PDA

View Full Version : Защо Българите нямат пари?



piurs_be
01-17-2013, 10:51
Здравейте от дълго време немога да се примиря с факта защо сме най-глупавата държава и защо всеки чужденец като идва тук му е много евтино... ние нямаме такава алтернатива, тъй като незнам дали на друго място има по-евтино.. какво мислите за този клип http://vbox7.com/play:3671a75cb6

DisappointedDreamer
01-17-2013, 10:57
всеки чужденец като идва тук му е много евтино...

щото стандарта на живот е различен.

швед получава средно 30 000 крони, което е малко повече от 4 хиляди евро. месечно.

повечето българи получават максимум 1000 лева, което е 500 евро.

е, не може цената на бирата, примерно, да е еднаква и в Швеция и в България.

anonymous708973
01-17-2013, 11:40
Да намесвам ли темата, че средностатистическият българин няма пари за свястно ядене и гъчи бял хляб с ориз, за да се нахрани, ама в същото време всеки ден пуши по една кутия цигари?

DisappointedDreamer
01-17-2013, 12:14
^и не слиза от колата.

anonymous708973
01-17-2013, 12:20
Мда.
Или пък живее на кънда-мънда, ама си купува на детето маратонки по 200 лв и анцузи за още толкова и все няма пари.

piurs_be
01-17-2013, 15:11
съгласна съм

DS
01-18-2013, 02:37
Проблема не е, че харчи много!
Проблема е, че нямаме държава!

TheBeliever
01-18-2013, 04:03
Оставете държавата. Проблемът е в манталитета.
Проблемът е в това, че масата българи вместо да седнат да потърсят начин да се самоусъвършенстват, да си повишат квалификацията и т.н., за да си намерят по-добре платена позиция, предпочитат да загнездят на едно място и да се жалват как държавата не прави нищо за тях. Особено по-старото поколоение. Липсва амбиция, липсва желание за развитие.

Nam3less3
01-18-2013, 11:04
В сравнение с повечето държави по света имаме пари. В сравнение с ЕС нямаме.
Иначе всеки се оплаква, че нямало пари, ама иначе си купуват само коли, нови телефони, техника, скъпи дрехи, абе българите имат пари и ги харчат по най-глупавия начин, за това накрая реват, че нямат.

Иначе кой е виновен, че отделните индивиди вместо да учат нещо перспективно или въобще да се занимават с полезни неща(които в края на краищата ще им помогнат да се реализират) реално киснат по заведенията, увличат се по незаконни дейности, разчитат само на родителите си и т.н.

Много от родителите също са виновни, заради комунистическия манталитет и за това, че не се адаптираха към правилният модел след 89та.

EdHunter
01-18-2013, 12:30
Преди месец писах мое разсъждение "Защо нямаме пари" в друг форум,а ето го и него всъщност:


Здравейте днес с приятел мислихме над тази тема.Ето за какво става въпрос.
Всеки който питам кой хора има пари те ми отговарят "Тези който крадат и убиват",прави са да,но идва едно голямо "НО",та и тези който крадат и убиват не са се оправили в живота,то нали като откраднеш,го харчиш и трябва пак не става един удар и за целият ти живот да е уреден.Парите имат свойството да свършват,дори и да не ги харчиш пак свършват-изяжда ги инфлацията,затова постоянно трябва да се изкарват.Един пример защо примерно аз нямам пари (да не накърня нечие достойнство).Приемаме че аз съм пълен мухльо,от тези дето нямат идея от нищо и съм прост,приемаме че няма мама Капак потенциал нямам никаква визия за нищо,ограничен съм и по-лошото липсва ми желание за прогрес (АБСОЛЮТЕН КАПУТ),възможно най-лошото нещо съм аз.Cега това го оставяме настрани и поглеждаме обаче Времето в което се намираме и с цялото ми уважение трябва да кажа следното-преди да погледнем всеки индивидуално, Няма как да не признаем, че Чисто и просто сме прецакани!Не е оправдание за моята некадърност,също така не е извинение или нещо такова.Но трябав да се знае за тази Причина Световното обедняване и разделяне на класите индивидуалния човек дали е кадърен или не се измества встрани ти като нямаш за един хляб какъв човек си просто.Това разделяне става много бързо на човек, който е Наивен му пробутваш каквото си поискаш той вярва- примерно взима кредити за телефони и след това му взимат жилището супер бързо става мисълта ми е че личностните качества остават на заден план горния пример с Лошото, мога да го дам със Супер доброто ти си млад, активен, опитваш какво ли не умен си, преспективен обаче у вас като се карате а 40ст и прочие как да стане?Как да стане просто хората оскотяват стават скотове животни просто.Средата създава хората,хората не се раждат такива има случаи нa деца отраснали с вълци или в джунглата с маймуни е не са хора и до каря на живота си не могат да се научат да говорят и прочие.Средата е супер важна.

Така че учете,слушайте родителите си не се карайте,имайте желание,а щом имате желание значи има и начин за прогрес!

В страшно кофти време живеем!

mimsssssss
01-18-2013, 13:29
И малкото дето имат пари, не знаят как да ги харчат. Дето вика Пантерата, пафкат кутия цигари за 5лв. всеки ден, ядат ориз и кренвирши и и се смятат за нещо.
Повечето хора ядат и бяла захар, никой не се замисля за далеч по-полезно нещо като кафява захар, мед, стевия... Викат си, айде бре, ще давам пари за нещо си, че то бялата захар същото и никой не е умрял от него.
Още повече закоравеното мислене - вечер със салатата и ракийката и да гледаме новини и да плюем държавата.
TheBeliever, така си е за старото поколение. Страх ги е да опитат и видиш ли може да се провалят. Страх ги е да са амбициозни, че другите ще говорят за тях. Нали знаеш в едно стадо с бели овце, черната винаги се набива на очи. А никой не иска да бъде черна овца в случая. Докато на младите не им пука. Ще ходят, ще си трошат главата, ще са арогантни, ще живеят сега, ще пробват, за да разберат. А и при старите вече нещо като им се е вкоренило и айде, не може да бъде друго.

п.п. Днешното поколение са като гъбки децата. Каквото и да видят, моментално го схващат. Оставете ги че повечето са ниско интелигентни, вършат всичко механично и не си впрягат сивото вещество. Деца на по 3-4-5 години се справят по добре на айфон/лаптоп и етц неща, отколкото някой на 40-45 години. Все едно се раждат научени :Д

forside1
01-21-2013, 18:04
Оставете държавата. Проблемът е в манталитета.
Проблемът е в това, че масата българи вместо да седнат да потърсят начин да се самоусъвършенстват, да си повишат квалификацията и т.н., за да си намерят по-добре платена позиция, предпочитат да загнездят на едно място и да се жалват как държавата не прави нищо за тях. Особено по-старото поколоение. Липсва амбиция, липсва желание за развитие.

Точно! Липсва амбиция или по-скоро страх. Повечето хора изпитват страх от това да пробват нещо ново, за да не изгубят и малкото което имат.
Може би държавата е виновна от части, но пък който иска да се оправи винаги ще намери начин. А това, че масата българи предпочитат да си купуват дрехи за по 200-300 лева пред това да отделят някой лев за обзавеждане на къщата и т.н. надали ще се промени някога.

TheBeliever
01-21-2013, 18:14
Точно! Липсва амбиция или по-скоро страх. Повечето хора изпитват страх от това да пробват нещо ново, за да не изгубят и малкото което имат.
Може би държавата е виновна от части, но пък който иска да се оправи винаги ще намери начин. А това, че масата българи предпочитат да си купуват дрехи за по 200-300 лева пред това да отделят някой лев за обзавеждане на къщата и т.н. надали ще се промени някога.
Остави обзавеждането на къщата. Тия 200-300 лева трябва да се дадат за изкарването на някой курс, за придобиване на знания и умения, за да се развиваш и да израстваш професионално. Ама как ще тръгнат на уроци, нали ще им се смее комшийката, че пишат домашни.

forside1
01-21-2013, 18:32
Остави обзавеждането на къщата. Тия 200-300 лева трябва да се дадат за изкарването на някой курс, за придобиване на знания и умения, за да се развиваш и да израстваш професионално. Ама как ще тръгнат на уроци, нали ще им се смее комшийката, че пишат домашни.

Ами да, или пък пап ще пропуснат да излязат и да се напият с приятели. Пак стигаме до извода, че държавата ни не е толкова виновна колкото я изкарват ама ходи им обяснявай.

Nakadah
01-26-2013, 05:28
Защо Българите нямат пари?

Не съм съгласен...

kolegata88
01-26-2013, 21:44
Това старо поколение за което говорите е вече доста старо за да опитва нови неща.Кой са тези които купуват дрехи за 300 кинта? Млади хора който работят само за себе си? който не плащат ток,вода,храна.

TheBeliever
01-27-2013, 07:53
Това старо поколение за което говорите е вече доста старо за да опитва нови неща.

Защо? Какво му пречи на един 40-50 годишен човек да започне нещо ново? Освен закостенялото мислене на болшинството. Класната ми в 11 клас на 58 години се записа на курс по анлийски език и за година и половина взе ниво В1.

Може и да не са за дрехи, но пари за глупости се харчат. Познавам хора, които дават по 20+ лева на ден за цигари, бира и кафенца и се оплакват, че нямат пари. Това нормално ли е?

DisappointedDreamer
01-27-2013, 07:59
Защо пък на старото поколение да му е забранено нещо? Много мразя такива ограничения според ЕГН-то. Директорът на даскалото ми на 60 и кусур години, след като претърпя операция на сърцето, напусна и се засели от Стокхолм, Швеция в Делхи, Индия.

POLLINA
01-27-2013, 08:20
Защото ''Българите" се пише с малка буква ,може бииии?
Не слагайте всички под общ знаменател. Факт е, че не харчим парите си разумно,
но кажете ми как се живее с минимална заплата от 310 лв(доскоро,която беше 290) ??
Ток,вода ,храна, семейство? Да не говорим,че безработицата расте и расте, (13 % предвидени за 2013)
а с тези мизерни обещетения едва ли някой би могъл да живее нормално.
Не може държавата ни да отпуска 2 милиона за охрана на... определено лице,а в същото време народът и да гладува!

TheBeliever
01-27-2013, 08:31
Ей, ама като кажете "държавата"...
Живяла съм и с 300 и с 1300лв на месец. И в двете ситуации виновна си бях аз, не държавата.
Никой не отрича, че политическото и икономическото ни положения са зле. Но нека поне веднъж потърсим вината и в себе си. Не само в "държавата".

POLLINA
01-27-2013, 08:45
Аз не съм се оплакала от нищо. Говоря за положението в България.
Не виждам как човек може да води нормален и пълноценен живот с 310 лв на месец,поправи ме ако греша.
Нека дават 2 милиона за охрана на Ахмед Доган,няма проблем. Той пак ще ни изсценира атентат срещу себе си.

TheBeliever
01-27-2013, 08:53
Едно си баба знае...

POLLINA
01-27-2013, 08:56
Ми да,едно си зная.
За мен това не е нормално.
Сподели ми, моля те, как се живее с 300 лв на месец,без друг доход.
За мен това не е социален минимум,който да удовлетори минималните нужди на хората.Това е мизерия.

TheBeliever
01-27-2013, 08:59
Някой да твърди обратното?

POLLINA
01-27-2013, 09:02
Обясних накратко защо недоволствам.

TheBeliever
01-27-2013, 09:11
Ама те всички недоволстват по тези причини. Това е ясно. Идеята на темата беше да дискутираме и фактори различни от до болка изтърканото "Защото държавата...".

POLLINA
01-27-2013, 09:19
Може би не е единствена,но една от главните причини българинът да няма пари.

TheBeliever
01-27-2013, 09:59
Ама какво е държавата? Ние сме държавата. За да се оправи държавата трябва да се оправим ние. Нашето мислене, нашият манталитет.

Нали точно ти защитаваше в една тема тезата, че младите не трябва да заминават в чужбина защото държавата ни е зле, а да останат и да се трудят, за да подобрят нещата. А сега говориш за държавата като за някакъв чужд субект, който мачка горкия неоправдан народ. Положението е такова, каквото си го направим. Останалото са оправдания.

forside1
01-27-2013, 10:03
Ей, ама като кажете "държавата"...
Живяла съм и с 300 и с 1300лв на месец. И в двете ситуации виновна си бях аз, не държавата.
Никой не отрича, че политическото и икономическото ни положения са зле. Но нека поне веднъж потърсим вината и в себе си. Не само в "държавата".

Подкрепям! Най-лесно е така, каквото и да стане, сядаш си на масата с ракийката и започваш да редиш държавата. Като не ти харесва заминавай в чужбина. Който иска може да се оправи в тоя живот. И младо и старо поколени, всички!

POLLINA
01-27-2013, 10:08
За Бога.. така като ме гледаш седнала ли съм на масата с ракийката ?!
Кажи ми как може да се "оправи в тоя живот" пенсионер с 145 лв пенсия?
Не става дума за това кой какво може да постигне,а за това какво ни предоставя държавата.

draid
01-27-2013, 17:43
Проблеми в държавата има много, но главният проблем е в хората и тяхното мислене. А относно въпроса какво пречи на по-възрастните да започнат нещо ново - ами пречи им това, че са на възраст на която не са желани кадри за повечето професии, във всяка сфера се търсят млади хора с възможност за развитие, а не хора които са на път да се пенсионират и им е писнало цял живот да работят.

gersinkaa
01-27-2013, 17:59
Българите нямаме пари, защото сме тъпо племе и не знаем как да пестим. Подкрепям пантерката-5лв за цигари-ДА, ама с фаса в устата се оплаква, че няма какво да яде днеска... просто това е отговорът :)

draid
01-27-2013, 19:59
Българите нямаме пари, защото сме тъпо племе и не знаем как да пестим. Подкрепям пантерката-5лв за цигари-ДА, ама с фаса в устата се оплаква, че няма какво да яде днеска... просто това е отговорът :)

Душице, не е до пестене.

gersinkaa
01-28-2013, 06:43
е защо да не е до пестене? като сложиш 5лв в скрития джоб на портмонето си, а не ги дадеш за цигари примерно, няма ли да е по-добре?

gersinkaa
01-28-2013, 06:44
а и като цяло управниците не стават, но за тях въобще не ми се говори...

kolegata88
01-28-2013, 07:01
е защо да не е до пестене? като сложиш 5лв в скрития джоб на портмонето си, а не ги дадеш за цигари примерно, няма ли да е по-добре?

Ако спестявам по 5 лева на седмица другата година ще бъда милионер.

POLLINA
01-28-2013, 08:07
Българинът дори не знае какво да купува,когато отиде в магазина.
Купувайте още вносни стоки и чакайте да сте добре.
Това е най-малкото от нещата. Давам пример.
За цигарите - всеки има право на избор, не сте никои,за да съдите.
Това,че има хора,които няма с какво да се хранят,но цигарите са задължителни в дневния режим,е отделен въпрос.

scrooper
01-28-2013, 16:51
Пестенето не върши работа, защото паричките се обезценяват безспирно.
Харченето е проблем, защото като (ако) се видят с пари, много от хората се втурват да си накупят всевъзможни лъскави ненужнотии, вместо да си вземат имот без заем, например. Но това не е проблем само на българите, то си е в природната първичност. Трябва малко да се мисли.
И най - съществено е самото изкарване. Което с всеки следващ пример ми става все по - неясно.

anonymous708973
01-28-2013, 18:20
Купувайте още вносни стоки и чакайте да сте добре.

За цигарите - всеки има право на избор, не сте никои,за да съдите.


Логиката ти куца яко. Явно е следствие от пушенето.

Nakadah
01-28-2013, 18:43
Логиката ти куца яко. Явно е следствие от пушенето.

Би ли се обосновила моля защо логиката й куца?

POLLINA
01-28-2013, 19:42
Логиката ти куца яко. Явно е следствие от пушенето.
Ти няма ли да спреш да се заяждаш?
Пушачите не са по-малко хора от непушачите.
И моля те,недей...
След като си толкова против цигарите,би ли ми обяснила защо пушиш "отвреме навреме" по събирания и .т.н ( ти го беше казала някъде,не ми се рови да търся точния цитат)
Къде е логиката в това,м?

ledenakrasota
01-28-2013, 20:01
В Испания храната и дрехите са по-евтини от тук. В Италия Терранова е жълти стотинки, а тук е супер скъпа марка. Има българи с такива пачки, че се чудиш дали това е истина. Нещата не са едностранни, а са както във всяка друга страна. Просто нашият поглед е по-черен и увеличен с най-голямата лупа, която може да съществува. От друга страна са абсурдите
ни. Но когато всеки един българин се избави от простотията си, онова тесногръдие, може би ще успеем да се оправим. Например да спрем да казваме, че ученето е простотия и в същото време да спорим, че това не било вярно или онова по история, а просто да седнем и да я научим. Или да ревем, че някой трябва да ни почисти пред къщата, след като това всеки сам трябва да го направи. Да си хвърляме боклука в кофата, а не на земята.
Когато някой направи забележка или иска да оправи положение, оплаквачките се плашат и се дърпат. Старото по им изнася. Иначе за какво ще се оплакват после и кой ще обвиняват за мързела си?
Ако седнеш да обясняваш на някого, че не е прав само да плюе и раздава правосъдие, а че трябва и мислене за разрешението върху проблема, те прави нагъз, защото той знае повече от теб, а ти, образованият, нищо не знаеш. Простотията надвива интелигента, особено когато е мнозинство. Тогава се чувства силна, но индивидуално е лайно до лайно, чиято смрад убива и малкото желание, което ти е останало, за да направиш нещо по въпроса.
Но не сме само ние така. За един грък да работи повече повече от 45 часа седмично е пълен позор и роптае. Поне за това му се плаща. Всяка страна членка заделя от годишната си вноска за ЕС няколко милиона, които хранят Гърция, защото тя е дала много на света. С тази разлика, че само днешните гърци се имат за преки потомци на елините, но въпреки, че това го знаят маминките Германия и Великобритания, дават без да се замислят парички на тях. Иначе бебчо ще плаче.
Улиците на доста италиански градове са пълна мизерия и се краде много повече от колкото у нас, но нали сме много черногледи, това трябва да остане наш запазен еталон.

anonymous708973
01-28-2013, 20:05
Ти няма ли да спреш да се заяждаш?
Пушачите не са по-малко хора от непушачите.
И моля те,недей...
След като си толкова против цигарите,би ли ми обяснила защо пушиш "отвреме навреме" по събирания и .т.н ( ти го беше казала някъде,не ми се рови да търся точния цитат)
Къде е логиката в това,м?

Приятно ми е, но не давам един куп пари, нито си влошавам кожата, косата, ноктите и като цяло здравето, пушейки постоянно. Логично ми се вижда.

ЛеденаКрасота, много хубав пост.

Nakadah, защото тя критикува хората, които купуват вносни стоки - което е неизбежно и не ми се спори по въпроса, но стане ли дума за скъпоценните цигари - "Вие не сте никои, за да съдите". Схващаш ли?

TheBeliever
01-28-2013, 20:10
От икономическа гледна точка купуването на цигари родно производство е по-добро от купуването на коя да е друга вносна стока. Просто защото потреблението на български продукти подпомага българсите производители, следователно и националната икономика, докато потреблението на вносни стоки подпомага чуждестранните производители. Теоретично.

ledenakrasota
01-28-2013, 20:13
ЛеденаКрасота, много хубав пост.



Мога още да пиша, но на някой може да му дойде в повече и да блокира системата. p;

POLLINA
01-28-2013, 20:13
^ аз не говорих само за купуването на български цигари,а за продукти като цяло.

Пантерке, ами не.. не ми се струва логично. Или пушиш или не.
След като не не пушиш попринцип, не е нужно да се правиш на интересен по купони,дискотеки,кафета .
Пушенето не е мода много отдавна.


едит: Критикувам хората ,които купуват вносни продукти?!
Казах, че това е една малка крачка към икономическия ни растеж!

draid
01-28-2013, 20:14
е защо да не е до пестене? като сложиш 5лв в скрития джоб на портмонето си, а не ги дадеш за цигари примерно, няма ли да е по-добре?

Защото не съм видял, човек дето да пести и да има пари. Все пести и все не му стигат. Разковничето е във влагането на парите в активи, а не складирането им в буркани.

kolegata88
01-28-2013, 23:20
Въпросът беше защо Българите нямат пари? а не кой каква марка цигари пуши.Държавата има пари но някой друг си ги прибира в джоба.А Българина не може да спести пари защото всичко е много скъпо.Давам пример с горивото - в цял свят дизела е с 10-20 цента под бензина,само в България е обратно.Това е да си монопол.

DS
01-28-2013, 23:22
имаше един виц...

- Пушиш ли?
- Да.
- По колко кутии на ден?
- 3.
- Колко струва 1 кутия?
-10$.
- И от колко години пушиш? - 15 години.
- Значи ако 1 кутия струва 10$ а ти пушиш по 3 на ден харчиш по около 900$ на месец .За година се получават около 10.800$ нали така?
- Така е..
- Тоест, за последните 15 години си похарчил над 162.000$ за цигари ?
- Явно е така.....
- А замислял ли си се, че при правилно вложение на спестените пари сега можеше да си купиш FERRARI ?.....
- A ти пушиш ли?
- Не ....
-......И къде ти е ШИБАНОТО FERRARI ?....

gersinkaa
01-29-2013, 15:19
^ и аз за него се сетих :d

fallangel
01-29-2013, 16:08
Темата е много интересна и било хубаво всеки да се замисли над този въпрос и да прецени какво ще прави с бъдещето си. Аз не съм българка, всъщност едната ми баба е българка и от части тя е причината от 5 годишна да посещавам България - както и да е ;д. Няма да давам примери като някои потребители които са посочили какъв е стандарта на живот в другите страни, по принцип съм от Италия и това което забелязвам е, че всяка страна си прилича с всички останали по няколко факта. Едва ли някой би упрекнал, че за неукия е много по- трудна възможността да си намери работа било то в България, Италия, Германия дори.. и т.н. Има много студенти които учат за престижна работа а завършват с подарена тройка и имат претенции и съвсем нагло обвиняват държавата (в случая България) за това, че не могат да си намерят работа. Обаче сред тях за жалост има и компетентни българи които са в същото положение като онези некадърници и за това- ДА, държавата е виновна.. в живота нямаш ли пари си никой, всичко останало е бла бла бла. Това което ме дразни в повечето 15-16 годишни е, че не оценяват възможността да учат чужди езици, защото английския примерно е език който може да ти осигури хубава работа и на територията на България.. вече не сме на възраст която ни дава възможност да поживеем още малко и да бъдем безотговорни.. просто всичко стана много смешно. Тази година ставам на 18, сбъдвам мечтите си една след друга, постигам, градя, правя планове.. надявам се и други да са на моето мнение

POLLINA
01-29-2013, 16:13
^ offtopic:
Каза,че не си българка,каква си по народност? Просто ми стана интересно.
След като баба ти е българка,следователно майка ти/баща ти българин/ка.

whitediamond
01-29-2013, 17:42
Нямаме производство ?

Няма производство=няма пари.
До тази формула стигнах.

POLLINA
01-29-2013, 18:09
^ точно.
И от там следва,че износът ни е много по-малък от вноса.
Купуваме чужди стоки- недопринасяме на бюджета
Купуваме български стоки - допринасяме
Просто е.
Парите трябва да имат обръщение.

Nakadah
01-29-2013, 20:26
Nakadah, защото тя критикува хората, които купуват вносни стоки - което е неизбежно и не ми се спори по въпроса. Схващаш ли?
Мне... Но какво ли има да спориш...


От икономическа гледна точка купуването на цигари родно производство е по-добро от купуването на коя да е друга вносна стока. Просто защото потреблението на български продукти подпомага българсите производители, следователно и националната икономика, докато потреблението на вносни стоки подпомага чуждестранните производители. Теоретично.


Нямаме производство ?

Няма производство=няма пари.




И от там следва,че износът ни е много по-малък от вноса.
Купуваме чужди стоки- недопринасяме на бюджета
Купуваме български стоки - допринасяме
Просто е.
Парите трябва да имат обръщение.

Горните постове са в отговор на пантерката...


Защото не съм видял, човек дето да пести и да има пари. Все пести и все не му стигат. Разковничето е във влагането на парите в активи, а не складирането им в буркани.

Проблема е, че всеки говори за активи,бондове,стокове,опц и блаблабла ама никой си няма и най-малка представа как тези неща всъщност работят. Освен ако нямаш добро финансово и икономическо познание и дебела пачка нищо няма да спечелиш от тези неща...

Знаете ли на мене кое ми е интересното? Всеки се оплаква как взимал 300-400лв на месец и било нищо. В същото време ги гледам същите тези хора в БМВ-та/Ауди-та/Мерцедеци и ходят на почивки веднъж на няколко месеца.

В България всеки 1.5ти има Iphone или друг скъп апарат, нищо, че тези апарати в БГ са няколко работни заплати. Или се седи по кафенца по цял ден или по барове цяла нощ.

За завършването на некъв си пиклив 12 клас се мятат $4-5к за 1 ден, без дори да ни мигне окото и тн

Та, интересното ми е с тези пикливи заплати в БГ как подяволите става това???

anonymous708973
01-30-2013, 05:19
Hah. To na teoriq mnogo lesno. Idi w supermarketa i prebroi kolko rodni stoki wzimash ;) dai da goworim po sushtestwo. Ikonomicheskiqt princip mi e predelno qsen.

Ot telefona sum

iFakesmile
01-30-2013, 06:03
Според мен циганите са виновни, но не чак толкова колкото сме и ние " уш българите " ..
1. Най-вече проблема е от алчните цигани, които все мамят/грабят и ни ебават, а ние стоим като мишки!
2. Ние сме си виновни, че не правим нищо и в училищата учат за историята на други държави, за това 80% от младите не знаят кой е Васил Левски или Христо Ботев..
3. Виновни сме и самите ние, че не се интересуваме от това което се случва в държавата ни и че сме станали една пумия..

ohluv
01-30-2013, 19:55
Айде вие решихте всички проблеми. :D

SHPAIdURmeN
02-01-2013, 21:28
Охх, Всеки говори за очеизвадните проблеми, а никой за тяхното разрешаване..... :D Затова всичко е в един покой.

Viktoriq.P
02-01-2013, 23:17
Това ,че ви мързи гъза да се мръднете и да започнете добра и доходна работа изкарвате депутати , роми и куп други проблеми ай стегнете се малко никой не ви е виновен ,че нямате акъл в главата и неможе да работите ...

50 % от българските граждани живеят охолно защото знаят какво е работа !
останалите 50 % по цял ден стойте и гледате на кой да си го изкарате и се оплаквате накрая ,че нямате пари ...

Bookgirl23
02-02-2013, 00:12
Охх сложна работа.Дано обаче скоро да са опрайм шото...

Bookgirl23
02-02-2013, 00:13
Това ,че ви мързи гъза да се мръднете и да започнете добра и доходна работа изкарвате депутати , роми и куп други проблеми ай стегнете се малко никой не ви е виновен ,че нямате акъл в главата и неможе да работите ...

50 % от българските граждани живеят охолно защото знаят какво е работа !
останалите 50 % по цял ден стойте и гледате на кой да си го изкарате и се оплаквате накрая ,че нямате пари ...

И тва си е доста вярно

Auriss
02-02-2013, 01:17
Това ,че ви мързи гъза да се мръднете и да започнете добра и доходна работа изкарвате депутати , роми и куп други проблеми ай стегнете се малко никой не ви е виновен ,че нямате акъл в главата и неможе да работите ...

50 % от българските граждани живеят охолно защото знаят какво е работа !
останалите 50 % по цял ден стойте и гледате на кой да си го изкарате и се оплаквате накрая ,че нямате пари ...

Мдам : http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=26&a1=708&a2=715&a3=716#cont
http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=26&a1=708&a2=711&a3=713#cont


Със седем хиляди лева на година колко охолно се живее.

Знаеш ли колко странно е работещите в общиснкия сектор да получават повече от онези, работещи в частния ?

Знаеш ли защо е и лошо това ?

Сега виж тази табличка :
http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=23&a1=782&a2=791&a3=792#cont

И ми кажи къде според теб тези 50к души ще си намерят работа, имайки предвид върху какво!! е съсредоточена българската икономика.

Истината е проста в случая - взимаш диплома в областта на информационните технологии или отиваш да бачкаш на някоя автомивка. Всичко друго е тото.
Може да звучи малоумно, но прегледай внимателно цифрите - ще разбереш защо го пиша това.
После се замисли защо нещата стоят по този начин. Аз ще ти подскажа - корупция и монополизъм, защитаван от властта. За никой не е тайна, че в Б-я всичко става или с връзки и подкупи, или с куп нерви и пропиляно време.
Ми изненада - на хората в даден момент им писва да се боксират с вятъра. Някои дори не си правят труда да опитват.

И занапред се възспирай от подобни епитети по чужд адрес, особено с оглед на факта, че гордо можеш да се окичиш с отличието 'празноглава бухта на месеца'. Теб ако целта на живота ти е да си продаваш времето за 2 лева на час - моля. Никой не те спира. Някои от нас обаче се надяват родителите им след 10-20 години да не взимат по 150 евро пенсия, а децата им да не се превръщат в неграмотни, цинични, обезверени отрепки.

Баси много ме изнерви. Такава наглост няма просто. Да седи и да обяснява, че хора, които десетилетия наред си късат задниците за жълти стотинки и се чудят как да си отгледат децата, ги мързяло и само мрънкали ...

Violenza
02-02-2013, 11:13
Това ,че ви мързи гъза да се мръднете и да започнете добра и доходна работа изкарвате депутати , роми и куп други проблеми ай стегнете се малко никой не ви е виновен ,че нямате акъл в главата и неможе да работите ...

Невъзможно е да си толкова откровено тъпа. Недопустимо е просто.

whitediamond
02-02-2013, 15:32
Много са ми интересни хората,които твърдят как ни мързяло за това и онова,че имало много работа,че била доходоносна.
От личен опит знам как съм бачкала по 8-9 часа на ден,с 30 минути почивка и просто няма да споменавам какви мизерни пари съм изкарвала. Пък и имах доста колеги,които са се хванали на тази работа,защото просто не ги взимат никъде другаде.
Извод ?
В тази държава нищо не се оценява. Работа има,така е,но тя е предимно за младите,неквалифицирана и ниско платена.
Защо се получава така ? Реално в нашата държава няма какво да се работи освен чистачка,сервитьорка,прода вачка,камериерка на морето. Говоря масово,че това работят 80-90 % от населението.
Другите 10-20 % са така нареченият елит. Връзкарчета,мамини и татини синчета,деца на политици,министри и т.н.
Техният стандарт на живот е в пъти по-висок от този на масовото население.

И така в нашата държава съществуват два типа хора-много бедни и много богати.
Решението- терминал 1 и терминал 2.

SisiStrange
02-02-2013, 16:03
Мили хора, гледате на бедността по много неразбиращ и абсолютно недокосвал се до нея начин. Гладът не е единствената форма на това да си беден. Дърдорите за цигари и хлябове и въобще не зацепвате смисълът на това да се оправяш с малка сума пари. Животът не е само ядене, пиене, спане и кенеф. Ако беше толкова просто, щяхме да сме животни. В един момент на всеки, който се оправя тамън със свръзването на двата края, му се ще за 2 минути да си поживее като човек. Обяснявате как хората не можели да намерят начин да си изхарчат парите правилно, ама обикаляте моловете за парцали по 50-200лв. Изненада би било сигурно, че дори тези нещастни мизерници с ниските заплати, които нямат пари за ядене, може да имат И ДРУГИ нужди като да запалят цигара пред телевизора, да си вземат нова дрешка, да си купят книга, да излязат на кафе без да броят стотинки. Не веднъж ми се е случвало да се ограничавам в яденето за седмица-2, но да си купя тарантула. Еми, човек съм, живее ми се. Всичките ми нужди не се свеждат до ядене. Един здрав, прав индивид има нужда да се усмихне на нещо. И има право да има хобита или да колекционира неща. По същия начин едни родители искат да купят на децата играчки, а една баба може да иска да си взима вестник всеки ден. Така един 18-годишен младеж иска да учи в университет и един нормален родител иска да може да го прати там. В нормален вид. С пари за храна и подслон, и учебници, и прочие.

В България можеш да имаш висше над 5.50 и пак да не си работиш по специалността, а да ти се налага да бъдеш:

чистачка,сервитьорка,прода вачка,камериерка на морето.
Това:
а/ не са професии, отдаващи се на мързели;
б/ не са професии, които предлагат финанси, склонни да покрият много над "ядене, пиене, спане и кенеф";
Та е нормално българинът да се оплаква, че няма пари дори (мили боже) понякога да си позволява разни глезотии.

Проблемът е точно, че:

И така в нашата държава съществуват два типа хора-много бедни и много богати.

Не може всеки да е програмист, бизнес администратор, счетвоводител, мутра и тн. Има професии, които СЪЩО изискват много учене и акъл, както и труд като цяло, но или заплащането е минимално, или въобще няма поле за реализация. Това не прави хората, захванали се с подобни професии некадърници. Ей тук държавата ни удря на слабо място. И като цяло организацията на нещата. В болднатото.

Nakadah
02-02-2013, 18:07
Предишния ми пост очевидно няма да бъде оправен, та за това ще копирам част от предишния си пост. Дано не стане и той невидим...

Знаете ли на мене кое ми е интересното? Всеки се оплаква как взимал 300-400лв на месец и било нищо. В същото време ги гледам същите тези хора в БМВ-та/Ауди-та/Мерцедеци и ходят на почивки веднъж на няколко месеца.

В България всеки 1.5ти има Iphone или друг скъп апарат, нищо, че тези апарати в БГ са няколко работни заплати. Или се седи по кафенца по цял ден или по барове цяла нощ.

За завършването на некъв си пиклив 12 клас се мятат $4-5к за 1 ден, без дори да ни мигне окото и тн

Та, интересното ми е с тези пикливи заплати в БГ как подяволите става това???

Auriss
02-02-2013, 20:59
Не знам защо с такова впечатление си останал. Втора употреба коли се купуват масово - дали ще е бмв, волво или някой опел няма някаква потресаваща разлика в цената. Виж, поддръжката е друго нещо, но всеки си има глава на раменете и я ползва както намери за добре.
Айфон можеш да си купиш за 200-300 лева втора употреба. Това са 20 лева на месец в годишен апект. Ако взимаш нов на изплащане е от типа на 70. Тъпичко е, съгласявам се, но не виждам нищо учудващо/непосилно.
На почивка можеш да отидеш за жълти стотинки - http://vsichkioferti.bg/#city%5B%5D=1&sort=1&category%5B%5D=5&keyword=
И тук не виждам проблем.

За бала можеш да минеш и с 500 лева. Куверите са от порядъка на 200 лева. Ако имаш малко акъл ще си вземеш и костюма на намаление - http://www.andrews-fashion.com/ . Аз от тук панталон и 2 ризи си бях харесал и дадох нещо от типа на 70 кинта. Да не говорим, че ако се разходиш из центъра и двойно по-евтино можеш да минеш.

В кафенцето като вляза си взимам 1 бира или 1 кафе. 2-3 лева са това, брат.

Ако си сумирам 'глупавите' разходи да ми излязат 100-ина лева месечно. Да кажеш да профуквам по хиляда окей, ама не стоят баш така нещата.

Та като сме го подкарали на тая тема - я ми кажи (принципно) със 700 лева заплата как да си купя софт, който сумарно струва близо 30 000 ? Да пестя от кафета и разходи за телефон ли ?
Съвсем сериозно те питам впрочем. Не знам откъде я извади тази логика, че едва ли не тука всеки си вее байряка и пръска мангизи наляво и надясно.

Най-'дебилните' разходи, които се правят масово тук, са по нощните заведения обикновено, но дори там често се минава тънко с разни 'оферти' от типа на бутилка алкохол + Х напитки за 30 кинта ... примерно.

Nakadah
02-03-2013, 06:02
Да, втора употреба коли се купуват масово и то те най-вече, но 1 С-клас или 1 7-мица не струва 20 нито 200лв. Тези коли не са рядкост по улиците... Да не говориме, че пред всеки шибан блок в София(а сигурно и по другите градове) ще видиш поне 1 такова паркирано. И да, не са само с-класи или пък седмици, но има и много други лъскави коли по улиците на България. Има и по-старички, има и по ниски модели като 5-тици, е-класи, 3-ки, ц-та и тн, но и те не са без пари. Особено когато ми обесняваш как средната заплата в България е 300 лв... В България има повече лъскави коли на бройка от населението от колкото тука...

И да, някой стар iphone може да е 200-300лв(не ги знам толкова добре цените както тебе), но не е рядкост в България да видиш 17 годишен и нагоре с поне iphone 4s или 5. Да не говориме, че в раздел "у дома" често става на въпрос за такива телефони. Колко е iphone 4s или 5 в БГ? До колкото знам 5 е 2000лв, а 4с е 1600 бил?(поне така каза 1 приятел които си беше в България миналата година, който каза, че не може да повярва колко хора имат тези телефони след като цената му е космическа а да не говориме и за "ниските ни заплати". И телефоните не са единствената електроника, но тази която най-много хваща окото.

А това, че можеш да вземеш телефон с договор за 3 години го знам. Но и колко се вътриш по този начин без да го разбираш също го знам...

А за този сайт, аз не съм го гледал на сериозно, но цените по такива сайтове не са точно тези които са. Какво пише с дребния шрифт? Или в България такива законни нямаме? Ем... Когато аз си бях в България за последно си спомням колко плащах за стаи по хотели, и като се има на предвид, че аз не съм се бутал по престижни хотели или тн. Но пак идва въпроса след като 1 заплата е 300лв как можете да си го позволите?

Да, на бала можеш да минеш и с няклко лева(или 0 както аз направих), но това въобще не са всички. В седмицата(2? или там колкото са) колко луксозни коли се наемат? А колко струват те? Да не говориме, че момичетата специално пръскат хиляди в гриможе, рокли и др глупости. А поканата на целия род в ресторант да не е безплатно? И за какво е всичкото това? Защото си завършил некъв си 12-ти клас? Понеже си купил по 1 бутилка на всичките си преподаватели? Направо си е повод за празнуване, и не какво и да е, ами точно това което се прави в България. И пак идва въпроса, ако заплатите са по 300 лв, как можете да си го позволите?

Ти може да си взимаш по 1 биричка като ходите по кафенцата, но в моите представи по цял ден се кисне по кафенцата, а по цели нощи в клубовете. И понеже това не е нещо което мога да оборвам нека да кажеме, че съм в грешка. Нека да кажеме, че младежите са по дискотеките 4-5 пъти в седмицата. И от къде тази енергия? И ако офертата е 30лв за там каквото каза ако това го плащаш всяка вечер, тъй като не седиш на вода това какво прави на месец? А твоята заплата е?

И тн и тн и тн. Моето лично мнение е, че Българина в България живее спокойто с много повече от 300 или пък 700лв на месец... И да може и да греша, но с който и да говоря тука той/тя има същото мнение над тези неща... Ако погледнете нещата от страни и се абстрахирате от собствените си живот само за секунда ще видите това което аз виждам.

Ето ти го и мойто мнение над нещата. Българина НЕ иска да се оправи! Той не иска нищо да се промени! На него му харесва този начин на живот и ако му отнемеш възможноста той да мрънка той няма да е щастлив!

А сега по въпроса ти как да събереш 30к след като взимаш 700 лв на месец. Нито те познавам, нито те знам с какво се занимаваш, какво правиш или пък твойте разходи. Не мога да ти кажа как да събереш 30к, но мога да ги кажа 2 неща. 1. Няма цял живот да правиш 700лв на месец. 2. Най-голямата простотия която 1 човек може да направи е да си сложи всичките яйца в 1 кошница.(Тука обаче има и изключения)

И като каза за закуски или кафенца. Ми, аз кафенца не пия, и не обядвам в даскало...

ПС: Забравих да спомена, че Българина е сноб и плаща данъка обществено мнение. Много е важно да имам дизайнерски дрехи с които да ходиме да работиме като продавачка в Била, за да може всички да ни видят...

Auriss
02-03-2013, 07:02
(фейспалм емотиконка)
Ползвам въпросните уебсайтове с оферти редовно - нямал съм проблеми.
Доста избушеняци ;д познавам - по 1-2 пъти седмично излизат, рядко повече. Едно шише за трима отива обикновено - 10 на човек прави това. 20 на седмица, 80 на месец.
Китайките парцали на пазара са по-скъпи от 'марковите' дрехи по време на намаления, а и не само.
Не следя цените - просто проверявам преди да пиша - http://prodavalnik.com/ads/?q=iphone . Iphone5 - 1300 с ДДС - http://www.mobilebulgaria.com/mobiles/view.php?id=3380&sub=shop
С кредитна карта тамън 130 на месец ще ти излезе.


И като каза за закуски или кафенца. Ми, аз кафенца не пия, и не обядвам в даскало..
Не съм те карал аз да ходиш в страната на неограничения би ес.

Сиси много хубав пост е пуснала малко по-нагоре - прочети го. Не разбирам какъв ти е проблемът с това, че хората искат да си купят нещо, на което да се порадват ? И да ги скъташ тези пари к'во ще ги правиш ? Ще ги инвестираш в нещо ли :D ?? Да влизам ли пак в НСИ да видиш какви са ти шансовете ? Да ги сравним после с някоя западноевропейска държава искаш ли ?

Nakadah
02-03-2013, 07:43
Добре! Аз греша! Опитвах се да кажа колко е скъпо да си позволиш даден лукс когато очевидно не е така. Българина няма проблем да си ги позволи тези дадени глезотии. Тогава за какво мрънкате за заплатите си след като можете да си позволите толкова много? Така или иначе пак стигаме на същото место...


Не съм те карал аз да ходиш в страната на неограничения би ес.
И това свързано с темата как по-точно? Но след като каза "страната на неограничения би ес" ще ти кажа, че абсолютно същия "би ес" идва/го има в България. Разликата е, че българина го приветства с широко отворени ръце...


Не разбирам какъв ти е проблемът с това, че хората искат да си купят нещо, на което да се порадват ?

А аз пък не разбирам защо си мислиш, че съм против хората си купят нещо на което да се радват. Проблема е, че българина мрънка как не може да си позволи дадено нещо след като очевидно може... За какво тогава мрънка?


Да влизам ли пак в НСИ да видиш какви са ти шансовете ? Да ги сравним после с някоя западноевропейска държава искаш ли ?

Шансовете ми? Сравняваш България с Франция/Германия/Италия? Държава без икономика с държава с икономика? Държава в която няма качествено образование с държава която има?

Това определено е добро сравнение! Давай! А може ли после и да сравниш България вс Румъния? И 2-те държави бяха приети в ЕС по 1 и също време.

x7aZzy
02-03-2013, 08:44
И тн и тн и тн. Моето лично мнение е, че Българина в България живее спокойто с много повече от 300 или пък 700лв на месец... И да може и да греша, но с който и да говоря тука той/тя има същото мнение над тези неща... Ако погледнете нещата от страни и се абстрахирате от собствените си живот само за секунда ще видите това което аз виждам.

Останал си с грешно впечатление. Или това съм аз. Но всеки път, когато се прибера в България, ми става много тъжно за хората и начина им на живот. Не бих си позволила да кажа, че българинът живее добре - просто не е така.
Не знам от къде и от кога са твоите наблюдения, но слагаш всички под общ знаменател. Има хора всякакви - има ги тези, който карат нови БМВ-та и се разхождат с маркови дрешки и скъпи телефони, има ги и тези, които мрънкат за всичко, а не правят нищо, но има и такива, които работят, учат, трудят се, но безрезултатно, защото ги спъва системата.

anonymous708973
02-03-2013, 08:51
С кредитна карта тамън 130 на месец ще ти излезе.


Сиси много хубав пост е пуснала малко по-нагоре - прочети го. Не разбирам какъв ти е проблемът с това, че хората искат да си купят нещо, на което да се порадват ? И да ги скъташ тези пари к'во ще ги правиш ? Ще ги инвестираш в нещо ли :D ?? Да влизам ли пак в НСИ да видиш какви са ти шансовете ? Да ги сравним после с някоя западноевропейска държава искаш ли ?

Чудесно, но Сиси е написала, че си е купила тарантула, не че дава по 130 лв за телефон. Ти осъзнаваш ли колко нелепо нещо си написал. 130 ЛВ НА МЕСЕЦ за суперскъп телефон, на който половината функции не му ги ползваш, в страна с минимална работна заплата 310 лв? А ако двама от членовете на семейството изплащат телефони, а третият иска дънки за 200 лв?

Българинът е голо на голямо и не знам къде трябва да живееш, за да го оспориш това.
Примери безброй - от семейство, което живее на Скобелева майка, но децата им ходят с доста маркови анцузи и маратонки/кецове; през жена, която изкарва 400 лв на месец за себе си и детето си, но не иска да се откаже от колата си; до мръхльото 25+, който не може да отдели 50 лв от заплатата си от 1000+ и иска татко да му даде 15 000 кеш за колица и то не каква да е, защото той е от голямото добрутро.

Самият ти излизаш с безумното твърдение: "И да ги скъташ тези пари к'во ще ги правиш ?"
Ще ги сложиш в банка, за да имаш "бели пари за черни дни". Ще си направиш "Застраховка живот" за 10 години и когато след 10 години все още си жив и здрав, ще имаш хиляди настрана. Ще ги отделиш, за да не муаш кренвирши, ориз, картофи и макарони по 2 пъти в седмицата.
Ама нееее, то това е непонятно на българина.

Леле, точно в този момент съм благодарна, че не съм родена в средностатистическото бг семейство, блестящо с пълния абсурд на народния ни манталитет.

ohluv
02-03-2013, 09:36
...и през това време другата част от света е розова :D

Auriss
02-03-2013, 13:53
Самият ти излизаш с безумното твърдение: "И да ги скъташ тези пари к'во ще ги правиш ?"
Ще ги сложиш в банка, за да имаш "бели пари за черни дни". Ще си направиш "Застраховка живот" за 10 години и когато след 10 години все още си жив и здрав, ще имаш хиляди настрана. Ще ги отделиш, за да не муаш кренвирши, ориз, картофи и макарони по 2 пъти в седмицата.
Ама нееее, то това е непонятно на българина.

Не съм икономист, поправи ме ако греша, но кътането на всяка стотинка в икономика, съсредоточена върху предлагането на услуги, едва ли е в интерес на обществото.
И отново си задавам въпроса - ако заделяш по (да речем) 200 лева на месец - след 10 години какво ? Окей, сигурно ще ти е спокойно и така нататък, но тези ~15к евро какво мислиш, че ще направиш с тях. Жълти стотинки са това - нито апартамент можеш да си купиш, нито някакъв полезен за българската икономика бизнес да започнеш.
И така - 15к евро - за какво са ти ? Сериозно ?

Темата поначало е малоумна, нямах изобщо намерение да пиша и не знам къде ми беше акълът, че реших да отговарям на провокативни постове. Но след като така и така съм започнал - разбирате, че без да ги има тези 'неадекватни' консуматори за никъде не сме, нали ? Осъзнавате, че за да можете да си купите нещо на прилична цена, се налага и други хора да се възползват от офертата, нали ? Жестоко се съмнявам някой от вас да е корпоративен магнат, че да си позволявате да заклеймявате сънародниците си задето им се живее. Повечето тук сигурно бачкат в някое кафене или някоя фирма, занимаваща се с пълни простотии. Заплатите ви идват от същите тези хора, които обявявате за глупаци.

И в отговор на последното твърдение, а именно

Тогава за какво мрънкате за заплатите си след като можете да си позволите толкова много?
Давам ти пример. На майка ми родителите за 30 години 5 апартамента са купили в София без да се лишават от нищо. Дядото беше пожарникар, бабата шивачка. Не звучат да са били някакви богаташи, нали ? Въпросът е, че е имало смисъл от това да заделят по някой лев, тъй като има в какво да го вложат. Вследствие на това сега аз мога цял живот да не си мръдна пръста ако искам и да живея само от наемите.
Това не ти го пиша обаче, за да ти се похваля какви далновидни роднини имам, а за да ти обясня защо хората очакват хем да могат да си позволят някоя глезотийка, хем да заделят някой лев в банката. Едно време съвсем различно е било - вярно, всички знаем какъв бе резултатът от въпросната икономическа система, но хората очакват да живеят нормално, а не да се чудят какво да правят със стоте-двеста лева, които им остават в края на месеца.
Да направим ли сметката сега теб ако ти се роди дете с жената колко време ще ви се наложи да пестите, че да му купите един апартамент като му дойде времето ? Между 100 и 200к струва един апартамент в приличен квартал в момента. Дели го на 240 (20 години) и излиза, че минимум по 400 лева трябва да оставяте настрана. Е окей, де - 20 години от живота в скотуване са това - сериозно ли нормално ти се вижда ? Да не споменаваме и, че за 20г. инфлацията ще ти е изяла половината спестявания, особено когато иде реч за недвижимо имущество (визирам факта, че цените почти ще се удвоят дотогава - в случай, че не е станало ясно).

Бе както и да е. Просто не схващам защо седите и обяснявате, че трябва да живееш като мишка, но да получаваш огразъм от факта, че имаш 2-3 банкноти в портфейла в повече, които така или иначе за нищо по-смислено не можеш да изхарчиш.
Не ми е в компетенциите да ги говоря тези неща, но може би ако имахме сносно правителство, което да подпомага (ама не само на хартия) усвояването на милиардите от еврофондове => оттам и някакво реално производство и износ на продукция ... и дай боже работеща съдебна система, че някоя азиатска фирма да не предпочете в пъти по-скъпата западна Европа за инвестиции ... сигурно българинът щеше да взима малко повече. Или в Естония, Словакия и Словения ядат доматите с колците.

Мен лично не ми е много гот като вляза в магазина за дезодорант да се чувствам като някакъв олигофрен, задето давам 5 лева за глупости ( и това сигурно са глупости, а ? ), а до мен някоя бабка брои жълти стотинки да си плати хляба и млякото с изтичащ срок на годност. Тия хора от нашите данъци си получават пенсиите и мисля достатъчно лайна са преживели, че да си заслужат малко спокойствие на стари години. Ама със средна заплата в България 500 лева, от които колко ... общо сто лева отиват за данъци печалба и ДДС ... нещо не го виждам да става.
Та преди да сочите с пръст и да принизявате недоволството на българина до обикновено хленчене и мързел се замислете какво може да направи един бачкатор, че да промени тази кочина ? Това е работа на онези, които избираме, но факт е, че са или неспособни, или просто не желаят нещата тръгнат в нормална посока.

SisiStrange
02-03-2013, 15:56
Не ми се щеше да седна да описвам, но да даваш луди пари не е единствения начин да имаш неща. Мой колега е най-бедния човек, когото познавам. 90% от заплатата в семейството е за наема на апартамента. Едва плащат сметки (не винаги могат) и често се чуди какво да яде. Та той има професионален фотоапарат (от европейска стипендия), i-phone (спечелен в игра) и 200левени тонколонки (с пари от раздаване на листовки). Човек търси начини да живее и ми е странно по какво съдите КАК го прави. Пантерке, ти пак опираш до да има какво да яде. На човек му писва цял живот да брои стотинки. Като живееш така няколко години би разбрала, че в един момент ти писва 2та лева на ден да са в касичката, докато ти се иска да си вземеш нещо елементарно, което хора с връзки, мамини дечица и прочие, имат без да мърдат лакирано пръстче. Не всички мечти ги разбирам баш аз (примерно с телефоните и свръх мощните техники, не са ми страст), но всеки си има негови представи за какво би искал да има. А разходи винаги изскачат. Трябва да имаш в началото наистина много пари, за да заделяш спокойно. За 4-5 месеца се пробвах със спестяването. Оп, 10лв, 20лв, 50лв, грип, антибиотици, тантум верде, носни кърпички, лична лекарка, 20лв пак, 30, 40, 50, искат да си купим специален учебник по английски, 20лв, 30, 40, 50, 60, разлепят ми се подметките вече, трябват нормални ботуши, 20лв. Ей това е спестяването при бедните хора. В един момент ти писва.

Не сте чували май подметковата теория на Тери Пратчет? Та Сам Ваймс обясняваше как един богат човек си купува ботуши, здрави ботуши за 50 долара. Те не се късат и траят 10 години като краката на човека са сухи през всички тези 10години. Той самия няма пари, затова е принуден да си купува ботуши за 10 долара. Те се късат след няколко месеца и купува нови. Така за 10 години е дал МНОГО над парите, които дава богатия човек и краката му са били мокри през това време. Та да. Богатите могат да си позволят да живеят евтино, докато един изначално беден човек всичко му излиза през носа.

Nakadah
02-03-2013, 17:41
И на мене много не ми се пишеше в тази тема, ама така и така сме тръгнали... Ще прескоча твойте 5 апартамента и идваме тука



Да направим ли сметката сега теб ако ти се роди дете с жената колко време ще ви се наложи да пестите, че да му купите един апартамент като му дойде времето ? Между 100 и 200к струва един апартамент в приличен квартал в момента. Дели го на 240 (20 години) и излиза, че минимум по 400 лева трябва да оставяте настрана. Е окей, де - 20 години от живота в скотуване са това - сериозно ли нормално ти се вижда ? Да не споменаваме и, че за 20г. инфлацията ще ти е изяла половината спестявания, особено когато иде реч за недвижимо имущество (визирам факта, че цените почти ще се удвоят дотогава - в случай, че не е станало ясно).

Лош пример си дал. 1. Аз не смятам да се женя или да имам деца. 2. Дори това и да стане на "моето дете" няма да му трябва апартамент. Ама тъй като казваш, че в момента 1 апартамент = 20 години от твойте спестявания нека да го свържеме с великия "би ес". И тука е същото. Много от хората изплащат техните жилища за 20-25г а някои даже и за повече. Всичко зависи кога къде и как си закупил жилището. Тези 20-25 години ти си просто роб на банката. На скоро хванах "ТВ севен" и гледах да ви рекламират ниски заеми за жилище от 7.xx%. Значи същия "би ес" го има и в България...



Бе както и да е. Просто не схващам защо седите и обяснявате, че трябва да живееш като мишка, но да получаваш огразъм от факта, че имаш 2-3 банкноти в портфейла в повече, които така или иначе за нищо по-смислено не можеш да изхарчиш.

Отново, аз не казвам, че трябва да живеете като мишки. Аз казва, че вие пискате за вашите заплати а после се оказва, че с тези си ваши заплати можете да си позволите много.

Преди години имаше 1 тука дето следваше. Майка й дойде да я посети и на вечеря ни се оплака колко и било трудно с 600лв на месец. Таксите тука за университет не са никак евтини. Да не говориме за останалите разходи свързани с това. Момичето което учеше тука всяка малка ваканция си беше в България, а самолетния билет въобще не е евтин. Мъжа на жената кара чисто ново Q7 и имали 2-3 апартамента. И как стана с 600 лв? Това определено ми звучи на живот като мишка...


блаааа

Браво на твоя човек! Значи не може да си купи хляб, ама има камера за $4-5к?(Ако това се разбира под професионална) И същия пич се разхожда със скъп телефон, че всички да могат да го видят? А защо просто не ги продаде, че да може да позволи малко повече на семейството си? Или това просто е 1 от примерите, че българина е голо на голямо(както казва пантерката)?

Нека да обобщиме какви вие се опитвате да ми кажете. Българина иска просто да мята пари без да се замисля и да може да има всичко най-най на този свят докато въобще не си прави сметка на парите? Сигурен съм, че точно по този начин се става богат!

SisiStrange
02-03-2013, 18:45
Много малоумно обобщение. Почти се чудя какво да отговоря на това.

Когато си изкарваш сам прехраната и цял живот си кътал всяка стотинка, искаш в един момент да живееш безгрижно. И като спечелиш хубава играчка без да даваш стотинка, искаш да и се порадваш, не да я продадеш. Това такива като теб не могат да го разберат. Не си бил беден никога. Едва ли всеки си купува неща, за да се фука пред другите. Ужасно повърхностно мислене. А фотоапарата го намери втора употреба чрез приятели, доста по-евтино. Ама доста. Или май не знаеш колко е една евростипендия щом говориш пак за хилядарки. Нима само богаташите имат право да са добри фотографи и да го развиват?

Опитах се да обясня малко по-ясно, но едно си баба знае, едно си бае. Гъзари били българите, не знам си какви. Иди го кажи на бабата, която си купува 30 грама (ГРАМА) сиренце за месеца, щото пенсията и заминава за сметки или на ония нещастни родители, дето си мажат филийка сладко на детето за НГ, за да види и то празник. Тези хора също искат да се зарадват на нещо.

Преди години, когато баш ни беше хванала кризата и нямахме пари за нищичко над прехраната, намерих пейджър на улицата. Тогава се водеше нещо голямо, не знам дали някой помни. Та можех да го продам и да си взема плюскане, ама човек, който няма възможност да пипне такова нещо освен, ако някой не му даде да види неговото, не му се откъсва от сърцето да го продаде на някой, който си бърше гъза с тия пари (с извинение) и да си вземе хляб.

Пак ще се опитам да го кажа, не че някой ще схване освен Auriss:


Животът не е само ядене, пиене, спане и кенеф

и


Не може всеки да е програмист, бизнес администратор, счетвоводител, мутра и тн. Има професии, които СЪЩО изискват много учене и акъл, както и труд като цяло, но или заплащането е минимално, или въобще няма поле за реализация. Това не прави хората, захванали се с подобни професии некадърници. Ей тук държавата ни удря на слабо място. И като цяло организацията на нещата. В болднатото.

Това беше и смисълът на темата.

Смешно е да говорите как българите са скрити богаташи, когато една огромна част ивзимат 280-400лв заплатица. Всъщност не е смешно. Грозно е.

Violenza
02-03-2013, 18:50
На мен ми е много интересно Nakadah за какво въобще се бори. Съвсем сериозно питам.
От много отдавна го помня с неговата едва ли не българофобска позиция.
И винаги ми прави впечатление тънката нотка на самоизтъкване.

Nakadah
02-03-2013, 19:41
Когато си изкарваш сам прехраната и цял живот си кътал всяка стотинка, искаш в един момент да живееш безгрижно. И като спечелиш хубава играчка без да даваш стотинка, искаш да и се порадваш, не да я продадеш. Това такива като теб не могат да го разберат. Не си бил беден никога. Едва ли всеки си купува неща, за да се фука пред другите. Ужасно повърхностно мислене. А фотоапарата го намери втора употреба чрез приятели, доста по-евтино. Ама доста. Или май не знаеш колко е една евростипендия щом говориш пак за хилядарки. Нима само богаташите имат право да са добри фотографи и да го развиват?

Добре, нека да е добър фотоапарист!(Дума измислена от мене с конкретно значение) Тогава защо не се опита да изкара някой лев с неговите дарби? Не ти ли се струва тъпо когато не можеш да си платиш тока да имаш скъпо хоби? Или е съвсем нормално за българския манталитет?


Опитах се да обясня малко по-ясно, но едно си баба знае, едно си бае. Гъзари били българите, не знам си какви. Иди го кажи на бабата, която си купува 30 грама (ГРАМА) сиренце за месеца, щото пенсията и заминава за сметки или на ония нещастни родители, дето си мажат филийка сладко на детето за НГ, за да види и то празник. Тези хора също искат да се зарадват на нещо.


Винаги ще има хора без пукната стотинка които едвам свързват 2-та края. Дали ще е в България, Германия или Япония няма значение! Те са част от обществото и не могат да изчезнат. Или в България вие искате това да изчезне? Всички да имат много пари? Не?


Не може всеки да е програмист, бизнес администратор, счетвоводител, мутра и тн. Има професии, които СЪЩО изискват много учене и акъл, както и труд като цяло, но или заплащането е минимално, или въобще няма поле за реализация. Това не прави хората, захванали се с подобни професии некадърници. Ей тук държавата ни удря на слабо място. И като цяло организацията на нещата. В болднатото.


Професии като ядрен физик, Астронафт, петролен инжинер и тн? Понеже България е силно развита в тези области и й трябват такива хора... Другото което е, че не ни трябват 2мил завършили счетоводство. Иконимика... Микро/Макро иконимиката трябва да я направят задължителен предмет в училище като гледам...


На мен ми е много интересно Nakadah за какво въобще се бори. Съвсем сериозно питам.
От много отдавна го помня с неговата едва ли не българофобска позиция.
И винаги ми прави впечатление тънката нотка на самоизтъкване.

Nakadah не се бори за нищо. Просто се опитва да ви каже, че нямате право да мрънкате за ниския си стандарт на живот който не изглежда на такъв.

ПС: Мда, аз се самоизтъквам! Много обичам да говоря за себе си и да давам куп лична информация. За това и говоря само за себе си, какво имам аз и тн в тази тема....

anonymous708973
02-03-2013, 19:51
И отново си задавам въпроса - ако заделяш по (да речем) 200 лева на месец - след 10 години какво ? Окей, сигурно ще ти е спокойно и така нататък, но тези ~15к евро какво мислиш, че ще направиш с тях. Жълти стотинки са това - нито апартамент можеш да си купиш, нито някакъв полезен за българската икономика бизнес да започнеш.
И така - 15к евро - за какво са ти ? Сериозно ?

Жълти стотинки били 30 000 лв... Разбира се.
Не, не... дори не знам какво да отговоря на такава простотия.

SisiStrange
02-03-2013, 19:59
Добре, нека да е добър фотоапарист!(Дума измислена от мене с конкретно значение) Тогава защо не се опита да изкара някой лев с неговите дарби? Не ти ли се струва тъпо когато не можеш да си платиш тока да имаш скъпо хоби? Или е съвсем нормално за българския манталитет?
Защото е амбициозен и в други насоки и учи висше, съвсем различно от фотографията. Което не пречи да развива и тази си дарба. Нима за теб всичко е печелене на пари? И всяко ли хоби трябва да впива корените си в банкова сметка? В развитите страни човек може да си позволи да учи и да изгражда кариера И да има странични интереси. Впрочем, в България дълбоко ме съмнява да прокопса, продавайки снимки. Имах познат, почина за съжаление, беше страхотен художник, наистина можеше да пренесе душа върху хартията и умря разорен до дупка. Изкуството не се цени особено много тук, за жалост.


Винаги ще има хора без пукната стотинка които едвам свързват 2-та края. Дали ще е в България, Германия или Япония няма значение! Те са част от обществото и не могат да изчезнат. Или в България вие искате това да изчезне? Всички да имат много пари? Не?
В нашата мила родина всеки 2ри е така. Ние вече нямаме средна класа, която просто да се справя нормално. Всеки, който дойде в страната после говори учудено колко сме бедни. Гърците пищят за пари и уж са в криза, но пенсиите им са по-високи от нашите заплати. Не е възможно да изкорениш бедността напълно, но можеш да намалиш безработицата, да намериш варианти за развитие на различните специалисти, да вдигнеш нивото и да сведеш немотията до някакви приемливи за едно общество граници, пък после да видим дали няма да има подем.


Професии като ядрен физик, Астронафт, петролен инжинер и тн? Понеже България е силно развита в тези области и й трябват такива хора... Другото което е, че не ни трябват 2мил завършили счетоводство. Иконимика... Микро/Макро иконимиката трябва да я направят задължителен предмет в училище като гледам...
Защо пък да нямаме физици? А географи? А химици? А въобще хора на науката? Или филолози? Или психолози? Или историци? Или астрономи? Открития нови трябват ли ни? А производство дали не ни трябва? Математици? Имаш ли си на представа колко висшисти с хубав успех ходят да чистят/продават/хамалстват и прочие?

Българинът трябвало да мисли какво е доходоносно... А, ако не ставаш за програмист? Ако не разбираш от право и не ти харесва? Ако си роден биолог/геолог/артист/художник? Тогава вече няма проблем да си беден? И не трябва да се оплакваш, защото сам си си виновен, че те няма с компютри и не си роден икономист.

Violenza
02-03-2013, 20:22
Nakadah не се бори за нищо. Просто се опитва да ви каже, че нямате право да мрънкате за ниския си стандарт на живот който не изглежда на такъв.

ПС: Мда, аз се самоизтъквам! Много обичам да говоря за себе си и да давам куп лична информация. За това и говоря само за себе си, какво имам аз и тн в тази тема....
Хайде, хайде, не се борел за нищо. Едно такова 'дискретно' се опитваш да натриваш носове. При това по много нескопосан и грозен начин.
Всичко е въпрос на приоритети. Всичко. Това, че нечии не съвпадат с твоите, не означава, че трябва да плюеш. Адски се дразня на хора като теб, които се опитват да се разпореждат чуждите пари. Зак'во имал айфон, зак'во карал кола за еди колко си, зак'во имал фотоапарат за еди колко си. Теб какво те бърка?
И не говори така във второ лице множествено число.

Това твоето пък ако не е самоизтъкване, здраве му кажи. Да не говорим, че явно имаш адски късата памет, та да не помниш преди какви ги къдреше из темите. Жокери да ти давам ли?

anonymous708973
02-03-2013, 20:55
Българинът трябвало да мисли какво е доходоносно... А, ако не ставаш за програмист? Ако не разбираш от право и не ти харесва? Ако си роден биолог/геолог/артист/художник? Тогава вече няма проблем да си беден? И не трябва да се оплакваш, защото сам си си виновен, че те няма с компютри и не си роден икономист.

Съгласна съм.
Доста слаба точка от аргументацията на Nakadah. И аз искам да разбирах нещо от програмиране/уеб дизайн или поне да имах времето да прекарам куп безсънни нощи, щото има как и доста добре платена работа да си намеря, ама съм тотално некадърна в тая област. Шанс.

Auriss
02-03-2013, 21:40
Всъщност не ... аз го трия това. Нелепо вече взе да става.

Искам само да попирам Нааках и Пантерката - за какво според вас хората трябва да си харчат парите ? Разбирам да се ограничаваш с цел да инвестираш в нещо, но струва ми се изяснихме вече, че почва за подобни начинания тук няма. И така, пак питам - какво лошо има в това да искаш да си купиш някоя джаджа или да излезеш да пийнеш с приятели ?

Темата беше "защо българите нямат пари ? " С извинение, но отговорът е доста далеч от 'защото си купуват безполезни глупости'. Не е така просто. В цял свят средната класа си профуква парите за простотии.

А и в крайна сметка тия пари за какво са ? Как ще заживееш по-добре, трупайки хартийки, не ми е ясно. Особено ако идеята ти за добър живот е да можеш да си нахраниш и облечеш семейството и да си купиш някоя и друга джаджа.

Nakadah
02-03-2013, 23:00
Съгласен съм, че темата стана нелепа. Violenza започна с личните нападки и няма и да спре. Дори не смята, че трябва да се аргументира по темата, защото видиш ли личните нападки са по-убедителни.

Auriss започна с епитетите докато сам си противоречи и задава 1 и същи въпрос на който вече бе отговорено.

Тогава нека да направиме заключение.

Вие сами се опитвате да обедите как съм грешал, че българите имали пари докато ми давате самите вие примери за това как българина има пари. Ем... Нека да е ващо...

Auriss
02-03-2013, 23:16
:D .

SisiStrange
02-04-2013, 06:12
Вие сами се опитвате да обедите как съм грешал, че българите имали пари докато ми давате самите вие примери за това как българина има пари.
И на мен ми стана смешно на този етап от темата.

DisappointedDreamer
02-04-2013, 06:22
Темата беше "защо българите нямат пари ? " С извинение, но отговорът е доста далеч от 'защото си купуват безполезни глупости'. Не е така просто.


тук съм съгласна.

Violenza
02-04-2013, 06:58
Съгласен съм, че темата стана нелепа. Violenza започна с личните нападки и няма и да спре. Дори не смята, че трябва да се аргументира по темата, защото видиш ли личните нападки са по-убедителни.

Лични нападки. Глупости. Просто аргументацията ти издиша не от едно-две места. Тя просто е абсолютно алогична. И е смешно да отричаш толкова очевидни неща.

Изобщо, всяко твърдение тип "еди кой си е виновен" или "заради еди какво си" е глупаво. То ако беше едно нещо, щяхме да сме цъфнали и вързали. Нещата са комплексни и са навързани от много годинки насам, от много.

draid
02-04-2013, 10:39
Българите нямат пари, защото са страхливи, не поемат рискове. В България има малко професии които са доходоносни, освен ако не си със голям стаж. Истината е че има много ниши за правене на бизнес в България, просто хората които са "закърмени" да ходят на работа и да не се интересуват от друго освен от деня на заплатата няма как да ги видят. Положението в държавата е тежко и всеки търси начин да се реализира и да изкарва пари, просто не всеки има достатъчно кураж и воля да се бори за да го постигне, много хора искат да получат на готово, гледат в Германия например и казват: "Ето те вземат 4 000 € като завършат" повечето от тия хора имат образование само на хартия.

Накадах, не ми говори за това какви пари имат българите. Недей да гледаш в София колко мерцедеси или поршета се карат, не гледай децата с какви телефони са, защото гледаш някакви представителни извадки. Икономическата обстановка и заможността на гражданите и най-лесно се познава по пенсионерите. Покажи ми колко пенсионери си видял да ходят на почивка или да карат сносни коли ???

SisiStrange
02-04-2013, 12:08
Стига с тоя бизнес. Не всеки става за бизнесмен. Не на всеки професията има общо въобще с това.

draid
02-04-2013, 12:53
Че аз не съм чул, да има професия бизнесмен :D :D :D И както отбелязах, по находчивите имат възможност да виждат нещата пространствено, докато други гледат само в една равнина. Това не е лошо, просто в България малко са професиите които могат да носят солидни приходи и под солиден приход нямам предвид някакви 2000-3000лв на месец. Това не е така в другите държави, ето защо именно хората с бизнес и тези които са находчиви имат пари. Разбира се, това не значи, че другите са тъпи или не заслужават, просто за съжаление сме на такъв хал.

SisiStrange
02-04-2013, 13:28
^ Така, да. Maкар, че аз възприемам 2000-3000 съвсем приличен доход за нашите стандарти, с който можеш да си живееш идеално стига да си една идея разсъдлив.

kalpazanka
02-04-2013, 13:47
Айде кажете кой новозавършил лекар без специалност взима 2000-3000 лева и кое на тоя младеж на 25 години му е неразсъдливото? Това, че се е посветил на медицината и че си е отровил най-хубавите години ли?

SisiStrange
02-04-2013, 13:49
Айде кажете кой новозавършил лекар без специалност взима 2000-3000 лева и кое на тоя младеж на 25 години му е неразсъдливото? Това, че се е посветил на медицината и че си е отровил най-хубавите години ли?
Нагоре спорих по същия казус. 8-) Съгласна съм с теб.

SHPAIdURmeN
02-04-2013, 15:14
То тука, човек и да иска да се развива, ако "ръката от горе" се намеси, абсолютно никакъв шанс не му остава за развитие на таланта или затова, което е уичл...

anonymous708973
02-07-2013, 06:19
Това, че се е посветил на медицината и че си е отровил най-хубавите години ли?

Не много по темата, ама свалям шапка на тези, които са имали дупето да го изкарат това и наистина да го научат и прилагат.
Ако имах същото дупе, щях точно медицина да запиша.

kalpazanka
02-07-2013, 06:37
^За какво? За да си 6 години като отшелник и да ръсиш адреналин за изпити като анатомия, физиология, пропедевтики, биохимия и -физика, вътрешни болести, хирургия...? Да те издържат вашите едва ли не до 30, щото няма места за специализация държавна поръчка и не стига, че си платено, ами и тия няма и 300 кинта, дето ти остават, не ти стигат за нищо? За капак времето си тече, наборите са вече с поне едно дете, някои са имали и време да се разведат, а ти стискаш крака, щото за теб самата парите не стигат, та камо ли за бебе.

Като ученичка толкова обичах английския, немският ми беше такъв груб и недодялан, ама сега съжалявам хиляди пъти, че не отидох в езикова с първи език немски.

Оп, забравих- изкарват те убиец по медии, блогове и прочие.

SisiStrange
02-07-2013, 07:07
^ Е, не така песимистично. :) Човек учи за самото учене преди всичко. Иначе, за тежките изпити с куп материал - i hear you. Ей вчера си взех анатомията и това беше един от най-тежките изпити, за които съм учила. Кошмар пълен. При все, че съм сигурна, че при вас е още повече материал. Какво е пропедевтика?

kalpazanka
02-07-2013, 07:11
^ Е, не така песимистично. :) Човек учи за самото учене преди всичко.
Децата ми няма да се обличат и да се заситят от *самото учене преди всичко*. Нито пък сметките за ток ще се платят, а книгите и курсовете по време на специализацията- съвсем.

пропедевтика
ж., само ед. Спец. Предварителен елементарен курс, въвеждащ в някоя наука; увод.
прил. пропедевтичен, пропедевтична, пропедевтично, мн. пропедевтични.

Violenza
02-07-2013, 07:35
kalpazanka, аз пък бях останала с впечатлението, че не съжаляваш за избора си, а точно обратното. :)

kalpazanka
02-07-2013, 07:45
Харесва ми, а и няма за кога да се преквалифицирам, лошото е, че се освестих, когато вече бях на финалната права. Акушерството си ми харесва, обожавам го! Харесва ми да чета операциите, които са за следващия ден! Обожавам дори и не ми тежи! Обаче като протягам ръце към мама и тате или като ми тикат пари в ръцете, чувството не е от най-приятните.
Затова не мисля, че е лошо да ви покажа и обратната страна на медала, щот на дърти години да се учи език не е лесно.

Не е само да се киприм с екипче и стетоскоп и да се имаме за велики и хванали Бога за шлифера. Искат се и жертви, които, като си направиш равносметка, излиза, че не са си стрували.

Violenza
02-07-2013, 07:57
"Всичко си има цена". :)

Преди въобще не разбирах значението на тази фраза или я интерпретирах по съвсем различен, буквален начин. Е, сега много добре знам за какво става дума.

ohluv
02-07-2013, 16:24
Като ученичка толкова обичах английския, немският ми беше такъв груб и недодялан, ама сега съжалявам хиляди пъти, че не отидох в езикова с първи език немски.

Оп, забравих- изкарват те убиец по медии, блогове и прочие.

Нищо не си изгубила без езикова.Виновни сме ние младите и нашите родители,ето за това нямаме пари :D

draid
02-08-2013, 09:30
Харесва ми, а и няма за кога да се преквалифицирам, лошото е, че се освестих, когато вече бях на финалната права. Акушерството си ми харесва, обожавам го! Харесва ми да чета операциите, които са за следващия ден! Обожавам дори и не ми тежи! Обаче като протягам ръце към мама и тате или като ми тикат пари в ръцете, чувството не е от най-приятните.
Затова не мисля, че е лошо да ви покажа и обратната страна на медала, щот на дърти години да се учи език не е лесно.

Не е само да се киприм с екипче и стетоскоп и да се имаме за велики и хванали Бога за шлифера. Искат се и жертви, които, като си направиш равносметка, излиза, че не са си стрували.

Недей да съжаляваш за избора си. Аз исках да завърша медицина, но по едни или други обстоятелства вятъра ме отвя в друга посока. Аз съм израснал в обкръжение на лекари и имам изключително уважение към професията, но за мен преди всичко това е професия в която жертваш себе си, за да помагаш на другите. Една от малкото професии в които може да се чувстваш полезен и дори сам да се опитваш да промениш нещо и да помогнеш на другите. Тук искам да обърна внимание, че ми се повръща от лекари които искат само да докопат парите на пациентите и изобщо не ги ебе за тяхното здраве и състояние. Един лекар трябва преди всичко да е благороден, не трябва да бъде лекар, за да забогатява, а за да помага, това трябва да е водещото при избор на такава професия. Друг е въпроса, че в България не само лекарите, ама и 80% от работещите не получават обосновано възнаграждение. Винаги съм се дразнел безкрайно много как някакъв малоумен футболист дето няма акъл за 2 стотинки, ще взема повече пари от човек който спасява животи и се грижи за здравето на другите ама ... Жалко е наистина, че в днешно време професията на лекарите за 90% (особено в София ) се е превърнало в бизнес за сметка на пациентите. Пожелавам ти да не се превръщаш в такъв човек, независимо от трудностите. То вече имам чувството, че тая клетва я забравят още щом встъпят в длъжност.

POLLINA
02-08-2013, 15:18
но за мен преди всичко това е професия в която жертваш себе си, за да помагаш на другите. Една от малкото професии в които може да се чувстваш полезен и дори сам да се опитваш да промениш нещо и да помогнеш на другите.
Доста жалко,че вече почти не са останали такива.
Аз лично съм отвратена от тях. За мен,както спомена ти в поста си, лекарите трябва да са изцяло отдадени на професията,главнатата им цел да е да помагат на хората и да се грижат за тяхното здраве. Вместо това какво получаваме? Алчност,лакомия за пари, грешки,които сриват живота ни!!!
Не е по темата,просто реших да си изкажа мнението.

anonymous708973
02-09-2013, 09:44
Да те издържат вашите едва ли не до 30
За капак времето си тече, наборите са вече с поне едно дете, някои са имали и време да се разведат, а ти стискаш крака, щото за теб самата парите не стигат, та камо ли за бебе.

Точно тези 2 аргумента ме отказаха. Обаче все още се хващам да се замислям какъв лекар би станал от мен...

Изобщо не съм съгласна, че "човек учи за самото учене". Дай да учим (в университет де, наясно съм, че "човек се учи цял живот") до 70. Учиш, за да си конкурентноспособен, за да имаш хубава работа, която ти доставя кеф+пари, за да си издържаш семейството.

SisiStrange
02-09-2013, 12:30
Не знам. Аз уча, защото ми е интересно и тези неща точно няма как да ги науча и видя просто с разглеждане на книжки или из нета. Харесва ми тази си специалност и ми е кеф самото учене. На ясно съм, че няма да изкарвам великите големи пари с тази професия, ама... хобита, мании и интереси, какво да се прави. Да избираш професия спрямо това колко пари ще ти носи е практично, но има хора, които не би ги направило щастливи.

SHPAIdURmeN
02-09-2013, 16:29
Яка темичка се по-оформила.

Жалко, че всичко си остава зле и става по-зле.