PDA

View Full Version : Kандидастване с матура в СУ



deni.stoev
01-03-2013, 15:40
Здравейте !
Имам 1 въпрос , на матурата по БЕЛ изкарах 4.73 , та имам ли шанс да вляза с някава специалност в СУ ?
Не съм претенциозен за специалноста .
Благодаря предварително !

granger
01-03-2013, 15:44
за СУ
с БЕЛ
Български
език и
литература-
Психология
Културология
Библиотечно-инфорамационни науки
Педагогика
Социални дейности
Неформално образование
Румънска филология
Арменистика и кавказология
Теология
Предучилищна и начална училищна
педагогика
Социална педагогика
Специална педагогика
Логопедия
Физическо възпитание и спорт

Ukhtar
01-03-2013, 16:57
Отделен е въпросът доколко си мотивиран да следваш и защо не обмислиш възможността да градиш кариера на бачкатор

deni.stoev
01-04-2013, 09:26
Мотивиран на 100% , а за кариера на бачкатор НЕ МЕРСИ! Вече пробвах . За специалностите знам кои са , въпроса ми беше с тази оценка 4.73 по БЕЛ имам ли шанс например с Психология или Библиотечно-инфорамационни науки ?

zlatko98
01-04-2013, 12:17
Мотивиран на 100% , а за кариера на бачкатор НЕ МЕРСИ! Вече пробвах . За специалностите знам кои са , въпроса ми беше с тази оценка 4.73 по БЕЛ имам ли шанс например с Психология или Библиотечно-инфорамационни науки ?
За психологията е почти 100% не. Това е най желаната специалност => бала е висок(26.95). Тъй като коефициента на матурата е 2.5, дори да имаш 6 в дипломата по БЕЛ и чужд език, трябва да имаш 5.98 на матурата за те вземат (поне за миналата година). Прави си сам изводите. По-добре учи и се яви на изпитите в СУ.

YSMF
01-04-2013, 13:59
На мен ми е ясно, че ако кандидатствам с матура на 10000000% няма да ме приемат заради коефициента, но имам друг въпрос. Когато в дипломата за средно образование са вписани две оценки по балообразуващ учебен предмет, като една от тях е от държавен зрелостен изпит, а другата – от курса на обучение, за балообразуваща оценка се счита оценката от държавния зрелостен изпит. Не участват оценки от профилирана, задължителна професионална, задължителноизбираема или свободноизбираема подготовка.
Никога не съм го разбирала това. Ясно, че ако държа матура по - английски ще ми вземат оценката от матурата. Но ако държа матура по география примерно, а английския ми е профилиращ предмет какво става?
И друго: ако имам еднакви оценки на изпита и по английски в дипломата с някой друг какво става? Гледа ми се общия успех от дипломата?

ledenakrasota
01-04-2013, 14:05
Ако си момче, влизаш. На допълнителния прием имаш повече възможности с матурата, но всичко зависи от вече заетите места. :)

YSMF
01-04-2013, 14:29
Ако си момче, влизаш. На допълнителния прием имаш повече възможности с матурата, но всичко зависи от вече заетите места. :)
Момиче съм :) Ще ходя на изпит, повече от ясно е, но дипломата ме притеснява. Надявам се да вляза от първо класиране, защото за второ поне по това, което съм чела места няма /специално за единствената специалност, която искам в СУ/.

ledenakrasota
01-05-2013, 09:17
Момиче съм :) Ще ходя на изпит, повече от ясно е, но дипломата ме притеснява. Надявам се да вляза от първо класиране, защото за второ поне по това, което съм чела места няма /специално за единствената специалност, която искам в СУ/.

Коментарът ми се отнася до автора. :D
Дерзай, миличка, защото и шестиците не ни оправят в СУ. Връзкарчетата са с предимство. Когато аз кандидатствах, борбата беше жестока. Випускът след мен беше на светлинни години от моя набор. Останаха доста дупки по хубави специалности и доста желани, а по мое време уж "маловажни" специалности бяха запълнени. Всичко е много индивидуално и всеки ще ти каже нещо различно. Важното е да слушаш себе си да си вярваш и да не се водиш по чуждото мнение на сляпо. :)

SuNsEt
01-05-2013, 09:24
Най-много се дразня на СУ това,че като се явиш на изпит ги цакат половината двойки,другата половина между 3.00 и 4.00 ?!
Няма как просто,ако си ходил на курсове ПРИ тях (примерно по история) и да изкараш 2 и 3 .То като цяло НЯМА как просто цяло година да блъскаш като ненормален и накрая да ти пишат тройка. Отвратително е...И за какво го направиха тва кандидатстване с матура?Като се вдигне балът какво?Все същия член си е.
Аз въпреки това ще кандидатствам И там с матура и да видим, какво ще стане.Обаче такива изказвания от сорта на 'Дори и с 5.50 не могат да те приемат,ако кандидатстваш с матура' ,просто не е вярно. Направиш ли си добре матурата,изкараш ли хубави оценки,е тогава няма за какво да се притесняваш.
И да... не може на изпита там да ти пишат 3 и да си вътре,а ако кандидатстваш с матура 5,50 да не те приемат.Това,че смятането е с разлика от 0,5 не е чааак толкова голяма разлика.

ledenakrasota
01-05-2013, 09:32
Най-много се дразня на СУ това,че като се явиш на изпит ги цакат половината двойки,другата половина между 3.00 и 4.00 ?!
Няма как просто,ако си ходил на курсове ПРИ тях (примерно по история) и да изкараш 2 и 3 .То като цяло НЯМА как просто цяло година да блъскаш като ненормален и накрая да ти пишат тройка. Отвратително е...И за какво го направиха тва кандидатстване с матура?Като се вдигне балът какво?Все същия член си е.
Аз въпреки това ще кандидатствам И там с матура и да видим, какво ще стане.Обаче такива изказвания от сорта на 'Дори и с 5.50 не могат да те приемат,ако кандидатстваш с матура' ,просто не е вярно. Направиш ли си добре матурата,изкараш ли хубави оценки,е тогава няма за какво да се притесняваш.
И да... не може на изпита там да ти пишат 3 и да си вътре,а ако кандидатстваш с матура 5,50 да не те приемат.Това,че смятането е с разлика от 0,5 не е чааак толкова голяма разлика.

Не знам кой ти е казал, че не можеш да влезеш с отлична матура. Аз влязох с такава. Зависи какво кандидатстваш можеш да влезеш и с три като физика и химия. През миналогодишната студентска кампания точно тези две специалности бяха без нито един кандидат.Повечето момчета как мислиш, че влизат? Особено при малко бройки. Някои специалности имат много ниски балове. Затова ме е било яд как ние се трепем от учене, а момчетата минават със средни оценки, заради това, че са малцинство.

paradaiz
01-05-2013, 11:14
Най-много се дразня на СУ това,че като се явиш на изпит ги цакат половината двойки,другата половина между 3.00 и 4.00 ?!
Няма как просто,ако си ходил на курсове ПРИ тях (примерно по история) и да изкараш 2 и 3 .То като цяло НЯМА как просто цяло година да блъскаш като ненормален и накрая да ти пишат тройка. Отвратително е...И за какво го направиха тва кандидатстване с матура?Като се вдигне балът какво?Все същия член си е.
Аз въпреки това ще кандидатствам И там с матура и да видим, какво ще стане.Обаче такива изказвания от сорта на 'Дори и с 5.50 не могат да те приемат,ако кандидатстваш с матура' ,просто не е вярно. Направиш ли си добре матурата,изкараш ли хубави оценки,е тогава няма за какво да се притесняваш.
И да... не може на изпита там да ти пишат 3 и да си вътре,а ако кандидатстваш с матура 5,50 да не те приемат.Това,че смятането е с разлика от 0,5 не е чааак толкова голяма разлика.

И аз си мислех, че ако си направиш свястно матурата ще влезеш, но това въобще не е задължително. По психология нямаш шанс, а по право поне тази година не се влизаше с матура, а само с кандидат-студентски изпити и то не такива с тройка.
(става въпрос за СУ) :)

DisturbiaV
01-05-2013, 11:58
Може ли някой да каже за българска филология как се влиза в СУ.Има изпит или с матура?

YSMF
01-05-2013, 13:01
http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_baka lav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/minali_ksk/kandidatstudentska_kampaniya_2012/baloobrazuvane/fakultet_po_slavyanski_filologii/b_lgarska_filologiya :)
ledenakrasota, извинявай, помислих, че е за мен.
Иначе и аз нямам шанс с матура да вляза с този коефициент, който има. При положение, че мин. бал минала година е бил 23,64 от 24, а ако всичко ми е отлично от матура и диплома става 18. Затова съм си настроила, че ще държа изпит и се подготвям по книжките за suatefl.

paradaiz
01-05-2013, 14:24
Може ли някой да каже за българска филология как се влиза в СУ.Има изпит или с матура?
Taзи година можеше и с матура и с изпит. Личен избор е.
Ако се явиш на изпит, но на матурата въпреки че се смята с по-малък коефициент, имаш повече отколкото на изпита ще ти се смята с матурата. Смятат го така, че да е в полза на кандидат-студента.
Нищо не пречи да не си се явил на изпит и да си влезеш само с матурата, специално за българската филология. И аз можех да вляза по-този начин на трето класиране, но се отказах и сега съм със сп. история.

ledenakrasota
01-05-2013, 16:05
Може ли някой да каже за българска филология как се влиза в СУ.Има изпит или с матура?

С изпит. Баловете са ниски. На допълнителен прием влизаш с матура.

SuNsEt
01-05-2013, 16:52
http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_baka lav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/minali_ksk/kandidatstudentska_kampaniya_2012/baloobrazuvane/fakultet_po_slavyanski_filologii/b_lgarska_filologiya :)
ledenakrasota, извинявай, помислих, че е за мен.
Иначе и аз нямам шанс с матура да вляза с този коефициент, който има. При положение, че мин. бал минала година е бил 23,64 от 24, а ако всичко ми е отлично от матура и диплома става 18. Затова съм си настроила, че ще държа изпит и се подготвям по книжките за suatefl.

Ти английска филология ли искаш в СУ?

YSMF
01-05-2013, 19:27
Ти английска филология ли искаш в СУ?
Японистика /дай Боже 8-)/

ivaill
10-21-2013, 14:16
Здравейте! Споделих историята си тук , защото е свързана със специалността която искам.
Сега съм 8-ми клас и искам от тази година да стана частен ученик, да се явявам на изпити и през свободното си време да започна да ходя на частни уроци по БЕЛ и История. Да уточня, че искам да следвам Българска филология. И така... искам да вляза в Софийският университет(платено), и искам да питам, дали ще има проблем, че съм завършил училище като частен ученик???
Благодаря предварително!!!