PDA

View Full Version : Минало перфектно време в английския език.



m0ny
01-06-2013, 16:40
Здравейте,имам малко въпроси относно Минало перфектно време в английския.
1.Мисля,че има неправилни глаголи като Минало просто време.Така ли е?И ако е така,защо повечето завършват на "en" (written,seen)?

2.Как да го различим от останалите времена,освен ако има "for" и "science" , т.е. на тестовете имаме да попълваме подходящо време на изречението.
Пример:
My brother (study) ............... English for 7 years .
Забележка:на мястото на точките се попълва времето на глагола.

3.Често ли се използва и на вас трудно ли Ви е?

П.С. - Не ми давайте съвети да питам някой който разбира,искам мнението на друг човек!! :)

ysmivka
01-06-2013, 17:44
http://www.mypersonalsite.org/index.php?option=com_content&view=article&id=192:art-knowledge-english-tenses&catid=67:kat-languages&Itemid=87&lang=bg

^ Това може да ти помогне

m0ny
01-06-2013, 19:17
Съжалявам,объркала съм заглавието,трябваше да е СЕГАШНО ПЕРФЕКТНО ПРОСТО ВРЕМЕ ( Present Perfect Simple) всички времена ,които съм споменала ,имах предвид СЕГАШНО ....
П.С.Да ,таблицата я бях видяла и преди,но не мога да открия отговори на въпросите ми.
Имам още неясно нещо - защо в употребата на Present Simple пише ,че се използва за бъдещи действия,които ще се извършат със сигурност,изразяване на бъдеще време в подчинени изречения за време и условие,когато глаголът е главно в бъдеще време?
Или аз не мога да си го представя как ще стане това изречение,или май таблицата е грешна?По-вероятно е първото :D .Също така пише,че се използва и за завършено действие в настоящето - как ще стане?
Наистина ако някой може да ми обясни тези неща,ще му бъда благодарна!

thunderstruck5
01-06-2013, 19:48
В минало просто време има неправилни глаголи, но те са от втория вид (т.е. wrote, saw).

Значи като видиш изр. , първия въпрос, който си задаваш е "How long?". Ако има отговор на този въпрос- значи е перфектно време, иначе е просто или продължително. Имаш 3 варианта : Past Perfect , Present Perfect и Future Perfect. Past Perfect не се използва в самостоятелни изречения, а с future perfect не звучи смислено, а и мисля, че се испозлваше с by now (I would have read this by now). Значи ти остава само Present Perfect. My brother has studied English for 7 years .
Само че то може да стане и с Present Perfect Continuous My brother has been studying English for 7 years . (ако още продължава да учи)

Английския е много тегав език. По-добре не се занимавай ;)

m0ny
01-06-2013, 19:50
Абе и аз не искам да се занимавам,ама в училище го учим и няма как..Благодаря за отговрите,бях объркала заглавието и трябваше да е Сегашно Просто Перфектно.Ако може малко по-подробно за него да обясниш? :)

Alisha28
01-06-2013, 22:00
Вчера тук из форума се мерна една тема за "Уча.се" и днес специално отварях видеото за сегашно перфектно, много ясно е обяснено, изгледай го, ако искаш (няма да отнеме много време): http://ucha.se/watch/165/Segashno-perfektno-vreme-Present-perfect-tense

надявам се да помогне (:

едит: сега ти видях и въпросите.
1. Това е третата форма на неправилните глаголи. Втората се използва при минало просто време; http://www.prevodach-bg.com/uroci-po-angliiski/42-nepravilni-glagoli.html - ето ги.
2. Ами най-вече, ако е действие, започнало в миналото, но все още продължава или е извършено в някакъв неопределен момент (абе, направих го, ама не помня кога, нали ...). Ама разгледай клипчето, там ги има обяснение употребите.
3. Ами, използва си се. И да, в началото като го учих ми беше адски объркващо, но като че ли все повече започвам да го различавам. Най-честата грешка е объркването с минало просто.

m0ny
01-07-2013, 14:17
Мерси!Преди и аз го бях гледала,но и там не можах да открия отговор на въпросите ми.Да,наистина много добре е обяснено,може би ,защото е обяснено с "рисунки" .Още веднъж мерси и за отговорите и за линковете. : ))

Alisha28
01-07-2013, 18:12
Сега откри ли отговори на въпросите ти? Ако не си, питай - ще помогна с каквото мога.

m0ny
01-07-2013, 19:27
Ами само едно нещо още да питам (не исках да размешвам темите ,но така и така си говорим за времена и..) сега в училище пак сме на Сегашно просто и Сегашно продължително,та имаше някакво "правило" за точен момент.Забравих го,и искам да питам за него.Какво беше?Например ако има точен момент(не става въпрос за now,at the moment,right now и т.н.,а по-скоро за час и ден) е Сегашно просто време?

Alisha28
01-07-2013, 21:56
Сегашно просто се употребява, когато някое действие се повтаря (ежедневно, примерно), за факти, за чувства, за дълго продължаващи ситуации, за изразяване на мнение, за инструкции и когато става въпрос за график. (Така че не знам тук как видя такова приложение?)

Сегашно продължително се използва за определени моменти. За нещо, което се върши сега, в момента. Другата му основна употреба е като за близко бъдеще време, но когато има някаква уговорка (тогава е ден, час, etc). Примерно:
I'm going out with friends tonight. Не е нещо, което се върши сега, а по-късно (довечера в случая), но задължително трябва да бъде сигурно, че ще се направи, да бъде уговорено - иначе, ако решението е спонтанно, се използва бъдеще просто.

Не съм сигурна дали за това говореше, но за друг такъв тип като гореописаното не се сещам. Най ми се доближава до представите употребата на сегашно продължително в бъдещето.

SpiritInBlack
01-07-2013, 21:59
My brother has been studying English for 6 years. Present perfect continuous tense

m0ny
01-08-2013, 12:36
Сегашно просто се употребява, когато някое действие се повтаря (ежедневно, примерно), за факти, за чувства, за дълго продължаващи ситуации, за изразяване на мнение, за инструкции и когато става въпрос за график. (Така че не знам тук как видя такова приложение?)

Сегашно продължително се използва за определени моменти. За нещо, което се върши сега, в момента. Другата му основна употреба е като за близко бъдеще време, но когато има някаква уговорка (тогава е ден, час, etc). Примерно:
I'm going out with friends tonight. Не е нещо, което се върши сега, а по-късно (довечера в случая), но задължително трябва да бъде сигурно, че ще се направи, да бъде уговорено - иначе, ако решението е спонтанно, се използва бъдеще просто.

Не съм сигурна дали за това говореше, но за друг такъв тип като гореописаното не се сещам. Най ми се доближава до представите употребата на сегашно продължително в бъдещето.

За кое точно приложение става въпрос?