PDA

View Full Version : проблем със специалност :(



roni9043
01-08-2013, 11:35
Здравейте, значи проблема е доста сериозен.. Тази година завърших средното си образование със специалност хотелиерство и кандидатствах за висше на няколко места, и в края на краищата ме приеха само на едно място.Родителите ми много искаха да следвам веднага след като завърша,даваха ми зор, и аз кандидатствах на 2 места няколко специалности.. първо мислех да кандидатствам туризъм, понеже в средното си сме наблягали на това и знам горе-долу какво се учи, но всичко беше с изпити,нямахме финансовата възможност да ходя по изпити по другите градове, а пък в моя град университет нямаше.Та затова кандидатствах тия специалности по които приемаха с оценки от дипломата и матурите,като втората ми матура беше по География, понеже заради туризма..и кандидатствах в специалностите психология,филология в един град и със маркетинг и брокерство в друг град ..в единия не ме приеха изобщо,баловете бяха много високи и така ме приеха само специалността брокерство..и аз нямах друг избор,главно заради нашите и заради това да се махна от моя град записах тази специалност и се преместих и сега уча и съм 1 курс.Само, че сега виждам че тази специалност е много трудна за мен, учим Висша математика и икономика и тези неща са супер трудни.Математиката винаги ми е бил най-слабият предмет в училище,а икономиката също е много трудна..В училище съм била най-добра в езиците,българският и литературата, изобразителното изкуство..а сега уча нещо съвсем в друга област дето дори не знам дали ще го завърша,наистина е много трудно, та сега обмислям да се отказвам от тази специалност докато не е станало прекалено късно, но много се притеснявам какво да избера занапред за да не съжалявам пак.. и много се колебая дали да спра да уча това и да се откажа и дали да започна друга специалност от догодина, проблема пак е във финансите главно, толкова пари сме хвърлили тази 1 година, а за следващата изобщо не се знае как ще се издържам ако запиша нещо друго, а родителите ми ми казаха че ако запиша друго, трябва да е в същия град в който се намирам, за да не почнем пак отначало с търсене на квартира и свикване с града .. и много се чудя какво да правя наистина...отчайвам се... :( ..

7121
01-08-2013, 12:04
Запиши това ,което те влече, не се съобразявай с мнението на родители,приятели и това дали има бъдеще и перспектива в него.Погледни как стоят нещата с дистанционното обучение , щом си добра с езиците, можеш да превеждаш и едновременно да учиш от вкъщи.Ако ти се рискува, чужбина дават хубави стипендии и намирането на работа е по - лесно. Поздрави и успех

antineutral
01-08-2013, 14:36
Няма как да разбереш дали няма да съжаляваш пак, докато не опиташ. Проблемът с града се решава бързо - търсенето на квартири, свикването и т.н. са операции, които изискват малко гъвкавост и при добро желание могат да се решат с минимално време и разходи и известна дипломация от страна на родителите. 7121 е прав - поразгледай как стоят нещата с другите форми на обучение, такси, изпити и евентуално възможност да се прехвърлиш в друга специалност същия ВУЗ и т.н., изобщо събери максимум информация по въпроса да си прецениш струва ли си парите и усилията. Не си казала къде учиш, но ако става въпрос за икономика - ще изкласиш, не е чак толкова трудно :) Въпросът е по-скоро ти да решиш какво ти се работи завбъдеще и имаш ли някакви по-сериозни цели и амбиции в тази посока. Висшето образование е нещо важно, но второстепенно - в него придобиваш най-базови знания за предмета на дейност, по-ключови са там начините, по които можеш да го докараш до успешна кариера :)

sexa_na_kompleksa
01-08-2013, 14:48
На тези години не е редно да се водиш толкова по "акъла" на вашите. Да останеш в даден град, само защото ще ти се наложи да свикваш с друг... как ти се струва като аргумент?
Не искаш да продължиш сегашната си специалност, само защото ти е трудно или и поради други причини? Нека вдигнат ръка всички, на които им е лесно в университета...
Първо реши с какво искаш да се занимаваш след като завършиш. Прецени какво ще трябва да си завършила преди това, за да ти е по-лесно, след това виж в кои университети я има тази специалност, и кандидатствай на колкото се може повече места - така шансът да те приемат е по-голям.
Ако не ти се учи изобщо, просто прекъсни. Няма по-голяма грешка в сферата на образованието от това да учиш нещо ей-така, защото вашите те карат, за да не работиш или за да не си вкъщи.
А ако сега прекъснеш, и започнеш да се готвиш пак за изпити, може същевременно да си намериш работа. Дори и да продължиш, пак може да си намериш някаква работа и да помагаш на родителите си, все пак става въпрос за твоята издръжка...

marilyn
01-08-2013, 16:02
Добре, имали са пари вашите да те пратят да учиш в друг град и да ти плащат квартира! (защо не си на общежитие се питам), а не са имали пари да те пратят на един, два изпита?!?!?!

Щом не ти харесва, не го учи. Но си вземи бележка да не слушаш толкова вашите какво казват.