PDA

View Full Version : Кандидатстване с История



Biolojkata96
12-17-2012, 14:56
Интересува ме от кои години се включва учебния материал за ДЗИ по История? Колко време ще ми е необходимо, ако се готвя сама за матурата? Предложете ми някоя хубава книга, от която да уча или помагало?
Наистина ли ако в дипломата имаш 6 не е желателно да държиш ДЗИ по този предмет?

granger
12-17-2012, 14:59
10 и 11 клас.
Наистина ли ако в дипломата имаш 6 не е желателно да държиш ДЗИ по този предмет?
Да, защото вероятността да си намалиш оценката,която ти е балообразуваща е по-голяма. Защото в дипломата ,ако имаш 6 , а на матура 5 , директно се намалява на 5и50. Ако смяташ да учиш нешо с история,дръж матура по друг предмет и кандидатстудентски по история, далеч по-труден е от ДЗИ-то,ама ти си решаваш.

pifiella
12-18-2012, 17:04
Само българска история се включва (аз я учих в 11 клас).

granger
12-18-2012, 18:06
ДЗИ не е само българска. Има въпроси и от историята 10 клас.

haritov
12-19-2012, 06:26
ДЗИ не е само българска. Има въпроси и от историята 10 клас.

поне на моята матура нямаше

granger
12-19-2012, 09:43
Миналогодишната ,която правих имаше въпроси за 3мата големи , имаше за ВСВ някакви,но не си спомням какви. Но едно 20 въпроса са все Българска история.
А и ако си от набор 89 ,който беше с първата матура, там въпросите със ограждане не бяха 30 , а 10 май. Беше по-различен и труден вариант.

Whyniser
12-19-2012, 11:09
История е много хубав предмет. Но трябва да си сигурна в знанията си , ако ще караш по нея матура.Не е задължително да караш матурата по това. Избери си предмет , където си сигурна и карай по него.

paradaiz
12-19-2012, 11:30
Най-важно е да знаеш каква специалност точно искаш да изучаваш. Ако е право примерно трябва да караш кандидат-студентски изпит задължително, така че няма смисъл да рискуваш с матура която да ти намали шанса да влезеш. Ако е специалност, в която няма задължителен кандидат-студентски ти сама трябва да си прецениш. Аз примерно сега уча история в Су, влязох с матурата. Въпреки че бях убедена, че ще изкарам отлична оценка, всъщност не изкарах и доста си смъкнах дипломата заради това. За щастие имаха недостиг на студенти и имах късмета да успея. Пожелавам ти да избереш това, което ще бъде в твой +.

marilyn
12-19-2012, 12:49
Аз доколкото знам има само въпроси от История на България.

Иначе, ако в дипломата имаш 6 не е добре да държиш ДЗИ, защото ти се намалява оценката в дипломата и ако за кандидатстване оценката ти е балообразуваща, ти се взима от ДЗИ, ако си държала.
На мен историята ми беше балообразуваща като оценка, в дипломата имам 6, а ДЗИ държах по език.

granger
12-19-2012, 12:53
не е само Българска ,бе, душички,има поне едно 5 въпроса от европейската за 10 клас.
От матурата 01.09.2010
25. Защо България влиза в Тристранния пакт през март 1941 г.?
А) защото съветското правителство настоява за това
Б) по лична инициатива на българското правителство
В) като благодарност за Крайовската спогодба
Г) защото това е начин да се реши националният въпрос

26. Кое действие на властта НЕ е характерно за приетия в България съветски модел на социализъм?
А) колективизация
Б) национализация
В) приватизация
Г) индустриализация

27. След коя война е създадена първата световна организация за запазване на мира – Общество на народите?
А) Първата световна
Б) Испанската гражданска
В) Корейската
Г) Втората световна

28. Кой от изброените европейски лидери може да се определи като демократ?
А) Бенито Мусолини
Б) Невил Чембърлейн
В) Йосиф Сталин
Г) Адолф Хитлер

29. Чрез споразумение между кои държави през 1941 г. е създадена Антихитлеристката коалиция?
А) Великобритания, Съединените щати и Съветския съюз
Б) Великобритания, Италия и Съветския съюз
В) Съединените щати, Франция и Германия
Г) Съветския съюз, Съединените щати и Япония

30. В какво се трансформира Европейската общност според договора от Маастрихт?
А) Европейски обединени щати
Б) Европейски съюз
В) Северноатлантически блок
Г) Общ пазар

marilyn
12-19-2012, 12:56
Аз не искам да споря, защото не съм сигурна, Плами може и да си права. Просто си спомних, че една бивша вече съученичка миналата година искаше да държи по история ДЗИ и учителката ни каза, че са въпроси само от История на България. Но пак казвам, не съм сигурна.

marilyn
12-19-2012, 13:02
http://imamproblem.com/%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D 0%BD%D0%B8%D0%B5/%D0%B2%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B8-%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0-%D0%BF%D0%BE-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8/

Матурата по история 2012. Няма въпроси, които не са от История на България или аз поне не видях. Сори за двойния пост.

granger
12-19-2012, 13:04
Наде, я виж последните.
„Президентът Уилсън поднася Обществото на народите на гълъба на мира.”
А) Обществото на народите ще се занимава само с екологични проблеми
Б) Обществото на народите e лошо изграден и неефективен инструмент за поддържането на
световния мир
В) Обществото на народите олицетворява „тоягата”, с която САЩ ще държат Европа в
подчинение
Г) САЩ ще играят водеща роля в Обществото на народите в периода между двете световни
войни
28. Кое е вярното твърдение?
А) СССР влиза във Втората световна война след Съединените щати
Б) Антихитлеристката коалиция се създава след формирането на Тристранния пакт
В) Тристранният пакт е основан преди избухването на Гражданската война в Испания
Г) България влиза във военен съюз с Германия преди избухването на Втората световна война
29. Планът „Маршал” е американска програма за:
А) военна помощ за Германия
Б) техническа помощ за Великобритания
В) финансова помощ за Европа
Г) медицинска помощ за Африка6
30. Сред държавите, поставили началото на евроинтеграцията, е:
А) Белгия
Б) Великобритания
В) Швеция
Г) Норвегия

marilyn
12-19-2012, 13:06
Тези съм ги пропуснала... явно наистина има.

Авторке, ако все още мислиш да държиш ДЗИ по история, по-добре говори с учителката да ти даде конспект или да ти обясни върху какво да се готвиш.

Biolojkata96
12-20-2012, 08:20
Аз след 12 клас искам да уча нещо свързано с История и БЕЛ - в момента уча в икономическа гимназия, затова смятах, че е най-добре да държа ДЗИ по История. Друг предмет, по който имам горе долу добри знания е Биология, но не я уча от 10 клас и не искам да се занимавам с нея иначе и по Биология имам 6 в дипломата!

kuklichka_bg
12-20-2012, 20:41
Аз карах по история.Подариха ми един учебник и по него.Започнах да уча Декември.На матурата имах 5.42 а на изпита 6.00.Отначало ми беше трудно,ама после ми стана доста интересно.Решавай и много тестове.Аз имам едно помагало,май сиво и тестовете на УНСС където са.Трябва редвно да четеш и да се връщаш назаде,че се забравя.

pet1tety
12-28-2012, 09:33
Учебно-изпитна програма за държавния зрелостен изпит по
история и цивилизация
Учебно съдържание
Съвременната световна история
• Версайска система
• Политически системи в Европа между двете световни войни
• Международни отношения през 30-50-те г. на ХХ в. 11
• Процесите на евроинтеграция.
История на България
• Политическо развитие
• Власт и институции
• Общество и обществен живот
• Светът на българите: околна среда и манталитет
• Култура и духовен живот
• Религии и църква
• Българите и светът.

Ето.....Аз също мислих да държа матура по история,но г-жата ме разубеди,тъй като ще кандидатсвам с история