PDA

View Full Version : E-books и вашето мнение за тях



tori
12-25-2012, 07:33
Има такава тема ама тя не е съвсем същата, така че... :д Какво ви е мнението за E-books и чели ли сте нещо на електронен носител? Може ли мишката да изяде книжката и въобще едно и също ли е едно произведение върху хартия и върху електронен носител?

anonymous895156
12-25-2012, 08:10
Аз имам Kindle от 2-3 месеца, и е страшно удобен! Едва ли има нещо по-лесно от това да си изтеглиш всяка книга, която искаш, за секунди. Батерията му държа последно 10-11 дни при активно четене от мен всеки ден. Мислех си, че усещането ще е различно, но няма такова нещо :)

ACrimeNovelist
12-25-2012, 08:35
Удобни са и вярвам, че ще станат по-популярни. Когато си навън и пътуваш (например в метрото) е по-лесно да ползваш e-reader вместо хартиена книга. По лек е и една ръка е достатъчна, за да го държиш 'отворен'. Можеш да си пускаш музика докато четеш. Електронните книги са по евтини, а ако са на повече от 10 години можеш да ги намериш и безплатни.

Alisha28
12-25-2012, 12:01
Четох една книга така ... и не намирам усещането за същото. Първо, че очите ми "изтичат" докато чета и второ - просто не мога да помириша страниците, да се наслаждавам на корицата, да УСЕЩАМ книгата. Онази приятна близост ... изчезва.

anonymous895156
12-25-2012, 13:42
Четох една книга така ... и не намирам усещането за същото. Първо, че очите ми "изтичат" докато чета и второ - просто не мога да помириша страниците, да се наслаждавам на корицата, да УСЕЩАМ книгата. Онази приятна близост ... изчезва.

Искаш да кажеш, че си чела на компютър книгата ли? Естествено, че ще ти "изтекат" очите, да гледаш LCD монитор е като да гледаш лампа. Слаба, но все пак лампа. Тя говори за е-четци, които не излъчват светлина, а са с електронно мастило. Ето как изглежда един такъв четец:

http://g-ecx.images-amazon.com/images/G/01/kindle/dp/2012/KS/KS-slate-05-lg._V389394900_.jpg
А това за усещането си е различно при всеки човек. На мен ми се струва глупаво. :)

Ukhtar
12-25-2012, 14:24
Хъхъхъ. Преди време разработвах 60+ страници папка на тази тема.

Общо взето недостатъците са човешките предубеждения, че електронната книга няма душа, не можеш да я докоснеш, да й помиришеш страниците (???) и тн., което за мен лично е израз на титанично малоумие, щото в крайна сметка ме интересува съдържанието, а не как изглежда самата книга. Също загубата на работни места - издателства, фирми, които превозват книгите от издателство до книжарница, книжарници

За сметка на това не натоварва очите, не заема място, в рамките на секунди можеш да се сдобиеш с дадено произведение (и то без пари, особено ако авторските права са изтекли), прелиства страниците също толкова бързо, удобно е чисто физически в сравнение с разни тухли, self-publishing платформи се разработват, които подпомагат млади автори. Да не говорим колко хартия се пести.

Проблемът е, че масата чете рядко.

anonymous895156
12-25-2012, 15:44
Хъхъхъ. Преди време разработвах 60+ страници папка на тази тема.

Общо взето недостатъците са човешките предубеждения, че електронната книга няма душа, не можеш да я докоснеш, да й помиришеш страниците (???) и тн., което за мен лично е израз на титанично малоумие, щото в крайна сметка ме интересува съдържанието, а не как изглежда самата книга. Също загубата на работни места - издателства, фирми, които превозват книгите от издателство до книжарница, книжарници

За сметка на това не натоварва очите, не заема място, в рамките на секунди можеш да се сдобиеш с дадено произведение (и то без пари, особено ако авторските права са изтекли), прелиства страниците също толкова бързо, удобно е чисто физически в сравнение с разни тухли, self-publishing платформи се разработват, които подпомагат млади автори. Да не говорим колко хартия се пести.

Проблемът е, че масата чете рядко.

+1 . Плюс това за авторите е златна възможност да издават книгите си в електронен вариант. Вместо обичайния път:

автор > некадърни издателства > евентуално одобрение (за да бъде одобрена първата книга от Хари Потър са били нужни над 3 години на Джоан Роулинг лутане по издателства) > редактори > още редактори > разходи за мастило > разходи за хартия > разходи за машините > ДДС върху всичко това > плащане на художник, за да се направи корицата > отпечатване > цялостно оформяне на книгата > разходи за превоз до книжарниците > оскъпяване на продукта от книжарниците > я някой купи, я не.
И познайте колко % от печалбата получава авторът - не повече от 9-10.
А какво имаме при Е-книгите?
автор > сайт за продажба на е-книги > Интернет
А при повечко късмет имаме и
автор > Интернет
:) Това да осъждаш нещо революционно, защото нямало как да помиришеш страниците, си е чиста простотия.

Alisha28
12-25-2012, 16:29
Зависи как погледнеш на нещата. Не може да ме убедите, че е "чиста простотия", защото не е. Окей, може би за хората, които обичат практичното, това им изглежда много по-добре от класическата книга. Обаче на мен не ми харесва и няма да ми захареса, и да, винаги ще намирам усещането за по-различно, защото намирам книгите за нещо повече от просто книги. А сега ме наричайте както поискате и ми изтъквайте 9748262452 предимства на електронните книги (а аз няма да ги оспорвам, защото те със сигурност си имат такива). (:

ПС: dimitar.,, говорех за компютъра да, но до колкото разбрах Тори питаше просто за книги върху електронни носители, може и да съм сбъркала ...

ledenakrasota
12-25-2012, 16:51
Преди векове книгата е била най-голямото богатство, най-ценната придобивка за една знатна особа- изработката, стилът на писане, а не просто самото съдържание. Днес се обезценява стойността й, защото се възприема за даденост и навсякъде се намира.
Ако за едни техниката, колите и т.н. са най-великото нещо, за други това е самата книга по еdин изключително философски начин. :)

Blab
12-25-2012, 17:33
ще пиша в темата, ако придобие някакъв смислен облик и съдържание.
засега: за мен книгата е дневник, може би единственият. пиша в полетата и подгъвам ъгълчета, подпъхвам всякакви бележки, картички, снимки между страниците. понякога я давам на приятел(и), като нерядко ги моля да правят същото. така книгата улавя момента, не само моментното ми състояние/настроение/личност, а и обществените такива, социалната среда, ароматите на града, ако щеш.

това, което изтъквате като предимство, а именно - лесното (само)издаване, всъщност (ще) е недостатък. подобно изроденото блогърство и социалните мрежи. в медийната и хайтек ера, в която се намираме, всеки се изживява като автор/Бог. изпитва непреодолима, болестна нужда да се изразява (макар и не авторски, а с цитати, колажи, +1, етц.). доста(тъчно) наясно съм с книжния пазар днес, не ми се мисли какво (ще) е всеки(!!!) да се издава. тогава ще стане ооооооще по-трудно да си намериш нещо сполучливо за четене. благодаря;

Ukhtar
12-26-2012, 07:46
^ а сега пазарът не е ли залят от литературни извращения и помии? Малко ли са модерните/инди/хипстър авторчета, където бълват словесни абоминации, които освен че се продават, намират също тка и не малка популярност? И според теб кое е редно- авторските права върху дадено произведение да се държат почти изцяло от издателството, или изцяло от автора?

Нищо против разните емоционални изблици, които предизвиква хартията у някои, ама другите предимства просто надделяват.

xoxi
12-26-2012, 08:03
Една приятелка ми беше оставила нейната е-книга, за да прочета един роман. Няма да си кривя душата, много по-удобно е, много по-бързо се чете даже, но ми липсваше нещо. Не знам точно какво. Не успях да се потопя в историята, непрекъснато си отвличах вниманието с нещо. Дразних се, че не мога и да подчертавам и да си вмъквам разни мои бележки около цитатите, които харесвам. Която и книга да хвана в нас и да я прелистя, веднага ми се набиват в очите подчертаните редове. Много е приятно ей така да си отворя някоя книжка и да си прочета нещо любимо.
За празниците имах възможност да си купя и аз, но изчаквам, защото се чудя с кое да направя компромис. Едното е практично, другото ми носи много по-голяма душевна наслада. Може би ще заложа на практичното, само защото се чете много по-бързо и ми харесва да мога да нося със себе си над 100 книги, които да се побират в едната ми ръка.

anonymous895156
12-26-2012, 09:03
Дразних се, че не мога и да подчертавам и да си вмъквам разни мои бележки около цитатите, които харесвам. Която и книга да хвана в нас и да я прелистя, веднага ми се набиват в очите подчертаните редове. Много е приятно ей така да си отворя някоя книжка и да си прочета нещо любимо.


Е-четците си имат опция за подчертаване и вмъквване на бележки. Когато отвориш въпросното произведение върху четеца, можеш да ги видиш до една. Явно на вас основният ви проблем е това, че не можете да си прегъвате страниците, да усещате ароматите от завода в Руанда, или пък че четците нямат заложен философски смисъл ... Сами придавате на книгите в хартиен вариант такава важност. Нека първо се научим да четем, после да се привързваме към 95% дърво и 5% мастило. А определено с четците един ученик може да намери книгите, които харесва, а не само безсмислените за почти всеки от нас произведения по литература.

Blab
12-26-2012, 10:17
И според теб кое е редно- авторските права върху дадено произведение да се държат почти изцяло от издателството, или изцяло от автора?
сериозно ли? ще ти отговоря като автор - ако някой се нагърбва да ми движи всичките неща след написването на текста, обгрижва творчеството ми и строи мостовете ми/у към евентуалните читатели, разбира се, че ще държи процент. пренебрегвате разпространението, а предвид залятия пазар (във всяка една област, във всяко едно отношение), е важно кой стои зад теб, кой ти се подписва под недоносчето, кой ти пише рецензии, кой те коментира в културни колонки и т.н.
ако 1 творчески продукт се осъществяваше със завършването си от автора, всичко щеше да е много лесно. това е утопия. днес всички кафенета правят най-вкусното кафе, навсякъде предлагат най-добрите оферти и т.н. 1 книга може да си стои десетки години там някъде (днес - под леглото на самоиздалия се автор, утре - в някой книжен плейлист), от това няма смисъл. аз не искам да си говорим наизуст и пожелателно. монопол на издателствата у нас има, да, от тях тръгва "преходното" изкривяване. но изкуството не може да съществува самостоятелно, не може да се самоиздържа, колкото и да ми/ви/ни се иска.

съвсем отделна тема за мен е, че книгата не е само 1 текст, но това няма смисъл дори да го подхващаме. дотук нищо съществено не сте казали. защо трябва да си купя/им четец и да зарежа книгите, които съществуват физически и пространствено и са красиви (дизайн ера), концептуално завършени парчета изкуство? защо мислите хората си пазят книжки от изложби, флаерчета от концерти, билети от театър? може би защото са физическо доказателство, сувенир за дадено преживяване. историческото мислене е важно, ако нямаш акк във фейсбук, как ще си редиш таймлайна?:Д ето, музикантите у нас (без значение какви са) спряха да вадят дискови носители, или поне намалиха тиража и вдигнаха цените. това хубаво ли е и до какво доведе? малко съм разпиляна, но ето - тук идва и друга функция на книгата, като книга (с корица и т.н.) - тя се явява подвижна реклама. с четец няма как да се случи, докато не вкарат 3д изображение, плаващо над екрана:Д
според мен вие подценявате реалното съществуване на текста в самостоятелен физически носител. ще елементаризирам, но - чекмедже за чорапи, шкаф за обувки, чинии, етц. да е подредено.

xoxi
12-26-2012, 10:19
Е-четците си имат опция за подчертаване и вмъквване на бележки. Когато отвориш въпросното произведение върху четеца, можеш да ги видиш до една. Явно на вас основният ви проблем е това, че не можете да си прегъвате страниците, да усещате ароматите от завода в Руанда, или пък че четците нямат заложен философски смисъл ... Сами придавате на книгите в хартиен вариант такава важност. Нека първо се научим да четем, после да се привързваме към 95% дърво и 5% мастило. А определено с четците един ученик може да намери книгите, които харесва, а не само безсмислените за почти всеки от нас произведения по литература.

Бях разгадала опцията за подчертаване, но ако отвориш една моя книга, ще видиш защо тя не ми върши работа, но това е друга тема.
Кой колкото и да се прави на дървен философ, разликата между книгата и е-книгата е огромна. И двете имат плюсове и минуси, въпрос на избор е.
В моето мнение абсолютно нищо не съм споменала за страници, аромати и т.н. Не чети ненаписани неща.

А в библиотеките и книжарниците има голям избор на книги, не са само задължителните произведения. Това, че хората в днешно време ги мързи да отидат до библиотеката или да дадат някой лев за книга, също е друга тема.

anonymous895156
12-26-2012, 12:42
Това, че хората в днешно време ги мързи да отидат до библиотеката или да дадат някой лев за книга, също е друга тема.

Права си - нека не я засягаме. Това, което написах, не се отнасяше само за теб. Това, че ти не си го споменала, не означава, че другите не са. За книжарниците не съм съгласен, че имаш чак толкова богат избор от книги. Библиотеките са друго нещо, но защо да ходим до там, като можем да си изтеглим книгата? Аз лично смятам това за плюс към е-четците. Това е моето мнение. :)

xoxi
12-26-2012, 14:52
Има и онлайн книжарници, от които можеш да си поръчаш.
На мен никога не ми е било проблем да се разходя за един час до библиотеката и обратно. За това и не го смятам това за плюс на е-книгите. Както казах, единственото нещо, което наистина ми харесва е, че мога да си сваля колкото книги искам и всички да се съберат в единия ми джоб. Само заради тази опция сериозно се замислям дали да не си направя такъв подарък за някой празник.

Сега се сещам, че леля ми имаше и някаква лампичка, с която си светеше през нощта и четеше. Много добре й осветяваше на нея и въобще не дразнеше очите в абсолютно тъмната стая. Което също е плюс, особено за хората, които обичат да четат вечер и не винаги са сами и могат да си позволят да си светят с нощна лампа цяла нощ.

granger
12-26-2012, 15:03
Не съм против,но за мен няма нищо по-хубаво от тва да помириша , да, обичам да мириша страниците на книгата и да усещам хартията.Просто ми харесва и предпочитам"живия" досег до книгата,но ако съм на място ,където не мога да си мъкна томовете на Хемингуей - да ,добра идея е.

ThEKiNgG
12-26-2012, 16:19
Поне се избягват гадните физономий на продавачките в книжарницата.

Colouring
12-26-2012, 19:33
Едното е практично, другото ми носи много по-голяма душевна наслада.
Това! Засега мисля да залагам на второто.

anonymous895156
12-27-2012, 12:30
Отново прочетох темата, та сега извадих предимствата и на двете:
Е-четци:
практични, удобни, лесно преносими, в 300-400 грама можеш да побереш над 1500 книги, можеш да намериш почти всяка книга от целия свят за секунди, сериозно се намаля монопола на издателствата, не е трудно средният човек да намери книга, която правителството намира за "опасна" (Ян ван Хелсинг и останалите автори от неговия жанр), спасяват се МИЛИОНИ дървета.
Ама си е друго да си традиционалист. Ето какво кара потребителите да предпочитат обикновената книга:
тя има душа (...), можеш да си прекарваш часове наред в мирисане на аромата на изсъхналите, разрязани и жестоко разсичани дървета, голяма философия е да имаш книга, можеш да си разкрасяваш страниците с драсканици и бележки.

Това е все едно да предпочиташ метлата пред прахосмукачката, понеже, погледнато философски, метлата има душа.

DisappointedDreamer
12-27-2012, 13:40
:lol: dimitar., харесвам те.

SunT
12-27-2012, 16:09
По принцип съм и за двете.Практичното си е практично, но не мога да мина изцяло на е-книги. dimitar., :lol: :lol:

tori
12-27-2012, 18:46
Я, колко ми е пораснала темичката от 25ти насам. Мерси много за изразените от всички ви мнения. Искам само да поясня за Алиша и Димитър - говорех за ВСЯКАКЪВ вид носители. И четци, и таблети, и компютри, и лаптопи, и телефони, и все в тоя ред на мисли. И двете си имат някакви положителни, а и отрицателни черти. При мен истинските книги бият със стотни четците, но това може би е защото не съм ползвала и-бук, а само компютър.
И аз съм леко като повечето - освен текста, за мен съществуват и други неща. От една страна с четец спасяваш доста дървета, макар че те са отрязани, свързани в книги и прашасват в книжарниците. Доста по-удобно, леко и практично четиво е, макар че ти е малко скъпичко да дадеш 200-300 лева на един път. А "истинските" книги са по-евтини уж, но ако решиш да си направиш огромна библиотека като от мечтите ми, трябва да си не милионер, но поне заможен. :д Освен всичко изброено, хартиените книжки тежат. От друга страна, аз примерно съм отвратителна като чета 4-5-6 часа на компютъра, дори хората около мен казват, че съм "кисела краставица". Пък и от нещото с корици няма как да хванеш вирус примерно и да се чудиш как да си изчистиш четеца. Пък и едно е чувството да се излегнеш на дивана, да гушнеш книжлето и след дълго и уморително четене да заспиш с с книгата на носа. В книгата има един точно определен мирис, може би в следствие на мастилото, но е някак си... омагьосващо.
Едно е да си практичен, съвсем друго - е усещането за истинска книга.

iBloodSucker
12-27-2012, 21:24
Я, колко ми е пораснала темичката от 25ти насам. Мерси много за изразените от всички ви мнения. Искам само да поясня за Алиша и Димитър - говорех за ВСЯКАКЪВ вид носители. И четци, и таблети, и компютри, и лаптопи, и телефони, и все в тоя ред на мисли. И двете си имат някакви положителни, а и отрицателни черти. При мен истинските книги бият със стотни четците, но това може би е защото не съм ползвала и-бук, а само компютър.
И аз съм леко като повечето - освен текста, за мен съществуват и други неща. От една страна с четец спасяваш доста дървета, макар че те са отрязани, свързани в книги и прашасват в книжарниците. Доста по-удобно, леко и практично четиво е, макар че ти е малко скъпичко да дадеш 200-300 лева на един път. А "истинските" книги са по-евтини уж, но ако решиш да си направиш огромна библиотека като от мечтите ми, трябва да си не милионер, но поне заможен. :д Освен всичко изброено, хартиените книжки тежат. От друга страна, аз примерно съм отвратителна като чета 4-5-6 часа на компютъра, дори хората около мен казват, че съм "кисела краставица". Пък и от нещото с корици няма как да хванеш вирус примерно и да се чудиш как да си изчистиш четеца. Пък и едно е чувството да се излегнеш на дивана, да гушнеш книжлето и след дълго и уморително четене да заспиш с с книгата на носа. В книгата има един точно определен мирис, може би в следствие на мастилото, но е някак си... омагьосващо.
Едно е да си практичен, съвсем друго - е усещането за истинска книга.

това.

SuNsEt
12-28-2012, 19:56
Хм...до някъде съм съгласна.Все пак за направата на една книга е нужно едно дръвце освен,ако не е от рециклирана хартия(което май струва даже повече).От тази гледна точка съм 'за',но пък си е друго да си четеш от книга.Чувството да усещаш листата,да прелистваш...да усещаш хартията.Все едно четеш нещо предназначено само за теб,докато при тези 'машинарии' чувството,че с теб четат и още много хора е доста по-силно.Изтегляш си книгата от интернет,а после я качваш на онуй нещо...Магията не е същата,но пък е по-удобно и по-рационално.
Като цяло според мен всичко е до предпочитания.Най-вероятно бих си купила електронен носител,но няма да ми е толкова хубаво,колкото да чета книгата от КНИГА!

iBloodSucker
12-28-2012, 20:01
като сте се хванали всичките, че отсичат дърветата и всеки повтаря тва ... за такива големи простотии сечат горите, вие за направата на книгите сте се хванали

anonymous895156
12-29-2012, 10:33
като сте се хванали всичките, че отсичат дърветата и всеки повтаря тва ... за такива големи простотии сечат горите, вие за направата на книгите сте се хванали

А това не е ли простотия? Имаме реално компромисен вариант на книгите, който ще спаси милиони дървета, ако хората се осъзнаят! Ама не - ще си миришем страниците.

iBloodSucker
12-29-2012, 12:03
Не знаех, че книгата е простотия. Благодарение на теб вече ще знам.
Като толкова те кефи да си четеш на четец, чети си, какво убеждаваш всички, че е по-добре...

brb, отивам да си мириша страниците.

Ukhtar
12-29-2012, 12:24
В интерес на истината масата до голяма степен е предубедена, доста мои познати коренно си промениха мнението за четците след като видяха такива ирл.

А мислите ли, че електронизирането на булевардната литература би донесло редица позитиви? Кеф ли е да докосваш страниците на Дан Браун, препрочитани многократно от разни титани на мисълта? Или на Кинг? Или усещането да подчертаваш пасажи на Паоло Куелю/или както там се пише/ и да попиваш мъдрост граничи с нирвана?

Книги тип времегубки, които прочиташ един път просто защото историята е интересна и после събират прах докато не дойде някой светъл ден за разчистване, но за период от няколко години се радват на актуалност и големи тиражи. Ама само разни илитерати като мен не проумяват.

anonymous895156
12-29-2012, 13:49
Простотия е че изсичаме куп дървета, само заради малоумните ни предубеждения.

Като толкова те кефи да си четеш на четец, чети си, какво убеждаваш всички, че е по-добре...

Ще убеждавам, докато не се осъзнаете. Няма да е зле да прочетеш пак заглавието и да си изясниш целта на дискусията.
Ако толкова не ви се води спор няма смисъл да влизате в темата повече. Хайде сега ти да ми кажеш с какво хартиената книга превъзхожда четеца?

iBloodSucker
12-29-2012, 15:10
Първо се научи да не си налагаш мнението и че има хора с различно такова от твоето, и тогава влизай в спорове. Щом ти харесват толкова ел.книгите, чети си ги, не виждам защо всички трябва да сме съгласни с мнението ти. Не ти ли носи удоволствие и наслада да седнеш с хартиена книга и да четеш? Няма ли да ти носи удоволствие, когато си погледнеш библиотеката? Каква наслада ще ти носи една джаджа? Независимо колко и какви книги имаш на нея. По твоята логика, за да спасим дърветата, дай да не правят учебници и тетрадки, например? Колкото и да искаш всички да четат на четци, еми няма да стане, бъди сигурен. Ебати природозащитника се изкара, ама на бас, че не събираш и боклука разделно.

tori
12-29-2012, 15:34
Айде стига се карахте, и двете си имат предимства и недостатъци.

anonymous895156
12-29-2012, 16:26
Първо се научи да не си налагаш мнението и че има хора с различно такова от твоето, и тогава влизай в спорове. Ами ок, нека не налагаме на циганите нашето мнение, че трябва да се работи. Нали и те имат свои убеждения? Щом ти харесват толкова ел.книгите, чети си ги, не виждам защо всички трябва да сме съгласни с мнението ти. Защо не? Аз споря, за да убедя хората в моята правота. Не да си проветрявам устата. Не ти ли носи удоволствие и наслада да седнеш с хартиена книга и да четеш? Аз обикновено чета легнал. Няма ли да ти носи удоволствие, когато си погледнеш библиотеката? Имаме си библиотека и повярвай ми, по цял ден я гледам Каква наслада ще ти носи една джаджа? Ти въобще чел ли си на такова устройство? Независимо колко и какви книги имаш на нея. По твоята логика, за да спасим дърветата, дай да не правят учебници и тетрадки, например? Моята логика е да заменим хартиения вариант с електронния, който е направен по възможно най-добрия начин. За тетрадките - съгласен съм в училище да я заменя с лаптоп. А относно учебниците - правени са опити с ученици, но просто един учебник няма как да бъде сместен "удобно" в четец. Той не е само текст. Колкото и да искаш всички да четат на четци, еми няма да стане, бъди сигурен. Каквото трябва да се промени - ще се промени. Ебати природозащитника се изкара, ама на бас, че не събираш и боклука разделно. Не бягай от темата.
Нека престанем с дискусията, защото много започнахме да се отклоняваме. Смятам, че от казаното хората могат да преценят.

iBloodSucker
12-29-2012, 16:45
просто ще кажа, че си жалък, няма да се занимавам повече с теб, чети си на каквото искаш и както искаш, не можеш да промениш мнението на маса хора

anonymous895156
12-29-2012, 17:49
просто ще кажа, че си жалък, няма да се занимавам повече с теб, чети си на каквото искаш и както искаш, не можеш да промениш мнението на маса хора

:lol: :lol: :lol:
Само това мога да кажа за мнението ти. Когато човек няма какво да каже се хваща за най-малката глупост. Няма да обяснявам защо мненията ти са лишени от смисъл - личи си.
Много те моля, опитай се да не контактуваш с мен никога. Ще ти отвърна със същото. Благодаря.

iBloodSucker
12-29-2012, 18:02
повярвай ми, имам доста какво да кажа, просто не си човек, с който си заслужава дори да се спори. весело посрещане на новата година

Makenzi97
01-01-2013, 16:31
Предпочитам електронните книги пред хартиените - много по-компактни и удобни за четене са, отделно си имат и достъп до различни речници, или сайтове, на един клик разстояние, които помагат много, особено при четенето на фантастика.
За тея, които казват, че хартиените били по-удобни за четене... вие пробвали ли сте да четете "Властелинът на пръстените" легнали по гръб?
Напоследък си чета почти изцяло на електронни устройства - таблети, четци, лаптопи, а книгите си ги купувам след това на хартия само за библиотеката.
Има си и добре оформени книги, които си е кеф да ги четеш на хартия, по специално изданията на Subterranean - луксозните издания на Мартин и Ериксън, Gardens of the Moon с илюстрациите на Комарк... получавам душевен оргазъм само като ги гледам на рафтчето и хич не ме е яд за двете хилки.

DisappointedDreamer
01-01-2013, 16:47
Gardens of the Moon с илюстрациите на Комарк... получавам душевен оргазъм само като ги гледам на рафтчето и хич не ме е яд за двете хилки.

Със сигурност. Обожавам ги.

Аз на е-четци и лаптопи не мога да чета книги. Традиционалист съм.

melina88
01-01-2013, 16:58
Аз си обожавам хартиените книги нищо не може да ги замени според мен или съм с по остаряло мислене но нищо не може да ме откаже от хартиената книга :)

EinGutesKind
01-01-2013, 21:13
Чета най-много някакви кратки разказчета. Ако някоя книга ме заинтригува, отивам до библиотеката да си я взема, че очите стават компот. Не знам как може да има хора, дето четат цели романи електронно :D

Oldschool
01-02-2013, 06:43
Мен много ме дразни, че "четенето" се е превърнало в някакво суууупер елитарно занимание, където някакви неосъзнати хипстърчета се изтъкват колко са интелигентни и бла-бла.
В една книга е важно съдържанието, а не дали мирише на унищожена дъждовна гора или печатарска преса от 60-те. Чета и в двата формата - не всичко се намира в електронен вариант, както и не всичко си намирам на хартия - понякога ми е по-лесно да си купя книгата в електронен формат и веднага да я започна, вместо да чакам 2-3 седмици да ми пристигне по пощата.

Относно хората, които подчертават, лепят снимки, рисуват в полетата и т.н. - много се дразня на подобни изпълнения - ако сте толкова духовни и извисени, а книгата е нещо свято за вас - защо се гаврите с нея?

И за финал - не знам колко четете, какво четете и защо четете, но в един момент нататък няма да имате място за всичките си книги и ще започнете да ги бутате в кашони, по мазета и тавани. И един ден ще се присетите, че искате да препрочетете някоя книга или да направите някаква справка - помиришете тогава за какво става въпрос. Аз не изпитвам нужда да се изтъквам с корици, подредени на някой шкаф, друго е важно за мен.

xoxi
01-03-2013, 05:53
вие пробвали ли сте да четете "Властелинът на пръстените" легнали по гръб?

Всъщност да. Нямах проблем с това. + това обръщането по корем не е непосилна задача, ако ти пречи четенето по гръб.

В темата ясно си личи, че едните не разбират другите. Защо просто не признаете, че не можете да разберете гледната точка на останалите и да приключите с глупостите. Нито едните са по-големи философи, нито другите. Винаги ми е било крайно гнусно да чета, как някой се опитва да се изяви като голям ценител/мислител/философ, говорейки против опитите за същата изява на другите. Това, че мненията се различават, далеч не означава, че едното е по-правилно от другото. Като деца в детската градина сте, които се карат на кой количката е по-лъскава. Щом всички са се събрали тук и защитават книгите под един или друг вид, се предполага, че са ги чели тези книги и им е влязло нещо в главата, което би трябвало да ги спре да се излагат по този начин.

пп: ще ме извинявате, не съм си изпила кафето.

XxDreamerxX
01-03-2013, 08:58
Аз от моята съм много доволен...Аз имам навика да чета по 5-6 книги едновременно,като ми омръзне някоя започвам следващата....Някак си не е практично да нося по 5 книги в чантата си...Готинко устройство е...;)

strawberry88
01-03-2013, 19:32
и двете си имат предимства и недостатъци.

Мда.

ch0c0late44
01-04-2013, 17:58
Аз съм за тях..Но вместо на е-бук си ги чета на таблета,просто няма смисъл да давам още пари и за е-бук като таблета може да върши и тая работа.На мен лично ми е много по-удобно така отколкото на хартия.

Alisha28
01-04-2013, 19:49
Относно хората, които подчертават, лепят снимки, рисуват в полетата и т.н. - много се дразня на подобни изпълнения - ако сте толкова духовни и извисени, а книгата е нещо свято за вас - защо се гаврите с нея?



+ макар че съм повече "за" класическата книга на хартиен носител, смятам това с драсканиците и прегъването на страничките за чисто опорочаване.

Whyniser
01-04-2013, 21:44
За книгата си остава само едно мнение - по-различно е усещането като разтвориш страниците .. За Е-бука трябва да взема да видя .. иначе идеята от сега не ми допада толкова много , макар че си има своите преимущества :)

shmatarok
01-09-2013, 00:39
Малко в страни от темата, но все пак:
Препоръчайте добър е-reader, че сериозно се замислям дали да не си облекча живота така. :)

anonymous895156
01-09-2013, 04:31
kindle с хардуерни бутони. Аз имам такъв и е идеален.

Oldschool
01-09-2013, 09:18
аз предпочитам четеца на Sony

anonymous708973
01-09-2013, 15:55
Хъхъхъ. Преди време разработвах 60+ страници папка на тази тема.

DSD? :д

Нямам такъв четец, не ми трябва засега, но след някоя годинка може да си взема :)

Eдит: Прочетох за драскането в полетата, подчертаването на цитати и т.н. Безумно. Не знам за вас, ама аз това го правя с литературните анализи, които чета. Ако ми хареса нещо, записвам си го на листче и си го забивам на корковата дъска. Подгъването на страници ми е безкрайно противно, от малка са ме научили да не го правя. Много мразех да дам чистичка, красива книга на приятелка и тя да ми я върне с половината страници подгънати.

DisappointedDreamer
01-09-2013, 17:29
Охх. Различно е за всеки. Аз обичам да подгъвам страници, обичам те да ми ги подгъват. Показва, че тази книга е четена, почувствана, обичана дори. Книгата не е изцяло книга без читателя. Той трябва да остави себе си някъде из страниците и. (имам много хубав цитат по темата, ама съм на компютъра на брат ми). Повечето книги, които чета са тези за училище, за които се изискват литературни анализи. Там се вадят цитати и записваш точната страница и дори параграф и ред, на който цитатът е написан. Дори когато не чета книги за училище, си изкарвам цитати.

Това, че от малка са те учили, не означава че не можеш да го промениш и/или заобичаш (навика). Аз до преди няколко години започнах да ги подгъвам. И не ми пречи. Аз съм си купувала книгата, моя е, оставила съм частица от мислите си там, изпитала съм безброй чувства заедно с героите (и ронила сълзи). Искам като я погледна, да си спомня. И да ми е хубаво.

Четенето на книги е един от единствените случаи, в които мога да бъда емоционална.

// не очаквам да ме разбере човек, който преди време беше казал, че четенето на книги е загуба на време.

anonymous708973
01-14-2013, 06:13
Кога съм казала подобно нещо? Искам цитат.

DisappointedDreamer
01-23-2013, 04:45
10-01-2012, 19:25
По никакъв начин не мога да релаксирам, ако не ми е спокойно на душата.
Иначе всякакво седене на компа, гледане на филми и четене на книги е просто губене на време и отлагане на проблемите/задачите.

http://www.teenproblem.net/forum/archive/index.php/t-532106.html

POLLINA
01-23-2013, 13:22
Бихте ли ми препоръчали определана марка и модел? Не съм много на ''ти" с тенологиите :cool:
Oтдавна им се чудя.Мисля,че ще ми бъде полезно.

anonymous708973
01-23-2013, 18:24
10-01-2012, 19:25
По никакъв начин не мога да релаксирам, ако не ми е спокойно на душата.
Иначе всякакво седене на компа, гледане на филми и четене на книги е просто губене на време и отлагане на проблемите/задачите.

http://www.teenproblem.net/forum/archive/index.php/t-532106.html

Чети като хората, момиче.
Не мога да чета книги ЗА РЕЛАКСАЦИЯ. Четенето е губене на време, когато съм изнервена - не ми влиза нищо в главата.

DisappointedDreamer
01-23-2013, 19:01
Бр, не съм ти момиче.

//прегръдки.

anonymous708973
01-24-2013, 17:01
Бр, не съм ти момиче.

//прегръдки.

Хаха, как се обижда на пол :д
Мир :)

x7aZzy
01-24-2013, 18:18
Четенето е губене на време, когато съм изнервена.

Това не го разбрах.
Какво общо има факта, че си нервна, с четенето. Или с губенето на време.
Не успях да зацепя връзката.

Иначе съм "за" електронните книги. Но не ги предпочитам пред хартиените.
Всъщност ми е все тая дали книгата е хартиена или електронна - важно е съдържанието. Другото е преходно.

SisiStrange
01-25-2013, 04:35
Бях доста предубедена към е-книгите по същите причини, които изтъквате. Усещането за книга ви се е набило в мозъците, но това е просто друг предразсъдък. Когато приятеля ми ми подари е-книгата ми, първоначално не можех да навикна на бутоните и несъзнателно се мъчех да я прелиствам. 8-) Говорите така, защото сте навикнали на всякакво ниво с хартията.

След 1-2 седмици четене, адски се влюбих в това творение на учените.
Първо, не знам вие какви баровци сте, но българина с неговата заплата, с която едвам си плаща парното на части по малко всеки месец, не може да си позволи да си купува 5 пъти месечно книги. Едно време, когато са били стотинки, мда. Днес някои от заглавията, които наистина ме привличат, са по 30-40лв. Е, съжалявам, но не всеки може да си позволи този лукс. Този ви аргумент е като да обвините беден човек защо се стиска да не яде черен хайвер на закуска. С е-книгата най-сетне си позволих да прочета някои книги, които преди не съм се и надявала. Тъй като май иде реч за четене за удоволствие няма да задълбавам в енциклопедиите, но някои неща са ми необходими сега, а книгата е 200лв.

Второ, като биолог и аз се дразня на факта, че за да ви мирише и да драскате в полетата, не виждате колко е по-смислено това да не се изсичат горите, за да има къде С. Майер да си напише "Здрач". Интернет пространството е безкрайно. dimitar много добре посочи този аргумент.

Вече прочетох доста книжки на е-книгата и мога спокойно да си кажа, че като отвикнеш от навика с прелистването на страниците и спреш да разсъждаваш осъдително, историята си тече, минава си през теб, също като с нормална книга. Като четете "Осъдени души" на хартия по-различни ли са думите? Или сюжета? Или смисъла?

ПП. Никога не бих драскала по книга, освен ако не е учебник и да подчертавам. На книгите вкъщи им личи, че са препрочитани 100 пъти по износването на страницата, по измъчената тук таме подвързия и тн. Но да драскам - не.

DisappointedDreamer
01-25-2013, 04:55
Има библиотеки, Сисе. С тоя хайвер се изтъркахте в тоя форум. И аз не си купувам 10 книги в месеца, особено от Швеция.

// всъщност, заделям си за една страхотна в момента, ама е 40 лв.

и все пак, не бих искала е-книга. тц.тц.

SisiStrange
01-25-2013, 06:31
Имала съм карта за библиотека. Там човек има да си чака за някои нови книги. Хубаво е, де, не отричам.

DisappointedDreamer
01-25-2013, 07:10
Ми, или чакаш, или даваш 40 лева.

Аз пък съм супер доволна от библиотеките по шведско.

http://www.aviewoncities.com/img/stockholm/kvesv0544s.jpg

http://www.stockholm.se/Web/Core/Pages/Special/StreamServiceGuideImage.aspx?path=%2FWeb%2FCore%2F Pages%2FSpecial%2FServiceGuideFile.aspx%3Ffileid%3 D9e0cba66ab6b40abab89454287c2fb7e

http://www.hissbiblioteken.se/sites/default/files/image/rotundan.jpg

tori
01-25-2013, 18:17
Ми, или чакаш, или даваш 40 лева.

Аз пък съм супер доволна от библиотеките по шведско.

http://www.aviewoncities.com/img/stockholm/kvesv0544s.jpg

http://www.stockholm.se/Web/Core/Pages/Special/StreamServiceGuideImage.aspx?path=%2FWeb%2FCore%2F Pages%2FSpecial%2FServiceGuideFile.aspx%3Ffileid%3 D9e0cba66ab6b40abab89454287c2fb7e

http://www.hissbiblioteken.se/sites/default/files/image/rotundan.jpg
Уау... Красиво е.

xoxi
01-26-2013, 19:35
http://www.aviewoncities.com/img/stockholm/kvesv0544s.jpg

http://www.stockholm.se/Web/Core/Pages/Special/StreamServiceGuideImage.aspx?path=%2FWeb%2FCore%2F Pages%2FSpecial%2FServiceGuideFile.aspx%3Ffileid%3 D9e0cba66ab6b40abab89454287c2fb7e

http://www.hissbiblioteken.se/sites/default/files/image/rotundan.jpg

http://data.whicdn.com/images/38015971/tumblr_lszwc4KK3Z1qen75u_large.gif

DisappointedDreamer
01-26-2013, 19:44
:lol: готино е, да.

iBloodSucker
01-28-2013, 07:45
Предлагам всички да се изнесем на палатки най-добре. Така няма да се хабят горите за мебели, примерно. Спрете с този аргумент за изсичането им, не струва.

anonymous895156
01-28-2013, 08:22
Предлагам всички да се изнесем на палатки най-добре. Така няма да се хабят горите за мебели, примерно. Спрете с този аргумент за изсичането им, не струва.

Личи си, че пише човек, който дори не е държал електронен четец. :)

iBloodSucker
01-28-2013, 08:34
Не бъди толкова сигурен. Не бих говорил за нещо, за което нямам представа за какво иде реч.

anonymous895156
01-28-2013, 08:49
Не бих говорил за нещо, за което нямам представа за какво иде реч.


Ебати природозащитника се изкара, ама на бас, че не събираш и боклука разделно.

Останах с друго впечатление.
А тази http://myebook.bg/?p=1866 статия може да ви помогне при избора на четец.

iBloodSucker
01-28-2013, 09:00
Браво на теб.
/спирам със спама, че на другите сигурно им омръзна/

xoxi
01-28-2013, 16:31
...

С какъв четец си?

rihanna_shakira
02-01-2013, 06:29
Четох една книга така ... и не намирам усещането за същото. Първо, че очите ми "изтичат" докато чета и второ - просто не мога да помириша страниците, да се наслаждавам на корицата, да УСЕЩАМ книгата. Онази приятна близост ... изчезва.

Не мога да го каза по-добре :)

anonymous708973
02-01-2013, 13:30
Има библиотеки,

Когато дойдеш в библиотеката на втория по големина град в България и ти трябва ТЮТЮН/ЖЕЛЕЗНИЯТ СВЕТИЛНИК, а я нямат, тогава ми обяснявай за библиотеките. Да не говорим, че книгата "Алеко Константинов като адвокат", която умирам да намеря, няма да я има по библиотеките поне още 5-6 месеца. Съмнявам се да имат дори тая 50 нюанса сиво, дето излезе преди поне 3 месеца.


Предлагам всички да се изнесем на палатки най-добре. Така няма да се хабят горите за мебели, примерно. Спрете с този аргумент за изсичането им, не струва.
Не струвал, вика :D Ти не струваш.
На палатка не мога да живея, обаче мога да спася бая дървета, като не чета хартиени книги, капиш? Сууууперсмешно и жалко е да се опиташ да докажеш тезата си, защитавайки друга, а именно, че има две крайности и точка. Пълен смях.

SisiStrange
02-01-2013, 14:01
С какъв четец си?
Извинявай, че чак сега отговарям, но сега си спомних за темата.

http://www.mysoft.hu/photosGallery/Prestigio_Nobile_PER3162BN_eBook_Reader_fekete/prestigio_nobile_per3162bn_ebook_reader_fekete_s02 _original.jpg

http://www.prestigio.bg/products/eBook-readers/3-series/eBook_Reader_PER3162BN

Blab
02-01-2013, 14:16
въпрос на приоритети е в случая. можеш и да не носиш кожени обувки, да не пиеш кола и т.н.

колко в действителност струва 1 електронна книга? (имам предвид заглавие, не носителя) нова, т.к. това извеждате като липсващо в библиотеките. (втф? разгледайте си уни-библиотеката, бих казала) аз виждам минимални разлики в цените, понеже, та ми стана интересно. ако ще теглим фрий и това (ще си позволя да кажа) изкуство, кой си мислите, че ще ви ги пише файловете и с каква точно мотивация?

xoxi
02-01-2013, 16:41
Сиси, писах ти на ЛС.

Bookgirl23
02-02-2013, 00:08
Абе квото и да разправяте хартиената книга е истината :)

SisiStrange
02-02-2013, 05:50
Книгата е в думите.

Blab
02-02-2013, 09:10
колко в действителност струва 1 електронна книга? (имам предвид заглавие, не носителя)
нова, т.к. това извеждате като липсващо в библиотеките.
1

anonymous895156
02-02-2013, 11:46
Книгата е в думите.

+1 . А и всеки с електронен четец, когото познавам, определя онези предрасъдъци като пълна простотия. Не смятам, че хора, които дори не са чели на такова устройство, имат право да изказват мнение по темата. Тц-тц.

xavortm
02-02-2013, 13:39
Книгата е в думите.

Така е! Няма по точно определение. Относно четците, "изучавал съм" устройството им и до колкото съм разбрал и запомнил (най - вече), казано дебилно те са на принципа на отражението на светлината (не излъчват). Същото като да сложиш чернен плат върху бял. Следователно не уморяват :) (казвам го защото продължава да има хора които не го разбират)

SisiStrange
02-02-2013, 14:16
колко в действителност струва 1 електронна книга? (имам предвид заглавие, не носителя)
нова, т.к. това извеждате като липсващо в библиотеките.
Дори накрая системата да се задвижи и всяка електронна книга със запазени авторски права да струва сума, определена от автора и издателството (което да отсява случайните опити на различни хора да пишат от стойностните книги), пак бих предпочела така. Не стига, че притежавайки устройството, не вредя на никого и нищо (пак ще си говоря за дърветата, защото за мен е реален аргумент), а и мога да си нося една мини библиотека с мен всеки ден, навсякъде с огромен избор. Мога да си чета Лодиш, Властелина на пръстените, Ленинджър и какво ли още не без да получавам болки в китките. Та да, бих си плащала нормалната цена за е-книги, ако се наложи.

/Много ми беше хубаво един ден в метрото, когато уж бях по средата на четенето на една особено тъжна книга, а настроението ми беше на 6 и просто си подхванах Оскар Уайлд и "Кентървилският призрак" с кеф, едвам натискайки 2 бутона.

anonymous895156
02-02-2013, 15:08
Чудите се с колко електронните книги ще са по-евтини от истинските ли (в случай, че спрем с пиратството. Поне на е-книги)? http://bukvite.bg/biblio/calc.php това е калкулатор за печатане на книги. Може да пресметнете колко лева излиза една книга на издателството. Имайте предвид, че в този калкулатор не се включва съдържанието на книгата. Все едно да вземеш книга, която е празна. Сега извадете тази цена от цената на една реална книга със същите параметри. Е, това би трябвало да заплатите, ако си я купите в електронен вариант.

Violenza
02-02-2013, 21:10
1
Тези, които аз съм гледала, масово бяха -50% от цената на корицата.


По темата - четенето си е четене. И пред компютъра да го чета, все ще попия едно и също. Не ги разбирам върлите противници на електронните книги. В крайна сметка са направени за удобство.

Blab
02-03-2013, 08:42
да, ето пример (http://www.helikon.bg/ebooks/656/%D0%9B%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B2%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D 0%B5-%D0%B2-%D0%BF%D1%81%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D 0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%B0_10000000039732. html)

аз не виждам някой да е против четците, по-скоро ел-четящите скачат срещу останалите;
признавам компактността на носителите, когато пътуваш за дълго време и на дълго разстояние, другото просто не го разбирам. може би защото крайният индивидуализъм, до който водят всички персонални технологии, ме плаши. няма значение. така и не се получи диалог в темата:Д

Oldschool
02-04-2013, 09:02
Няма как и да се получи диалог, защото едната страна дава едни крайни и субективни мнения, изхождайки от това, че явно в книгата не е важно съдържанието, а усещането и другите подобни. В този момент вече започва да мирише адски много на краен елитаризъм, който да покаже, че даденият индивид е много над останалите и той чувства книгата с всяка клетка от тялото си, сливайки се в магическа симбиоза между епидермис и целулоза, която чудодейно прехвърля идеи, емоции и усещания на субсъзнателно ниво. Пхахахаха

В повечето случаи ел. книгите са по-евтини с около 15% за издадени скоро заглавия. А особено е полезно, когато на човек му трябват определени четива, които не излизат на българския пазар, защото е залят с булевардна литература. За специфична техническа или научна литература пък въобще не трябва да говорим, защото хартиения аналог е неналичен и на чужд език, а доставката допълнително забавя и оскъпява продукта.

Violenza
02-04-2013, 21:22
започва да мирише адски много на краен елитаризъм, който да покаже, че даденият индивид е много над останалите и той чувства книгата с всяка клетка от тялото си, сливайки се в магическа симбиоза между епидермис и целулоза, която чудодейно прехвърля идеи, емоции и усещания на субсъзнателно ниво. Пхахахаха

Прекрасно. :D

SisiStrange
02-05-2013, 06:59
Не мога да кажа, че не ги разбирам. По едно време и аз обяснявах как книгата си е друго. После дойде е-бука и видях, че е същото.

DisappointedDreamer
02-05-2013, 07:34
Оф. Не съм се сраснала с книгата. Ако ми подарят е-четец и ако цените на книгите са горе долу същите като нормални :Д тогава и аз ще съм доволна. Засега обичам да си ги гледам подредени, да извадя произволна книга, да обърна на дадена отбелязана страница и да си прочета любимия абзац :Д

anonymous708973
02-05-2013, 09:31
В този момент вече започва да мирише адски много на краен елитаризъм, който да покаже, че даденият индивид е много над останалите и той чувства книгата с всяка клетка от тялото си, сливайки се в магическа симбиоза между епидермис и целулоза, която чудодейно прехвърля идеи, емоции и усещания на субсъзнателно ниво. Пхахахаха

Eeee, добре! Разсмях се :D

melmo
02-18-2013, 14:50
И аз имам Kindle, това което ми липсва е "любимият" ми мирис на страницата, когато отворя книгата. Но е доста по-удобно, леко, лесно преносимо, можеш да качиш колкото си книги искаш /и не става по тежко ;д/ . Ежедневно нося в себе си 20тина книги, който тежът 220 грама ;д

Amore-Mio*
02-28-2013, 13:32
По принцип, където и да се чете, се чете и те обогатява по някакъв начин. Но лично за мен за предпочитане е на хартиен носител, макар че четците също не бих отказала.

JDeel
02-28-2013, 23:14
Мен ме мързи да чета книги. Бавно ми е и до някъде ми напомня на училище. Но най-вече ми е бавно. Предпочитам да е видео на което се говори или mp3. Иначе е хубаво да се четат книжки, има си хора които много ги влече :) То е като танцуването - на всеки му е приятно като го прави, но някои почти не го правят, а на други им е ежедневие.

Oldschool
03-22-2013, 13:23
ти сигурно и секса предпочиташ да го правиш сам?