PDA

View Full Version : Толкова съм срамежлива, как да го променя ?



shaunaa
01-26-2013, 18:12
Тази година съм 8 клас в ново училище. Аз много срамежлива и в училище говоря предимно с едно момиче от стария ми клас и с още 2 момичета по-често, а с другата чат от класа има около 10 човека, с които мога да си говоря макар и не много често. С другите хора просто нямам обща тема и не знам как да се сприятеля с тях. Всяко междучасие тези хора, с които почти не говоря излизат навън те са някъде около 15 човека и те са ''готините'' в класа. А аз и още няколко човека оставаме в стаята и просто си седим по чиновете. НЕ мога да изляза навън с другите и за това седя в стаята и е толкова скучно. Попринцип някой когато ме заговори от тези хора просто му отговарям нещо тъпо и сигурно ме мислят, че съм някоя забила и бавна. Малко по-умна съм от тях и сигурно ме мислят и за зубар. Трудно се сприятелявам с някой и не мога да се отпусна пред непознати и да си говоря с тях а много искам и аз да мога да си приказвам съвсем спокойно с тях да не ме е срам .
В петък се местихме в друга стая, бяхме само част от класа(бях с ''готините'') докато чакахме да влезем в стаята около 10 минути, докато дойде г-жата всички се гонеха, закачаха изглеждаше толкова забавна, а аз си седях облегната на стената и ги гледах. Не можах да се присъединя към тях, защото никога не си приказваме и просто така да се включа не мога!
Когато излизам в дадена компания просто си седя и гледам останалите как си говорят не мога да почна и аз,защото не знам какво да кажа и защото ме е срам. Толкова ми е гадно, че съм толкова срамежлива и не мога да се отпусна и да говоря с повечето хора от класа без да изръся нещо тъпо и после да мислят, че съм бавна. Когато направя нещо пред някой и ли кажа нещо и ако е бил пред хора, с които не съм кой знай каква приятелка и после мисля цял ден за това и даже ме е срам, защото почти винаги съм направила нещо неуместно като да си хиля като някоя лигла или да кажа нещо, което повече би отивал на някое 10-годишно дете ;(( Искам и аз да си говоря свободно с хората, да не ми е нужно толкова време, за да си приказвам нормално с някой и да не ме е срам какво съм направила или казала пред него !!!

Amore-Mio*
01-27-2013, 08:53
Искаш, искаш, но нищо не правиш по въпроса. Животът е такъв, какъвто сам си го направиш. А ти определено си избрала това, само да ти е ясно, че не положиш ли усилие, за това което искаш, то тогава нищо няма да промениш. Вдигни си самочувствието, поздрави ги, все ще намериш някаква обща тема за разговор с тях. С всеки човек може да говориш поне по една тема, стига да я откриеш. А ще я откриеш, когато вземеш да действаш, вместо само да се жалваш и даваш оправдание: "Срамежлива съм".

DisappointedDreamer
01-27-2013, 09:02
Малка си, затова не си го и осъзнала. Като пораснеш още мъничко, ще осъзнаеш, че не трябва да ти пука и че полза от срамежливостта няма, което не означава, че трябва да се превърнеш в другата крайност. Със срамежливостта си пропиляваш живота и всякакви шансове за живеене. Когато наистина го почувстваш и осъзнаеш, ще се промениш.

Иначе, за да пребориш проблема си в момента е най-добре да започнеш да говориш с 'готините'. Виж какви вкусове имат и дали ти имаш същите, вметни им един въпрос от рода на 'Ох, ти слушаш Рияна, аз я обожавам' и нека разговора потръгне. Не се притеснявай да кажеш нещо. Животът обича тези, които не се страхуват.

Вземи участие. Бъде герой в пиесата. Не просто декор.

EternalDream
01-27-2013, 12:42
Вземи участие. Бъде герой в пиесата. Не просто декор.

Много точно казано ^^

shaunaa
01-27-2013, 15:22
Малка си, затова не си го и осъзнала. Като пораснеш още мъничко, ще осъзнаеш, че не трябва да ти пука и че полза от срамежливостта няма, което не означава, че трябва да се превърнеш в другата крайност. Със срамежливостта си пропиляваш живота и всякакви шансове за живеене. Когато наистина го почувстваш и осъзнаеш, ще се промениш.

Иначе, за да пребориш проблема си в момента е най-добре да започнеш да говориш с 'готините'. Виж какви вкусове имат и дали ти имаш същите, вметни им един въпрос от рода на 'Ох, ти слушаш Рияна, аз я обожавам' и нека разговора потръгне. Не се притеснявай да кажеш нещо. Животът обича тези, които не се страхуват.

Вземи участие. Бъде герой в пиесата. Не просто декор.

Осъзнавам, че със срамежливостта си само си пропилявам шансовете, които ми се отдават, аз също искам да направя нещо, но просто не мога, нещо сякаш ме спира, да не взема да се изложа нещо

EternalDream
01-27-2013, 15:37
Това явно ти е нещо като страх. Трябва да намериш начин да го пребориш. Спокойно, няма какво толкова да направиш, че да се изложиш. Всички сме хора. Предполагам се поддържаш, изглеждаш добре. Трябва да си по-уверена в себе си. Другите няма да те отблъснат, ако видят, че имаш личност. Срамът ти я скрива.
Опитай - нищо няма да загубиш. Ако не те приемат тези от твоя клас, не са единствените в цялото училище. Има и други ученици, и с тях можеш да дружиш. За всеки влак си има пътници.

heartlesandfreaky
01-27-2013, 16:02
Покажи на тези хора, че нямат право да се мислят за нещо повече от другите, докажи им, че по нищо не им отстъпваш. Дръж се приятелски с всички, търси общи теми за разговор. Предполагам ти е известно, че няма как да си приятелка с всички и няма как всички да те харесват, не само в училище, но и като цяло в живота. Трябва да свикнеш с това, че не винаги ще бъдеш в "готините" среди и не винаги всички ще те намират за добра. Не можеш да угодиш на всички все пак! Просто бъди себе си.

whitediamond
01-27-2013, 16:49
Мотивирай се по някакъв начин,относно промяната няма да ти е лесно.
При положение,че хората са си изградили мнението им за теб трудно ще го промениш.
Не знам до колко ще ти помогне,но изгледай това клипче http://vbox7.com/play:c7a88eb7 .

Замисли се,дали на тях им е по-леснo ?

YSMF
01-27-2013, 16:54
shaunaa, нямаш си на представа колко добре те разбирам. И аз съм в същото положение само, че съм по голяма. Може да си прекрасен човек, но когато си срамежлив не може да го покажеш на останалите. Много малко хора ще си направят труда да общуват с теб достатъчно дълго докато падне 'стената ти'.

MsMiracle
01-27-2013, 22:02
Принципно, не се ли харесваш ти самата, няма как другите да те харесат. Ти си едно свито момиче и очевидно мнението на другите за теб означава прекалено много. Сама се комплексираш и се затваряш в черупката си, а ниското самочувствие отблъсква. Дори някой да иска да те опознае ще му е много трудно, заради стените които си изградила около себе си, и на практика не даваш шанс на отсрещния.
Често прекалено ниското самочувствие се бърка с враждебност. А това поражда различни реакции в другите, които не са положителни. От това следва и проблема със сприятеляването.
Не трябва да ти пука чак така. Не казвам да станеш абсолютно перде, но да не му мислиш толкова. Усмихвай се по-често, научи се сама да се харесваш.

BlackFlower
01-30-2013, 19:27
Само аз ли имам по-срамежливите хора за някак по-....интересни и загадъчни?
Да си срамежлив не винаги е равнозначно на това да си задръстен и никога не трябва да си и помисляш, че двете са взаимно свързани.
Повярвай, щом опознаеш хората, ще се поразчупиш.А и не е важно с колко на брой хора разговаряш, важното е колко свестни са. По-добре на една пейка с двама приятели, отколкото на една маса с 20 лицемера. ;)