PDA

View Full Version : оръжие



DeAngelle
12-23-2012, 20:03
бих искал да попитам каква е процедурата за купуване на газово или огнестрелно оръжие

dimitar_ak
12-24-2012, 08:26
Пълнолетие и за двете. За огнестрелното - разрешително. И двете оръжия подлежат на регистрация в полицията.

3oPuTy
12-24-2012, 11:09
Само да вметна,че при покупка на газово оръжие ти се дава фактура,която трябва да носиш в себе си за да докажеш при евентуална проверка от куките,че е твой.И няма да е зле да поразпиташ в магазина (или да се поровиш в нета) как стоят нещата с носенето на зареден пистолет,защото преди време се правеха големи проблеми (че и до конфискуване се стигаше често) ако при проверка пистолета е зареден (т.е. има патрон в цевта).

А за огнестрелното ще трябва и курс да изкараш,и медицинско да вадиш,и свидетелство за съдимост,и един куп други глупости ... После в 30 дневен срок комисията трябва да ти отговори дали ще получиш разрешително или не (ако не получиш можеш да обжалваш).Ако получиш можеш в рамките на 3 месеца да си закупиш огнестрелно оръжие,което задължително трябва да се предостави за прострелване и да ти се издаде документ.
До колкото знам трябва и да докажеш в полицията нуждата от огнестрелно оръжие (поне преди време се изискваше).

haritov
12-24-2012, 16:59
бих искал да попитам каква е процедурата за купуване на газово или огнестрелно оръжие

отиваш за газов купуваш го до седсмица отиваш в полицията да заявиш че притежаваш такова нещо

един съвет вземи си по-голям на газовия най-опасното нещо е дръжката с която можеш да разбиеш нечия кратуна

боен-свиделство че си психично здрав не си бил осъждан курс за боравене с оръжие и след всичко това ще получиш разрешение после купуваш и тн

запомни оръжието е опасно то служи да убива убиеш ли няма връщане назад не си играй с него
и внимавай дори и празно да е го третирай като заредно готово за бой

DeAngelle
12-24-2012, 20:41
то е за подарък и не искам да разваля изненадата,трябва ли после човекьт да го прехвьрли на свое име преди да го регистрира в полицията

3oPuTy
12-24-2012, 21:23
Доста глупав подарък си измислил/а ... Не,че нещо ама от къде си сигурен/а,че човека ще хареса модела,калибъра и прочие?!

Между другото се поправям от по-горе - вече не трябва да носиш фактурата на газовия,а удостоверението за уведомление.Според мен ще е достатъчно да дадеш на новия собственик фактурата и касовия бон (те се изискват при регистрацията),а за да няма проблем може да отидеш с него и да потвърдиш,че си съгласен да е на негово име.
Подчертавам,че не съм 100% сигурна дали няма да е проблем,че фактурата е на чуждо име за това най-добре питай в магазина.

А огнестрелно оръжие просто забрави,че ще успееш да купиш като подарък.

draid
12-29-2012, 18:37
Че той газовият си е огнестрелно оръжие :D

Иска се пълнолетие, и да го носиш в КАТ да го регистрират.

За разрешително за притежание на късо нарезно оръжие, процедурата е сложна и скъпа. Ако нямаш финанси и връзки в КОС шанса да вземеш клони към 0, ако толкова те интересува ще ти кажа горе долу каква е процедурата. Но най-малкото първо трябва да изкараш курс за безопасно боравене с огнестрелно оръжие, който ти е към 300-400лв. Отделно че разрешителните се подновяват на 2 г мисля и ако не ти го подновят, трябва да продаваш оръжието. Абе с една дума избии си го от главата, вземи си там един газов да си пукаш.

Сега видях, че е за подарък. Нарезно оръжие не можеш да вземеш посмъртно така. Газов няма ядове, но трябва човека да си го регистрира.

Едит: Газовото оръжие Е огнестрелно, не бъркайте понятия.

3oPuTy
01-02-2013, 13:55
Газовите пистолети и въздушните пушки спадат към НЕогнестрелните оръжия и точно за това до скоро (е скоро,скоро - май станаха 2 години) не изискваха регистрация.
Между другото за първи път чувам,че трябва да се носи в КАТ :lol:

draid
01-10-2013, 15:48
Газовите пистолети и въздушните пушки спадат към НЕогнестрелните оръжия и точно за това до скоро (е скоро,скоро - май станаха 2 години) не изискваха регистрация.
Между другото за първи път чувам,че трябва да се носи в КАТ :lol:

Недей да ми остроумничиш, всяко закупено оръжие се носи в районното управление за да бъде регистрирано, Службата която се занимава с разрешителни и т.н. за късно нарезно се нарича КОС. КАТ използвам за да не изписвам една камара глупости.

И понеже се реши че правиш дорба разлика, ще ти цитирам закона:

Чл. 4. (1) Оръжия по смисъла на този закон са огнестрелни и неогнестрелни
оръжия.
(2) Огнестрелно оръжие е преносимо цевно оръжие, което произвежда,
проектирано е да произведе или може да бъде видоизменено, така че да произведе,
изстрел с куршум или снаряд чрез действието на взривно вещество.

(3)Всеки предмет с външен вид на огнестрелно оръжие, който има
конструкция и е изработен от материал, позволяващ този предмет да бъде така
видоизменен, че да произведе изстрел с куршум или снаряд чрез действието на взривно
вещество, се смята за огнестрелно оръжие.

Спрямо тези точки, газовото оръжие може да бъде класифицирано към огнестрелните оръжия, отделен е въпроса че в закона има противоречие с това, че го класифицират като неогнестрелно и го причисляват към сигналните и пневматичните.

haritov
01-10-2013, 21:37
Доста глупав подарък си измислил/а ... Не,че нещо ама от къде си сигурен/а,че човека ще хареса модела,калибъра и прочие?!

Между другото се поправям от по-горе - вече не трябва да носиш фактурата на газовия,а удостоверението за уведомление.Според мен ще е достатъчно да дадеш на новия собственик фактурата и касовия бон (те се изискват при регистрацията),а за да няма проблем може да отидеш с него и да потвърдиш,че си съгласен да е на негово име.
Подчертавам,че не съм 100% сигурна дали няма да е проблем,че фактурата е на чуждо име за това най-добре питай в магазина.

А огнестрелно оръжие просто забрави,че ще успееш да купиш като подарък.
газово оръжие и калибър 0.о
тук има значение дръжката на пистолета не калибъра

3oPuTy
01-10-2013, 22:24
draid,последно?!Един път казваш,че Е огнестрелно.След това ми цитираш точки и казваш,че МОЖЕ да се приеме като огнестрелно ... Няма нужда да ми обясняваш к'во е това КОС,КАТ и т.н.Спокойно можеше да напишеш,че се носи за регистрация в РПУ.

haritov,ако не си видял автора не пита само за газов пистолет,а и за боен и точно за т'ва говоря общо и за двата.

haritov
01-11-2013, 08:12
draid,последно?!Един път казваш,че Е огнестрелно.След това ми цитираш точки и казваш,че МОЖЕ да се приеме като огнестрелно ... Няма нужда да ми обясняваш к'во е това КОС,КАТ и т.н.Спокойно можеше да напишеш,че се носи за регистрация в РПУ.

haritov,ако не си видял автора не пита само за газов пистолет,а и за боен и точно за т'ва говоря общо и за двата.
последното ти изречение ме наведе на мисълта че първо си говорела за газов

ама нали много разбираш имам едно оръжие което изтрелва куршуми не е пистолет далекобойно е стреля с патрони ак47
работи си всичко е ок
сега въпроса ми е защо това нещо не смята за оръжие и мога да си ходя спокойно с него където и да е било и полицията не може да ми направи нищо
даже не ме задължават и да го регистрирам

3oPuTy
01-11-2013, 11:49
Да,сега като погледнах мнението видях,че малко объркано съм написала поста,но като цяло навсякъде пиша и за двата типа оръжие.
А аз въобще не мога да кажа,че разбирам много ;) Знам само най-основните неща,които би трябвало да знае всеки,който поне мъничко се е интересувал от пистолети.А и се събирам в компания,в която често се обсъждат такива неща и искам или не научавам някои неща.
Относно автомата Калашников - аз съм чувала,че има колекционерски и обезопасени варианти,които не изискват регистрация,но до колкото знам с тях не може да се стреля.Нещо не ми се вярва да можеш спокойно да си ходиш с подобно нещо при условие,че пистолетите задължително трябва да са скрити (т.е. да не се виждат),а това нещо малко трудно ще го скриеш :D Е,не знам,може и да има някакъв начин,но честно казано не ме интересува.Не харесвам подобни оръжия и не искам да си затормозявам мозъка с инфо за тях :)

haritov
01-11-2013, 13:01
Да,сега като погледнах мнението видях,че малко объркано съм написала поста,но като цяло навсякъде пиша и за двата типа оръжие.
А аз въобще не мога да кажа,че разбирам много ;) Знам само най-основните неща,които би трябвало да знае всеки,който поне мъничко се е интересувал от пистолети.А и се събирам в компания,в която често се обсъждат такива неща и искам или не научавам някои неща.
Относно автомата Калашников - аз съм чувала,че има колекционерски и обезопасени варианти,които не изискват регистрация,но до колкото знам с тях не може да се стреля.Нещо не ми се вярва да можеш спокойно да си ходиш с подобно нещо при условие,че пистолетите задължително трябва да са скрити (т.е. да не се виждат),а това нещо малко трудно ще го скриеш :D Е,не знам,може и да има някакъв начин,но честно казано не ме интересува.Не харесвам подобни оръжия и не искам да си затормозявам мозъка с инфо за тях :)

нямам автомат калашников казах че стреля с патрони ак47

3oPuTy
01-11-2013, 13:13
Ами за да не стават подобни обърквания е добре тук-там да се слагат точки и запетаи.Гледам,че пишеш всяко изречение на нов ред и реших,че едното свършва на патрони,а отдолу просто поясняваш к'во е оръжието.За мен като човек,който няма достатъчно опит (да не кажа,че ми е почти нулев) зад гърба си това АК-47 си е автомат Калашников :)

Auriss
01-11-2013, 13:14
Спрямо тези точки, газовото оръжие може да бъде класифицирано към огнестрелните оръжия, отделен е въпроса че в закона има противоречие с това, че го класифицират като неогнестрелно и го причисляват към сигналните и пневматичните.


draid, глупости говориш.

ГСО в КНО ще преработиш точно на найци. Преди години имаше едни руски ГСО-та, при които минаваше номера, ама т'ва е далеч в миналото.
Като цяло газовите пистолети се произвеждат от значително по-...'крехки' спави.


Огнестрелно оръжие е преносимо цевно оръжие, което произвежда,
проектирано е да произведе или може да бъде видоизменено, така че да произведе,
изстрел с куршум или !!! снаряд !!! чрез действието на взривно вещество.


Хората даже синоним са сложили.


сега въпроса ми е защо това нещо не смята за оръжие и мога да си ходя спокойно с него където и да е било
Мда, и аз си бях играл да си правя coilgun преди време. Де юре нямаш грижи. Заплаши някого и се води нападение с хладно оръжие - в подобна ситуация не можеш да минеш със самоотбрана, дори да е бил такъв случая.

haritov
01-11-2013, 13:16
Ами за да не стават подобни обърквания е добре тук-там да се слагат точки и запетаи.Гледам,че пишеш всяко изречение на нов ред и реших,че едното свършва на патрони,а отдолу просто поясняваш к'во е оръжието.За мен като човек,който няма достатъчно опит (да не кажа,че ми е почти нулев) зад гърба си това АК-47 си е автомат Калашников :)
момиче подчертах че това е вид патрон

както има оръжие мосин така има патрони мосин и мосин сс така има и патрони ак47 по-добре не пиши в тази тема
и като не знаеш закона не се обаждай

haritov
01-11-2013, 13:17
draid, глупости говориш.

ГСО в КНО ще преработиш точно на найци. Преди години имаше едни руски ГСО-та, при които минаваше номера, ама т'ва е далеч в миналото.
Като цяло газовите пистолети се произвеждат от значително по-...'крехки' спави.



Хората даже синоним са сложили.


Мда, и аз си бях играл да си правя coilgun преди време. Де юре нямаш грижи. Заплаши някого и се води нападение с хладно оръжие - в подобна ситуация не можеш да минеш със самоотбрана, дори да е бил такъв случая.

ако му сложа щик ще е нападение с хладно оръжие но моето си е живо пушкало защо не се смята за оръжие обаче?

аде ще подскажа оръжието е римингтон 1866

3oPuTy
01-11-2013, 13:51
Аз подчертаване не виждам ;) Нямаш точки и запетаи,така че не обвинявай мен за лошия начин на изразяване,който имаш.Не съм длъжна да пускам всяко твое мнение като цитат за да видя къде всъщност си поставил ти новия ред.Аз законите ги знам до там,до където ме интересуват,макар че не схванах к'во общо имаха те с темата на разговора ни :lol:

haritov
01-11-2013, 15:32
Аз подчертаване не виждам ;) Нямаш точки и запетаи,така че не обвинявай мен за лошия начин на изразяване,който имаш.Не съм длъжна да пускам всяко твое мнение като цитат за да видя къде всъщност си поставил ти новия ред.Аз законите ги знам до там,до където ме интересуват,макар че не схванах к'во общо имаха те с темата на разговора ни :lol:
тука говорим за оръжие не за точки запетаи
в случая просто не си компетентна

3oPuTy
01-11-2013, 15:52
Ако погледнеш темата и това,което се пита в нея ... След това погледнеш и моите мнения ще видиш,че си отговарям доста компетентно по нея ;)
Както и да е,не ми се спори с компетентни спамъри :)

Pesho0«●»♥™
01-11-2013, 17:30
бих искал да попитам каква е процедурата за купуване на газово или огнестрелно оръжие

Взимаш оръжието, после даваш 200 лева на някой полицай да ти го узакони и си готов :)

haritov
01-11-2013, 17:58
Ако погледнеш темата и това,което се пита в нея ... След това погледнеш и моите мнения ще видиш,че си отговарям доста компетентно по нея ;)
Както и да е,не ми се спори с компетентни спамъри :)

да да добре газово оръжие и калибър :D
ти знаеш ли че е важна дължината на цефта в тоя случай? :D
спирам вече и аз

noconnection
01-17-2013, 21:56
нямам автомат калашников казах че стреля с патрони ак47
Какво ще рече "патрони ak47" боеприпасите, които ползва калашников са 7.62 мм.
Такова животно като коршум - ak47 не съществува!