PDA

View Full Version : FCE; GRADE: A



BoysInc97
01-06-2013, 14:59
Здравейте! Ще се явявам на Първи сертикат след няколко месеца и направих тази тема, за да си даваме съвети, разменяме инфо и т.н.
В 9ти клас съм и ще го държа в даскалото ми /тъй като сме изпитен център/ и на хартия ще го държим. Не ходя на частно училище, а се подготвям в училище /имаме 7 часа седмично и учим по Cambridge Complete FCE, 2012/, също така си решавам тестове вкъщи и на консултациите с госпожата правим speaking-и.
Тези от вас, които ще го държите, как се подготвяте? Някой който го е държал, ако може да даде инфо - как се е чувствал, имало ли е нещо, което не е учил и т.н.

Аз имам един конкретен въпрос - ако издържиш FCE с оценка А, ти се дава документ за ниво C1 /което се равнява на оценка В на САЕ/ - нали не е нужно, ако те задоволява В да не държиш САЕ? т.е. - еднакъв ли е този документ със САЕ сертификат?

Благодаря предварително! Надявам се темата да се развие :)

ninjaiscrazy
01-06-2013, 15:16
Аз имам САЕ с ниво В (78% като процент) държан преди 2 години,доколкото знам FСЕ имало някакво време,за което бил валиден,САЕ нямало,иначе ако ще държиш после САЕ той е много по-труден от FCE,в у-ща Европа съм се готвил и са ми показвали примерни варианти на тестовете.Иначе документ за FCE не е еднакъв на САЕ.За каквото държиш изпит за това ти дават документ-ако искаш САЕ държиш изпит за САЕ,ако искаш FCE-изпит за FCE.

BoysInc97
01-06-2013, 15:32
Аз имам САЕ с ниво В (78% като процент) държан преди 2 години,доколкото знам FСЕ имало някакво време,за което бил валиден,САЕ нямало,иначе ако ще държиш после САЕ той е много по-труден от FCE,в у-ща Европа съм се готвил и са ми показвали примерни варианти на тестовете.Иначе документ за FCE не е еднакъв на САЕ.За каквото държиш изпит за това ти дават документ-ако искаш САЕ държиш изпит за САЕ,ако искаш FCE-изпит за FCE.

:)
FCE и той е безсрочен. Ами аз го държа тази година, но всъщност не ми трябва, но ще го правя, защото догодина искам да държа IELTS и ще ми е по-лесен, като съм "минал по пътя" вече.

ninjaiscrazy
01-06-2013, 17:54
Ами има теми и примерни тестове и в интернет.Можеш да видиш и за двете и сам да се ориентираш.

commonsense
01-07-2013, 15:12
Колко струва явяването и при какви ситуации би могъл да влезе в употреба, бихте ли ме светнали?

BoysInc97
01-07-2013, 15:57
Колко струва явяването и при какви ситуации би могъл да влезе в употреба, бихте ли ме светнали?

Всяка година цените са различни, но винаги са около 300лева. Тази година, специално, вариант на хартия е 315, а на компютър 308.
Сертификат, изкаран с оценка А /80-100% успеваемост/ се равнява на ниво С1. Иначе се води ниво В2, но това ти С1 ти се дава като документ, ако постигнеш А.
Може да ти послужи при кандидатсване за работа и университет както в България, така и в чужбина.
Тук можеш да видиш всички в България, които приемат FCE - http://www.cambridgeesol.org/institutions/results.php?region=Bulgaria&type=&FCE=on , а това е търсачката за всички държави и сертификати - http://www.cambridgeesol.org/institutions/search.php

Колкото до университети в България - мисля, че оценка А се равнява на около 5тица /като приемен изпит/, но не съм много сигурен
:)

ninjaiscrazy
01-07-2013, 21:53
Сертификат за владеене на английски език най-малкото би могъл да бъде приложен в бъдещото ти CV и така като кандидатстваш някъде имаш бонус точки,а и най-малкото няма като те изпратят в чужбина да ползваш гугъл преводача за всяка думичка :) Владеенето на повече от един език е необходимост в наше време-немалко хора,даже и чужденци са ми го казвали,затова повярвай ми-документ че владееш език би могъл да ти е полезен.Иначе за цените както колегата по-горе каза варират около 300 лева.Времетраенето на изпита ми за САЕ преди около 2 години бе 8 часа.

Ukhtar
01-08-2013, 10:37
FCE е много малоумно да го държиш, защото просто нивото е ниско. Нито за университет, нито за работа ще ти трябва (освен ако не си гастарбайтер някъде като мазач)

По-добре да си учиш и тия 300 кинта да ги дадеш след време за CAE - ако ти трябва за работа, по-добре да имаш CAE c B, отколкото FCE c A.

BoysInc97
01-08-2013, 13:57
FCE е много малоумно да го държиш, защото просто нивото е ниско. Нито за университет, нито за работа ще ти трябва (освен ако не си гастарбайтер някъде като мазач)

По-добре да си учиш и тия 300 кинта да ги дадеш след време за CAE - ако ти трябва за работа, по-добре да имаш CAE c B, отколкото FCE c A.

още в началото написах, че няма да ми е нужен /никой не знае де/, но го ще държа, защото искам да съм подготвен за IELTS чисто психически /обстановка, напрежение и т.н./. Пък и за да докажа, че съм учил, както в 8ми клас има външно, така и сега така ще докажа, че съм си учил през годината

fama
01-08-2013, 16:37
Тъй като нямам намерение да ходя да уча в Англия или други англоезични държави, а просто за да имам такъв сертификат,кое би било по-добре сега да се подготвям за FCE , или да взема по-късно CAE ? 11 клас съм и време за подготовка за CAE , мисля че няма . Вие какво мислите ?

BoysInc97
01-08-2013, 19:51
Тъй като нямам намерение да ходя да уча в Англия или други англоезични държави, а просто за да имам такъв сертификат,кое би било по-добре сега да се подготвям за FCE , или да взема по-късно CAE ? 11 клас съм и време за подготовка за CAE , мисля че няма . Вие какво мислите ?

Кое ниво учите в училище? Никога не е късно, може и на 50год. да го вземеш.
Кажи на кое ниво сте и ще те посъветвам. Също така - смяташ ли да кандидатсваш в Бг с някой от сертификатите? /в по-горен пост дадох линк към търсачката на Кембридж, която показва в коя държава кой приема даден сертификат/ :)

shmatarok
01-08-2013, 20:17
Авторе, и без да взимаш Фърст, пак можеш да се справиш много добре на IELTS (който между другото си има валидност - 2 години).
в Замунда имаше някакви торенти с материали, които на мен лично много ми помогнаха, особено след като на курсове и уроци не съм ходила, единствено давах на една преподавателка да ми проверява съчиненията и есетата.
Слушай и радио bbc 4, за да си помагаш за лисънинга, чети английски вестници, списания и книги и ще се справиш, няма нищо трудно.

victimofpain
01-09-2013, 04:59
Всъщност FCE не е ли B1?А CAE-B2?

anonymous708973
01-09-2013, 11:13
FCE е много малоумно да го държиш, защото просто нивото е ниско. Нито за университет, нито за работа ще ти трябва (освен ако не си гастарбайтер някъде като мазач).

ПЪЛНИ глупости.
Навсякъде в Германия, където нямаш лекции на английски, ще те приемат и с него. Имам познати, които служат като доказателство.


ако издържиш FCE с оценка А, ти се дава документ за ниво C1 /което се равнява на оценка В на САЕ/
Сладур, няма подобно нещо. Наистина така пише и на сертификата ми, обаче просто няма как със знанията от FCE да покриеш C1. Не знам кое на какво се равнява, ама е по-добре да имаш B на CAE отколкото А на FCE.

Ukhtar
01-09-2013, 11:26
Предполагам искаше да напишеш където имаш? лекции на английски. Ама тва е малко като турците по нашите университети(молим не възприемай буквално).

Обикновено за обучение на английски сериозните хора се насочват към UK

BoysInc97
01-09-2013, 15:46
Всъщност FCE не е ли B1?А CAE-B2?

По принцип FCE e B2 /учебниците ни са такива/

BoysInc97
01-09-2013, 15:49
Предполагам искаше да напишеш където имаш? лекции на английски. Ама тва е малко като турците по нашите университети(молим не възприемай буквално).

Обикновено за обучение на английски сериозните хора се насочват към UK

аз пък съм се насочил към USA :D и се готвя и за SAT.


ПЪЛНИ глупости.
Навсякъде в Германия, където нямаш лекции на английски, ще те приемат и с него. Имам познати, които служат като доказателство.


Сладур, няма подобно нещо. Наистина така пише и на сертификата ми, обаче просто няма как със знанията от FCE да покриеш C1. Не знам кое на какво се равнява, ама е по-добре да имаш B на CAE отколкото А на FCE.

Благодаря за отговора за C1, a и наистина мисля, 4е изобщо не е безполезно да се държи...пак казвам - дори само за преминаване на емоциите и т.н.
Проучванията сочат, че ученици, които се явяват на САЕ без преди това да са държали фърст масово се провалят - точно заради това, че не са го изпитали...

Ukhtar
01-09-2013, 17:37
Е за САЩ естествено, че ти трябва САТ.

Дай ги тия проучвания насам да ги видим. Аз се явих директно и го взех с 90 и колко беше процента...

BoysInc97
01-10-2013, 18:45
Е за САЩ естествено, че ти трябва САТ.

Дай ги тия проучвания насам да ги видим. Аз се явих директно и го взех с 90 и колко беше процента...

това съм го чел по учебници и в един сайт на Кембридж......не мога да твърдя дали е истина, но всъщност аз по-добре да си изкарам IELTS, защото и да взема САЕ - за САЩ той не ми върши работа. Пък може и на двата да се пробвам...ако сметна, че съм добре подготвен :)

anonymous708973
01-10-2013, 20:39
Естествено, че Кеймбридж ще го напишат... нали искат да им дадеш междинните 300 лева :д

Факт е, че преходът между първи и втори сертификат е голям и рязко се налага да вдигнеш нивото, пък си представям, ако от Upper Intermediate скочиш на втори...