PDA

View Full Version : Струни за акустична китара



BeastlyT
12-20-2012, 08:14
Като за начало искам да спомена, че съм напълно начинаеща в тази сфера но имам голям мерак от доста време да се науча да свиря. Имам китара но е само с две струни поради причината, че е била на баща ми и е в много добро състояние въпреки годините си, но струните си плачат за нови. До нас има един музикален магазин (казва се MCI), поразрових се в гугъл и останових, че най-качествена са стуните "Elixir". Добре, но тук идва въпросът какви да си взема? Китарата ми е акустична следователно струни за акустична китара, но до колкото видях има два вида: "80/20 Bronze" и "Phosphor Bronze". И си нямам представа кои да си взема. Надявам се някой който разбира от тези неща да ме опъти :) И да ми каже каква е разликата между двата вида и кои са по-добри за начинаещи. :)

sunman
12-20-2012, 16:43
http://www.musicworld.bg/bg/c_495/i_31144/Dunlop_DAP1048.html
Тези ще ти свършат перфектна работа ! :)

psychopath
12-20-2012, 21:49
^ Примерно...
Питай в магазина, не се притеснявай.

Иначе Elexir са интересни струни, обикновено заради цената им, отвизите за тях варират в 2те крайности. Реално зависи какво търсиш от струните, че са качествени - спор няма. Също така щом си начинаеща, не мисля, че е от толкова голямо значение какви са ти струните (щом са нови). Важно е винаги да свириш на настроена китара, за да може от самото начало да свикнеш кое как трябва да звучи и да не се чудиш защо уж го свириш както трябва, а звучи по различен начин.
Не съм свирил на тези, които си споменала, но се съмнявам да има разлика за теб в началото. : )

Ambiguous
12-20-2012, 23:05
Като за начало искам да спомена, че съм напълно начинаеща в тази сфера но имам голям мерак от доста време да се науча да свиря. Имам китара но е само с две струни поради причината, че е била на баща ми и е в много добро състояние въпреки годините си, но струните си плачат за нови. До нас има един музикален магазин (казва се MCI), поразрових се в гугъл и останових, че най-качествена са стуните "Elixir". Добре, но тук идва въпросът какви да си взема? Китарата ми е акустична следователно струни за акустична китара, но до колкото видях има два вида: "80/20 Bronze" и "Phosphor Bronze". И си нямам представа кои да си взема. Надявам се някой който разбира от тези неща да ме опъти :) И да ми каже каква е разликата между двата вида и кои са по-добри за начинаещи. :)

Щом си начинаеща няма абсолютно никавко значение за теб какви са, само се постарай да са пластмасови (т.е. за акустична китара), защото в противен случай може да ти се изкриви грифа от металните.

Дали ще са еликсирки за 24 лева или стагг за 6 лева ти гарантирам, че няма да усетиш разликата, така че по-добре си спести парите.

Не забравяй да прецениш с каква дебелина струни искаш. Когато някой ти каже "единайска" да не се очудиш, в Българските среди това означава, че първата най-тънка струна е 0.11мм. като 11 са по-дебелите, аз почнах с 9-ки и като свириш с такива струни на кремона уверявам те, че ще ти е неудобно и че не веднъж ще ти се изприщят пръстите, но после като смениш на електрическа, направо ще се изумиш колко си добра на 'лесното'.

psychopath
12-21-2012, 00:29
Различаваш ли акустична и класическа китара? Втората е с пластмасови/найлонови...
Акустичната е с метални струни, класическата с найлонови...всички останали варианти са нелепи и безумни.
Всъщност опънатите струни пречат на грифа да се изкриви (разбира се, ако не правиш извращения с китарата) и именно поради тази причина не е хубаво китара да стои без струни повече време.

За останалите неща си прав.

И понеже на авторката тези цифрички едва ли й говорят нещо...или ако говорят, то едва ли добива представа.
Въпросното 0.11мм е диаметъра на първата струна, както каза Ambiguos. Има различни комплекти струни, в зависимост от предпочитанията на китариста. Някои предпочитат по-дебели басови струни. Разликата е както в натиска, така и в звученето. По-дебелите струни имат по-плътен звук, за сметка на това по-тънките изискват по-малки усилия при натиск, както и бендовете се правят далеч "по-леко". Въпрос на преценка е. Но в началото това няма да има значение. За стандартен размер в повечето случаи се счита 9-42.

Ambiguous
12-21-2012, 01:26
Различаваш ли акустична и класическа китара? Втората е с пластмасови/найлонови...
Акустичната е с метални струни, класическата с найлонови...всички останали варианти са нелепи и безумни.
Всъщност опънатите струни пречат на грифа да се изкриви (разбира се, ако не правиш извращения с китарата) и именно поради тази причина не е хубаво китара да стои без струни повече време.

Прав си като казваш това, но аз предполагам, че авторката не прави разлика между акустична и класическа китара, което е нещо съвсем нормално имайки предвид, че не се занимва от дълго време.

Това, че китарата е стара и баща и е свирил на нея ме наведе на мисълта, че най-вероятно е любимата ни Кремона което означава,че е класическа китара. Така де, по-добре на сигурно. С наилонови може да свири, и на акустична, и на класическа.

BeastlyT
12-21-2012, 06:06
Добре, мисля че като цяло ви разбрах и благодаря за информацията. А само да попитам тези 0.11мм Medium ли се водят, защото поразгледах и това май е най-малкия размер? Иначе psychopath не се притеснявай за звученето, умея да настройвам (но за жалост само до там :D). Само да спомена, че честно казано си нямам и представа каква е китарата, акустична или класическа, защото не ги различавам но предполагам, че е акустична защото старите й струни са метални, но ако ще ми е по-удобно с найлонови ще си взема от тях. И най-вероятно така и ще стане, защото пръстите ми не са особено силни :D и да както каза psychopath "по-тънките изискват по-малки усилия при натиск" ще ме е по-лесно. :)

psychopath
12-21-2012, 12:44
При акустичните не знам как е, защото ги подарих преди няколко години, за което малко съжалявам. :D
При електрическата мисля, че се водят .11 се водят "heavy", но зависи от фирмата, при повечето няма подобна класификация, ами просто размерите (например 9-42) :)
Въпроса е да прилагаш умението достатъчно често, за да не свириш на ненастроена китара. :D
Не е въпроса какви ще са ти по-удобни.

Класическа китара - http://www.learn-classical-guitar-today.com/image-files/basics-guitar-parts.jpg
http://us.123rf.com/400wm/400/400/coward_lion/coward_lion1106/coward_lion110600031/9655500-classical-guitar-bridge.jpg
http://www.denverfolklore.com/images/instruments/Eusebio_Hernandez_Huipe_guitar/Eusebio_Hernandez_Huipe_guitar_headstock_opt.jpg

Акустична китара - http://www.sweetwater.com/shop/guitars/images/buying_guide/acoustic_anatomy_small.gif
http://thumbs.dreamstime.com/thumblarge_341/1228762198Y2FY0s.jpg
http://guitaristguitarist.com/images/headstock.jpg

Има разлика при поставянето на струните, грифа на акустичните китари е по-тънък и по-тесен, струните при класическата са "по-високи", техниките за свирене се различават (при класическата 99% се свири с пръсти), на акустичната може да се поставят (или фабрично) адаптери, тялото обикновено е от различен материал, звученето също.

Дано обърнете внимание на част от разликите и спрете да пишете глупости. :D
Ако китарата ти не е за найлонови струни, повярвай ми няма да ти е "по-удобно".

Просто вземи китарата в магазина и ги питай продавач-консултантите какви струни ти трябват и им кажи, че искаш по-тънки.

DeniseWallace
12-22-2012, 10:04
Аз на моята акустична китара и слагам струни за електрическа - Fender 9 - 46. :D Харесва ми какъв звук се получава.. 8-)

На електрическата - Ernie Ball 11-48

Щом си начинаеща не е от значение какви струни ще ползваш, важното е да се научиш да чуваш тоновете, да хващаш акордите, да си контролираш пръстите.. пък по - натам му мисли за това какъв точно звук искаш да постигнеш.
И не слагай найлонови.

psychopath
12-23-2012, 01:12
Ърни Бол са ми в топ3. Каква ти е китарата (електрическата) ?

ABF
12-23-2012, 22:31
Избора на марка си е до лично предпочитание.
Защо ли си мисля,че китарата на авторката е някоя Кремона?
Ако е така наблюдавай след посвавянето на струните дали грифът ще се изкриви.
Препоръчвам по-тънък размер струни,особено за момиче,докато свикне,за да не се превърне свиренето в демотивиращо и болезнено.

Ambiguous
12-24-2012, 15:08
Добре, мисля че като цяло ви разбрах и благодаря за информацията. А само да попитам тези 0.11мм Medium ли се водят, защото поразгледах и това май е най-малкия размер? Иначе psychopath не се притеснявай за звученето, умея да настройвам (но за жалост само до там :D). Само да спомена, че честно казано си нямам и представа каква е китарата, акустична или класическа, защото не ги различавам но предполагам, че е акустична защото старите й струни са метални, но ако ще ми е по-удобно с найлонови ще си взема от тях. И най-вероятно така и ще стане, защото пръстите ми не са особено силни :D и да както каза psychopath "по-тънките изискват по-малки усилия при натиск" ще ме е по-лесно. :)

Ако не знаеш каква ти е китарата, за по-сигурно си сваляй струните една по една и ги сменяй, в никакъв случай не махай всички на веднъж, защото може да ти се изкриви грифа.

0.11 дадох като пример, не съм сигурен, но смятам че те са от тежките, аз и повечето хора които познвам позлват .09 така, че там някъде ще е средата.

BeastlyT
12-26-2012, 09:17
psychopath МНОГО ти благодаря за снимките и вече знам, че китарата ми е класическа и мисля, че е Кремона, защото поразпитах и баща ми и няколко приятели, та до колкото разбрах едно време масово са имали само Кремони, а и онзи ден видях фабрика "Кремона" в Казанлък. Много благодаря за цялата информация от всички ви! В крайна сметка отидах в магазина, казах им каквото трябваше и си купих едни найлонови струни и в общи линии съм ацки доволна, защото установих че наистина е доста по-лесен натиска им и усилието не е толкова голямо. Предполагам с времето ще свикна и ще мина на метални. :) :) Отново много благодаря за цялата информация която споделихте с мен :*

ABF
12-26-2012, 21:58
Щом китарата е класическа,не е препоръчително да слагаш метални струни.
А днешното производство на "Кремона" няма нищо общо с това през комунизма.

sunman
12-27-2012, 08:35
Щом китарата е класическа,не е препоръчително да слагаш метални струни.
А днешното производство на "Кремона" няма нищо общо с това през комунизма.

Съгласен съм !!