PDA

View Full Version : Издаване на книга



sweetcake
01-12-2013, 13:50
Здравейте,
С моята най-добра приятелка пишем книга. Съвместен проект, за който се надяваме да пожъне успех. Написали сме половината и засега върви много добре. Много сме мотивирани и ентусиазирани. Прекарваме много време заедно и книгата е всичко, за което си говорим. Не споделяме на никого за нея.
Проблемът е, че скоро ще ни се наложи да я издадем. Четох по форумите, но не добих голяма представа. Ще съм ви много благодарна, ако разбера от някого каква е цялата процедура по издаване. Нямаме много ресурси, за това колкото се може по-евтин начин. Благодаря предварително!

Makenzi97
01-12-2013, 16:28
Като за начало можеш да пуснеш някой друг откъс в някой по-литературно насочен форум, да посъбереш по някое мнение оттук оттам, за да добиеш представа дали изобщо става за нещо тая книга, дето я пишете.

mimsssssss
01-13-2013, 21:40
Има два начина труден и по-труден :D защото все пак говорим за България...

По-трудният е когато напишете книгата да пратите резюме на няколко издателства и да чакате положителен отговор. Това се случва много рядко, тъй като издателствата работят с доказани вече автори. Не биха рискували с някой нов, който току пробива и не се знае дали ще са на печалба.

Трудният, или по-лесният от предният :)
Написвате книгата и си търсите спонсор или се спонсорирате сами/ взимате заем/ съвместен проект (някой ви дава 2 000лв, после в рамките на 1 година да речем, вие трябва да му върнете 4 000лв). Т.е. търсите печатна къща, записвате си час и се уговаряте с тях. Искате 500бройки, такъв формат, такава хартия, без илюстрации, имате готова начална страница и етц неща... Казват ви, че 500бройки ще ви излезнат по 2.50ст. на книга и еди си какво там още работи и общата сметка ще е 1 500лв. И вие знаете, че ви трябват толкова пари. Обаче като сте готови с книгите сами си я пласирате на пазара, по библиотеки и т.н.

п.п. Отделно има малки разковничета за запазване на авторското право и т.н., ама си довършете книгата пък до тогава ще ви се изяснят повечето неща :)

sweetcake
01-14-2013, 10:30
Благодаря! :)

anonymous708973
01-14-2013, 13:16
Има два начина труден и по-труден :D защото все пак говорим за България...

По-трудният е когато напишете книгата да пратите резюме на няколко издателства и да чакате положителен отговор. Това се случва много рядко, тъй като издателствата работят с доказани вече автори. Не биха рискували с някой нов, който току пробива и не се знае дали ще са на печалба.

Трудният, или по-лесният от предният :)
Написвате книгата и си търсите спонсор или се спонсорирате сами/ взимате заем/ съвместен проект (някой ви дава 2 000лв, после в рамките на 1 година да речем, вие трябва да му върнете 4 000лв). Т.е. търсите печатна къща, записвате си час и се уговаряте с тях. Искате 500бройки, такъв формат, такава хартия, без илюстрации, имате готова начална страница и етц неща... Казват ви, че 500бройки ще ви излезнат по 2.50ст. на книга и еди си какво там още работи и общата сметка ще е 1 500лв. И вие знаете, че ви трябват толкова пари. Обаче като сте готови с книгите сами си я пласирате на пазара, по библиотеки и т.н.

п.п. Отделно има малки разковничета за запазване на авторското право и т.н., ама си довършете книгата пък до тогава ще ви се изяснят повечето неща :)

Че горният е по-лесен :д

mimsssssss
01-14-2013, 14:26
Еее, недей така :D
Примерно написвам книга, нашите ми дават 2 000лв., издавам си колкото копия мога и после ги пласирам на пазара/книжарници/библиотеки и т.н.
Докато другото е много по-трудно, да сметнат че точно твоето произведение е специално и етц неща...

Blab
01-15-2013, 10:37
дрън-дрън.
та пляс.
пишеш. правиш си проучването (или просто знаеш, защото четеш и следиш "пазара") кои издателства се занимават с твоя жанр, издават млади/непознати автори и т.н., предлагаш им, каквото имаш да предлагаш. или 2: следиш за конкурсите за дебютни книги, пускаш, чакаш.
самоиздатът е нещо изключително тъпо в българската книжарска действителност, ще ме прощавате. това са си пари на вятъра; успех! ако става книгата - още повече!;

mimsssssss
01-15-2013, 10:48
Конкурсите изобщо не ги включих, защото кандидатстват примерно 500 творби и се избира само 1, като предимно такива, които могат да бъдат продължени, тоест да има възможност за поредица. И от 500те човека като спечели само 1, останалите 499 гледат или самоиздат и някое китно издателство да ги сметне за добри :)

п.п. Що пък да е тъпо да си издадеш книгата? Все пак едва ли като пишеш книга си мислиш колко кинти ще вадиш... По ти е важно твоята идея/мисъл/чувства да достигнат до повече хора.

Blab
01-15-2013, 11:14
защото разпространението е МНОГО важна част от книгоиздаването. когато едно издателство застане зад гърба ти, то стои с редица имена/рецензенти/коментиращи и препоръчващи работата ти. предвид монополизирането в сферата на книгоиздаването и книгоразпространението, считам, че е изначално важно да си автор на издателство. следва рекламната/медийна/друга кампания, около книгата - представяния, четения, етц. продуктовото й позициониране в големите книжарници, изготвянето и публикацията на критически материали в специализирани и др. издания... не ми се продължава.

(за мен) няма смисъл от самоиздата, освен ако не целиш разпространението на книгата си сред роднини и приятели.
и, като реплика от съседна тема, ще попитам, като ще е самоиздат и искаш да "достигаш до повече хора", пусни го в нета, свободно за четене, сваляне, коментиране; (за мен) книгата е нещо повече от разпространение на текст;

ПП: факт - в конкурси участват много графомани, особено днес, когато всеки е решил, че може да пише:Д затова конкурсите си имат регламент, приоритети и условия. това да си пратиш текста на конкурс, на чиито условия той отговаря, доказва сериозността ти;

anonymous708973
01-15-2013, 16:08
защото разпространението е МНОГО важна част от книгоиздаването. когато едно издателство застане зад гърба ти, то стои с редица имена/рецензенти/коментиращи и препоръчващи работата ти. предвид монополизирането в сферата на книгоиздаването и книгоразпространението, считам, че е изначално важно да си автор на издателство. следва рекламната/медийна/друга кампания, около книгата - представяния, четения, етц. продуктовото й позициониране в големите книжарници, изготвянето и публикацията на критически материали в специализирани и др. издания... не ми се продължава.

Точно.
Не си представям млад "автор" да тръгне по книжарници и да пита "Извинете, искате ли да продавате моята книга?"

mimsssssss
01-15-2013, 21:18
Всеки си има различен поглед над нещата. Аз лично вярвам в собствените усилия на личността. А щом си успял да напишеш книга, трябва да имаш и силата да се бориш да я издадеш... Начини - бол, всеки си решава как :)

Blab
01-15-2013, 21:33
какъв е смисълът да издадеш книга, която ще изглежда зле (хартия, корица, оформление, етц.) и никой никога няма да прочете, просто защото няма да има къде да я намери, а и няма да я потърси, защото изобщо няма да знае за съществуването й? обясни ми, моля те! не се заяждам, просто... това е последствието от медиите, социалните мрежи и блоговете, превърнали се в своеобразни медии, всевъзможните електронни медии и т.н., и т.н. това е (изкуствено?) създадената среда, свръхзалят пазар от всичко и всички, при който не е трудно да си намериш нещо, но е почти невъзмжно да си намериш Нещото, без гайд, пътеводител, препоръчител и прочее. и на мен не ми харесва, но е така.


едит:
казвам всичко това с огромна доза съпричастност. като пишещ човек, тези неща искрено ме вълнуват и, естествено, засягат ме.

mimsssssss
01-15-2013, 21:54
И аз като засягащ човек говоря. Обаче както ги наредихте нещата с Пантерата, направо ми става още по-жал за българите. За тези българи в България, които пишат.
Лично имам много малко познати/приятели, които пишат. Повечето ми такива дори са от интернет пространството. Запознаваме се по роул-плей форуми и етц неща. Но мога да кажа, че в чужбина масово се рекламират книги по телевизията, по витрините на книжарниците винаги има плакати на новата заредена стока, когато си купиш една книга -ти предлагат и друга от същият жанр, да не говоря за четенията, които стават на откривания. И самоиздадени от по-горната схема познавам - пласират си сами книгата точно на принципа на "Извинете, искате ли да продавате моята книга?" . Даваш им резюме или провеждат интервю и ти казват колко бройки ще вземат. Като ги продадат те викат - дават ти парите и си отдържат процент. Разбира се не е толкова кратко и лесно, просто сбивам целия материал. Но става с ходене и питане. В Атина примерно стават и такива четения и представяния в училища/детски градини/университети. Има листовки и флайери, обоснована зала за еди си колко часа, автора ще прочете примерно любимата си глава. После, който иска на място си купува книгата с автограф от автора. Правят се такива турнета да речем в 10 града, достатъчна реклама е :)
Според мен който и път да поеме писателя, му трябват здрави нерви и някой до рамото, дори просто приятел, който да му казва да си вярва. Може книгата ти да не е бестселър, да не си толкова велик и след 50 години никой да не те помни, но е хубаво да си цениш творбата и да пробваш 5-10-20 начина.

п.п. Само да вметна, че за всичко ти трябват пари - дори за хартия, корица и т.н. Издателството може да реши да вложи на книга по 2лв., може и по 12лв... и определено ще има и разлика във вида. Ако си разполагаш с пари/дори взети назаем или работиш с партньор, поне ще знаеш колко си вложил и за какво.
п.п.2 Много често срещано е това да теглиш заем или партньорството. Не виждам нищо срамно/лошо/некачествено в това да не си одобрен от няколко издателства и да решиш сам да си я издадеш. Всичко, което ти трябва е средства и добра рекламна кампания :)