PDA

View Full Version : Въпроси за изпита след 12 клас/специалности..



fUcKsMiLe
01-14-2013, 18:59
Знам, че не всички са запознати и още не са завършили (в това число и аз), но ми е интересно.
Всъщност чак сега започнах да се интересувам от изпити и матури и не съм сигурна какво точно се прави и да.. :д
*Ако някой е влязъл в такава специалност, може ли да ми каже какви изпити точно е имал?

Значи, насочила съм се да кандидатствам с АЕ след 12 клас и се чудя какви други професии, освен учител или преводач можеш да практикуваш специално в България? А навън?
По-добре ли е, ако изкарам бакалавърска степен по Английска филология и примерно магистър по нещо друго или бих могла да се оправя и само с Английската филология занапред?
Ако реша да вляза в специалност с език, който не съм учила и си нямам и понятие от него, тогава от самото му начало ли ще започнат да обучават/преподават или трябва да си го учил задължително като предмет или поне да имаш някакви основи?

Ако се сетя нещо друго ще питам после.
Мерси. ^__^

fUcKsMiLe
01-15-2013, 06:48
Ъп

bloodyF
01-15-2013, 07:18
зависи
примерно аз искам да уча португалска филология в СУ
карам изпит по английски, изкарвам оценка, умножава се по 3 + матурата ми по английски (ако караш по математика , примерно, ти се взима оценката, която е от дипломата по английски и се умножава по 1)

най-често преводачи и учители
но също така, ако завършиш после и една бизнес администрация можеш да имаш много висока позиция в частни компании (пример:актавис, бащата работи там, негова колежка е завършила английска фил. в СУ и бизнес в АУБ и взима по 2.5К )

има перспектива, но е по-хубаво не английски, а нещо друго, някоя по-развита страна, но в същото време не толкова много хора да го говорят езика (като английския)


френски, немски, испански и руски имат изпити по френски, немски, испански, руски
(май) всички останали филологии са с изпити по английски (за СУ говоря, щото там е най-голям избора от филологии)

POLLINA
01-15-2013, 07:19
помисли добре над това дали наистина искаш да бъдеш учител.
можеш да запишеш лингвистика с информационни технологии, а защо не международни икономически отношения с английски?

МИО

Завършилите специалността придобиват образователно-квалификационна степен „Бакалавър по международни икономически отношения" с професионална квалификация „Икономист" и могат да се реализират успешно в международни икономически организации, външнотърговски и валутно-финансови институции. Желаещите да продължат образованието си могат да специализират в магистърски програми на факултета.


Лингвистика

Членството на България в Европейския съюз поставя страната ни в благоприятни ус-ловия на културна, научна и образователна интеграция, но и налага необходимостта от търсене на нови подходи в обучението по чужди езици. Специалността „Лингвистика с информационни технологии” отговаря изцяло на тази необходимост, създавайки условия за усвояване на най-добрите постижения на класическата и съвременната лингвистика и прилагането им в практиката на бъдещите преводачи, редактори, консултанти, филолози експерти и др. Наред с усъвършенстването на чуждоезиковата компетентност, в рамките на специалността се предвижда и детайлно запознаване с основни софтуерни продукти, подпомагащи реализацията на дипломиралите се бакалаври не само в чисто филологи-чес-ки професионални сфери, но и в други области – мениджмънт, бизнес администра-ция, връзки с обществеността и пр. Новата специалност има за цел да формира у студентите комплексни позна-ния по два чужди езика и по информационни технологии. С придобитата квалификация бъдещите абсолвенти биха могли успешно да прилагат уменията си като преводачи във фирми, предприятия, търговски дружества, банки, бюра за преводи, консултантски бюра, PR агенции, издателства, електронни и печатни медии, библиотеки, музеи, архиви и други обществени, образователни и културни институции. Предвижда се учебният процес в рамките на специалността да се осъществи по две програми: Английски език (базисен език) и немски език (втори език) и Английски език (базисен език) и френски език (втори език). Обучението е с продължителност 4 години и включва образователен минимум на-уч-ни знания в областта на историята и съвременното състояние на двата чужди езика (фоне-тична, лексикална, граматична и стилистична система), както и в сферата на инфор-маци-онните технологии (работа с Word, Excel, PowerPoint, Photoshop, Adobe Reader, Internet). Дипломиралите се студенти получават образователно-квалификационните сте-пени фило-лог преводач и филолог експерт. Учебният процес в специалността ще се провежда по сходна схема за първия (анг-лийски език) и за втория език (немски или френски език), с тази разлика, че обучението по втория език стартира от начално ниво. Програмата предвижда овладяването на базисния език да завърши на ниво С2, а на втория език – на ниво C1.



:)

fUcKsMiLe
01-15-2013, 14:16
Искам филология, лингвистиката не е за мен. Не желая да уча френски(уча го в момента, ужасен е.) или още по-малко немски.
Питах специфично за АЕ, защото е почти сигурно да уча него.
За Софията.. ако успея да вляза в СУ, по-скоро ще искам Кореистика(по-скоро това) или Японистика(не знам дали на други места преподават тези филологии) и може би МО или Бизнес администрация.
Имам си още неща в предвид, но все още не съм решила на 100%

И още нещо, най-вероятно след завършването си няма да съм в България, затова мислете малко по-разширено :D

А може ли да ми предложите други специалности, различни от филологиите, за които се иска матура по АЕ и/или оценка от дипломата по АЕ?

zlatko98
01-16-2013, 08:34
С английски език не е задължително да кандидатстваш филология. Хубави специалности с английски са и МО и психология

POLLINA
01-16-2013, 09:45
След като искаш да си в чужбина след завършването си, смятам че Международни икономически отношения е най-добрият вариант. Не знам кво ще правиш с тази филология в чужбина. Другото,което е не знам как си планирала бъдещето си,но с дипломата ти от България,шансът да те вземат на работа в чужбина е малък. Не казвам,че не е възможно,но е трудно:)

PurpleDream
01-17-2013, 16:21
ако искаш специалност различна от филология, но да кандидатстваш с английски матура или изпит разгледай сайтовете на университетите или си купи справочник на всички университети, там пише всичко
иначе аз сега съм Английска филология, ако имаш въпроси свързани със самата специалност пиши на личен

fUcKsMiLe
01-17-2013, 21:44
Благодаря за отговорите :)