PDA

View Full Version : Какво мислите за "Връзки с обществеността" ?



dirtyyy
01-02-2013, 22:00
Насочила съм се към това..
И се чудя, понеже нямам познати с това образование..
Какво е вашето мнение относно тази специалност?

anonymous908491
01-02-2013, 22:08
Имаш "голям" ( кавичките не са, за да покажат, че не е така, а за наблягане на 'голям/и') шанс с твоите физически данни.
Връзки, срещи, големи очи, вървят заедно, а очите точно помагат, за да осъществяваш срещи и да придобиеш връзки.

dirtyyy
01-02-2013, 22:11
Забелязала съм, че имам добра лексика и лесно общувам с хората, а.к.а. бива ме в рекламата,медиите и журнализма.
Но искам и второ мнение.
Благодаря ти :)

Canis_Dirus
01-02-2013, 22:50
Мислим, че в България масово са адски некадърници. Неспособни да напишат едно прессъобщение, масово неграмотни.
Това важи и масово за набедени за модератори и маркетинг-експерти де. А колко са малоумни бг рекламите...

Като специалност - не виждам особен смисъл от точно тази специалност. По-добре журналистика и правилно избрана специализация, отколкото това.

Единствения човек, с който съм общувал доста и е работил като PR беше с завършена психология и филология. И работеше като консултант - NLP и тн.

Лесно общуване не е еднозначно с правилно общуване. много хора лесно изграждат връзката в общуването, но им куцат другите три нива.

П.С.
Ако смяташ, че те бива в рекламата:
Пробвай да продадеш нещо на близки и познати. Чисто хипотетично. Предмети като телбод, кафемашина с капсули/падове и тн. Неща, които имат конкуренция - например вместо телбод може да се ползват кламери, вместо капсули и падове - нескафе, кафе на зърна и тн.

I love Music
01-02-2013, 22:54
Мислим, че в България масово са адски некадърници. Неспособни да напишат едно прессъобщение, масово неграмотни.
Това важи и масово за набедени за модератори и маркетинг-експерти де. А колко са малоумни бг рекламите...

Като специалност - не виждам особен смисъл от точно тази специалност. По-добре журналистика и правилно избрана специализация, отколкото това.

Единствения човек, с който съм общувал доста и е работил като PR беше с завършена психология и филология. И работеше като консултант - NLP и тн.

Лесно общуване не е еднозначно с правилно общуване. много хора лесно изграждат връзката в общуването, но им куцат другите три нива.

Масово неграмотни но не и масово некадърници.........

NaOH
01-03-2013, 04:05
Учиш ли това, ще миеш чинии в някой ресторант. Пиарите са много слабо търсени хора, ще си имаш една дипломка, с която ще си бършеш дупИто и тваЙ.

Oldschool
01-03-2013, 07:12
За да си PR в България ти трябват предимно връзки и правилни познанства, а не толкова умения - лично аз съм работил с достатъчно такива, за да мога да подкрепя мнението на Каниса - масово неграмотни, некадърни и карат обикновено по някакъв учебник, което предизвиква ехидни усмивки във всеки около тях. A най-големият фън почва, когато се налагат бързи действия за кризисен пиар - тогава вече е майка плаче. Съветвам те да не го учиш това в България.

Pedigree
01-03-2013, 09:10
Специалността не е лоша, очевидно искаш да учиш нещо, което ти е приятно, но не спомена къде мислиш да учиш?
Тук шансът да се реализираш с тази професия не е особено розов.

dirtyyy
01-03-2013, 11:36
Смятам да го уча или в Англия или в Америка.. (:
Краен вариант, ако не ме приемат е Софийския..
Знам ли, звучеше ми добре,но сега когато виждам хора,които имат опит с това, нещо се разубеждавам,защото наистина тва е нова професия в България, но пък от друга страна в чужбина мисля,че ще се котира.
И като цяло също ме влече организацията на разни работи..
хмм...

Oldschool
01-03-2013, 11:48
В чужбина е още по-трудно, защото не си нейтив спийкър, а за подобна позиция се изисква да жонглираш с езика, което за жалост е адски трудно за човек, който просто не е живял в дадената страна, колкото и усърдно да е учил и да си мисли, че знае езика академично.

Проблема в България е, че добрите PR-и са бивши журналисти и подобни - хора с изградени връзки, които знаят на кого да се обадят, както и че като му се обадят ще знаят коя струна да му дръпнат. Това не се учи в университета за жалост - ще имаш много теоритични знания, но няма да можеш да се набуташ в А група.

И трето, доста фирми в България не разбират какво е PR, затова оставят секретарките им да се занимават.

dirtyyy
01-03-2013, 12:37
А какво ще кажеш за кетъринг индустрията?
Смисл организиране на партита,сватби, рождени дни?

По принцип на мен мечатата ми е да имам ресторант или кафе.. и това ще ме устрои перфектно,но искам да е от онези изисканите, затова искам да си скъсам дупето от работа преди това за да го направя както трябва.

Oldschool
01-03-2013, 12:47
организирането на ивенти е адски натоварващо и неблагодатно занимание...

dirtyyy
01-03-2013, 13:15
Знам ли, с това ми се занимава.
Нещо свързано с хора, но и със забавление като цяло.
Не е истина как искам да си отворя ресторантче.
Много шик.
Обаче мама каза, че това мога и без да съм студентка да го направя.
Хич не съм на ти със специалностите..

Oldschool
01-03-2013, 13:22
За подобно нещо наистина не трябва да учиш, а по-скоро да имаш идеи, да си оправна и да ти сече пипето. :)

Canis_Dirus
01-03-2013, 14:04
А като ти се занимава с ивенти и ресторантче и с хора, що не се хванеш лятото да бачкаш за някоя ивент/кетъринг фирма? Най-ниско ниво, но ще хванеш за какво иде реч.

На теб ти се учи общо взето leisure sciences, което е специалност набираща популярност и ти дава възможност да бачкаш паралелно с ученето. Не дава дълбоки академични знания като журналистика, или традициони икономически дисциплини, но те не са и нужни.

Hispter like - studied leisure sciences befero they were cool. Ама побързай, че ще станат много мейнстрийм ;)

dirtyyy
01-03-2013, 14:04
:D плюс съм много добра в средите с хората.
пипето ми сече, но нямам средствата, а за да ги имам не искам да взимам от тате, а да ги изкарам.
така че трябва да мисля нещо..

иначе,понеже си общуваме с теб, кво мислиш за мечтата ми за готино ресторантче :Д
или кафе,ок.

dirtyyy
01-03-2013, 14:05
А като ти се занимава с ивенти и ресторантче и с хора, що не се хванеш лятото да бачкаш за някоя ивент/кетъринг фирма? Най-ниско ниво, но ще хванеш за какво иде реч.

На теб ти се учи общо взето leisure sciences, което е специалност набираща популярност и ти дава възможност да бачкаш паралелно с ученето. Не дава дълбоки академични знания като журналистика, или традициони икономически дисциплини, но те не са и нужни.

Hispter like - studied leisure sciences befero they were cool. Ама побързай, че ще станат много мейнстрийм ;)

Ооо, мързеливи наукии :D:D
Ами аз това лято ще работя като барманка на един плаж :)
Дано схвана как стават нещата,защото за първи път ще работя и се вълнувам :)

Canis_Dirus
01-03-2013, 14:11
не са мързеливи науки - включват от ивенти и хепънинги, до екскурзии, физическа активност и тн. Оформяне на свободното време.
Барман не е като кетъринг и ивент. Доста разлики има.

marble
01-03-2013, 14:17
Хубава идея е да работиш за себе си, но пак трябва да имаш стартови пари за това.. И ключово място за заведението.
А защо не кандидатстваш за частична стипендия или в НБУ или някъде другаде? Даже може и заедно с ПР да запишеш и психология и журналистика. След като питах всеки човек, когото познавам(занимаващ се с ПР) казаха, че трите специалности са г/д еквивалентни.

Canis_Dirus
01-03-2013, 14:22
Дайте да отворим дюкян (кефи ме думата) за buble tea в някой МОЛ? Видни форумни хилярдери ще осигурят финансите, а видни форумни бамбини ще осигурят достигнето на разхладителната напитка до крайния потребител :D

dirtyyy
01-03-2013, 19:48
Марбълче сподели още за частичните стипендии..

marble
01-03-2013, 20:29
Ами не съм проучвала много, понеже за тази година се сетих много късно.
Ноо.. Нали в НБУ се провеждат ТОП тестове,по тях се определят десетте човека с най-висок бал и те получават стипендия за 1 година, на всеки различна според специалността. Ако има двама човека с дублиращ се бал се преценява по мястото на желанието им./смисъл.. Ти и още някоя си сте избрали ПР. Имате еднакъв бал /350 например/, ти си писала тази специалност на второ място, а тя на четвърто.. Следователно ти получаваш стипендията./
ТОП тестовете, ако не знаеш са общообразователни тестове, включващи по 20 въпроса по БЕЛ,10 география,10 история, 10 математика, 10 химия, 10 физика, 10 биология, и 20 логически въпроса.
Това знам аз. :з

dirtyyy
01-03-2013, 20:43
Ууу, за ТОП тестовете съм чувала, но трябва да проуча.
Мерси много.

Oldschool
01-04-2013, 13:49
стани кодерка, купи си Алфа!

Canis_Dirus
01-04-2013, 14:16
стани кодерка, купи си Алфа!

Amen!

Oldschool
01-04-2013, 14:21
учуден съм, че друг не се е сетил :(

dirtyyy
01-05-2013, 11:19
стани кодерка, купи си Алфа!

Ъм..

:lol:
какво?

Oldschool
01-06-2013, 09:21
не питай по-добре, че ако обясним и форума ще се счупи

NaOH
01-06-2013, 10:11
Няма да вдене и думичка. Жаба, пърхапс?

Oldschool
01-07-2013, 07:56
това са други легенди от интернет пространството :)

Мисля да пиша една втора магистратура и се чудя какво да уча, хах...

JoLLiE92
01-07-2013, 08:21
Dirty , two words- Samantha Jones. :D
Иначе майтапа настрана, в България няма много почва това нещо. Иначе е хубаво, съгласна съм. Хубаво е ако го правят както го гледаш по филмите. В България първо няма достатъчно големи звезди, второ всички смятат, че ПиАр е нещо, за което не е необходимо да се дават пари и че те сами могат да си го правят. Трето, което мен лично най-много ме отвращава : ще пишеш новини коя чалга певица кой дядо е наебала ;д
Аз бях много силна за журналистика, но като осъзнах докато стигна до телевизия (примерно) колко лайна трябва да изям и колко гъзове да излижа ..

psychopath
01-07-2013, 15:47
Честно казано тази специалност ми е много странна. Ако в журналистиката било пълно с връзкари и прости п'утки, какво да кажем за това?! :D
Не знам де...нито съм учил това, нито съм се занимавал особено с това, нито пък съм общувал толкова с хора, които учат/занимават се с това.

ledenakrasota
01-08-2013, 16:07
Можеш да бъдеш ПР и без диплома, но ще учиш нещата в движение. Ако имаш готови контакти, ще бъде още по-добре. Това е най-желаната специалност в журналистическия факултет на СУ. Повечето ми колеги това искаха, а аз твърдо си бях харесала журналистиката. :D
За Нов Български мога да кажа, че лесно се влиза. Там влязох право от първо класиране. Тестовете са като американския вариант на САТ (или подобно название беше). В справочника имаш примерни варианти, както и три от нета можеш да си изтеглиш. Има помощник в сайта им какво трябва да знаеш по конкретния предмет, но наблягай на предметите за твоята специалност. Не са кой знае колко трудни. Два раздела ти дават двоен брой точки при правилно решение на десетте въпроса. Спокойно можеш а си работиш и да си взимаш изпитите без проблем. Имат много хубави програми за учене в чужбина, но не ми допада това, че после никъде няма да ми признаят дипломата. :?