PDA

View Full Version : Българските битки



stefko1996
01-09-2013, 17:25
Здравейте,аз съм ученик 10 клас и до сега не сме изучавали избощо съвремена българска история.Да си призная доста ми е любипитно за участието на българия в първата и втората световна война,за балганската война и за всички други войни които българия е водила.За жалост в интернет няма достатъчно информация ,а и в доста случаи тя е не вярна.Та молбата ми е може да и препоръчате книги,енциклапедии и всякакви други четива които бих могъл да прочета с информацията за която запитах по-горе.
Мерси много !

Zero_Point
01-09-2013, 18:46
Книги има колкото искаш. Освен това трябва да знаеш кое точно те интересува - политиката, бойната тактика и т.н.

-------------------------------
Please support mama's website:
http://kozmetika-ardizia.com/
Thank you!

MsMiracle
01-09-2013, 19:32
Световните воини, както и Балканските са в програмата по история за 6-ти клас. Дори е "открехната" леко вратата за началото на комунизма. Не може до сега въобще да не сте засягали темата.

Сега в 11-ти отново сме на световните и Балканските воини, но се изучават доста по-подробно отколкото преди 5 години. Включително и политиката.

Относно книгите - да, трябва да кажеш какво точно те интересува. Ако са общи работи, Уикипедия ще ти свърши работа.

draid
01-09-2013, 20:12
Световните воини, както и Балканските са в програмата по история за 6-ти клас. Дори е "открехната" леко вратата за началото на комунизма. Не може до сега въобще да не сте засягали темата.

Сега в 11-ти отново сме на световните и Балканските воини, но се изучават доста по-подробно отколкото преди 5 години. Включително и политиката.

Относно книгите - да, трябва да кажеш какво точно те интересува. Ако са общи работи, Уикипедия ще ти свърши работа.

Ти ако лежиш на това което пише в учебниците по история .....

Иначе има доста запомнящи се български битки за които изобщо не се учи с подробности в училище, за разлика от устройството на османската империя. Прочети за ген. Вазов и битката при Дойран 1917( една от най-великите ) победи в съвременната ни история, прочети по-подробно за превземането на Одрин 1913. Като цяло може да прочетеш всичко в периода след 1900г. Прочети и за Цар Калоян и кръстоносците, прочети за това как Тервел спасява цяла Европа от мюсюлманите. Прочети как при съединението, въпреки че армията ни е на другият край на държавата, спираме настъплението на Сърбия и ги обръщаме в бяг. Относно книгите има доста, аз харесвам една поредица на труд от 6 тома, 5 том е История на Войната, там е събрано всичко обзорно. http://www.book.store.bg/p19754/istoria-na-bylgarite-tom-v-voenna-istoria-boris-cholpanov-dimityr-zafirov-emil-aleksandrov-kalcho-kalchev-liudmil-petrov-radoslav-mishev.html

Едит: Не забравяй Върбишкият проход ;)