : )

Claymore
12-11-2012, 18:43
Входния по английски в софийския е безумно труден.. :/

Виждала съм и книжките, виждала съм и пример от изпит. Нивото на английския ми се стори не по-високо от FCE.

feikk
12-11-2012, 19:20
Знам какво е бизнес администрацията (във всички университети) Мнението ми не се променя.

Ewok
12-11-2012, 19:24
Така и така си говорим - някой карал ли е изпит по бел в су?
От студетите, де.

psychopath
12-11-2012, 20:37
Бях на афтър и не се явих. :Д

Blab
12-11-2012, 22:15
за мен изпитът по БЕЛ в СУ е тотална гавра с всеки самостоятелно мислещ човек.
бих учила филология, съвсем сериозно, но това ме... спря.

jghgh
12-12-2012, 03:45
за мен изпитът по БЕЛ в СУ е тотална гавра с всеки самостоятелно мислещ човек.
бих учила филология, съвсем сериозно, но това ме... спря.

кандидатствай с матура

nymphadora
12-12-2012, 05:48
Естествено,че е гавра..оценка на зубраторските способности.

Ewok
12-12-2012, 05:52
кандидатствай с матура

Може ли само с матура :о
И може ли да направиш и изпита и да избереш с кое?
Аз така ги четох нещата, че разбрах, че трябва задължително изпит

feikk
12-12-2012, 06:08
Може да, но коефициента ти е по-нисък. Тоест, оценката от изпита май ти се умножаваше по 3, а от матурата по 2.. просто за да те накарат да им караш изпита. ( пример : имаш 4 на изпита на СУ... 4 по 3 = 12 , а от матурата 2 по 5 = 10 xD ). Но като отидеш да кандидатсваш и платиш поредната такса, ще те питат искаш ли да ти вземат по-високата оценка между изпита и матурата, или не. Отделно, разбира се, може и само с матура, но както казах, всеки с по-висока оценка от 4 на техния изпит, ще влезе преди теб като цяло.

Wednesday666
12-12-2012, 07:43
+1 xD Не че бизнес администрацията е по-различна... вс с администрация е шит.. недей се набива там :D

Аха, добре, щом казваш.
Хайде да видим като изкарам магистратура дали ще съм секретарка.
Идея си нямаш какво е публична администрация. За бизнес не говоря, там не съм компетентна особено, говоря за публична.
Като научиш - ми кажи.

Авторке - всичко си зависи от теб, политология и публична са добри специалности, просто помисли какво точно искаш да е.

psychopath
12-12-2012, 07:49
аз че учим вишо и че ходим на софия да успевам в живота!

Wednesday666
12-12-2012, 08:11
аз че учим вишо и че ходим на софия да успевам в живота!

Ти по принцип си си в София :D ..

psychopath
12-12-2012, 08:16
Какво трябва да значи това? :О

nymphadora
12-12-2012, 08:24
Може ли само с матура :о
И може ли да направиш и изпита и да избереш с кое?
Аз така ги четох нещата, че разбрах, че трябва задължително изпит

Зависи коя специалност искаш.За някои можеш да си избереш оценката от матура,или от изпит.

Oldschool
12-12-2012, 09:03
Публичната администрация те подготвя за министър (хехе), а не за секретарка и е една от специалностите, където се учи доста, но е и много интересно. В УНСС се залага на икономика, финанси, право и управление, докато в СУ повече на право, политология и управление.

Като цяло обаче в СУ е доста по-закостеняло по мое мнение и не е съвсем в крак със случващото се в момента...

FunkyPie
12-12-2012, 11:55
Да,ако имаш възможност да учиш в чужбина-отивай.
Иначе СУ е най-добрият избор.

всъщност няма кво да ви обеснявам че ще ме изядете от моите впечатления от тва кви тъпотии завършват там

«Sђαdow»™
12-12-2012, 13:34
и лекарите са хора

Само ти си на това мнение! ;д

Ewok
12-12-2012, 15:55
Зависи коя специалност искаш.За някои можеш да си избереш оценката от матура,или от изпит.

Ами, не искам да се показвам като малоумна, но наистина не мога да разбера тези схеми (http://slav.uni-sofia.bg/index.php/reception-new/212-conditions) :д

therichbitch
12-12-2012, 17:52
Знам какво е бизнес администрацията (във всички университети) Мнението ми не се променя.

т.е. продължаваш да мислиш, че там се учи за секретарка... (facepalm)

granger
12-12-2012, 18:23
Нимдфадора , навитак ,мацка:lol:
Ако не го бъде за МИО в СУ, се забивам в Европеистиката,ама ще си напъна задника по История да си вкарам над 5и50.

БожиятАгнец
12-12-2012, 19:21
Най-много от всичко политологията май ми е на сърце.

Имам познати завършили гореспоменатото - ако ходиш в Мак Доналтс сигурно и ти си ги виждала.
Не, че няма переспектива - някои и по кварталните хранителни магазини бачкат. А един чак стана продавач-консултант в Лидл.

Не съм чувала някой да казва "Имам спешна нужда от политолог!", но за юрист съм.

БожиятАгнец
12-12-2012, 19:23
Залагайте на сигурното, приятели. След него си вземете, колкото си искате висши с които само ще можете да си избършете гъза.

Wednesday666
12-12-2012, 19:32
т.е. продължаваш да мислиш, че там се учи за секретарка... (facepalm)

Мда, секретарка се излиза според незапознатите, като мацката по-горе..

jghgh
12-12-2012, 19:46
Залагайте на сигурното, приятели. След него си вземете, колкото си искате висши с които само ще можете да си избършете гъза.

Само ми е странно защо трябва да си пишеш с подобна злоба и жлъч мненията. Окей ли си с главата?

Luidgie
12-12-2012, 19:56
Само ми е странно защо трябва да си пишеш с подобна злоба и жлъч мненията. Окей ли си с главата?

Много си е добре с главата... Просто някои хора имат малко представа кое е реално и осъществимо в скромната ни държавица, а други си витаят в облаците...

jghgh
12-12-2012, 20:48
А дали това може да се напише по нормален начин, без да се изсипе цялата жлъч по работниците в Лидл и без да се използват цинизми?
Повярвай ми, самият начин, по който човек си структурира мненията, говори много за него :>

БожиятАгнец
12-12-2012, 21:27
А дали това може да се напише по нормален начин, без да се изсипе цялата жлъч по работниците в Лидл и без да се използват цинизми?
Повярвай ми, самият начин, по който човек си структурира мненията, говори много за него :>

Дреме ми за работниците в Лидл/Мак Доналтс. Хора, като хора.

Но получават ли високи заплати? Заслужава ли човек с висше да работи там? И да носи коледна шапчица? Достойно ли е това? Заслужава ли си да се изучиш, за да работиш това...Заедно с хората, които не са могли да го направят? "Аз съм завършил политология и затова работя в Лидл" как ти звучи?

Яд ме е за готините, амбициозни и начетени хора, които ще напуснат държавата ни само, защото няма какво да работят тук, а имат хубаво образование. Яд ме е че вече дори и образованието не е фактор с който да се развиеш (тук).
Като всеки млад човек ме е яд, да.

Разбира се, че искам ние (бъдещето на държавата) да останем и да имаме хубава роля в обществото.
Жалко е че това изисква известна логистика - в случая да вземеш висше от което ще имаш полза (хубава работа), а после и другото, това, което на теб ти харесва.

И ще се изказвам крайно, да. Като за крайното положение в което сме ми се струва уместно.

В Лидл ли работиш? Или учиш нещо безсмислено и те боцнах в розовия балон? Ми, като сме тръгнали дай да го спукаме...

Като не си свикнала не цинизми просто не влизай в интернет. :) Последно ще се съобразявам с теб.

Oldschool
12-13-2012, 06:28
Висшистите, които работят в макдоналдс, лидл и подобни неща може би е трябвало за 4-5-6 години "следване" да понаучат нещо, защото дипломата за висше е просто документ, но не и реални знания и умения.
Затова и който се кефи на "дискотьечницити" и пиенето на гърба на мама и тати - после да си бере гайлето, то всеки тулуп стана студент, а не може да си напише името и да си намери гъза с две ръце.

jghgh
12-13-2012, 07:18
И ще се изказвам крайно, да. Като за крайното положение в което сме ми се струва уместно.

В Лидл ли работиш? Или учиш нещо безсмислено и те боцнах в розовия балон? Ми, като сме тръгнали дай да го спукаме...

Като не си свикнала не цинизми просто не влизай в интернет. :) Последно ще се съобразявам с теб.

Добро свободно съчинение, драга, както и опит за владеене на някаква риторика, оправдания, оправдания, оправдания.
Сама знаеш, че нищо от това, което пишеш.. не е изказано по нормален начин. Това, че живееш в кофти държава не е оправдание да си намираш поводи да сипеш жлъч. Ама много е лесно така, бе, скъпа. Нещата са кофти, затова аз ще бъда груба, вулгарна, неприятна - позволено ми е. То не че някой има право да ти казва каквото и да е, но все пак. Не си мисли, че аргументите ти пред някого [здравомислещ и сравнително обективен човек] важат.


Готин опит беше и това за балончето, но не, не позна. :) Не се чувствам по никакъв начин засегната персонално от поста ти. По-скоро съм възмутена от теб и от хора като теб - независимо дали това те засяга или не - е, не те засяга, знам. Даже в известен смисъл съжалявам хора като теб, които са избрали да живеят в една ниша на негативизъм, злоба и черногледство. НалЕ, казвам го и на база други твои мнения.


А относно реализации хайде да не си говорим. Въпрос на светоусещане, отново!, е дали ще си щастлив с това, което правиш, или ще си щастлив, просто ако имаш много пари => да работиш нещо, което е доходоносно, но не е задължително да ти харесва.

granger
12-13-2012, 09:57
мацка , влязла си в кофата все пак, няма ред, всеки се изказва ,както намери за добре и тук заяжданиците не са като в секса :lol:
so...не се коси.

jghgh
12-13-2012, 15:55
омг, не се кося изобщо, просто именно щото съм в кофата, мога и да хейтвам по божия агнец, която като потребител 'ич не ме кефи