PDA

View Full Version : РЕФЕРЕНДУМ - ЗА или ПРОТИВ?



Tsukuda_Hiroshi
01-24-2013, 04:28
Аз лично мога и ще гласувам ЗА.

По принцип тока БИ ТРЯБВАЛО да поевтинее, след като АЕЦ бЪде завЪршен. Казвам "би трябвало", защото след тов сЪщо може да бЪде спекулирано с цената.
*Освен цената на тока, ще бЪдат открити много работни места. ПЪрво - докато се строи обекта, второ след построяването му и пускането му в експлоатация, сЪщо ще трябва някой да работи там...
*Казват - вЪрху нестабилна сеизмична зона бил... Да, сЪгласен сЪм! Япония данеби да не е сеизмична зона? Видяхме какво стана вЪв Фукушима... И все пак те имат 40 реактора!!!
*СтроежЪт щял да излезе 210 милиарда. На човек, това означавало по 2000 и нещо лева. Да, нека! КЪде не сме ги дали?! Поне да има причина... И без това хляба стана лев...

Ето защо аз сЪм ЗА тази електроцентрала, а доводите ПРОТИВ ми се струват смешни.
Цялата работа според мен е, че Станишев се наяде с парите от проекта и сега Борисов не може да намаже. Ако ставаше вЪпрос ГЕРБ да вземе парата, Борисов с 2 рЪце щеше да скача ЗА...

psychopath
01-24-2013, 06:46
Аз съм против конкретния референдум.Това е област, в която решенията трябва да бъдат базирани на експертизи от специалисти, а не от Сульо и Пульо.
Отделно разходите по референдума са близо 20млн.

Delvecchio
01-24-2013, 09:29
Въпреки,че сделката за централата е неизгодна за България,благодарение на единствените в света социалисти,които защитават интересите на едрия бизнес,ние имаме нужда от реализирането на този проект.Гласуваме ли с не,обричаме България на енергийна зависимост.Токът ще бъде внасян не откъде да е,а от турция,а няма нужда да казвам колко важно е да се държат на страна от икономиката ни хората,които открито заявяват,че ще ни купят.Друг е въпроса,че потенциалът на АЕЦ Козлодуй не е изчерпан и докато може да се добавят нови реактори към една централа,не трябва да се строи нова,само че след като хубавците,които уж защитават интересите ни пред Европа са отписали този вариант,не трябва да им позволяваме да ни отнемат независимостта,срещу комисионни.

Nam3less3
01-24-2013, 09:42
Това е въпрос на интереси а и няма кадърни правителства които да се справят както трябва с проекта, изобщо не трябва да има референдум, просто така политиците ще си измият ръцете с народа, а със сигурност резултатът от референдума ще е положителен.
То инженерите, икономистите и политиците не знаят, народа ще знае :D

PurpleDream
01-24-2013, 12:22
против
не знам кой как и къде, но някой ще намаже много, а българския народ кучетата го яли

psychopath
01-24-2013, 13:38
против
не знам кой как и къде, но някой ще намаже много, а българския народ кучетата го яли

Благодаря, че онагледи тезата ми.
Именно за това иде реч. Българина не знае, не се интересува, но всичко се приема с голяма доза съмнение ( което не е непременно лошо, дори напротив, но въпроса е, че не се прескача от етапа на съмнението, до етапа на замислянето ) и разбира се, винаги има мнение по въпроси, за които не се е поинтересувал грам.

Както казах, много далеч съм от експерт в областта, но... доколкото ми е известно, произвеждаме значително повече, от нуждите ни. А иначе инвестиции в АЕЦ "Козлодуй" ще излязат нещо от типа на 16 пъти по-малко като сума. Та ако сега производството надхвърля потребностите ни... мисля, че няма нужда да довършвам изречението. : )

SpiritInBlack
01-24-2013, 16:10
Ще гласувам за

PurpleDream
01-24-2013, 17:23
чела съм достатъчно мнения против и за на специалисти за да се съглася с тия против, не ми казвай, че не съм се поинтересувала ;)

magneticfields
01-24-2013, 18:23
Твърдо ПРОТИВ. Не ни трябва нова АЕЦ. По- добре да се построят нови реактори в АЕЦ Козлодуй. А колко допълнителни данъци ще трябва да плащаме, докато се изплати това съоръжение. Да не говори, че нямаме ресурса/уранова руда/ трябва да го внасяме от някъде и това ни прави зависими на световните пазари. Ядрените отпадъци. Къде ще ги заровим? В Добруджа където е житницата ли?! Отделно и Вранча е сейзмично-актиивен район. Стане ли ядрена авария заминава половин Европа.

psychopath
01-24-2013, 19:20
чела съм достатъчно мнения против и за на специалисти за да се съглася с тия против, не ми казвай, че не съм се поинтересувала ;)

Ми вместо да се перчиш, можеше да споделиш някой аргумент. ;)

draid
01-24-2013, 19:35
против
не знам кой как и къде, но някой ще намаже много, а българския народ кучетата го яли

Искам да ти чуя тезата ? След като живота на 5-ти реактор изтича 2019 и на 6-ти 2021г. А доставената енергия ок Козлодуй е около 30% от общата производствена мощ. След като 3 от големите ТЕЦ-ове имат живот максимум до 2030-2035. Искам да ми кажеш, как ще покрием потреблението на ток ? Ще купуваме от Турция ли ? И от къде измислихте тая цена 210млрд ??? Инвестицията, която България трябваше да направи е 6.3 млрд. €. Отделен е въпроса дали трябва да се направят 7 и 8 реактор в Козлодуй.

Като цяло България трябва да развива този тип енергия, за да бъде енергийно независима.


Твърдо ПРОТИВ. Не ни трябва нова АЕЦ. По- добре да се построят нови реактори в АЕЦ Козлодуй. А колко допълнителни данъци ще трябва да плащаме, докато се изплати това съоръжение. Да не говори, че нямаме ресурса/уранова руда/ трябва да го внасяме от някъде и това ни прави зависими на световните пазари. Ядрените отпадъци. Къде ще ги заровим? В Добруджа където е житницата ли?! Отделно и Вранча е сейзмично-актиивен район. Стане ли ядрена авария заминава половин Европа.

Белене е проектирана да бъде една от най-сигурните АЕЦ в света. А авариите на атомни централи са изкл. рядкост. Да не говорим че те Румънците и без др. ще построят на границата ни.

SisiStrange
01-25-2013, 04:13
Аз съм против конкретния референдум.Това е област, в която решенията трябва да бъдат базирани на експертизи от специалисти, а не от Сульо и Пульо.

Toва.

Всеки идиот, който не е прочел и пет реда по въпроса, ще има глас в нещо сериозно. И да си чел, пак не знаеш нищо. Трябват си специалисти.

Няма как да се дострои АЕЦ Козлодуй. Нивата на радиацията там са прекалено високи. Има европейски стандарти по въпроса.

PurpleDream
01-25-2013, 08:31
четох интервю с руски специалист по темата, който е бил в България още преди 11 (не помня точно колко) години като са започнали да мислят за построяването на АЕЦ Белене, човекът си каза, че България произвежда достатъчно електричество и няма нужда от нова централа, ако намеря пак интервюто ще постна линк
а с тия пари колко щяло да струва на България навсякъде пишат и казват различна цена, за това няма да споря много, но дори и да е 6млрд евро от къде тия пари?
половината народ в България живее на прага на бедноста, сега само трябва да се хвърлят луди пари за това, та после съвсем да живеем в страх да не стане авария
и да попитам не бяха ли пак руснаците с идеята за Чернобил ? прекрасно им се получи, да.....
четох и мнения също и за това, че щели да използват модерни и подобрени материали за построяването и, но кой ще я строи? руска фирма? да даваме парите на руснаците, да си строят централата тук на по безопасно място
сума ти държави за без електроцентрали и си се справят добре, а ние си имаме, България не е огромна държава, един АЕЦ стига

PurpleDream
01-25-2013, 08:36
http://www.dnes.bg/politika/2013/01/22/ruski-ekspert-imate-more-ot-tok-ne-vi-triabva-belene.178237
не го четох тук мнението, но е същия човек

draid
01-25-2013, 11:07
Преди 11г България произвеждаше много електроенергия, ама тогава работеха и 1-4 реактори на козлодуй които бяха 440MW, сега те не работят, а скоро няма да работят и 5 и 6, тогава вече ще имаме недостиг на електроенергия. Отделен е въпроса, че за да се излезе от кризата трябва да се влагат пари във високите технологии, а не в земеделие и пътища. Със земеделие или туризъм, никоя държава не е прокопсала. Също така тази централа ще отвори много работни места, както за нискоквалифициран персонал, така и за хората във високите технологии, разбирай хора от интелектуалната прослойка, в момента тия хора изтичат от България като вода през сито...

PurpleDream
01-25-2013, 12:27
една електроцентрала няма да спре хората да бягат от България, дори може повече да избягат от страх като се построи какво може да се случи ;д;д

може ли да помоля ако намерите мнение на специалист, който е ЗА построяването да ми пратите линк
чела съм статии, новини и простотии ЗА, но не съм търсила точно мнение на специалист по ядрена енергетика or something

draid
01-25-2013, 12:59
Ела в ТУ-София Енергомашиностроителен факултет - катедра топло и ядрена енергетика и ще получиш мнения на специалисти колкото щеш.

И стига с тия схеми какво може да стане. Шанса да стане авария в АЕЦ в България е хиляди пъти по-малка от тази да ти падне саксия на главата. Като не сте се запознали с цялостната система на изграждане на АЕЦ и системите за сигурност, не всявайте паника и не правете заключения че седим върху бомба със закъснител.

haritov
01-25-2013, 13:26
четох интервю с руски специалист по темата, който е бил в България още преди 11 (не помня точно колко) години като са започнали да мислят за построяването на АЕЦ Белене, човекът си каза, че България произвежда достатъчно електричество и няма нужда от нова централа, ако намеря пак интервюто ще постна линк
а с тия пари колко щяло да струва на България навсякъде пишат и казват различна цена, за това няма да споря много, но дори и да е 6млрд евро от къде тия пари?
половината народ в България живее на прага на бедноста, сега само трябва да се хвърлят луди пари за това, та после съвсем да живеем в страх да не стане авария
и да попитам не бяха ли пак руснаците с идеята за Чернобил ? прекрасно им се получи, да.....
четох и мнения също и за това, че щели да използват модерни и подобрени материали за построяването и, но кой ще я строи? руска фирма? да даваме парите на руснаците, да си строят централата тук на по безопасно място
сума ти държави за без електроцентрали и си се справят добре, а ние си имаме, България не е огромна държава, един АЕЦ стига
я кажи какво имаш против руснаците?

Nam3less3
01-25-2013, 15:07
Чернобил няма нищо общо със сегашната руска атомна индустрия, той стана заради прибързаната политика на СССР.

PurpleDream
01-25-2013, 15:13
^нищо против нямам към руснаците ;д

draid, ами то да ти кажа, едва ли има много хора запознати със системите на АЕЦ, обаче ще се засилят всички да гласуват, кой с мнение, кой без, кой защото няма какво друго да прави в неделя

като искате толкова хора супер запознати с цялата тая работа, нека гласуват само политици и учени, и специалисти, не както каза някой в темата 'сульо и пульо'
каквото и да става вече все ще има недоволни, неразбрани, ядосани, отчаяни ...

Nam3less3
01-25-2013, 15:28
Въпроса трябва да се решава от управляващите, от тях зависи дали ще е печеливш проекта или не(т.е. дали някой ще се облагодетелства, чии интереси са засегнати и т.н.), т.е. въпроса не е инженерен и технически, ами политикономически.

А тия некадърници не биха се справили с нещо от такъв мащаб така, че да е изгодно за нас.

А народа може единствено да гласува според това любимата му партия за или против е.

SpiritInBlack
01-25-2013, 16:07
трябва да ви забранят на глупаците да имате право на глас

Nam3less3
01-25-2013, 16:18
трябва да ви забранят на глупаците да имате право на гласСамо ретардите го повтарят това, или всички могат да гласуват, или никой, или едните имат право да си гласуват според интересите а другите не? Така е в демокрацията, щом не го знаеш това, изобщо не се занимавай с такива теми.
А и това че някой е умен, не означава, че е по-добър от другите в гласуването.

SisiStrange
01-25-2013, 17:43
Само ретардите го повтарят това, или всички могат да гласуват, или никой, или едните имат право да си гласуват според интересите а другите не? Така е в демокрацията, щом не го знаеш това, изобщо не се занимавай с такива теми.
А и това че някой е умен, не означава, че е по-добър от другите в гласуването.
Пак. Не е до ум, а до специалност. Не виждам логиката учител по педагогика (примерно) да гласува за въпроси, засягащи ядрени физици. Само специалист може да каже твърдо кое е по-добре. Не ние. За мен това гласуване е пълна идиотщина.

FuCKkK13
01-25-2013, 20:19
ЗА... но аз така или иначе нямам правото да гласувам ... България се нуждае от работни места,а това може да осигури доста .... може би и ще поевтинее тока ... но наистина това не е работа за всеки 2ри

SprayPaint
01-25-2013, 22:03
ЗА!
Моля Ви се, тези които са против да изгледат филмчето и пак да помислят
http://www.vbox7.com/play:5b91857394 :)

draid
01-25-2013, 22:11
Жалко наистина, ние сме народ с робско мислене, народ които не иска да поема отговорност, народ които дори когато му се дава за първи път от 23г. този демократичен "лост" в ръцете, отново предпочита да си седи и да плюе по управляващите и да обяснява как не е негова работа да взема решение. Наистина ми е болно. Тая централа, а и всеки друг голям проект не е нито на политиците, нито на учените, че да решават те. Такива проекти са от значение за цялата държава в дългосрочен план и това, че някакви хора не искат да си направят труда да проведат собствено "проучване" и да извадят на базата на дадени аргументи истината за себе си е адски тъжно.

Относно момичето/момчето което се изказа относно Чернобил и Руските реактори. Реално главните производители на реактори в света са Русия, САЩ и Япония. Катастрофата в Чернобил е толкова отдавна и са допуснати толкова грешки, че дори е смешно да я сравняваш с днешните централи. Да не говорим, че за сигурността на тези съоръжения се грижи международна агенция...

И не знам, защо си мислите, че след като в Белене няма АЕЦ сме в безопасност, след като само на 100км от там има др. А и като цяло съседките ни си строят Централи по границата и няма ядове, два блока ще завършат румънците в АЕЦ черна вода до 2015-16

И понеже искахте експертно мнение за сигурността:


АЕЦ-Белене е от най-ново поколение централи /3+/, които при наводнения, цунами, земетресения и дори "изчезване" на обслужващия персонал, могат да се саморегулират и предпазват от аварии, заяви в Плевен член-кореспондент на БАН проф. Димитър Бучков.
Той посочи, че сеизмичната сигурност на проекта е доказана при проучвателния етап, както и при стрес-тестовете през 2011 г. от експерти на Европейския съюз и Международната агенция за атомна енергия.

Централата е напълно защитена от земетресение и приливна вълна висока 30 м., тъй като площадката е 35 м. над нивото на Дунав, каза той. По отношение на финансирането експертът бе категоричен, че протакането във времето на вече започнало строителство само увеличава крайната цена. Той припомни, че по искане на българската страна "Атомстройекспорт" е предложил твърда цена от 6,298 милиарда евро. По думите му развитието на ядрената енергетика в света ще продължава и след аварията "Фукушима" и всички държави със сериозни програми в тази сфера не смятат да се отказват от плановете си

Mo6no
01-26-2013, 02:36
Ще си самоцитирам мнението, което съм писал и другаде. Аз съм Против проекта и ще гласувам с "Не", а ето го цялото ми мнение.


Виждам, че хората говорят супер убедено за неща, от които нищо не разбират. В зависимост от някакви свои вътрешни или политически убеждения в огромна степен предопределят коя информация възприемат като вярна и коя като лъжа и в коя от двете тези ще повярват. НО! почти никой от гражданите не разбира от икономика, а от ядрена енергетика абсолютно никой, няма никакви параметри по евентуалния проект, а само един гол въпрос... останалото си го досъчиняваме всички ние.

Заформили са се различни мнения, но видях малко аргументи, ще напиша лично ми мнение, което въобще не държа да е вярно, но съм се опитал да си го аргументирам поне за себе си. Затова и ще е малко по-дълго.

Доста хора се подлъгват и си мислят, че евтин ток, значи евтина сметка. Всъщност малка част от сметката ни е самата производствена цена на тока. Не знам колко от вас плащат сметки за ток, но от моите сметки 40 процента e самият ток, 60 процента разпределение и някакви допълнителни такси (най-вече по преноса) и накрая - върху тази основа 20 процента ДДС за държавата... така че от производствената цена на тока не зависи особенно вашата сметка. ;)

Според мен не е важна политиката в смисъл на партийност и политиканстване, в което доста хора се подлъгват, а икономиката стои в центъра на всичко. Дали е изгоден проектът и след колко години ще си избие парите? Твърдят се най-различни числа и не знам каква ще е цената на Белене. Но каквато и да е реалната цена на централата, аз имам усещането, че цялата схема е един корупционен проект и едни хубави познати лица, които всички много обичаме, ще оскъпят многократно проекта на централата и просто щe ни откраднат парите - дали чрез нови данъци заради Белене (което ми се вижда по-вероятно, защото не се усеща чак толкова взаимовръзката), дали чрез цената на електроенергията, дали и чрез двете заедно.

А референдумът... няма да реши абсолютно нищо. Уча право и отлично знам какъв абсурд е настоящият закон, но както всяко нещо, случващо се за първи път, има много грешки. И да, ще се провали; да, няма да се отчете мнението на гражданите; да, самите граждани може би ще сбъркаме в разсъжденията и гласа си. Но все отнякъде трябва да се почне! И мисля, че е възможно за в бъдеще да има нови и нови референдуми, които да се състоят по правилния начин и да дадат определени резултати в обществото. Така че гласувайте и бъдете активни граждани и независимо от позицията си, я отстоявайте!!! И на избори, и на референдуми, и на протести.

DarkTemplar
01-26-2013, 03:09
трябва да ви забранят на глупаците да имате право на глас
В такъв случай ти пръв ще останеш без такова право.

haritov
01-26-2013, 05:28
ЗА... но аз така или иначе нямам правото да гласувам ... България се нуждае от работни места,а това може да осигури доста .... може би и ще поевтинее тока ... но наистина това не е работа за всеки 2ри

ще отвориш места за 1000 човека после цял народ ще плаща
цената е прекалено висока

SisiStrange
01-26-2013, 06:00
Жалко наистина, ние сме народ с робско мислене, народ които не иска да поема отговорност, народ които дори когато му се дава за първи път от 23г. този демократичен "лост" в ръцете, отново предпочита да си седи и да плюе по управляващите и да обяснява как не е негова работа да взема решение. Наистина ми е болно. Тая централа, а и всеки друг голям проект не е нито на политиците, нито на учените, че да решават те. Такива проекти са от значение за цялата държава в дългосрочен план и това, че някакви хора не искат да си направят труда да проведат собствено "проучване" и да извадят на базата на дадени аргументи истината за себе си е адски тъжно.

За да можеш да направиш решение по въпроса, трябва наистина да си наясно с евентуалните рискове. За една голяма част от българите думата радиация е нещо твърде неясно. Не мисля, че е смислено сульо и пульо да дават гласове, защото са чули някога за Чернобил (примерно). Има си хора, които разбират от ядрена енергетика. Те би следвало да имат най-обективното мнение. Това е все едно да помолиш семейството на болен да реши вместо лекарите има ли нужда от операция или не. Като не разбираш последиците от едно нещо, по-добре да не се правиш на всезнаещ. Един от проблемите в държавата ни е, че никой нищо не знае, но всеки от всичко разбира.

КОлкото до мен и семейството ми, ние ще гласуваме ЗА. Макар, че:

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1737644

draid
01-26-2013, 07:16
Стига с тая цена, какво си представяте, че ще плащате до живот за тая централа ли ? Да излезе по 1500-2000лв на човек и това е, при все че тия пари няма да се дадат на куп. Дали ще се краде от проекта или няма, мисля че е пределно ясно на всички. Някой замислял ли се е че в момента плащаме на Бойко магистралите ? Колко пари струват тия магистрали ? Ама като има възможност за някакъв сериозен проект и хайде, ще плащаме, хората се стресират че парите се наливат на едно място, а иначе изтичат многократно повече по разни проектчета за по 10-15млн. Единственото негативно въздействие на централата може да бъде икономическо. Това е проект с дългосрочно изплащане, такъв проект се изплаща за 30-40г. И е на печалба 15-20г. А относно това, че Бойко ще си направи каквото си иска, дори и 4млн да са за е повече от ясно, че референдума няма никаква законова тежест - също. Но след като се дава възможност на хората да си кажат мнението, то значи е редно да го направят, вместо да се оплакват постоянно. И ако управляващите не се съгласят с това, то хората ще знаят че си правят каквото искат и е някакъв произвол. Не трябва тия 240 човека да забравят, благодарение на кого са там и управляват. Дали референдума в Швейцария за или против ЕС е бил в резона на всички хора ? Не мисля. Но те гласуват и се съобразяват с това което народа иска, другото е без значение.

А да ми говорят няма пари, при положение, че ликвидираха държавния резерв, за да построят метрото и някви магистрали изобщо няма право да говори. Че наливат пари в асфалт, вместо в здравеопазване и образование.

draid
01-26-2013, 07:18
Двоен...

PurpleDream
01-26-2013, 13:03
....
КОлкото до мен и семейството ми, ние ще гласуваме ЗА. Макар, че:

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1737644

ей тоя Бойко и той... това с каква цел го казва, той е ЗА, но няма да строи, защото няма пари, и пак сере та сере по другите...
пак мотае нещо, сега ще чака хората да гласуват ЗА и като знаят, че няма пари, защото Бате Бойко така казва, да се съгласят и да си дават последните пари
айде моле ви се, пълни лайна ни заливат от всякъде, гледах клипчето, което е постнато тук, много хубаво и сладко говорят специалистите, всичко звучи много добре, но какво става, ако започне да се строи и тъко я построят и опа ТЕЦовете и АЕЦ Козлудуй се затворят? (реално питам ;д ако може хора, които разбират да ми отговорят) пак оставаме с една централа, нито тока ще е евтин, нито нищо
като искат България да е водеща по нещо в Европа, защо първо не направят хората да се чувстват европейци, амиии не знам, на пример с нормални заплати, пенсии..... отдалечавам се от темата, но това ме ядосва най - много, в бедната ни държавица да хвърлят луди пари за нещо, което... оправи едно нещо, па развали друго

добре, убедих се, че централата ще е с 10000000 защити и предпазни мерки и опаснст няма
сега ме убедете, че народа няма да пострада от хвърлянето на толкова пари, сега и за в близкото бъдеще, защото за това ми е най- болно,за глупавия, беден народец, подхърлян, подритван, командван, лъган, прецакван

SisiStrange
01-26-2013, 13:08
И сега сметката ни за ток е над 50лв. Или около. Когато свърши живота на АЕЦ Козлодуй, ще се налага да купуваме от чужбина. Мислиш ли, че сметките ни ще са по-малки? Или, че милите хора от енергото няма да измислят пак с какво ОТГОРЕ НА ТОВА да ни оберат?

SpiritInBlack
01-26-2013, 13:36
Смешни сте.Аз съм убеден , че нито един от вас дори не разбира за какво е реферундмът , да не говорим за параметрите по евентуалния инвестиционен проект.Ако един ден ви управлявам , ще признавам интересите единствено на тези , които вярват безрезервно в мен.Просто не е във ваш интерес да се бъркате в неща , които не разбирате.

Nam3less3
01-26-2013, 13:44
Смешни сте.Аз съм убеден , че нито един от вас дори не разбира за какво е реферундмът , да не говорим за параметрите по евентуалния инвестиционен проект.Ако един ден ви управлявам , ще признавам интересите единствено на тези , които вярват безрезервно в мен.Просто не е във ваш интерес да се бъркате в неща , които не разбирате.Ти да не си Господ, че някой да вярва безрезервно в тебе (facepalm)

SpiritInBlack
01-26-2013, 14:08
Нали знаеш вица за Меси и Ронално ?

Ако продължа да се занимавам с политика и някой ден бъда избран от немай-къде , повярвай ми , ще взема , каквото може да се вземе от държавата.Ако обаче някой повярва в мен, никога не разочаровам.Прочети няколко книги на Дейл Карнеги.

едит : надявам се някой от вас да прави разлика между финансов и икономичен анализ , което трябва в малка или по-голяма степен да бъде водещето за всеки от вас.А нещата , които се тиражират по медиите..научете от мен , че истината , която ви е представяна, е много , ама наистина много далеч от ИСТИНАТА.

PurpleDream
01-26-2013, 14:50
то в тая държава нищо не се прави за интереса на народа

draid
01-26-2013, 15:54
ей тоя Бойко и той... това с каква цел го казва, той е ЗА, но няма да строи, защото няма пари, и пак сере та сере по другите...
пак мотае нещо, сега ще чака хората да гласуват ЗА и като знаят, че няма пари, защото Бате Бойко така казва, да се съгласят и да си дават последните пари
айде моле ви се, пълни лайна ни заливат от всякъде, гледах клипчето, което е постнато тук, много хубаво и сладко говорят специалистите, всичко звучи много добре, но какво става, ако започне да се строи и тъко я построят и опа ТЕЦовете и АЕЦ Козлудуй се затворят? (реално питам ;д ако може хора, които разбират да ми отговорят) пак оставаме с една централа, нито тока ще е евтин, нито нищо
като искат България да е водеща по нещо в Европа, защо първо не направят хората да се чувстват европейци, амиии не знам, на пример с нормални заплати, пенсии..... отдалечавам се от темата, но това ме ядосва най - много, в бедната ни държавица да хвърлят луди пари за нещо, което... оправи едно нещо, па развали друго

добре, убедих се, че централата ще е с 10000000 защити и предпазни мерки и опаснст няма
сега ме убедете, че народа няма да пострада от хвърлянето на толкова пари, сега и за в близкото бъдеще, защото за това ми е най- болно,за глупавия, беден народец, подхърлян, подритван, командван, лъган, прецакван

Няма какво да те убеждавам повече. Тръби се колко е скъпа централата, ама никой не казва че отиват по 4 млрд. на година за циганите...

Има два варианта, не стоим електроцентрали -> купуваме ток от Турция и Румъния
Строим -> Продаваме, а когато живота на Козлодуй завърши, ако има недостиг, спираме да продаваме, но не купуваме.

Евентуална нова централа не се прави за да си имаме 2, а за да подсигури енергопотреблението след спиране на другите.


Смешни сте.Аз съм убеден , че нито един от вас дори не разбира за какво е реферундмът , да не говорим за параметрите по евентуалния инвестиционен проект.Ако един ден ви управлявам , ще признавам интересите единствено на тези , които вярват безрезервно в мен.Просто не е във ваш интерес да се бъркате в неща , които не разбирате.

А ти защо реши, че разбираш нещата повече от нас ? При положение че нито ни знаеш, нито знаеш на кой до къде му се простират връзките ?

DisappointedDreamer
01-27-2013, 08:10
успех с гласуването днес :Д

FuCKkK13
01-27-2013, 08:29
успех с гласуването днес :Д

няма смисъл.. лентичката каза и да се гласува с ДА няма пари 8-)

DisappointedDreamer
01-27-2013, 09:28
мойто беше сарказъм :Д

anonymous708973
01-27-2013, 10:20
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1737644

Eбаси пародията. Тъкмо с майка коментирахме как има все повече недоволни от Бойко и като нищо от лятото ще цъфнат пак червените на власт.

Аз съм против референдума, защото не смятам, че българинът разбира (освен от пари, коли и жени, разбира се) от икономика, камо ли пък от ядрена енергия.
Ще гласувам ЗА, защото смятам, че в това нещо има бъдеще. Аргументът с безопасността е безумен предвид румънската и турската централа. За съжаление, аспектът, който най-много ме вълнува - икономическия, е доста в сянка, изключително неизяснен и спекулиран, но смятам, че в АЕЦ е бъдещето. Соларните панели и подобни алтернативни източници на енергия не ги виждам в нашата държавица скоро. Доста държави продължават да използват АЕЦ, а немалко тепърва се ориентират натам, а само Германия и Япония се отдръпват.


Аз съм против конкретния референдум.Това е област, в която решенията трябва да бъдат базирани на експертизи от специалисти, а не от Сульо и Пульо.


След като живота на 5-ти реактор изтича 2019 и на 6-ти 2021г. А доставената енергия ок Козлодуй е около 30% от общата производствена мощ. След като 3 от големите ТЕЦ-ове имат живот максимум до 2030-2035. Искам да ми кажеш, как ще покрием потреблението на ток ? Ще купуваме от Турция ли ? И от къде измислихте тая цена 210млрд ??? Инвестицията, която България трябваше да направи е 6.3 млрд. €. Отделен е въпроса дали трябва да се направят 7 и 8 реактор в Козлодуй.
Мда. + аргумента, че съпътстващата инфраструктура се поема от немския посредник, с когото не знам какво стана обаче.

Няма да го построят тоя АЕЦ обаче. Всяко правителство се страхува да прави промени в последните месеци от мандата си.
Избирателната активност е мизерна. Във Велико Търново - около един процент.

granger
01-27-2013, 10:42
Аз ходих и гласувах вече. С какъв глас ще запазя за себе си,но ми направи впечатление ,че тук беше висока избирателната активност до 13:30 някъде,при нас някъде половината, имащи право на глас, бяха гласували,което си е доста.

anonymous708973
01-27-2013, 11:43
При нас бяха 13% в 12.30.

Oy7ofCon7roL
01-27-2013, 13:13
Аз още към 10 часа ходих да гласувам.

Иначе искам да питам тия дето са против референдума изобщо, тъй като ние простолюдието не сме компетентни по тия въпроси. Докъде я докарахме досега, докато през всичките тези години решенията ги взимаха компетентните по дадените въпроси ? А иначе специално за ядрената енергетика имам един въпрос. Има ли България като държава някакъв дългосрочен план как ще се развива ядрената енергетика, и ще се развива ли изобщо ? Аз ще ви кажа, не, България няма абсолютно никаква дългосрочна политическа стратегия по нито един важен въпрос, специалистите никой не ги пита за нищо, а решенията, които се взимат са за благото на определени хора, които може би са зависими от други хора, но не и заради нас. Всичко е политика, ако си мислите, че човек, който е лидер на някоя партия или е партийно обвързан по някакъв начин ще си каже своето лично мнение се лъжете. Защо един политик може да си смени мнението по такъв важен въпрос, значим за поколения българи,няколко пъти за няколко години, а аз да не мога да ида да гласувам...

draid
01-27-2013, 13:25
Аз ходих към 12 и в моята секция имаше някакви смешни 50-тина плика пуснати... Просто от нас нищо не става и го доказваме за пореден път.

granger
01-27-2013, 14:51
Аз пък не виждам защо някой трябва да гласува,когато няма мнение.
Родителите ми , за разлика от мен не гласуваха,защото не са сигурни в избора си и се колебаят. Аз за себе си сметнах,че съм достатъчно информирана и подадох своя глас. Щом нямаш идея как да гласуваш - не го прави.

Oy7ofCon7roL
01-27-2013, 15:09
Аз пък не виждам защо някой трябва да гласува,когато няма мнение.


като нямаш мнение - не ходиш да гласуваш, но все ми се струва, че всеки би трябвало да има някаква гражданска позиция

granger
01-27-2013, 15:20
Аз също мисля,че трябва всеки да има гражданска позиция,но явно не всички мислят като мен, нашите примерно не са сигурни и не искат да си дадат гласа дали За, дали Против,просто защото всеки глас е от значение,а когато е даден с несигурност ,просто за да се отбие номер, се губи целия замисъл.
Като нямат ясна гражданска позиция-не ходят. Въпреки,че ги врънках и двамата ,ама нъц. :lol:

draid
01-27-2013, 17:05
И отново куп партийни идиоти отидоха и гласуваха както лидера е казал, без да се сетят, че това в главата им е дадено за да мислят, а не за да повтарят като папагали. Докато има толкова много овце в тая държава, трудно ще се оправим.

granger
01-27-2013, 17:12
Не слушам новини, някой ще ме светне ли какво стана?Влиза ли за гласуване?

draid
01-27-2013, 17:36
Ако се окаже че е над 20% както се говори, ще го вкарат за разглеждане в парламента.

granger
01-27-2013, 17:39
21% чух аз...не знам.

PurpleDream
01-27-2013, 18:24
аз разбрах, че няма да го разглеждат, защото са гласували около милион и половина, а за да го вземат под внимание е трябвало да са около 4 млн гласувалите

Oy7ofCon7roL
01-27-2013, 18:45
аз разбрах, че няма да го разглеждат, защото са гласували около милион и половина, а за да го вземат под внимание е трябвало да са около 4 млн гласувалите

Не си разбрал/а

Значи трябваше да излязат 60% или както казваш ти над 4 милиона от имащите право на глас за да има референдума задължителен характер. Ако не излязат 60% от имащите право на глас, но избирателната активност премине 20% то тогава въпросът се връща за преразглеждане в парламента. Избирателна активност от днес премина 20% даже мисля почти 22% или над 1,5 души

PurpleDream
01-27-2013, 19:03
да, и аз сега това слушах ;д

granger
01-27-2013, 19:08
20.5% e, влизал.

bubkaa93
01-27-2013, 20:10
И отново куп партийни идиоти отидоха и гласуваха както лидера е казал, без да се сетят, че това в главата им е дадено за да мислят, а не за да повтарят като папагали. Докато има толкова много овце в тая държава, трудно ще се оправим.
Не мисля така.Референдумът не е политически и всеки,който мисли за бъдещето на България би гласувал. Липсата на вот означава апатия,безразличие и обреченост. Наистина жалко,защото ние нямаме икономика,селско стопанство и в резултат на това българската нация се топи.Дадоха ни права и ние не се възползвахме. :)

draid
01-27-2013, 20:41
Не мисля така.Референдумът не е политически и всеки,който мисли за бъдещето на България би гласувал. Липсата на вот означава апатия,безразличие и обреченост. Наистина жалко,защото ние нямаме икономика,селско стопанство и в резултат на това българската нация се топи.Дадоха ни права и ние не се възползвахме. :)

Какво не мислиш, нали ги гледам как гласуват. Питат го ти за кво ще гласуваш и той вика "Епа за БСП-то" ... Не всички са така, ама има един голям процент безмозъчни овце.

Pesho0«●»♥™
01-27-2013, 21:27
Незнам,

anonymous708973
01-27-2013, 22:48
Аз пък разбрах, че референдумът се счита, ако гласуват 30% от населението, имащо право на гласоподаване.
Гласувах ЗА, около мен масово гласуваха против. Чух и разумни доводи.
Все тая. Пълна пародия беше тоя референдум. Станишев много хубаво каза, че това е шамар в лицето на Бойко.
А Меглена Кунева беше напълно права, много умно говореше жената. Ще ни обясняват как се попълва бюлетина, но няма да се погрижат да ни информират черно на бяло, за да знае българинът за какво става въпрос. Тя спомена как се прави референдум в наистина европейските държави... Няма да се оправим и това е.

Mo6no
01-28-2013, 04:30
Всичките обаче познавате отлично закона, но коментирате. :D

Гражданите днес супер интелигентно не отговориха на фарса, който наблюдавахме през последния 1 месец по един въпрос, който въобще не стои на дневен ред, освен може би за един политически кръг. Въпросът прекалено много се партизира и това допълнително отказа хората.

Белене няма как да бъде строен с удобрението на 11 или 12 процента от населението в страната. Така че е напълно резонно парламентът да го отхвърли, което и ще се случи. За 1 година БСП се съраха от близо 800 000 човека "За" до 900 000 днес.

Никакъв шамар в лицето на Бойко не е... аз лично въобще не го харесвам, но истината е, че днес Станишев загуби. На пресконференцията всичките от БСП, включително и Станишев имаха ужасни погледи. Защото хората не им дадоха доверие и това е истината. За Бойко референдума няма да се отрази по никакъв начин. Този референдум не беше за или против него, а за или против тази централа.

И липсата на вот не означава задължително апатия и незаинтересованост. В България от политика се интересуват около 55-60 процента. Разликата от 40 процента нанегласували, но интересуващи се от политика, поне през моите очи се разпределя на 3 групи:
1. Хора, объркани от всички спорове, който не желаят да заемат становище, защото това е отговорност и не са сигурни, че ще вземат вярната позиция
2. Хора, категорично Против, но са избрали да саботират легитимността на референдума.
3. Хора, които принципно са "ЗА", но са се отвратии от цялата дискусия и нейното партизиране и са започнали да се съмняват в изгодността на проекта при тези евентуално корумпирани изпълнители

Oy7ofCon7roL
01-28-2013, 10:51
дън дрън че пляс

Кви са тия глупости, дето дрънкаш бе младеж ! Хипотетично ако утре излязат 800 000 и обградят парламента с искане на оставка на парламента, това значи ли, че останалите 6 милиона българи са доволни от управлението, защото не са там ?

Mo6no
01-28-2013, 12:49
Примерът ти е крайно смешен - да сравняваш излизането пред парламента с референдума... Вчера имаше допитване и хората отказаха да гласуват. Това не означа, че са против централата, но означава със сигурност, че не са за Нея. Твърдо За АЕЦ Белене е една малка (макар и добре организирана група) от 12-13 процента от обществото.

Не може и няма право 12 процента от българите да определят как ще се харчат парите на 100% от българите. Това изкривява оществото и би наложило интересите на тази малка група за сметка на цялото общество.

Ще ти дам едни данни - тълкувай ги както си искаш. На референдума като цяло:
Колкото по-образовани, по-богати, по-десни, по-големи данъкоплатци, от по-голям град и по-млади бяха хората, толкова повече гласуваха с "НЕ"
Колкото по-нискообразовани, по-бедни, по-леви, по-малки данъкоплатци, от малко градче/селце и по-възрастни бяха хората, толкова повече гласуваха с "ДА"

А основната част от населението просто отказа да гласува като форма на позиция.

И същевременно от средите на подръжниците се говори, че се правило, за да бъдем по-богати, образовани, развити и за бъдещето. Защо тогава единствените, които не заявиха категорично засилена позиция "ЗА" са именно бъдещето? А Миналото най-категорично се обявява "ЗА"? Защо почти всеки, които има някакви средства в тази държава, които срещна, е Против? Отговорите си ги оставям на теб.

Така или иначе, този корупционен проект, поне към момента няма да се състои.

Oy7ofCon7roL
01-28-2013, 14:39
Сравнението ми между едно излизане пред парламента и референдума ми го направих за да разбереш ТИ колко нелепо изглежда да твърдиш, че тия 800 000 човека, дето са излязли да гласуват са една малка част от населението, а другите били едва ли не против проекта, Драги приятелю референдума се прави за да се видят какви са обществените нагласи сред хората по даден въпрос и не може щом 2/3 от гласувалите са наклонили везната в една посока ти или, който и да било да твърди, че обществената нагласа е друга, нямаш нито един аргумент да твърдиш обратното.
Относно избирателната активност, тя беше такава, защото от герб сами се погрижиха да объркат хората, още от самото начало като смениха въпроса, с който бяха събрани подписките за референдума, след това умишлено влязоха в политическа схватка със Станишев за да се заглуши мнението на експертите по въпроса, и хората вместо да слушат дебати и аргументи на експерти (както би трябвало да е в една европейска държава) по въпроса, слушаха караниците на герб и бсп, което още повече отблъсна гласоподавателите от урните.

Да кажа още нещо за самите избори и избирателната активност:

Ако се смята, че турците не бяха призовани да гласуват и избирателната активност в районите където преобладават беше трагична, ако се смята, чер не хвърчаха автобусите с електорат от Турция и ако се смята, че на циганите никой не им плати за да гласуват (а са стояли пред избирателните секции) и като се има предвид мъртвите души и фантомите то тогава като, че ли избирателната активност си е била наред. Като се има предвид, все пак, че и времето не беше баш като за избори(януари месец, сняг/студ), а и все пак един референдум не може да се мери като заряд с едни парламентарни избори. Всъщност това може да се каже, че са били едни от най-честните избори през последите 20 и кусур години(както твърдят и всички експерти впрочем) тъй като нито една партия не е купувала гласове.
20% избирателна активност на референдум е напълно достатъчно за да се стане ясно каква е обществената нагласа, просто прага е вдигнат, като допълнителен политически лост, който работи срещу гласа на народа и всеки един човек с малко акъл в главата щеше да се сети.

Mo6no
01-28-2013, 15:29
1. Ти възприемаш политикантските аргументи на определени политици, които лъжат, за да не признаят загубата си - Бойко не-знам си какво, Станишев-не нам си що. Бойко объркал хората. Ако хората са толкова глупави, че един човек, който и да е той, може да ги обърка тотално и те да не възприемат изключително вярната, правилна и логична гледна точка, то тези хора въобще не заслужават да гласуват на референдум. Случаят обаче въобще не е такъв - защото хората знаят кое е най-доброто за тях и именно затова са избрали да не гласуват да се изхарчат тези пари. Явно не вярваш на хората, но аз избирам човекът, защото вярвам в него и знам, че той най-добре може да оцени кое е най-добре за него - ти явно смяташ, че човекът е недостоен - "обърква се" от най-елементарни подмятание политици. Защото поне така излиза от твърдението ти, че хората са се объркали и затова не са гласували на референдума, делигитимирайки проекта.

2. Ако възприема отчасти твоята позиция - окей, 800 000 души са много. И съм съгласен нека се строи централата.... направето си едно дружество и всички 800 000 души си вложете своите лични средства в центрелата. Нали е много яка, нали е печеливша. Но никой не може и НЯМА ПРАВОТО да принуждава цялото население да плаща за неговите лични идеи. Защото нито аз, нито моите родители, нито почти всички мои приятели, нито повечето хора не желаем да плащаме тази централа, не желаем да участваме в този проект. 800 000 души се налагат над останалите 6 милиона и 200 хиляди. Хубаво, че го игнорираш, да ти го повторя още веднъж.

3. Абсолютно избирателно изпусна моментът, в който ти казах кои гласоподаватели за какво за гласували. Ако искаш пак ще ти го повторя, че явно ти е удобно да игнорираш мнението ми

На референдума като цяло:
Колкото по-образовани, по-богати, по-десни, по-големи данъкоплатци, от по-голям град и по-млади бяха хората, толкова повече гласуваха с "НЕ"
Колкото по-нискообразовани, по-бедни, по-леви, по-малки данъкоплатци, от малко градче/селце и по-възрастни бяха хората, толкова повече гласуваха с "ДА"

А основната част от населението просто отказа да гласува като форма на позиция.

Ще оставя всички останали отново да си помислят над тези думи, неслучайно ги повтарям и натъртвам.

Честно казано, нямам намерение да ти отговарям повече, имам си друга работа. Минал съм отдавна тийн възрастта и не посещавам форума отдавна. Но знаех, че супер много хора, бъдейки далеч по-неинформирани, ще пишат пълни глупости и ще легализират престъпната и напълно ненужна схема "Белене" пред децата, които много лесно ще ги възприемат, когато има само една гледна точка. Още повече, че малките напълно нормално са далеч по-подвластни на крайно левичарските тези, все пак още на са печелили никакви пари и никога не са плащали данъци. Затова и писах тук, за да видят другата страна - да не виждат евтиния популизъм, който лесно влиза в главата на по-бедни и необразавани хора чрез най-елементарни лозунги.

Нови ядрени мощности са ни напълно ненужни минимум близките 10 години, а може би и 20 години, но в никакъв случай нямаме нужда от тях в момента. Нямаме и нужда да си доутежняваме кризата, в която се намираме, разходвайки средства, които нямаме за проект, който ни е напълно ненужен. Твърденията, че ще създаде нови работни места и ще раздвижи икономиката са напълно погрешни, защото парите, които ще се вложат в нея ще са "държавни", т.е. на всички граждани. Да, наистина ще се създадат нови работни места, на това е видимото (прочети малко Фредерик Бастиа). Невидимото е, че всички граждани ще бъдат предварително ограбени и техни лични средства ще бъдат взети и така ще се съкратят други работни места, които те биха създали чрез иззетите туко що от тях средства и които биха били далеч по-полезни, защото това ще е техният личен осъзнат избор. Всеки един човек знае кое е много по-добре за него от държавата. Ще повторя, ти, ако смяташ, че държавата се грижи по-добре за хората, отколкото те сами за себе си и че държавата съзнава по-добре от самия човек какви са неговите нужди, не мога да ти помогна. Вместо това ще дадем парите си на едни чиновници, на които не искаме да ги даваме и те да си ги преразпределят по най-престъпния възможен начин, като откраднат огромната част от тях. НЕ, много по-добрее те да си останат в самите нас. Местата, които ще създадат с малкия остатък от събранитее данъци, ще са напълно ненужни и неефективни. Ако така се създаваха работни места - да вдигнат данъците яко на всички граждани, да ги задушат и да почнат с тези пари да плащат на хора да копаят в нищото за здраве, нали ще създаде работни места. Ще намалим безработицата! Ал, колко е изгодноо...

Sorry, ама лошо са те водили, грешно са те учили.

Централа поне засега няма да има и аз се радвам, че поради различни причини народът отказа да поеме отговорността да плати едни милиарди на вятъра.

anonymous708973
01-28-2013, 19:02
Нови ядрени мощности са ни напълно ненужни минимум близките 10 години, а може би и 20 години, но в никакъв случай нямаме нужда от тях в момента.

Аргумент. Веднага.

Откажем ли се от проекта, пак плащаме милиарди обезщетение. Това не го видях споменато в поста ти.

bEbsI
01-28-2013, 19:33
Твърдо ДА гласувах.ДА за развитието на икономиката ни,ДА за това че не трябва да се залага само на младите овчари,а и на младите инженери ,ДА защото съм от северозападен край и той загива без инвестиции,без стимул,без производство,ДА за да има къде да се върна..

А иначе по темата това съвпада с моята позиция :

Уважаеми господин министър-председател, уважаеми министри, уважаеми народни представители и политици, моля не си присвоявайте гласа ми.

На референдума не отидох да кажа ”да” или ”не” на някой от вас. Не исках да ударя шамар на премиера Бойко Борисов, господин Станишев. Пуснах бюлетината си не, за да изразя съгласието си или несъгласието си с политиката на кабинета.

Наистина ли смятате, че всички 40%, които са казали ”не” на развитието на ядрената енергетика през лятото, ще пуснат бюлетината си за ГЕРБ или ДСБ? Смятате ли, че всички тези 60% от гласоподавателите, които казаха ”да” на ядрената енергетика, ще дадат гласа си на БСП или ”Атака”? Аз не гласувах на вот на недоверие към ГЕРБ, а на първия демократичен референдум.

Господин Цветанов, аз не участвах в генерална репетиция на БСП за предстоящите парламентарни избори. Аз гласувах на референдум.

Вие също пуснахте бюлетина, да приемем ли, че и вие имате роля?

Господин вицепремиер, аз не желая да приемате активността ми като подкрепа за левицата, но не би трябвало да приемате и решението на тези, които не отидоха до избирателните секции, като подкрепа за ГЕРБ. Не похарчихме 20 милиона лева, господин Цветанов. Ние ги отделихме, за да се чуе мнението ни.

80% от хората не отидоха до урните, но това не означава, че те са казали ”не” на ядрената енергетика или БСП. Не си присвоявайте и техния отказ от гласуване.

Защото негласувалите и ние - гласувалите, не искаме да участваме във вашия общ спектакъл – на всички партии и инициативни комитети. Ние не ви чухме да спорите с аргументи. Ние ви чухме да хвърляте компромати и да се карате на дребно махленско ниво.

Тези 80% не отидоха да гласуват, защото нямаха достатъчно информация и не желаеха да си присвоите гласа им. И ние, гласувалите, също не желаем да си присвоите гласа ни!

Ние отидохме и изразихме позицията си по един единствен въпрос: ”Да се развива ли ядрената енергетика в България чрез изграждането на нова ядрена централа?”. Във въпроса не виждам ГЕРБ или БСП, не чета да ме питате дали подкрепям някоя от двете партии, нито пък трета.

За ниската избирателна активност е виновна липсата на информация и политическия цирк, който си спретнахте.

Но дами и господа политици, ние всички сме в един общ цирк, в който ни въвлякохте вие, и ние, всички избиратели, започваме да ви научаваме номерата.

Около 20% отидохме до урните, не защото бяхме страшно добре информирани. Отидохме, за да кажем мнение, за да изразим позиция, да покажем, че това, което се случва в държавата, ни интересува. Изборът на повечето от нас едва ли е бил добре информиран, по-скоро е бил основан на лични убеждения.

В крайна сметка обаче в устата на всички остана горчивият вкус, че вие, политиците, взехте решението да не сме добре информирани. И аз в отговор отидох да пусна бюлетината. Едва ли ще вземете гласовете ни под внимание, но аз отказвам вие да взимате решението дали да ни информирате достатъчно по дадена тема, за да сме компетентни да гласуваме. Отказвам вие да решавате дали ще пусна моята бюлетина.

Oy7ofCon7roL
01-28-2013, 20:05
Всеки един човек знае кое е много по-добре за него от държавата. Ще повторя, ти, ако смяташ, че държавата се грижи по-добре за хората, отколкото те сами за себе си и че държавата съзнава по-добре от самия човек какви са неговите нужди, не мога да ти помогна.


Това беше най-смисленото нещо, което каза

Иначе......Не знам дали наистина си толкова ограничен, колкото изглеждаш поне в моите очи в момента или просто си подлога на Герб, но в края на краищата едното не изключва другото така, че приемам, че си и двете.

Казах, че Бойко е объркал хората като смени въпроса, днес гледах едно интервю на Дянков по нова и там му казаха, че дори бившия министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайков не отишъл да гласува на референдума, защото въпросът му се сторил объркващ.

На конкретния въпрос към Дянков:
-Ако един експерт, който е бил на чело на министерство казва, че въпроса му е бил объркващ, то какво можем да очакваме от обикновените граждани ?
Дянков отговаря:
-Същото и ние го видяхме. 80% не излязоха да гласуват. Аз също не гласувах, между другото не само, че беше объркващ въпроса, а въпроса по друг начин зададен беше.......

Горе написаното е дословен цитат, а не мое свободно съчинение и след тези думи Дянков спече и успя да измърмори нещо от рода на "смятам, че референдума беше глупав и т.н "

Герб не искаше референдум затова подмениха въпроса, затова вадиха компромати ден след ден, само и само да отвратят хората от всичко за да не излязат да гласуват и в края на краищата го постигнаха не не напълно. Истината е че просто нито едно правителство, а особено това на Бойко иска да чуе или вземе предвид гласа на народа. Всъщност Бойко е искал да строи Белене, дори се е договорил за всички параметри по сделката, която между другото е била много изгодна за България, но след това нещо е станало и се е отказал. Но това няма никакво значение, както виждаш аз дори не говорех за Белене, аз говорех за референдума и гласа на редовите граждани като цяло, а ти тръгна да се обявяваш против Белене, от което ми стана ясно ква жалка гербаджийска подлога си.
Гласът на 800 000 българи се погазва не заради другите 6 милиона, които не са гласували, а заради задкулисни партийни игри. Ясно е че Бойко е с американците, а те няма да разрешат на България да "залитне" към Москва. Ясно е че Станишев е с руснаците и за това се натиска да строим Белене..... ясно е че и американците и руснаците се борят за икономическо влияние върху всяка една държава до която се докопат още от края на втората световна война насам и ти трябва да си много тъп за да си мислиш, че България не им е в списъка.
Но самият факт, че Бойко е тръгнал да се договаря с руснаците и след като те са изпълнили всички поставени условия от него (които не са били лоши между другото) и след това се е отказал трябва да ти говори нещо , освен ако главата ти не е завряна някъде, където слънцето не огрява. Отговорих ти вече, защо избирателната активност е била такава още в предишния си пост, но на теб както и на тия от герб това им е пределно ясно, но те все пак се погрижиха още много хора да не излязат като опорочиха целия референдум с между партийни скандали. Да наистина много не излязоха да гласуват именно, защото вместо да има едни нормални дебати се вадеха кашони от мазетата и целия този цирк се направи за да може някой хърльо като теб да може да ми каже, ами събрали сте се 800 000 души направете си едно дружество, другите 6 милиона българи не искаме да строим. Но не всички са толкова прости за да не разберат как и защо стигнахме до тук, много малка част биха се подали да тая смешна манипулация.

Факт е 2/3 наклониха везната в една посока, и никой не може да извади нито един смислен аргумент срещу това.
И не ми е ясно кой си ти, че да взимам под някакво внимание няква твоя си статистика, че видиш ли едва ли не селяните и тия с основно образование за гласували с ДА при положение, че над 50% от гласувалите софиянци са гласували също с Да и това го гледах с очите си. Ти ми вадиш няква статистика от задника си като аргумент и очакваш да коментирам, къде вървиш ?

Конкретно за Белене: Понеже ми говориш как сме щели да дадем пари едва ли не от джоба си за Белене.
Идеята на всички правителства досега, включително и това не герб, беше да се привлекат няколко чужди независими инвеститори, които да финансират проекта, разбира се като България има 51% от активите, а ние да платим нашата част, когато централа заработи с печалбата от продаваната електроенергия. Така, че стига сте говорили, че ще се вземат пари от хазната и от българския народ при положение, че хазната е празна, а народа няма пари.
Разбира се никой не е казал, че няма да се харчат пари, но ние като държава ако искаме да развиваме и поддържаме ядрени мощности със или без Белене ще трябва да си платим, освен ако не искаме да внасяме ток от някои наши съседки, които строят централи в момента и тогава пак ще изплащаме едно Белене, но без да имаме такова.
На мен ми е интересно друго, какво ще се случи ако руснаците не ни удължат сроковете за експлоатация на 5-ти и 6-ти блок на Козлодуй който изтичат съответно 2017-та и 2019-та година, не, че нямат причини да го направят

draid
01-28-2013, 20:12
Абе Мошно, ти си голям индианец. Следващите 10г няма да ни трябва нова мощности и после изведнъж ще ни потрябва и какво ??? Да не мислиш че централа се строи за 1г ? Просто аргументите са ти толкова смешни, че даже не ми се хаби да ти обяснявам. Като си толкова загрижен да не давате пари, то спрете да си плащате данъците и всяка година да пращат на циганите да лапат по половин Белене. И кво си мислите, че като се построи тая централа ще вдигнат данъците ли ??? Аман от необразовани хора с големи "познания"

Ukhtar
01-29-2013, 12:56
Без да съм чел стените от текст.

Референдумът е просто политически удобен, деца. Също така е една подигравка с демокрацията като цяло и хвърляне на прах в очите на простолюдието - проект за милиарди и да се допитваш до бай ти Ставри от долно уйно за мнение. Да не коментираме как беше зададен въпроса, то аз и затова не гласувах (айде, плюйте, че заради такива като мене сме на това дередже).

Енергийна независимост и стабилност... руски подизпълнител, централа по руска технология, с руски уран. Цените на урана 2006/2007 ениуан? НИКОЙ не може да предвиди какви ще са те след 15 години, нито какво търсене на ток ще има(едни турци подписаха преди колко време проект за 4800 мвт, румънците работят по черна вода, ама с белене ще изнасяме).

С какво 9 милиарда(че и кредитния ни рейтинг...) за 2 тромави атомни реактора са по-добри от, примерно, финансиране на малки, гъвкави фирми с ВЕИ проекти? Или включване в румънски или турски атомни експанзии срещу изкупуване на ток на фиксирани цени? Или, не дай си боже, удължаване на живота на реакторите в Козлодуй?

Ама не. България на 3 АЕЦ-А!

anonymous708973
01-29-2013, 21:12
Съгласна съм с последното относно самия референдум.
Пълна пародия. Не знам колко трябва да си заспал, че да вярваш, че нещо ще се промени и някой ще зачете мнението ти.
Тя Меглена Кунева го каза - само в България национален референдум се прави по тоя кирлив начин.

Oy7ofCon7roL
01-30-2013, 12:20
Референдумът е просто политически удобен, деца. Също така е една подигравка с демокрацията като цяло и хвърляне на прах в очите на простолюдието - проект за милиарди и да се допитваш до бай ти Ставри от долно уйно за мнение. Да не коментираме как беше зададен въпроса, то аз и затова не гласувах (айде, плюйте, че заради такива като мене сме на това дередже).


Референдума изобщо не беше политически удобен за Герб, като си има предвид, че тяхната идея е съвсем различна от тази да се строи Белене, а те много добре знаеха, че хората ще предпочетат строителство, просто по закон Герб нямаше как да не направят референдум, но направиха всичко за да се опорочи. По принцип съм съгласен, че един референдум е политически удобен най-вече с това, че политиците по този начин си измиват ръцете с гласа на хората и след това няма нужда да поемат отговорност, но не и в тя случай.

Относно компетентността на бай ти Ставри от Долно Уйно малко факти :

Бойко Борисов- министър-председател - пожарникар-охрана-съмнително минало

Цветан Цветанов- заместник-председател и министър на вътрешните работи- даскал по физкултура

Мирослав Найденов- министър на земеделието и храните-ветеринар- по-рано уволнен от Нвмс заради далавера с отровно ирландско месо

Десислава Атанасова - министър на здравеопазването- юрист- четвърти по ред министър в тва управление след като трима преди нея не се "справиха"

Валентин Николов- изпълнителен директор на АЕЦ Козлодуй- инженер по ДВГ- до 2009г. е снабдител на детски харани и продукти на детски градини Wtf ??? Той между другото е четвъртия или петия сменен изп. директор на АЕЦ Козлодуй от това управление на Герб ако тръгна да говоря за него трябва да пиша още много, само искам да вметна, че той искаше да се забрани на хората правото да се отказват от топлофикация и че предишните изп. директори на Аец Козлодуй преди това имат дългогодишен опит в централата, прави си ти сметката...

Мога да продължа така до утре, а да не говорим още колко министри и зам. министри бяха сменени и колко всъщност са "калинките" които още не са изгърмели, което ми напомня, че и покрай Делян Добрев имаше някъв скандал относно дипломата му в Сащ и специализацията му в Англия. И ти ми говориш за бай Ставри от Долно Уйно? Те тия хора грам не им пука къде ще се дадат пари, дали някой е компетентен или дали държавата ще фалира, те гледат само как да цоцат ако тръгна да давам примери съвсем ще се отклоним от темата...... не искам да кажа че само тва управление е лошо, напротив всички са такива, но просто исках да кажа, че да очакваш тия хора да се грижат за твойте интереси си е меко казано наивно.

По другите въпроси даже няма да разговарям с някой, който предлага като алтернативи да финансираме Румъния или Турция и след тва да купуваме от тях ток или пък да сравнява Веи с атомна електроцентрала, да не говорим кой ще ги финансира тия веи-та, колко ще струва тока от тях и колко милиарда лева трябва да се дадат за да може да се произведат 2 000 mw колкото ще произвежда Белене



Не знам колко трябва да си заспал, че да вярваш, че нещо ще се промени и някой ще зачете мнението ти.


Защо тогава ти и приятелите ти сте отишли да гласувате ?

Ukhtar
01-30-2013, 14:15
Много говориш и нищо не казваш.

Защо според теб Белене е икономически обоснован проект? Конкретно, точно и ясно, молим.

Oy7ofCon7roL
01-30-2013, 15:53
Много говориш и нищо не казваш.

Защо според теб Белене е икономически обоснован проект? Конкретно, точно и ясно, молим.

Добре кажи ти кво имаш предвид, като гледам с кви идеи изкачаш, я ти се обоснови с нещо, кажи за тия веи-та може и да се съглася ?

Иначе..... не съм казал, че Белене е далаверата на века, няма кво да се лъжем и Белене не е кой знае ква китка, но е някакъв план. Мога да ти кажа, кое е икономически необосновано, Икономически необосновано е както казах и по-рано в темата, ние като държава да нямаме начертан дългосрочен план как ще развиваме ядрената си енергетика и изобщо ще я развиваме ли. Това, което всеки може да види са едни хаотични политически действия, които поне аз си обяснявам,че са в следствие влиянието върху България от други държави, но това е друга тема.... По-лошото е, че без план ние сме обречени, не може днес да се говори как ще се строи Белене, утре да се говори как на нейно място ще се строи газова централа, а на следващия ден да преговаряш с инвеститори отново за АЕЦ и т.н.
Ако някой излезе и каже, че твърдо ще строим 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ Козлодуй съм с двете ръце, че това е по-добре от Белене..... ама не да дойдат някви частници да си построят двата блока тука и след тва като спрат 5-ти и 6-ти блок всичко да стане частно и да си ни ебът както искат, а да знам, че държавата държи контролния пакет акции от проекта. Ний си дадохме електроразпределителните дружества на частници, веи-тата са частни, дай сега и Аец-а да ни е частен и тая хазна откъде ще влиза нещо вътре само от данъци, такси и акцизи ли ? За толко години показахме, че можем да разпродадем цялата държава, което на практика стана, според теб дали няма да стане същото и с Аец Козлодуй, ако дойде някой икономически гигант да си построи двата блока и след това да погълне атомната ни централа ?
Нека ако сме държава, която мисли за бъдещето си да имаме дългосрочни икономически планове, нека да не е Белене, но аз като гледам как през ден си сменяме приоритетите, не виждам до къде ще я докараме.
И пак ще питам, някой сигурен ли е, че ще удължат сроковете за експлоатация на 5-ти и 6-ти блок на Козлодуй ?

anonymous708973
01-30-2013, 18:42
Защо тогава ти и приятелите ти сте отишли да гласувате ?

Щото имах няква надежда.
Щото имах мнение, което за мен е обосновано
Щото след като някой е решил да пуска референдум, то барем да изпълня целта на занятието
Щото гласувах за пръв път и исках да изпълня гражданския си дълг
Щото е лесно да плюеш нещо, решено от други хора.

Ukhtar
01-31-2013, 12:51
Аз какво го питам, той какво говори...вместо да кажеш нещо разумно в подкрепа на цялото начинание правиш някви жалки опити да блеснеш с що-годе относителна псевдополитическа култура.

ДОколкото успях да ти хвана мисълта, смяташ, че строежът на Белене е стъпка към светлото българско енергийно бъдеще и независимост. Подсигуряване срещу един вид бъдещ електричен глад и изправяне на държавата на крака. Едновременно с това се оказва, че не е най-доброто (после може да се окаже, че си имал предвид нещо по-остро), но все е нещо. Еми няма как.

Първо, на този етап изобщо не ни трябват нови мощности, а по-скоро енергийна ефективност. Ако прецениш можеш да си намериш данни на евростат за нас и на запад. Второ, както ти казах, 15-20 години напред изобщо не можеш да предвидиш потербление, търсене и т.н. А централата е прекалено голяма за нуждите на нашия пазар - при всички положения ще се разчита на износ (и без това евтин ток българина няма да види, докато не се избият първоначалните разходи. сети се колко са и колко могат да набъбнат в процеса на изграждане. о, да). На кого ще изнасяме? Около нас кой ще има СЪС СИГУРНОСТ нужда от ток? ВИж и http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_uranium#Uranium_price това и ми кажи кво правим при подобна ситуация с вече изградената 2 гигавата централа. Алтернативните варианти, които ти посочих (ако така и така сме се юрнали да правим ток) са просто много по-гъвкави и евтини, с мааалко мозъчна дейност може да попроумееш. И за приватизираните в края на миналия век британски централи,построени през 60-те можеш да прочетеш - крайни разходи, защо са приватизирани, на каква цена, тежест на данъкоплатците, а-у. Колелото на историята се върти.

Много мога да изпиша, ама няма смисъл, нямам и време. В общи линии има безброй по-разумни варианти да се изхарчат тия пари.

Аз пак питам за конкретна полза, която е обмислена и не е безперспективна :)

Oy7ofCon7roL
01-31-2013, 14:57
ДОколкото успях да ти хвана мисълта

нищо не си хванал, намери си някое друго канарче да те слуша, лек ден

Ukhtar
01-31-2013, 16:08
Дам, никакви аргументи и измъкване - сешсе на какво прилича това :)

Oy7ofCon7roL
01-31-2013, 21:06
Няма смисъл да споря с човек, който на практика предлага да нямаме ядрена енергетика и да се ориентираме към веи

Ukhtar
02-01-2013, 08:44
Ама ти май верно не можеш да четеш...

Oy7ofCon7roL
02-01-2013, 11:11
С какво 9 милиарда(че и кредитния ни рейтинг...) за 2 тромави атомни реактора са по-добри от, примерно, финансиране на малки, гъвкави фирми с ВЕИ проекти? Или включване в румънски или турски атомни експанзии срещу изкупуване на ток на фиксирани цени? Или, не дай си боже, удължаване на живота на реакторите в Козлодуй?



Това беше единственото ти предложение по въпроса свързан с що годе някакво развитие на добива на ел. енергия



п.п. виж как НЕК изкупува различната ел. енергия от АЕЦ Козлодуй и надолу почват тецове, вецове и твоите любими веи, на мен ми стига да знам, че каквото и да става цената на тока, който ще излиза от Белене ще струва поне 2 пъти по-евтино от пазарната стойност за региона

http://www.dker.bg/pagebg.php?P=401&SP=402

Ukhtar
02-01-2013, 12:15
Tи май още не можеш да проумееш, че се опитвам да ти обясня, че белене е нерентабилен.

Похвално е, че просто ти стига да знаеш, но за ниската цена на тока е редно да има няква конкретна обосновка, инак се превръща в една приятна хипотеза. Изравнентие разходи за производство на ток се определят от доста работи, примерно блудкавите цени на ядреното гориво, както и първоначалната инвестиция. В западнала европа, където някак си ядрената енергия не я разбират, всичко се равнява на 100-150 лв за мвч /еквивалент в долари, в гугъл им викат LCOE/

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:iuk0knZpzboJ:www.iea.org/Textbase/npsum/ElecCost2010SUM.pdf+&hl=en&gl=bg&pid=bl&srcid=ADGEESh6hqSsSn9Hm6BpdH4S8JJgYn37zaCdlMAAs4aw IEnXlQW3mnUtEuiZydgDwLipXdJkWTHDYOVFYw72ekYdIWv2PX U1JEKI0EpaVI4U11XuT8ABsnnQp4wkdC-kekBr4Vxe060H&sig=AHIEtbQ6iTZBOuV5SZISc9cdfYLStiBe_w

Но ние ще разполагаме с юбер модерната технология, нали, и ще продаваме на 45 лева. Разликата познай кой я плаща.

Пак ти казвам да четеш.

Oy7ofCon7roL
02-01-2013, 15:33
Очаквам всеки един момент да ми кажеш, че си открил топлата вода :lol:

Нищо ново не ми казваш, в доклада на HSBC се твърди горе долу същото, цена около 15 ст. на kw/h, Но това е осреднена бъдеща цена в период от 50 60 години, а като сложим и инфлация, едно др. Има ли смисъл да казвам, че ако тока е струвал преди 15 години 5 ст. сега е 22 ст., ясно е, че цените на ресурсите се променят и те влияят на производствените.
Тва е теоретична цена, която служи за съпоставяне на евентуални други енергийни източници, с които Белене ще работи по едно и също време. Ако Белене работеше днес производствена цената на тока би била около 4,5 - 5 стотинки, което прави централата абсолютно рентабилна на регионално ниво, а да не говорим ако я сравняваме с електроенергията от ЕС
Ясно е, че цената на тока от Белене би се оскъпила заради изплащането на инвестицията, но нали след 15-20 ако ще и повече години централата ще работи 35-40 години на себестойност.

Ukhtar
02-02-2013, 10:13
Не бе, честно, все едно с жена говоря о.о

anonymous708973
02-02-2013, 21:54
Не бе, честно, все едно с жена говоря о.о

о.О
Баси.

Ukhtar
02-04-2013, 14:06
О, не се засягай, миличка, просто себеподобните ти ( 8-) ) обикновено четат/слушат избирателно

radoschetyy
02-07-2013, 18:50
Мнението ми за референдума: аз гласувах с ПРОТИВ ... В Козлодуй имахме 2 реактора, годни за работа, но те ги затвориха, защото уж им откриха кусури ... искат до 2 години, ако не се лъжа да затворят и останалите ... Имаме си реактори работещи ... и сега изведнъж искат да строят нови ... АБСУРДНО .... Според мен, излишни пари бяха хвърлени, за да се проведе този референдум ... Другото, което беше, че никой не излезе пред медиите за 30 мин. да обясни на народа, аджеба от къде ще се вземат пари за построяването,от къде ще се взима атома, къде ще се изхвърлят отпадъците и прочие. Впечатление правеше, че само комунистите отидоха да гласуват най-активно ... останалите хора отказаха да участват в този абсурд... Това е моето мнение за миналият референдум :)