PDA

View Full Version : Как се пише сценарий ?



kendiman
01-23-2013, 05:44
Незнам дали съм на точното място във форума, но все пак ще попитам. Ако темата не е за тук моля да ми кажете в кой раздел да я публикувам или я преместете. Благодаря

Искам да знам какви са изискванията за писане на сценарий на пълнометражен филм..Как се започва ? Как да разделя всяка сцена, всеки разговор, други действия и т.н. Общо взето всичко което трябва да знае един начинаещ сценарист :)

vladyman
01-25-2013, 14:50
Съдейки от въпроса ти, съм 100% сигурен, че не си готов да пишеш сценарий. Освен всичко останало трябва да познаваш начина по който функционира киното, как се снима филм, трябва също така да знаеш кой ще режисира, кой ще продуцира, кой ще играе във филма, с какъв бюджет ще разполагаш и т.н. и т.н...

Все пак, ще ти отговоря накратко: сценарий се пише ползвайки специализиран софтуер. Аз съм монтажист обаче, така че не мога да ти препоръчам програма за сценарий. Освен специализиран софтуер, си има и специални формати (pacing, развитие на увод-завръзка-развръзка веригата и т.н.) които човек трябва да познава.

Накратко - сядай и чети. В И-нет е пълно с качествена литература и видео материали по темата.

kendiman
01-25-2013, 16:29
Програма за сценарий ? Съмнявам се филмите през 60-70те години да са писани на компютър. Но както и да е сега сме 21ви век нормално е да има такова нещо, дори намерих такава програма, въпрос на време е да разуча как се борави с нея. Другото което е, как ще знаеш кой ще играе във филма, като не знаеш какви хора ще ти трябват за ролите, без да си написал сценария. И да кажем, че бюджетът е неограничен. "не си готов да пишеш сценарий" - това, че не знам подробности за това как се пише сценарий, не значи, че не съм готов да пиша. Целият филм ми е в главата, просто трябва да запиша по някакъв начин всяко едно действие.

vladyman
01-25-2013, 18:56
Да, колкото и да си изненадан, сценарий се пише със специален софтуер. Първо, защото иначе трябва да запомниш буквално стотиците особености на които трябва да отговаря формата на сценария, второ защото пестиш много време (което при един нормален стотина страничен сценарии може да се равнява на няколко десетки спестени часа) и трето защото (доколкото знам) професионалните scriptwriter програми имат вградени алгоритми за проследяване на пейсинга на сцените, дължината им, както и още много показатели които не ги знам, но са важни за сценария.

"Другото което е, как ще знаеш кой ще играе във филма, като не знаеш какви хора ще ти трябват за ролите, без да си написал сценария." - Ако не си просто поредният келеш който се снима с ГСМа си и след това го качва в youtube, то да - би трябвало да знаеш всичките основни членове на снимачният си екип преди да започнеш да пишеш сценарият (или евентуално докато си още в самото начало). Иначе може да се окаже, че трябва да пренаписваш половината сценарии защото нямаш нужният режисьор/оператор/артист/техника/декор за да заснемеш това което си написал. Няма да ти обяснявам защо е важно също така да знаеш горе-долу с какъв бюджет разполагаш преди да почнеш писането, убеден съм, че това поне ти е ясно.

""не си готов да пишеш сценарий" - това, че не знам подробности за това как се пише сценарий, не значи, че не съм готов да пиша. Целият филм ми е в главата, просто трябва да запиша по някакъв начин всяко едно действие." Не се обиждай, човече, целта ми не е да се правя на велик, но като човек който е учил, а в момента и работи в киноиндустрията трябва да ти кажа, че не си готов. В което, между другото, няма нищо лошо. Просто не си мисли, че това което ти е в момента в главата някога ще го заснемеш по начина по който го виждаш в момента. Не се опитвам да те откажа от писането, напротив, просто не искам да попаднеш в капана на "магията на киното" в която попаднаха кажи речи 99% от някогашните ми състуденти, които си потрошиха години от живота в напразни опити да си "сбъдват мечтите".

В крайна сметка, съвета ми си остава този който ти дадох на краят на първият си пост - чети. Освен тонове информация за това какво представлява един добър сценарии в и-нет можеш да намериш и качени цели сценарии - включително и на боксофис хитове, така че да добиеш директна представа за това как се пише сценарии.

Ще добавя обаче и още един допълнителен съвет - ако си действително решил да пишеш сценарий веднага си намери някой професионален сценарист, сдуши се с него/нея и нека той/тя да ти помага, особено в началото. Ще ти спести много време и нерви, както и ще увеличи шанса да създадеш нещо качествено.

Успех !

kendiman
01-25-2013, 19:06
Благодаря за информацията. Ще използвам съветите ти :)
И не, не съм някой "келеш, който се снима и се качва в youtube". Целите са ми много по-големи.

forside1
02-09-2013, 11:18
И аз да добавя нещо. Имах една лекторка миналата година която постоянно ни обясняваше колко е важно да четем новините, било то от вестници или интернет точно защото това би помогнало за добър сценарий. Има много криминални случай на пример които могат да ти запалят искрата и да те вдъхновят за нещо голямо. Също бих ти предложил ако четеш вестници, когато попаднеш на интересна статия да си откъснеш страницата и да я запазиш. Така като имаш да речем 20 статий ще можеш да вземеш от всяка по нещо и да излезе добра основна идея за сценарий. Друг вариант е да караш приятелите си да ти разказват интересни неща които са им се случвали и от тук таме като вземеш по някоя идея пак може да скалъпиш добър сценарий :) . Има много начини, не съм запознат със software за писане но пък като идея според мен, реалните случки могат да ти разгърнат въображението доста.
Успех

anonymous708973
02-11-2013, 17:28
Съдейки от въпроса ти, съм 100% сигурен, че не си готов да пишеш сценарий. Освен всичко останало трябва да познаваш начина по който функционира киното, как се снима филм, трябва също така да знаеш кой ще режисира, кой ще продуцира, кой ще играе във филма, с какъв бюджет ще разполагаш и т.н. и т.н...

Все пак, ще ти отговоря накратко: сценарий се пише ползвайки специализиран софтуер. Аз съм монтажист обаче, така че не мога да ти препоръчам програма за сценарий. Освен специализиран софтуер, си има и специални формати (pacing, развитие на увод-завръзка-развръзка веригата и т.н.) които човек трябва да познава.

Накратко - сядай и чети. В И-нет е пълно с качествена литература и видео материали по темата.

Напълно боса съм по темата, но е пълна глупост, че за да напишеш сценарий, трябва да знаеш кой ще режисира и кой ще участва.

forside1
02-11-2013, 18:42
Напълно боса съм по темата, но е пълна глупост, че за да напишеш сценарий, трябва да знаеш кой ще режисира и кой ще участва.

Права си, и аз се чудех какво има впредвид въпросния господин, ни както и да е :) . Ако сценария ти е бозав, и Стивън Спилбърг да го режисира, пак нищо няма да се получи.

vladyman
02-12-2013, 12:11
"Напълно боса съм по темата, но е пълна глупост, че за да напишеш сценарий, трябва да знаеш кой ще режисира и кой ще участва."

Много ви обичам такива като теб. Като си напълно боса по темата, защо се вреш да даваш акъл ? Аз да не би да казвам на жена ми как да си скубе миглите ?

Причината да трябва да знаеш кой ще режисира съм я споменал във вторият си пост, но явно те е домързяло да го прочетеш. Цитирам: "Ако не си просто поредният келеш който се снима с ГСМа си и след това го качва в youtube, то да - би трябвало да знаеш всичките основни членове на снимачният си екип преди да започнеш да пишеш сценарият (или евентуално докато си още в самото начало). Иначе може да се окаже, че трябва да пренаписваш половината сценарии защото нямаш нужният режисьор/оператор/артист/техника/декор за да заснемеш това което си написал."

За да си представиш колко важно е това ще ти споделя следната, истинска, случка която имахме преди 2-3 години. При нас дойде един току-що завършил студент, който ни предлагаше своят сценарии. Не съм чел сценарият (монтажист съм, не сценарист), но знам, че шефовете ми бяха възхитени и искаха да го купят, даже подписаха предварителен договор със студента, в който оцениха сценарият му на 5 000 лева (което, за сценарии написан от никому неизвестен студент си е баснословна сума). Впоследствие обаче се наложи да се откажем, защото никой от режисьорите с които работим нямаше нужният опит(и екип) за да заснеме такъв вид сценарии. Преди около година се засякох случайно със същото момче на една бензиностанция, седнахме да пием по едно кафе и той ми разказа, че с хиляда зора успял да продаде сценарият си на някаква треторазрядна снимачна къща в Италия, които му платили само 500 евро, но впоследствие и те не успяли да намерят режисьор/екип които да заснемат сценарият. Нашият човек обаче си взел поука, седнал и написал нов сценарии - за 45 минутен мини-филм за турското робство, като от самото начало решил, че иска да се пробва да го пласира на Холмарк (Hallmark). Седнал и внимателно разучил с кого работят Холмарк, какви бюджети дават. Гледал всичко което са пускали последните една-две години. И действително, когато си пиехме кафето нашият човек беше в процес на преговаряне с Холмарк, като му бяха платили 25 000 евро и му бяха обещали още толкова в момента в който финализират сделката помежду си и нашият човек им предостави финалната редакция на сценарият си. Сега, не знам какво се е случило оттам нататъка, но даже и да не са му заснели сценарият, нашият човек пак получи 50 пъти повече пари, само защото беше разучил кой ще му снима филма и го беше пригодил за това.

anonymous708973
02-13-2013, 08:14
Причината да трябва да знаеш кой ще режисира съм я споменал във вторият си пост, но явно те е домързяло да го прочетеш. Цитирам: "Ако не си просто поредният келеш който се снима с ГСМа си и след това го качва в youtube, то да - би трябвало да знаеш всичките основни членове на снимачният си екип преди да започнеш да пишеш сценарият (или евентуално докато си още в самото начало). Иначе може да се окаже, че трябва да пренаписваш половината сценарии защото нямаш нужният режисьор/оператор/артист/техника/декор за да заснемеш това което си написал."

Интересно защо тогава МАСОВО се правят филми по вече ГОТОВИ сценарии.

vladyman
02-13-2013, 11:01
Масово ? Като имаш предвид, че горе-долу едва около 5-10% от написаните сценарии биват някога заснети, то трудно може да се говори за каквато и да е масовост... Но все пак ти си донякъде права, само че описваш ситуация различна от тази в която е автора на темата. Ти описваш поръчковите сценарии, при които една снимачна къща плаща на някой да напише еди-какъв-си сценарии, след което те го купуват и впоследствие си избират екип и т.н. Това, естествено, съществува, но по принцип се прави само с известни автори. Които имат връзки, репутация и т.н. За всички останали е по-добре да знаят възможно най-много за бъдещият снимачен екип преди да седнат да пишат, защото иначе е доста вероятно да не успеят да си пласират работата.

Естествено, за любители, това не важи, съгласен съм.

Абе, в крайна сметка, важното е да се пише. Даже и да не успееш да накараш Disney да ти купят сценария, пак ще си натрупал опит, увереност, а може и да използваш това което си написал (ако е качествено нали...) като първо стъпало по пътя ти нагоре. Съвсем искрено пожелавам успех на всички току-що прохождащи сценаристи.

Blab
02-13-2013, 11:49
няма да чета подробно темата, монтажистът, гледам, че е обяснил;

Eagle_13
06-01-2013, 20:41
Не знам дали няма да извадя темата от дъното но искам да кажа, сценарий се пише не много лесно, но в същото време си напиши идеята без някакви норми или нещо, просто си я напиши ако искаш като сцени с диалог и обяснения към него, или като дълъг текст или както ти е на ума, ти в случая даваш идея на някой, има си хора, които ще ти оформят идеята в перфектен вид, както казваше един наш професор " не е важно как точно пишеш идеята си, а че идеята е хубава". Така или иначе, напиши я, сценария като цяло е едно от най-важните неща, моя пръв сценарий го написах направо като работна книга и снимачен план в едно, ето ти пример от моя сценарий:

Сцена II
Място: В Dosko, в стаята му.
Реквизит: 2 компа и пачка пари
Музика: Някаква дива белотска песен (Бели Ружи ? )
Персонажи: Гангстер и Рамбо
Действие:Началната сцена започва с снимане на голяма пачка пари на маса в средата на масата.Камерата се вдига и двамата персонажи водят невероятна битка на белот по интернет.
Разговорът между двамата:
РАМБО -Гледай ся как ще ти взема джобните.
ГАНГСТЕР -Та ти картите не знаеш, парите ша ми вземеш!
РАМБО -Ходи си гледай бизнеса, остави играта на професионалистите.
ГАНГСТЕР -Давай да видим колко професионално ще ти взема парите... 100!
РАМБО -@!@!$@#!!#$$!#! късметлията (тук е нужна много яка цензура, защото се разбира, че това е последната игра и Рамбо я губи)
ГАНГСТЕР -Айде, давай зеленото...
Рамбо подава парите на Гангстера и точно в този момент Каубоя Джо влиза в стаята.


Основно разделяй всяка сцена, в зависимост от това дали сменяш локацията ;)
А иначе, ако искаш да се занимваш професионално, ето така трябва да ти изглежда сценария ;)

ЕПИЗОД 2.
ЕКСТЕРИОР. ЖП ЛИНИИ. СУТРИН.

На бърз кадър светлината от сутрешното слънце огрява трупа на жената. Около нея се суетят шест униформени полицаи. На бавен кадър – пристига един цивилен, следван от двама униформени. Най-отпред е Протич, след него страховито пристъпват Симо и Драго. Протич спира. Поглежда надолу. Вдига замислен поглед към небето. Зад него Симо и Драго повтарят движението му. Протич пак поглежда надолу. Прикляка до трупа и го разглежда. Симо и Драго му висват над главата. Протич се почесва и поглежда небето. Симо и Драго също го поглеждат.

ПРОТИЧ
Днес ще е горещо.

ДРАГО
Май, ще вали...

Протич вдига пръст.Симо и Драго се изпъват мирно.

Хайде и ако направиш нещо и няма кой да го монтира, мятай на сам, така и така нямам какво да правя това лято ;)