PDA

View Full Version : Българи в САЩ



Hidayet
01-20-2013, 14:15
Здравейте! Исках да попитам българите, които живеят в САЩ:
1. В кой щат живеете?
2. Лесно ли си уредихте живота там?
3. Как ви приемат местните?
4. По-висок стандарт на живот ли имате?
Общо взето ме интересува животът там. Ще се радвам, ако някой отговори.

Относно тези, които са учили там доволни ли са от образованието и много ли са високи цените за университет? :)

Sprite
01-20-2013, 18:22
1. В кой щат живеете? Пенсилвания
2. Лесно ли си уредихте живота там? Не точно, трябва доста време
3. Как ви приемат местните? Знаят, че съм от България но повечето дори не знаят каде се намира ...
4. По-висок стандарт на живот ли имате? Имам по-висок материален стандарт на живот но имам доста по-ниско ниво на социален живот тъй като животът тук е доста различен от този във България. Повечето познати седят вкъщи и играят видео игри по-цял ден (17-18г) ... За цените на колежи и унирерситети се различават доста. Можеш да отидеш във колеж за 1000$ на година или пък 50,000$ зависи от доста неща.

HollyGolightly
01-21-2013, 03:11
Здравейте! Исках да попитам българите, които живеят в САЩ:
1. В кой щат живеете? Georgia
2. Лесно ли си уредихте живота там? може да се каже, че всичко стана доста бързо, за лесно , ами не, не беше лесно. Дойдохме в такова време, че нямаше как да бъде лесно както пири повечето хора, които са тук от 90те- началото на 2000, но не се оплаквам. :)
3. Как ви приемат местните? Добре, тъй като почти никой не знае къде е това, а и сме единственото българско семейство тук. Като се има и предвид , че всеки е от някъде и имигранти бол, хората са свикнали и никога не съм имала проблеми
4. По-висок стандарт на живот ли имате? може да се каже
Общо взето ме интересува животът там. Ще се радвам, ако някой отговори.

Относно тези, които са учили там доволни ли са от образованието и много ли са високи цените за университет? :)
много зависи за кой град/щат си се насочил. Повечето хора, които искат да дойдат тук се целят все към големите и известни градове като NYC или LA, San Francisco, а там е прекалено скъпо за новодошли. Не казвам, че е невъзможно, просто е много трудно. И като цяло в северните щати се води, че са по-скъпи колежите. Ако се справяш добре обаче, ще ти предоставят възможности като заем , може и стипендия да вземеш. Просто трябва да се учи, а не да се разчита на това, което една голяма час от българите смятат, а именно, че американците са тъпи и образователната им система е на много по-ниско ниво. Примерно моят колеж е около 30к на година (2 семестъра) като включим и учебниците, които никак не са евтини, но имам стипендия, която покрива 90%

Hidayet
01-21-2013, 12:58
много зависи за кой град/щат си се насочил. Повечето хора, които искат да дойдат тук се целят все към големите и известни градове като NYC или LA, San Francisco, а там е прекалено скъпо за новодошли. Не казвам, че е невъзможно, просто е много трудно. И като цяло в северните щати се води, че са по-скъпи колежите. Ако се справяш добре обаче, ще ти предоставят възможности като заем , може и стипендия да вземеш. Просто трябва да се учи, а не да се разчита на това, което една голяма час от българите смятат, а именно, че американците са тъпи и образователната им система е на много по-ниско ниво. Примерно моят колеж е около 30к на година (2 семестъра) като включим и учебниците, които никак не са евтини, но имам стипендия, която покрива 90%

А чужденците заселили се там, които са на твоята възраст имат ли право да работят, докато учат в университет, за да печелят допълнително? И според теб добре ли ви учат и след колко време започват да ви дават стипендия, ако имате висок успех :) ?

HollyGolightly
01-21-2013, 15:42
А чужденците заселили се там, които са на твоята възраст имат ли право да работят, докато учат в университет, за да печелят допълнително? И според теб добре ли ви учат и след колко време започват да ви дават стипендия, ако имате висок успех :) ?
Да, никой не може да те спре да работиш. А работа винаги можеш да намериш, стига да не избираш много много и да знаеш как да си разпределяш времето. Хубавото е, че не е като в България да кандидатстваш за дадена специалност, а кандидатстваш за даден колеж, и после имап възможност сам да си я избереш, както и какви класове, в колко часа и при кой професор искаш. Стипендия получаваш или след първият семестър (обикновено е около 18 седмици) или след първата година, стига да знаеш за каква да си подадеш документите, просто трябва постоянно да търсиш информация и да се възползваш от всяка една възможност. Според мен образованието е на много добро ниво тук, и след това имаш много повече възможности за реализация.

mlakniwe
01-21-2013, 16:07
Аз много искам да работя в чужбина като програмист или нещо подобно, но знам само английски и се колебая между Америка и Великобритания :D

mimsssssss
01-21-2013, 17:16
За САЩ искат виза, за Великобритания - не. Така че от тази гледна точка е по-лесно второто, ама специално за работата колко ще ти е лесно да се уредиш не знам :D

HollyGolightly
01-21-2013, 18:50
Истината е, че малко или много във Великобритания хората вече си имат изградено мнение за нас като нация, благодарение на нашите цветнокожи съграждани, които успяха и до там да се доберат. Колкото до САЩ, това е огромна държава поле за изява винаги ще има, пък и именно заради визите за нас почти не са и чували, както и за събратята.

Hidayet
01-21-2013, 19:09
Много искам след няколко години да уча, да работя и живея в САЩ, но ме притесняват цените на университетите, защото не мисля, че нашите биха си позволили да плащат толкова високи такси..

HollyGolightly
01-21-2013, 19:20
Много искам след няколко години да уча, да работя и живея в САЩ, но ме притесняват цените на университетите, защото не мисля, че нашите биха си позволили да плащат толкова високи такси..
Това е напълно разбираемо, моите родители също нямаше да могат да си позволят да плащат, но винаги има други възможности. Ако искаш повече информация, за който и да било колеж(университет) тук, или просто за кой щат ти се иска, пиши ми на ЛС и ще ти намеря информация за стипендии, заеми и т.н. :)

Hidayet
01-21-2013, 20:02
Много ти благодаря за помощта, но имам още 3 години и половина до завършването на средно образование, така че ще се обърна към теб малко по-късно. Много си мила :)

windowlicker
01-24-2013, 03:02
Много искам след няколко години да уча, да работя и живея в САЩ, но ме притесняват цените на университетите, защото не мисля, че нашите биха си позволили да плащат толкова високи такси..

Аз искам само да вметна, че ако дойдеш в САЩ на студентска виза няма да имаш право на работа извън университета. Също така ще трябва да докажеш, че можеш да платиш сумата поне за една година или в повечето случаи за цялото обучение в дадения университет. И най-вече като международен студент нямаш право на държавни помощи.

HollyGolightly
02-15-2013, 02:51
Аз искам само да вметна, че ако дойдеш в САЩ на студентска виза няма да имаш право на работа извън университета. Също така ще трябва да докажеш, че можеш да платиш сумата поне за една година или в повечето случаи за цялото обучение в дадения университет. И най-вече като международен студент нямаш право на държавни помощи.


Зависи за кой щат и колеж/университет става дума. Тук доколкото знам е така (от части) само първата година. Имам доста познати, които са тук със студенстка виза и работят в TJ Maxx, Ross или производните им. Освен това са си платили само 30% от сумата останалото го изплащат. Догодина се надяват да вземат "Pell Grant" и "Hope "

LonelySwag
03-02-2013, 16:46
С зелена карта ли заминахте?

LonelySwag
03-02-2013, 16:51
Имам мега голямото желание да замина за САЩ, а ако не спечеля виза ще се пробвам в Англия..^^ :P :)

Auriss
03-02-2013, 22:19
LonelyFag :D

не се сдържах просто, извинявам се xD

DoctorSatan666
03-03-2013, 16:54
^
http://prikachi.com/images/569/5945569b.jpg