PDA

View Full Version : Избор на специалност



maria225
01-03-2013, 18:33
Здравейте,
Има проблем с избора на специалност, към която да се насоча. Вече съм 11 клас и мисля, че ми е крайно време да се ориентирам, но се затруднявам. Мислила съм за много неща, но все не мога да реша. Медицината е добър вариант, но химията не ми е любима, а и доколкото знам в Англия и Шотландия не приемат първа година с тази специалност. Харесвам историята и затова реших, че ще ми върви Право, но то е различно за всяка една държава и ще трябва да си остана там, където съм го учила, а не смятам, че отсега мога да взема такова решение. Всичко, което е свързано с математика, не го мисля, защото просто не ми върви. Филмите са ми страст, но не съм сигурна, че шансът за реализация е много добър. Премисляла съм много неща, но сякаш, когато си избера, все се появява нещо и ме спира. Напоследък обмислям варианта обучение в Дания и ще съм благодарна, ако някой компетентен ме "светне". Приемам всякакви съвети и идеи. :))

anonymous708973
01-03-2013, 18:44
Бях като теб преди няколко месеца. Лутах се между различни неща и тогава майка ми ми каза нещо много хубаво и вярно: "Не си избираш специалност по такъв начин, че да не е обвързана с предмет, по който не те бива. Избираш това, което искаш да правиш и преодоляваш трудностите". Математиката не ми е сила и не ми е страст, върви ми, ако уча много. Избрала съм си икономическа специалност.

Вариантите не са медицина, право и "нещо с математика". Отвори списъка със специалности на някой университет в Дания и ще се учудиш колко неща има, за чието съществуване не си знаела.
Това с правото не е вярно. Можеш да запишеш европейско или международно. Не съм запозната в дълбочина обаче.
Какво смяташ за архитектурата? За медии и комуникации? За бизнес администрация?
За нещо като English language and literature? За European studies? Политология? Филология някаква?

Kyisi
01-03-2013, 18:55
Ох.. аз съм същата. Също 11клас. :( ! Ориентирала съм се към матура по география и университета в Пловдив. Искам да уча педагогика. Супер много обичам децата, винаги ги разсмивам. Разбират ме като им говоря, както и аз тях.. просто това искам. Не ме разбирайте погрешно, не искам да се занимавам с юноши. Искам да уча предучилищна педагогика и да се занимавам с малчуганите. Но нямам никой познат изучаващ това. Търсих по сайтовете да видя кой какво учи и как са изпитите, но нищо. Ужас :(

maria225
01-03-2013, 19:37
Благодаря за съветите. Ще поразгледам отново и ще пиша, ако нещо не ми е ясно. PinkPan7her, "Не си избираш специалност по такъв начин, че да не е обвързана с предмет, по който не те бива. Избираш това, което искаш да правиш и преодоляваш трудностите"- това много ми помогна, мерси :)

Alisha28
01-03-2013, 21:22
Как така в Англия не приемат медицина първа година? ;о

ПП: Извинявам се, че не пряко обвързано с въпроса ти, но това ме озадачи и нямаше как да го подмина. А и иначе смятам, че PinkPan7her ти е казала всичко, което може да е в помощ.

maria225
01-04-2013, 14:08
Ами не съм запозната в дълбочина, но съм го чувала на доста места. А и имам приятелка, която много се беше навила за медицина в Англия, но се отказа точно поради тази причина. Мисля, че дори и да приемат чужденци ще е меко казано много трудно. :S

YSMF
01-04-2013, 15:08
И аз съм подобно положение, но за университет. И аз 11 клас. Пантерката ти е е дала много хубав съвет. Успех :)