PDA

View Full Version : Не мога да се избера специалвост



qgodkaaa123
01-04-2013, 19:40
Почти всички мои съученици вече следват, а аз не мога да си избера специалност. От една страна, не искам да си остана със средно и да работя срещу мизерни пари и едва да изнемогвам, а от друга, не мога да си избера специалност, която да ми се отдава и да печеля добре. Всички се бутат в икономиката...математиката и химията са ми най-слабите предмети, а по ирония на съдбата професиите, които са свързани с тях ми харесват. Тъпо е да се бутам някъде, където сигурно едва ще завърша...тогава какво да уча? Нищо не мога да си харесам... :(
Някой може ли да ми каже какво точно се учи по Маркетинг , и математиката ли е в основата на всичко?

Wednesday666
01-05-2013, 08:48
Има достатъчно специалности, които не са свързани с математиката.
Например филологии, право, публична администрация и т.н.
Помисли си какво искаш да работиш, с какво ти се занимава най-вече и от там вече търси такава специалност, която да ти позволява да работиш това, което искаш.

tonssy
01-05-2013, 08:53
Всички се бутат в икономиката...математиката и химията са ми най-слабите предмети, а по ирония на съдбата професиите, които са свързани с тях ми харесват.

Щом професиите ти допадат, на твое място бих се записала да уча точно нещо подобно. Да, ще ти бъде по- трудно, след като не ти вървят предметите, но с повече зор и учене ще се оправиш.

paradosou
01-05-2013, 09:04
Ами не учи. Някои хора просто не са за това.
Въобще не е задължително ако си със средно само да живееш мизерно и да се чудиш как да се оправяш в по-критични ситуации. Ако си пробивна, мислиш комбинативно, имаш амбиции и си преследваш целите... определено можеш да постигнеш много. Помисли си хубавo какво истински те влече и в какво се чувстваш най-добра, изгради си някакъв план (не пропускай да си нахвърляш повечко идеи/варианти, защото в края на краищата не можеш никога да бъдеш напълно независима) и почвай да го следваш. Няма нищо толкова сложно, работата е там, че в доста случаи хората сами си поставят спирачки и, разбира се, това адски пречи. Каквото и да избереш, единственото важно е да го правиш с желание, да си съобразителна и упорита. :)

SuNsEt
01-05-2013, 09:11
Маркетинга можеш да го запишеш и на 30 години. Не е толкова труден въпреки,че не съм студентка (все още). Запиши нещо,което хем да ти харесва,хем да знаеш,че можеш да си намериш работа с него.
Все едно да запишеш право или икономика и да се радваш,че си хванал Господ за шлифера.Търси специалности,които имат бъдеще и ако е възможно не излизат по 500000 човека от там.
Ако ти е толкова интересен Маркетингът , купи си една такава книга ,прочети я и виж за какво става дума. Друг вариант е да провериш в сайта на УНСС ,там има информация. Но ако искаш специалности ,свързани с математика и химия ,много яко трябва да се хванеш да учиш,защото си е сериозна работа.

sunrisee6
01-05-2013, 11:56
Разгледай сайтовете на университетие, разгледай различните специалности. Все нещо ще ти се стори интересно.

FuCKkK13
01-05-2013, 12:16
щом ти харесва дадена професия сядаш и учиш.. няма такова нещо като не мога... една моя учителка казваше... математиката е 5% талант и 95% усилие.. така че сядаш и решаваш задачи... химия същото + теория и толкова... а и можеш да си избереш нещо,което имаш малко изпити математика или което най малко ти върви... по-добре да се мъчиш и после да ти харесва какво работиш,защото това ще е 3-4-5 години,отколкото да не се мъчиш сега,да работиш нещо,което не ти харесва и да се мъчиш цял живот + мизерна заплата

qgodkaaa123
01-05-2013, 13:39
Честно казано не знам по кой предмет съм добра...може би по психология и философия, но самите професии свързани с тези предмети не ми харесват. Много хора се бутат да учат това, но доколкото съм чувала , няма хляб в тези професии. Не искам да ставам учителка...Медицината също ми харесва, но 6 години учене + още 4-5 години специализация ми се виждат много...Какво мислите за Бизнес администрация и маркетинга? Трудно ли се влиза, ако си нямаш и понятие от математика? Май единия изпит беше по математика...

FuCKkK13
01-05-2013, 13:42
^ виждат ти се много ?! разсъждаваш като 13 годишна на която и се ''живее'' ... а малко ли ти се вижда цял живот на заплата от 300лв ? с нещо,което дори и не се доближава до това,което ти харесва

zlatko98
01-06-2013, 12:49
^ виждат ти се много ?! разсъждаваш като 13 годишна на която и се ''живее'' ... а малко ли ти се вижда цял живот на заплата от 300лв ? с нещо,което дори и не се доближава до това,което ти харесва

Да завършиш медицина далеч не значи, че ще изкарваш хубави пари. Има много лекари, които са записали специалността заради нечии амбиции и сега се бъхтят за пари на чистачка просто защото са некадърни. В този случай по-добре е да запишеш нещо не дотам "престижно" (има и други специалности освен право и медицина), но в което да си сигурен, че си добър и ще успееш. Независимо от специалността, ако си пробивен, всичко е възможно.

FuCKkK13
01-06-2013, 12:57
Да завършиш медицина далеч не значи, че ще изкарваш хубави пари. Има много лекари, които са записали специалността заради нечии амбиции и сега се бъхтят за пари на чистачка просто защото са некадърни. В този случай по-добре е да запишеш нещо не дотам "престижно" (има и други специалности освен право и медицина), но в което да си сигурен, че си добър и ще успееш. Независимо от специалността, ако си пробивен, всичко е възможно.

к'фо ? иди се гръмни.. къде съм казала да записва медицина или нещо толкова сложно ? .. изобщо с тебе няма да се занимавам,написа мнение колкото да се направиш на интересен,без грам смисъл и мнение насочено незнайно към кой

marilyn
01-06-2013, 21:48
Запиши нещо, което да ти харесва и да учиш с кеф. И да ти кажа.. после не се знае дали ще го работиш точно това...
За медицина не е само, че трябва много учене, а че да си лекар е призвание... ти можеш пак да си зубкаш 6 годинки, ама ако не ставаш за лекар... квото и да правиш пак няма да ставаш.

Разгледай сайтовете на университетите.

qgodkaaa123
01-07-2013, 18:03
Постоянно разглеждам, но не мога да реша наистина какво да уча. Специалностите, които са ми интересни са свързани с възможно най-слабите ми предмети. Кажете някакви специалности с география : S

tonssy
01-07-2013, 18:21
Оф. Кажете тва, кажете онова. Ако толкова искаш да разбереш какво наистина можеш и искаш да учиш, препоръчвам ти сама да потърсиш информация. Ще намериш повече, отколкото тук някой ще ти каже.

7121
01-08-2013, 12:10
Щом е за кинти - зъботехник ,