PDA

View Full Version : Представете си следната ситуация



NaOH
01-20-2013, 21:42
Намирате си половинка и отивате да живеете в друга държава. Двамата говорите български, в държавата говорите английски, а официалният език на държавата е да кажем немски. Учите немски, но не го знаете достатъчно добре. Решавате да си имате бебе и го отглеждате там. На какъв език ще го обучите да говори първо, защо?

POLLINA
01-20-2013, 21:50
Български,разбира се.
Защото съм българка. Детето трябва да проговори на майчиния си език,оттам нататък ще учи този,който се налага.

LovEsIckk
01-20-2013, 21:52
Ще го правим полиглот т'ва дете.

EinGutesKind
01-20-2013, 21:54
Ако смятаме завинаги да останем в чужбина, няма да го уча на български, защото няма да му е нужен.

ilovedeath
01-20-2013, 21:55
Ако смятаме завинаги да останем в чужбина, няма да го уча на български, защото няма да му е нужен.

Засрами се.

По темата: Български, разбира се!

POLLINA
01-20-2013, 21:56
:О ужасена съм

marilyn
01-20-2013, 21:56
Български, след това другите езици. Английски и немски ще чува постоянно около себе си, ако ние не го научим на български, няма да има кой.

dirtyyy
01-20-2013, 21:58
Български и английски.
Наистина странна ситуация обаче :Д

LovEsIckk
01-20-2013, 22:04
Eбахти гастербайтерите :D

drishnyata
01-20-2013, 22:14
Успех :lol:

NaOH
01-20-2013, 22:16
Ако смятаме завинаги да останем в чужбина, няма да го уча на български, защото няма да му е нужен.
На какъв език смяташ да говориш в ежедневието с половинката си, приемайки че и двамата сте българи?


Български и английски.
Наистина странна ситуация обаче :Д
Ситуацията беше вдъхновена от един разговор преди време с едни чужденци. Момичето е от Финландия, харесало си е едно момче от Италия, общия език им е английски и смятат да живеят във Франция. Тук става още по-завъртяна ситуация :D


До другите: Не е ли по-логично да се учи да говори локалния език вместо английски? Как смятате да го научите на български и на втория език без това да го отчуждава от връстниците му? Децата, за да се разбират, трябва да говорят общ език.

EinGutesKind
01-20-2013, 22:54
На какъв език смяташ да говориш в ежедневието с половинката си, приемайки че и двамата сте българи?




На първо време на български, но като понаучим чуждия - на него, за да си го упражняваме.

fUcKsMiLe
01-20-2013, 23:12
Не вярвам, че за едно дете ще е проблем. То се привиква лесно, точно защото е малко и с времето разбира всичко. Вкъщи на български, в училище и с приятели на немски, отделно зависи кога им почва изучаването на 2-ри чужд език и английски.

Същата ситуация е точно със леля ми. Леля и мъжът и са българи, от години живеят в Дания и там се говори на датски. Имат си бебе(няма и годинка, скоро трябва да проговори де :д), и му говорят на български засега. Когато го пуснат на градина/ясла или там каквото имат, ще му говорят на датски, а същевременно, леля ще му говори и на английски. Вече зависи от бебето кой език ще говори по-добре от другия, а може дори да говори перфектно и на трите. Кой знае?

А за децата.. това вече зависи от много неща. То може и да знае езика добре, като за малко дете, но пък може да не е добро в сприятеляването. Или обратното, да не знае езика чак тоооолкова добре, но пък да е дружелюбно(показвайки го повече с жестове), макар, че това би било кофти, но...

А да, също така синът(на 4г. мисля, че беше тогава) на бившата ми учителка по Английски не знаеше много английски език. Само основни думи като цветове, животни, числа, които бяха учили в детската градина и толкова. Отидоха в Америка и за 3-4 месеца овладя английския до такава степен, че в момента говори доста добре в сравнение със сестра му, когато беше тук още(тогава е била около 6/7ми клас). Но за тия месеци така се съдираше от рев, че не разбира децата какво му казват, че не искаше да ходи на училище.

PainMonopoly
01-21-2013, 08:39
Български. За мен би било обидно изцяло българско семейство да говори на някакъв друг език вкъщи.

yakuza_
01-21-2013, 09:58
Вероятно първо на български, защото това ще говорим вкъщи, а после и на английски, а немския да си го учи само :D

feikk
01-21-2013, 12:48
Български. Тва ми е родния език и ще си уча детето на него. След тва вече има време - както аз съм научила някви езици, така и то ше го направи. Освен да се разбираш с хората около теб, трябва да си знаеш и корените, а в друга държава освен семейство \евентуално\ и езика ти, друго няма.

KumchoValcho
01-21-2013, 13:22
Немски. Няма да го обърквам детето, заради евтин и превзет патриотизъм. Ако съм толкова възвишен патриот ще си отглеждам детето в България и готово. Но щом планирам да живее с мен детето в Германия, ще го уча на немски.

Pikachu
01-21-2013, 13:33
Имам един 12-годишен съсед от горния етаж.
Роден е в Берлин, майка му е от тук, а баща му е словенец.
Говори немски почти като роден (доколкото знам), а български и словенски са си му родни езици.
Струва ми се, че горе-долу съвпада с темата. :D

DaNGeRousLy
01-21-2013, 13:51
На HTML и C++

tori
01-21-2013, 15:52
На HTML и C++
А, мойте лапета и това ще научат. Все пак гаджето ще бъде програмист след време, пък да се надяваме да не се разделим и децата ми да са от него. :д Иначе на български първо. Не за нещо друго, а защото като съм ядосана и ще почна да говоря на майчин език и ще има да се чуди кво му казвам... :д Абеее български.

IWannaBeSedated
01-21-2013, 16:11
Български и немски, но ще наблегна на българския. Немският ще го научи лесно в каквато и да е среда в страната, а на български надали ще му говори някой друг, освен ние.

FuCKkK13
01-21-2013, 16:24
български... 1во защото двамата,у нас си ще си говорим на български,2ро защото мисля,че е добре да знае родния си език - живее в друга държава,но ще си е българче и 3то поради други мои си разсъждения,а и все някога ще дойде в България,за да си види роднините ... като стане за училище ще си научи от нулата официалния език и толкова