PDA

View Full Version : Кога да започна да се подготвям за TOEFL и SAT ?



kamen971
01-22-2013, 19:23
Здравейте ;) От много време не съм писал във форума ( преди да вляза в гимназията бях активен ,но сега просто не ми остава много време ) ,но пред мен изникна следният въпрос : Кога да започна да се подготвям за TOEFL и SAT ? . Имам намерение да кандидатствам в US и в момента съм 9 клас и през май ще си взема FCE на Cambridge . Може ли да ме насочите дали до година да запиша C1 или да започна да уча за Toefl ( което не го одобрявам много) . Ще се радвам някой ,който има опит с тези изпити да ме посъветва . :)

LoupGarrou
01-22-2013, 21:54
Карал съм ТOEFL и FCE. Значи, FCE e ненужен изпит, не ти върши никаква работа, пробен тест можеш да си направиш и ти сам вкъщи и да си засичаш времето. Ако семейството ти е добре финансово и имаш желание давай смело. Повечето родители не са наясно с тези изпити и нормално не искат да лишават децата си от възможности, още повече пък сега е времето, когато всичките ти познати ще се явяват, тоест родителите ти ще чуят я от училище, я от техни набори.

Замисли се дали си струва да дадеш над 300 лева при това за First ? Тези пари можеш да ги ползваш за нещо друго или да дадеш на родителите си глътка въздух.

Advanced също не е много оферта, има по-голяма полза от FCE и можеш да кандидатстваш с него, обаче някои унита няма да ти го вземат, а други ще ти искат "A", а може да го изпуснеш за 1%, и после ще трябва да се явяваш на TOEFL, така или иначе. (аз прескочих advanced, така или иначе ще го вземеш вероятно в 11 клас, а няма смисъл, защото след няколко месеца обикновено хората се явяват на TOEFL).

Повечето хора си взимат TOEFL-а лятото преди 12-ти клас, така че имаш много време (така е най-изгодно). От поста ти ми се струва, че още не си твърдо решен дали ще учиш в UK или USA, има време.

Ако ще кандидатстваш и на двете места дръж TOEFL, ако само в UK си дръж IELTS. За TOEFL искат повече точки, отколкото за IELTS (просто приравняването им е такова). Хората са различни, но по мои наблюдения от IELTS е по-лесен. Трима мои познати (4-ма мои познати не си взеха TOEFL-a с достатъчно висок резултат), единият замина за Дания, защото не искаше да държи пак, другите трима държаха IELTS и всичко мина по мед и масло. Става въпрос за хора от английска езикова и математическа със засилено изучаване на АЕ).

Лично аз за TOEFL специално не съм се подготвял, просто направих два теста от пакетите в замунда (toefl/ielts mega pack).
Резултатът ми беше над 100т., а бях развалина, защото предния ден се беше случило нещо много лошо и не знаех какво ще се случи, тоест бях развалина и до последно си мислех, че няма да изкарам теста, а то какво стана, ако бях в кондиция сигурно щеше и близо до 120 да е :D . Така че няма страшно !

Не забравяй, че сертификатите трябва да се вземат най-рано в 11 клас, за да са в "давност" (правилото за 2-те години).

За SAT не съм компетентен, ама там си трябва подготовка : ) !

Ако имаш въпроси питай ...

bloodyF
01-23-2013, 06:43
колкото по-рано, толкова по-добре
имам приятелка, която почна да се готви от 10-ти клас с курсове в АУБ и в момента е приета в Оксфорд.
Ще кандидатства и в MIT и др. унита в US , ама все пак..

kamen971
01-23-2013, 13:16
Изключително много ти благодаря - LoupGarrou - за изчерпателният отговор ,но проблемът при мен е ,че уча в ЕГ с профил немски език и сега в 9 клас учим АЕ на ниво A1-A2 :D ,и за това намирам за крайно наложително да ходя на уроци по английски . Въпросът ми е къде те приеха? :) И като цяло съм се насочил главно към САЩ , всичките неща с успехите и извънкласните дейности ги имам в предвид - спорт, олимпиади тн.

kamen971
01-23-2013, 13:18
колкото по-рано, толкова по-добре
имам приятелка, която почна да се готви от 10-ти клас с курсове в АУБ и в момента е приета в Оксфорд.
Ще кандидатства и в MIT и др. унита в US , ама все пак..
А знаеш ли изискванията ,които са и поставили Оксфорд за да влезе ?

skromno
01-23-2013, 14:52
FCE е напълно безсмислен сертификат,както каза LoupGarrou.Само дето ще даде 300 лева да се явиш,а като го вземеш,той не ти дава никакви предимства.За Toefl,няма да е зле да започнеш от сега и да вземеш след година,може би година и нещо.C1 не знам как още не си започнал при условия,че възнамеряваш да учиш в щатите,но това си е твой избор де,

LoupGarrou
01-23-2013, 15:14
Камен, и аз не съм английска езикова, по учебната ни програма се водеше, че достигаме нивото за фърст в края на 12-ти клас, нивото на английския в училище беше под всякаква критика.

За фърст бях изкарал около 10 часа подготовка (уроци, но в група), а по-късно (началото на 11-ти клас) изкарах пълен курс на ниво advanced. Той продължаваше няколко месеца по 4 часа на седмица.

Аз не уча навън, приеха ме, но се отказах. Подадох документи главно в Шотландия (няма такси), а мисълта за какъвто и да било кредит ме плашеше, донякъде.

Кандидатствах Право, получих 4/5 Edinburgh ме отхвърлиха.

ПП: Когато кандидатстваш, ако кандидатстваш в щатите не забравяй да използваш безплатното изпращане на документите от самият изпит (TOEFL), имаш 3 безплатни университета или нещо от сорта. А самото изпращане на документите е скъпо, няма лимит, но се киха яко.

Не забравяй и ранните крайни срокове на елитните университети (визирам Oxford и Cambridge), същите срокове важат и ако кандидатстваш медицина. Проверявай за всеки университет, за да не стане фал ...

kamen971
01-23-2013, 16:13
Камен, и аз не съм английска езикова, по учебната ни програма се водеше, че достигаме нивото за фърст в края на 12-ти клас, нивото на английския в училище беше под всякаква критика.

За фърст бях изкарал около 10 часа подготовка (уроци, но в група), а по-късно (началото на 11-ти клас) изкарах пълен курс на ниво advanced. Той продължаваше няколко месеца по 4 часа на седмица.

Аз не уча навън, приеха ме, но се отказах. Подадох документи главно в Шотландия (няма такси), а мисълта за какъвто и да било кредит ме плашеше, донякъде.

Кандидатствах Право, получих 4/5 Edinburgh ме отхвърлиха.

ПП: Когато кандидатстваш, ако кандидатстваш в щатите не забравяй да използваш безплатното изпращане на документите от самият изпит (TOEFL), имаш 3 безплатни университета или нещо от сорта. А самото изпращане на документите е скъпо, няма лимит, но се киха яко.

Не забравяй и ранните крайни срокове на елитните университети (визирам Oxford и Cambridge), същите срокове важат и ако кандидатстваш медицина. Проверявай за всеки университет, за да не стане фал ...
Благодаря ти за всичката полезна информация. :)

kamen971
01-23-2013, 16:14
FCE е напълно безсмислен сертификат,както каза LoupGarrou.Само дето ще даде 300 лева да се явиш,а като го вземеш,той не ти дава никакви предимства.За Toefl,няма да е зле да започнеш от сега и да вземеш след година,може би година и нещо.C1 не знам как още не си започнал при условия,че възнамеряваш да учиш в щатите,но това си е твой избор де,
Извинявай ,но аз съм 9 клас в немска езикова гимназия - защо толкова се възмущаваш ,че не съм взел C 1 ?

-Karina-
01-23-2013, 17:14
Ауу, точно моята тема! :) Не знам до колко ще съм ти в помощ, но пък мога да ти давам съвети от личен опит. В момента съм 10ти клас в английска гимназия и съм се запътила към Америка, та съм поровила тук-там :3

Миналата година горе-долу по това време взех FCE.

Ще започна с нещо по-общо, като например, че това принципно е сертификат за ниво B2, а CAE е за C1. Така е, но с малки екстри. Тоест ако на който и да е изпит изкараш отлични резултати, на сертификата ти пише едно ниво по-високо. В смисъл такъв, че примерно аз изкарах 95% на FCE и вместо да получа сертификат за B2, получих за С1. С други думи - нивото, което щеше да ми бъде дадено, ако бях взела CAE с под 80%. В последствие се поразучих малко и бях меко казано разочарована... Не знам дали си наясно с A-Levels в Англия, обаче университети там превръщат сертификата ти + оценката от него него в даден брой точки от точно тези А-levels.

В крайна сметка когато си приравних оценката излезе, че FCE наистина не си е струвал. Помогна ми само с едно нещо, и то е свикването с напрежението преди 'важен' изпит. Ако ти се дават 300+ лева за това да седиш пред изпитния център, да се потиш, да трепериш и да се надяваш, че на частта с говоренето няма да се паднеш с пълен тъпанар като партньор...

Та да, или FCE за тренинг, или направо CAE или CPE.

---

Та сега към Америка! Преди да започна бих ти препоръчала да си вземеш книгата на Георги Вуков, "Пътят към Харвард". Някои от нещата там можеш да ги намериш в интернет, и тъй като книгата е от преди няколко години може и да има малко стара информация, но винаги е хубаво да имаш наръчник под ръка. Има информация и съвети за всичко - от това какви са форматите на изпитите, през това как се попълват документи и как се пишат есета и препоръки, чак до това как да се справиш със стреса преди евентуалното интервю. Има и списък с по-известните американски колежи, информация за степените, които можеш да правиш, средните резултати, които ти трябват... Общо взето е много полезно. :) А и ако вземеш да се откажеш от Америка - има информация и за кандидатстването и в много европейски държави.


Както и да е. Лично аз утре почвам курсове за САТ и мога да ти кажа само, че съжалявам, че толкова се забавиха. Сигурно ти изглежда малко смешно, защото съм само 10ти клас, а документи се подават чак зимата на 12ти, обаче когато започнеш да си разпределяш времето - кога ще учиш за изпита, кога ще го вземеш, после втория, и третия... - започваш да осъзнаваш как изведнъж нямаш време да нищо. Или поне при мен беше така. Много зависи за какъв колеж си се запътил. Ако е някой от не толкова известните, то може да се разминеш само с TOEFL + SAT, но ако е по-престижен... tough luck. Повечето от тях приемат само с гореспоменатите два изпита + още три, наречени SAT Subject tests, или още познати като SAT II.

Твърдо решена съм първо да се отърва от TOEFL, защото знам, че ако започна да уча и за него, ще се концентрирам върху него, а не върху сата. С други думи... взимам го през април месец - за да може срокът му да изтече горе-долу един месец след като колежите са ми пратили писмата за одобрение/отхвърляне. Много приятели са ми казвали, че TOEFL е още познат като 'the easy test' - и наистина, правила съм няколко пробни. Не е нещо чак толкова особено. Единственото, което може евентуално да те притесни, е частта с говоренето и евентуално слушането, ако не знаеш дали да си правиш записки или не.

Подготовката за SAT ти е по-важна... А и ако започнеш отрано с нея и пропуснеш тази за тойфел, знанията и речникът ще идват as the days go by :D Не е нужна отделна подготовка - все пак е един език. Единственото различно между двата изпита и нивото на трудност и формата.
За математическата част не се притеснявай - това е материал, който много наподобява този в 6ти-7ми клас. Не е нищо особено, и не е толкова въпрос на грандиозни знания, колкото на това да имаш тренинг. Бързо и рационално мислене. Трябва да се научиш да решаваш задачите не както госпожата по математика те учи, а по възможно най-съкратения начин. По този, на който тя би ти лепнала 0 точки на задачата, защото би си помислила, че си преписал. ;D

Подготовката за сат много зависи нагласата ти... Кога смяташ да взимаш изпита, дали искаш да се подготвяш самостоятелно, на частни уроци, или пък на курс. В зависимост от това ще трябва сам да си направиш програмата за учене и горе-долу да решиш кога какъв изпит ще държиш.

Иии да, това е общо взето :} Най-важният ми съвет е - колкото по-рано, толкова по-добре. Няма преучване за сата - да не забравяме, че има речници с по 5500 думи (макар че сигурно можеш да минеш и като научиш 1000 от най-използваните в изпита), които няма да се научат сами. ;d

bloodyF
01-23-2013, 17:24
А знаеш ли изискванията ,които са и поставили Оксфорд за да влезе ?

ми тя беше писала мотивационно писмо май и там още нещо и я бяха одобрили и поканили на интервю в Оксфорд
беше отишла, одобрили я бяха и след няколко седмици й бяха казали ,че е приета
вече за сат и тойфел не знам как стоят нещата специално за там..

kamen971
01-23-2013, 17:57
Ауу, точно моята тема! :) Не знам до колко ще съм ти в помощ, но пък мога да ти давам съвети от личен опит. В момента съм 10ти клас в английска гимназия и съм се запътила към Америка, та съм поровила тук-там :3

Миналата година горе-долу по това време взех FCE.

Ще започна с нещо по-общо, като например, че това принципно е сертификат за ниво B2, а CAE е за C1. Така е, но с малки екстри. Тоест ако на който и да е изпит изкараш отлични резултати, на сертификата ти пише едно ниво по-високо. В смисъл такъв, че примерно аз изкарах 95% на FCE и вместо да получа сертификат за B2, получих за С1. С други думи - нивото, което щеше да ми бъде дадено, ако бях взела CAE с под 80%. В последствие се поразучих малко и бях меко казано разочарована... Не знам дали си наясно с A-Levels в Англия, обаче университети там превръщат сертификата ти + оценката от него него в даден брой точки от точно тези А-levels.

В крайна сметка когато си приравних оценката излезе, че FCE наистина не си е струвал. Помогна ми само с едно нещо, и то е свикването с напрежението преди 'важен' изпит. Ако ти се дават 300+ лева за това да седиш пред изпитния център, да се потиш, да трепериш и да се надяваш, че на частта с говоренето няма да се паднеш с пълен тъпанар като партньор...

Та да, или FCE за тренинг, или направо CAE или CPE.

---

Та сега към Америка! Преди да започна бих ти препоръчала да си вземеш книгата на Георги Вуков, "Пътят към Харвард". Някои от нещата там можеш да ги намериш в интернет, и тъй като книгата е от преди няколко години може и да има малко стара информация, но винаги е хубаво да имаш наръчник под ръка. Има информация и съвети за всичко - от това какви са форматите на изпитите, през това как се попълват документи и как се пишат есета и препоръки, чак до това как да се справиш със стреса преди евентуалното интервю. Има и списък с по-известните американски колежи, информация за степените, които можеш да правиш, средните резултати, които ти трябват... Общо взето е много полезно. :) А и ако вземеш да се откажеш от Америка - има информация и за кандидатстването и в много европейски държави.


Както и да е. Лично аз утре почвам курсове за САТ и мога да ти кажа само, че съжалявам, че толкова се забавиха. Сигурно ти изглежда малко смешно, защото съм само 10ти клас, а документи се подават чак зимата на 12ти, обаче когато започнеш да си разпределяш времето - кога ще учиш за изпита, кога ще го вземеш, после втория, и третия... - започваш да осъзнаваш как изведнъж нямаш време да нищо. Или поне при мен беше така. Много зависи за какъв колеж си се запътил. Ако е някой от не толкова известните, то може да се разминеш само с TOEFL + SAT, но ако е по-престижен... tough luck. Повечето от тях приемат само с гореспоменатите два изпита + още три, наречени SAT Subject tests, или още познати като SAT II.

Твърдо решена съм първо да се отърва от TOEFL, защото знам, че ако започна да уча и за него, ще се концентрирам върху него, а не върху сата. С други думи... взимам го през април месец - за да може срокът му да изтече горе-долу един месец след като колежите са ми пратили писмата за одобрение/отхвърляне. Много приятели са ми казвали, че TOEFL е още познат като 'the easy test' - и наистина, правила съм няколко пробни. Не е нещо чак толкова особено. Единственото, което може евентуално да те притесни, е частта с говоренето и евентуално слушането, ако не знаеш дали да си правиш записки или не.

Подготовката за SAT ти е по-важна... А и ако започнеш отрано с нея и пропуснеш тази за тойфел, знанията и речникът ще идват as the days go by :D Не е нужна отделна подготовка - все пак е един език. Единственото различно между двата изпита и нивото на трудност и формата.
За математическата част не се притеснявай - това е материал, който много наподобява този в 6ти-7ми клас. Не е нищо особено, и не е толкова въпрос на грандиозни знания, колкото на това да имаш тренинг. Бързо и рационално мислене. Трябва да се научиш да решаваш задачите не както госпожата по математика те учи, а по възможно най-съкратения начин. По този, на който тя би ти лепнала 0 точки на задачата, защото би си помислила, че си преписал. ;D

Подготовката за сат много зависи нагласата ти... Кога смяташ да взимаш изпита, дали искаш да се подготвяш самостоятелно, на частни уроци, или пък на курс. В зависимост от това ще трябва сам да си направиш програмата за учене и горе-долу да решиш кога какъв изпит ще държиш.

Иии да, това е общо взето :} Най-важният ми съвет е - колкото по-рано, толкова по-добре. Няма преучване за сата - да не забравяме, че има речници с по 5500 думи (макар че сигурно можеш да минеш и като научиш 1000 от най-използваните в изпита), които няма да се научат сами. ;d
Лол , ако ти кажа ,че се нахъсах да кандидатствам в Америка от книгата на Георги Вуков ,не знам дали ще ми повярваш . ;X Четох я поне 2 пъти ,но проблемът при мен е ,че в 8 клас не учих английски ,а само немски и сега ми е трудно на уроците за FCE. Не знам как бързо да си запълня тези пропуски ( например лексиката ) , защото няма проблем да си взема FCE с B,C , но аз искам с A . Резултатите ми сега на тренингите са много не задоволяващи ( от сорта на 60 % на listening :X ) знам ,че сесията ми е час юни ,но искам бързо да наваксам изгубеното и да си го взема с на 90 % ( ако ми дадеш някой съвети ще съм ти безкрайно благодарен).

Със сигурност си осведомена и се ровиш от сутрин до вечер както мене , за да научиш повече неща за кандидатстването ,но искам само да ти спомена за извънкласните дейности - Номер 1 при кандидатстване в САЩ , както пише и Георги Вуков в книгата си . :) Аз лично тренирам лека атлетика и там се развивам , отделно ходя на извънкласни прояви , конкурси и прочие .... , мисля след 1 месец или най късно лятото да се запиша във благотворителна агенция или клуб ( сигурно знаеш колко много ценят това американците ;д) Много ще се радвам ако ми дадеш някой съвет за повишаването на нивото на езика . :)

-Karina-
01-23-2013, 20:28
За спорта много ти завиждам... Аз съм с два леви крака и просто няма как да добавя какъвто и да е спорт към извънкласните ми дейности :D Иначе за тях сигурно някой вече ти го е казал или ти сам си стигнал до този извод, но американците обичат постоянството и подредеността. В смисъл такъв - каквото почнеш тази година, продължи го до 12ти клас. Няма нищо лошо да се занимаваш с по-разнообразни неща, но на мен един професор ми каза, че е най-хубаво дейностите ти да са близки една до друга, за да, цитирам "изглеждаш сякаш имаш идея какво искаш да правиш с живота си". Примерно - участваш във вестника на училището ти като репортер, ходиш на клуб по журналистика, имаш стаж в редакцията на вестник или списание. Веднага си правят извода, че не си разпилян и не ходиш някъде само за сертификата или бройката, а си имаш амбициите да станеш журналист :3
Имах приятел, на който от 6ти клас извънкласните му дейности са само свързани с астрономията. Резултатите му на изпитите не бяха кой знае какви, даже бяха слаби, и имаше няколко петици в дипломата, но заради това и силното му есе + препоръки го приеха.



Както и да е! :3 Не се отчайвай от 60те процента на слушането - и при мен беше много слабо на самия изпит. Да не ти обяснявам какво е да се опитваш да запеметиш думите на ирландец с адския акцент, докато ти говори за шоколад с триста думи в секунда :|

За езика не знам как да ти помогна :/ Моят съвет е да четеш и да четеш и да четеш още малко, и ако случайно гледаш някакви филми или сериали, вече е време да спираш субтитрите :д Не е нужно да учиш по учебник и тетрадка, за да научиш лексика или граматика. Лично аз никога през живота си не съм отворила учебник по английски, и сега ако ми кажеш да ти изрецитирам структурата и използването на трети conditional...никакъв шанс! Обаче колкото повече се потопиш в езика чрез книгите и филмите, толкова повече ти става като втора природа и несъзнателно запомняш кога даден модален глагол се използва или какво означава еди-коя-си дума.

Единственото по-различно от това, за което се сещам, е просто да минеш курсове по различните нива едно след едно. От по-ниското да се изкачиш към най-високо :/