PDA

View Full Version : Мнението на чужденците за българите?



SuNsEt
12-29-2012, 08:56
В държавата,в която живеете,как се отнасят чужденците с вас,когато разберат,че сте българи?Или като цяло,когато разберат,че не сте от техния етнос? Чувала съм,че отначало всички са усмихнати и добри,но ако един чужденец иска да се издигне на работното си място,тогава вече започват да се получават спънки,защото чужденците си държат на тяхната нация и предпочитат някой от тях ,от колкото чужденец на по-високия пост.

Какво работите в държавата,в която сте?И ако не работите в момента,какви са ви плановете за работа в страната,в която живеете?

DisappointedDreamer
12-29-2012, 09:42
Живея в Стокхолм, Швеция. Повечето шведи не знаят къде се намира България. Кажеш ли, че си оттам автоматично ти лепват думата турчин или пък комунист. Асоциазират ни все още с Русия и комунизма. Не знаят каква ни е азбуката. Веднъж споменах на 35 годишен мъж, че днес честваме освобождението (3ти март) и той ме попита: освобождението от руснаците, нали?

Щях да се гръмна.

Класния ми в 8-ми и 9-ти клас пък, учител по история и география, ме попита дали имаме компютри в България. Класната ми в момента, и тя шведка, когато я попитах какво знае за нас каза просто, че сме много бедни.

Общо взето, не е прекрасно тяхното отношение към нас. Затова и често избягвам да казвам откъде съм. Което разбира се не помага, тъй като имам балкански черти (тъмни коси и очи), а те всичките са бели, руси, слънце не видели.

Няма да работя в Швеция. Завършвам 12-ти клас след година и се махам да уча висше другаде.

radi023
12-29-2012, 12:33
Живея в едно малко градче (всъщност май е село, но както и да е) в Испания. Испанците също не знаят къде се намира България, даже в училище по география като учихме Европа и всички бяха много учудени, че България е в Европа. И на мен ми беше зададен въпроса за освобождението от руснаците.
Приятелите ми ме попитаха дали имаме молове и дали знам какво е интернет и аз бях направо потресена.
Иначе отношението като цяло е добро с чужденците, е с малки изключения, нарекоха ме туркиня, защото българите били с черна кожа (демек цигани), а моята кожа е светла.. или пък имаше едно момче което ми каза, че ако не говоря неговите езици направо да отивам навън.....
И аз не искам да оставам тук, но има много време докато започна да решавам сама за себе си : )

nosense654
12-29-2012, 22:12
Аз уча в Англия.Първия учебен ден (5 клас) ме изправиха на дъската да
разкажа за България.Започнах да разказвам колко е красиво,че се посещава
от много туристи заради историческите паметници и въобще за морето,а те казаха,че
сме биле много бедни и,че не било нищо особено.Казваха ми-неграмотен,
но аз им повтарях-Тресавище ала Биг Бен(Swamp ala Big Ben).Питаха ме дали знам известни
места в Англия-аз им отговорих Stonehenge,казаха,че съм глупак и,че това било в Ирландия.
Направо се пръснах от смях.

bijou
12-29-2012, 23:42
В Англия повечето от хората, които познавам не знаят къде е България. Помня за първи път, когато един ме пита от къде съм и аз му казах България, той се замисли и ми отговори 'Това е в Русия нали?'...
Абе..

HollyGolightly
12-30-2012, 02:32
В Щатите съм, всички са много добре настроени, що се отнася до работното място, гледа се образование и умения, националността ти няма нищо общо. Все пак тук всеки е от някъде.
Иначе що се отнася до България, никой не знае къде е, тъй като наоколо българи сме само аз и семейството ми. Като им кажа, че съм от България те ми вика "Ох, имаш предвид Буливия (или Бразилия чувала съм и двете)" или нещо от рода на "Aww, that's so cool" ама кое му е толкова cool като си нямат и идея къде е това и аз не знам :?

Сега се сетих имах една съученичка преди няколко години, която хич не загряваше и един ден ми носи картата на Америка и ми вика "Покажи ми къде е България"... при което аз посочих Connecticut и и викам "Ами България е столицата на Connecticut, ама картата ти е стара и не е отбелязана като такава" , и тя пък взе , че повярва... ама не са всички толкова ограничени де ;)

Nakadah
12-30-2012, 04:24
нещо от рода на "Aww, that's so cool" ама кое му е толкова cool като си нямат и идея къде е това и аз не знам :?

хаха, точно! Като ми кажат "cool" ги питам дали знаят къде се намира и като не могат да ми отговорят ги питам кое му е "cool" тогава при което нямат какво да кажат...

JoLLiE92
12-30-2012, 18:30
Съжалявам, че ви се бъркам в темата без да живея в чужбина, но днес адски се ядосах. Някакъв тъп индиец ми писа във фейсбук и аз като културен човек му отговарям. Пита ме откъде съм, казах България, той каза, че това е в Европа, казах да. Попита дали съм омъжена, казах не. Попита колко братя и сестри имам и беше ужасно учуден, че съм само дете, след като те били 6 деца. После ме пита какво правел приятелят ми и като казах, че нямам, каза ама как може, нали си в Европа.. викам е И? И той:

той :
Girl free, sex free, drink free..More more and more....

аз:
it is not like that I am not free. it's not like in those stupid-ass american movies
europe is classy, not trashy!

И освен всичко говоря 10 пъти по-добър английски от него, а не аз съм била британска колония до преди 60 години!!!! Адски ме вбеси!

WesSneijder
12-30-2012, 18:41
Живеех в Милано и никога не съм имал проблеми. Да, някои не знаят точно къде е София, но всички са много позитивно настроени. Не са длъжни да ни знаят историята в подробности, както и мен не ме интересуват кой знае какви задълбочени факти относно тяхната държава. Разбира се, интересни са ми основните неща, но главно защото имам интерес към историята и за да си подобрявам общата култура и да не се излагам. Имам си приятелите, имам си приказка с тях и тн. Важното е да те усетят, че не си един от ония нелегалните, които са дошли да крадат, да мамят и да си пробутват циганиите пред "Дуомо"-то. :)

shmatarok
01-02-2013, 23:26
В UK уча и не мога да се оплача от някаква дискриминация или лошо отношение към мен самата /хах, като изключим изискванията за жълтия сертификат, ама това е друга история вече/.
Като цяло досега повечето хора, с които съм се запознала, не знаят къде се намира България, повечето предполагат, че е някъде около Русия или Унгария. Интересно им е и ме разпитват за това как живеем, никой досега не ми е изтърсвал глупав въпрос за стандарта на живот от сорта на дали имаме интернет.
Имаше и някои изключения, наскоро се запознах с филипинец, който много ми се зарадва, като чу, че съм българка, дори знаеше няколко изречения и вече ме поздравява на български. :) Бившият ми приятел също знаеше къде се намира България, коя е столицата, кой е Димитър Бербатов (8-) ) и дори цветовете на знамето.
Запознах се и с хора, които имаха някакво много странно мнение за българите, благодарение на един друг българин, който ги беше наплашил, че едва ли не се разхождаме по улиците с пистолети и гранатомети и те бяха останали с впечатление, че условията за живот тук са подобни на тези в Сирия и Афганистан.
Като цяло обаче хората тук на острова са доста благосклонни към мен лично и никой никога не ме е обиждал или поглеждал накриво, не знам за останалите българи точно как стоят нещата, тъй като аз общувам главно с чужденци и нямам кой знае какви наблюдения.

Миналата година обаче докато бях във Франция бях потресена, когато ме попитаха дали имаме телевизори и мобилни телефони в БГ и то хора, които вече бяха посещавали страната ни. Като цяло мнението ми за французите никога не е било добро и след няколко подобни изцепки, вече съвсем не ги уважавам. 8-)

Violenza
01-03-2013, 07:29
Живея в Стокхолм, Швеция. Повечето шведи не знаят къде се намира България. Кажеш ли, че си оттам автоматично ти лепват думата турчин или пък комунист. Асоциазират ни все още с Русия и комунизма. Не знаят каква ни е азбуката.
Същото, само дето съм в Милано.
Въобще не ни знаят къде се намираме, какво сме, що сме. Питали са ме даже "там винаги е зима, нали?"... Масово мислят, че сме мюсюлмани или все още комунисти, някакви диктатури. Абе, абсурдни неща са ме питали. Хал хабери са пълни, единици са били тези, които имаха някаква бегла представа за България, даже един ми разказваше, че бил във Варна ходил и общо взето му харесало.
И това при все, че основните ми контакти са с хора от университета ми.
Само може би за азбуката повечето се досещат, т.е. че сме кирилица, щото са ме питали как се чете и прочие.

Иначе дискриминация... Случвало се е странно да ме погледнат като кажа откъде съм, 'щото наистина някои си ни свързват с така...по-тъмничките :D, пък аз съм светлокожа блондинка. Но като цяло не бих се оплакала от отношението им към чужденците. Определено е в пъти по-добро от нашето.

alexilaiho
01-05-2013, 18:08
Живея в Чикаго,САЩ 11-та година вече. Няма смисъл да ви лъжа !! Повечето американци с които съм контактувал дори не са чували за България.. Един приятел,Джейкъб се казва адски "добър" в световната география беше казал,че България граничи със ОАЕ и Червено Море... Потресен бях първата година, но това са американците :) Егоисти,интересуващи се само от себе си

nor4eto99
01-05-2013, 18:24
Става ми адски гадно докато чета. Как може да има толкова много ограничени хора.

WesSneijder
01-05-2013, 19:07
И защо да са ограничени? Кво ги боли примерно американците(или които и да е други) за някаква малка страничка на другия край на света? Ти примерно знаеш ли коя е столицата на Зимбабве и от коя година е независима държава? Предполагам че не. Сигурно и те ни мислят за много ограничени, ама...
Тва е истината-България е една малка страничка на картата, която няма никакво значение за отделния човек в световен мащаб. Нормално и да не сме толкова интересни.

JoLLiE92
01-05-2013, 19:13
^Но знаеш, че е в Африка и не правиш малоумни изводи тип "вие там имате ли ток?" .. :)

nor4eto99
01-05-2013, 19:28
Не говоря за Американците. Говоря за тези, които са в Европа. И независимостта е настъпила около 1960 г.

Auriss
01-05-2013, 19:42
^Уикипедия ли помогна с отговора или си някакъв самопровъзгласил се за гений ?

И все пак - за Словения, Словакия или Беларус какво знаеш ? Литва ? Латвия ?

За мен конкретно са тъмна Индия. То и за Сърбия, Румъния, Фиром, Албания етц също нищо нямаше да знам, ако по Бог знае каква причина не ми се налагаше да уча балканска история в 12 клас.

К'во толкова се пените не сгрявам...
Като живях няколко месеца преди доооста години в Англия най-вече съм чувал подмятания, че българите били по-мургави (на която им представа контрастирах, затова изобщо са го и повдигали на въпрос) и ни е бедна държавата. Толкоз.
В нета пък основно ни мислят за някакви хейтъри и злобари, но това си е с право.

DisappointedDreamer
01-05-2013, 19:53
Ох. Прав/и сте.

Но за мен, човек който пътува значително много и който е живял в няколко страни, и който най-вече се интересува от други култури/държави, това да не знаеш дали имаме компютри в България е обидно. Не ги карам да знаят кой е хан Аспарух и кога сме се покръстили все пак.

WesSneijder
01-05-2013, 22:37
Не говоря за Американците. Говоря за тези, които са в Европа. И независимостта е настъпила около 1960 г.

Да, убеден съм че не си гледала никъде в интернет, а го знаеш просто ей така от обща култура. :D :D :D :D :D :D :D

HollyGolightly
01-06-2013, 02:09
Истината е, че не е задължително да знаеш или да си чувал за всяка една държава. Разбира се , добре е да имаш някаква обща култура, но това да трябва да знаеш всичко го има може би само в нашата родина. На никого не се сърдя, че не знае къде е България, какъв език говорим, как изглеждаме, как се обличаме и т.н. Бих се радвала ако някой ми каже, че е бил там и му е харесало, но нищо повече. Все едно някой да се ядосва и да ме нарича ограничена, понеже не знам къде е Науру.

nor4eto99
01-06-2013, 07:56
^Уикипедия ли помогна с отговора или си някакъв самопровъзгласил се за гений ?

И все пак - за Словения, Словакия или Беларус какво знаеш ? Литва ? Латвия ?

За мен конкретно са тъмна Индия. То и за Сърбия, Румъния, Фиром, Албания етц също нищо нямаше да знам, ако по Бог знае каква причина не ми се налагаше да уча балканска история в 12 клас.

К'во толкова се пените не сгрявам...
Като живях няколко месеца преди доооста години в Англия най-вече съм чувал подмятания, че българите били по-мургави (на която им представа контрастирах, затова изобщо са го и повдигали на въпрос) и ни е бедна държавата. Толкоз.
В нета пък основно ни мислят за някакви хейтъри и злобари, но това си е с право.
Не Уикипедия-господина ни по география има познати в Зимбабве и е ходил там. Пък и на повечето африкански държави независимостта е обявена около 1960г. Не ме изпитвайте по география :D

nor4eto99
01-06-2013, 08:00
[QUOTE=WesSneijder;10551850]Да, убеден съм че не си гледала никъде в интернет, а го знаеш просто ей така от обща култура. :D :D :D :D :D :D :D[/QUOTE Тайната е в учебниците. Аз си уча уроците и понякога нямам нужда от уикипедия :Д

WesSneijder
01-06-2013, 09:39
Истината е, че не е задължително да знаеш или да си чувал за всяка една държава. Разбира се , добре е да имаш някаква обща култура, но това да трябва да знаеш всичко го има може би само в нашата родина. На никого не се сърдя, че не знае къде е България, какъв език говорим, как изглеждаме, как се обличаме и т.н. Бих се радвала ако някой ми каже, че е бил там и му е харесало, но нищо повече. Все едно някой да се ядосва и да ме нарича ограничена, понеже не знам къде е Науру.
Toчно тва имах предвид и аз :)

WesSneijder
01-06-2013, 09:40
[QUOTE=WesSneijder;10551850]Да, убеден съм че не си гледала никъде в интернет, а го знаеш просто ей така от обща култура. :D :D :D :D :D :D :D[/QUOTE Тайната е в учебниците. Аз си уча уроците и понякога нямам нужда от уикипедия :Д

Да, убеден съм че в Перник на осмокласниците им се преподава история на Зимбабве, тука ме убеди. :D :D :D

nor4eto99
01-06-2013, 12:51
[QUOTE=nor4eto99;10552036]

Да, убеден съм че в Перник на осмокласниците им се преподава история на Зимбабве, тука ме убеди. :D :D :D
Ами пишеше го в учебника за 6-ти клас ( :D ) и не съм от Перник-града ме кефи. И съм 7-ми клас :DDDD

Game_Fan98
01-08-2013, 11:37
Някой американци знаят и български:
http://vbox7.com/play:6d3edcffe9
:D:D:D

Navy
01-08-2013, 16:17
На всички разочаровани, че по света не са чували за толкова уникалната държава България ще им кажа да не се отчайват, и най-вече да не приемат нещата лично - аз примерно си прекарвам времето между Лондон и София, и в Англия съм си говорил със хора, които не знаят, че В ГЕРМАНИЯ се говори друг език (а не английски!) и това е световният колос Германия, за която нямат понятие.

С позитивно отношение, където и да сте, полека ще прославите родината ни. Точно в Милано и Швеция местните може и да са напатили от мургавите ни събратя и да са си изградили такъв стереотип, не го взимайте навътре.

А и в крайна сметка общувате със случайни хора - съученици, студенти. Идете в някое средно училище във Видин примерно и питайте деца разкажете ми какво знаете за Камбоджа. А това е цивилизация със страхотни паметници като Анкор Ват, за които никой в България не знае, а аз научих съвсем случайно!

Daisy11
01-10-2013, 20:01
Ами всеки различно ме приема, но тук има много чужденци и австрйиците са си свикнали. В началото като дойдох веднага изкараха картата на Европа да им покажа къде е бг. Една ме пита дали говоря румънски, а аз нарочно я питах дали тя говори унгарски, като Австрия граничи с Унгария. Понякога ме питат от къде съм точно и като кажа София, следващият въпрос е това село или град е.
Иначе веднъж в един мол видях един мангал с тениска с надпис Bulgaria и щях да умра от срам... В учебника ми по география като учихме за ЕС имаше снимка от някакво цигане и отдолу пишеше, че това е бг.

draid
01-30-2013, 20:30
Имал съм доста контакти с чужденци в доста държави, истината е че повечето в Европа не знаят къде се намираме, което от моя гледна точка е изцяло говорещо за общата култура на въпросните. Не говоря за американци или пребиваващи на други континенти. Искам да кажа на тези които живеят извън България, имайте самочувствие и не се срамувайте да казвате от къде идвате и да разказвате за България.

slava1
02-23-2013, 17:59
Когато дойдох за първи път в Англия и като казах,че съм от България те не знаеха къде се намира,мислеха,че е някъде в Южна Америка :D и ме попитаха защо съм дошла толкова отдълеч :D Как може ние в България да знаем и учим целия свят а те дори да не познават континента в който живеят :хх В началото са супер мили с теб,но после стават ужасни..подминават те и говорят зад гърба ти а и в твое присъствие мислейки,че не ги разбираш! В момента имам 2 приятелки,който са англичанки и доста които са чужденки като мен :) Не казвам от къде съм,освен ако не ме питат..повечето си мислят,че съм от Русия,защото съм със светъл отенък на кожата и кестенява коса.
Англичаните ни мислят за напаст,а да не говорим,че по вестниците и новините говорят против българите и ромънците:хх

Fisherman
03-14-2013, 05:30
От тая тема сами може да видите кви жалки емигрирали нещастници сте lolololo

shmatarok
03-14-2013, 08:18
От тая тема сами може да видите кви жалки емигрирали нещастници сте lolololo

Разбрахме колко тесногръд и ограничен си, сега бЕгай да си купиш някой учебник по български.

Fisherman
03-14-2013, 08:56
Клетниците от Виктор Юго

Yen_is_bacK
03-14-2013, 10:24
Клетниците от Виктор Юго


ааааааааааОЬХАОЬХАОИЬХИОА ХИОЬХАОХИЬ нменененненен !!!!!!!!!!

Yen_is_bacK
03-14-2013, 10:26
Да ви кажа ли какво мислят, Мислят си че сме чЕРНИ МАЗУТИ ГАДНИ, АСФАЛТ, БРИКЕТ,КОКС, САЖДИ, ВЪГЛЕНИ, ГОРИЛИ, ДИВАЦИ щот всички мангали и румънци като отидат в Англия и Франция и Германия викат ние сме Българи, за ей тва и каквото правят тука го правят и там и за тва еврото вика "те тея българи са бахти гадните и прости хора" и да ще са прави

Auriss
03-14-2013, 10:37
По теб ако съдим не са далеч от истината май-май. :D

Fisherman
03-14-2013, 11:21
По теб ако съдим не са далеч от истината май-май. :D

Яж лайна и оцет и се мажи по гърба майна

DisappointedDreamer
03-14-2013, 11:26
Яж лайна и оцет и се мажи по гърба майна


и после защо ни мислили за цигани. Еми, ето го отговорът. ^

slava1
03-21-2013, 19:56
Клетниците от Виктор Юго Един учебник,буквар ако трябва си купи..ето заради такива ПРОСТИ и кухи български лейки не ни искат никъде.Стой си там където си и не пиши като не си в час с темата!Айде и със здраве..:D пълен тъпанар,ей...

klimatronik
04-02-2013, 14:48
Живея в Стокхолм, Швеция. Повечето шведи не знаят къде се намира България. Кажеш ли, че си оттам автоматично ти лепват думата турчин или пък комунист. Асоциазират ни все още с Русия и комунизма. Не знаят каква ни е азбуката. Веднъж споменах на 35 годишен мъж, че днес честваме освобождението (3ти март) и той ме попита: освобождението от руснаците, нали?

Щях да се гръмна.

Класния ми в 8-ми и 9-ти клас пък, учител по история и география, ме попита дали имаме компютри в България. Класната ми в момента, и тя шведка, когато я попитах какво знае за нас каза просто, че сме много бедни.

Общо взето, не е прекрасно тяхното отношение към нас. Затова и често избягвам да казвам откъде съм. Което разбира се не помага, тъй като имам балкански черти (тъмни коси и очи), а те всичките са бели, руси, слънце не видели.

Няма да работя в Швеция. Завършвам 12-ти клас след година и се махам да уча висше другаде.

На всякъде е така!
Изкарват ни циганска нация, не ни признават и приемат като равностойни, пропагандират за всичко !
Не търгуват , не изкупуват българска продукция!
Това е. Съветския съюз загуби .. те спечелиха, не че съм комунист ;d