PDA

View Full Version : Малко помощ по бълг. език, ако може? :)



Pencho12
01-10-2013, 10:21
Така, здравейте! :)

На класната ми работа по български език и литература ще има тестови задачи по български език, които доста ме притесняват. Може ли някой да ми обясни следните неща:
- как се определя тема на текст
- как се определя заглавие, подзаглавие и пр. на текст
- как се намира логическото ударение в дадено изречение
- как се определя връзката между два абзаца в текст
- как се намира сказуемно определение (какъв въпрос се задава) ?
Ще бъда благодарен, ако някой може да ми намери някакви тестови задачи по български език в интернет с дадени отговори, за да се упражня. :)

Приятен ден!

anonymous708973
01-10-2013, 12:08
Първите три въпроса са по усет, не знам как да го обясня.

Връзката между два абзаца в текст може да бъде осъществена по много начини. Имаш, да речем, история с главен герой Иванчо. В първия абзац се говори за него, ако вторият започва с:

- той - връзката е лично местоимение.
- героят/ученикът - синоним

и други. Просто гледаш думата.

Сказуемното определение се открива лесно, защото някак идва отвътре да включиш сказуемото във въпроса. Виж разликата между:

Той влезе ядосано.
Той влезе ядосан.

В първото изречение "ядосано" е обстоятелствено пояснение за начин и се открива с въпроса "как?".
Във второто "ядосан" е сказуемно определение, което се открива с въпроса "какъв беше, когато ВЛЕЗЕ?" Следователно е съгласувано по род и число с подлога - това може също да ти послужи като ориентир.

lori4ka_ani
01-10-2013, 12:32
Главното нещо за което се говори в текста е темата му.Заглавието е свързано с темата.Ако темата е "Морското дъно",би трябвало заглавието да е "Море"..

pepa97
01-13-2013, 15:00
-ТЕМА на текста – това, за което се говори. Темата винаги отпраща към някакъв обект от действителността, дори обектът и действителността да са само предположени (например един фантастичен роман разказва история от едно още неслучило се време, но то е възможно като нещо предстоящо).
-Заглавие-това ,за което най-общо се разказва в текста
-Подзаглавие-като заглавието обаче е точно и ясно за какво се разказва в текста
-Логическото ударение-като прочетеш изречението , в което е логическото ударение ще ти стане ясно къде да удариш думата,за да е смислена в изречението.
-Връзката с два абзаца може да се определи като видиш последната дума от изречението на първия абзац.Може да е лично местоимение ,повторение..това няма как да го пропуснеш..
-сказуемно определение се открива с въпросите : какъв ?-съгласувано по род !!!!! Тя ходеше натъжена. Въпросът е : Каква ходеше тя ? Отговор : Натъжена.