PDA

View Full Version : СПЕШНО !!! 6 клас - БЕЛ



iceto20
01-28-2013, 12:02
Трябваше да имаме тест по български, но госпожата го даде за вкъщи :D. Благодаря предварително !!!
1.Изречение,което включва поне три прости изречения, свързани съчинително, но с разнородни връзки се нарича :
а) Сложно съчинено съединително изречение
б) Сложно съчинено съотносително изр.
В)Сложно съчинено противоположно изр.
г)Сложно съчинено разнородно изр.
2. Какви са двете изречения по състав ?
Заработи в канцеларията, а мисълта го човърка. (1) Пише той нещо, пише до съсипване. (2)
а)сложно съчинено съединително (1), сложно съчинено съединително (2)
б) сложно съчинено противоположно (1), сложно съчинено съединитлно
В) сложно съчинено разнородно(1), сложно съчинено съотносително(2)
г) сложно съчинено съотностително (1), сложно съчинено съединитно
3. От какви изречения е съставевен текстът ?
Но тиквата пак се претърколи в реката на мислите му. Душко се почувства съвсем безсилен.Той отпусна ръката си, обърна се към другарите си и проговори с един мек, прочувствен и благ гласец, далеч от ораторския патос.
а) просто разширено изречение, просто крато изр., сложно съчинено разнородно изр.
б) просто разширено изр., просто разширено изр., сложно съчинено съотносително изр.
В) просто разширено изр., просто разширено изр., сложно съчинено съединително изр.
г) прсто кратко изр., просто разширено изр., сложно съчинено противоположно изр.
4.Какви са връзките между простите изречения в първото и второто сложно съчинено изречение?
Кокошките, подплашени от шума и от ненадейната сянка на щърка, се разбягват и разкудкудякват тревожно. (1)
Петелът от бунището дава успокоителен сигнал, качва се бързо на колата и застава нащрек (2)
________________________ връзка (1)
_________________________ връзка,________________ връзка (2)- _____ означава празно място ;)
5. Колко сложни съчинени съединителни изречения съдържа текстът?
Градът замря, вцепенен под бледосиньото прашно небе. По обед той се губеше в мараня, разсичана от погребалния звън на петте черкви. Дюкяните се отваряха само на няколко часа. Хората престанаха да се ръкуват, пиеха преварена вода, миеха ръцете си с разредена карболова киселина и се изселваха в лозята. Всички забравиха приближаващия се неизвестен край на войната, глада и своите близки на фронта.
а) едно
б)две
в)три
г) четири
6. В кои позиции НЕ трябва да се поставят запетаи? Аз се разплатих (1) заплатих и бай Ганьовото пиво (2) и излязох на перона с намерение да го потърся. В това време под свода на гарата влизаше медлено един трен (3) и (4) представете си (5) в един от вагоните на този трен (6) увиснал до половина на прозореца (7) лъсна бай Ганьо.
а) (1), (7)
б) (2),(3)
в) (1),(2)
г) (5),(6)
7. Какво е изречението по състав ?
В тия следобедни, лениви часове дърветата хвърляха къси сенки, от небето идваше суха светлина, дразнеща очите, и всичко замираше в тъжен унес.
а) сложно съчинено разнородно изр.
б) просто разширено двусъставно изр.
в) Сложно съчинено съотносително изр.
г) сложно съчинено съединително изр.
8.(последна) Колко сложни съчинени изречения съдържа текстът?
Навсякъде миришеше на пролет, на зеленина, на вретенила ръж, на цъфнали овошки.Нейде се обаждаше гугутка, по отрупаните с цвят сливаци бръмчеха пчели. По синорите подвикваже пъдпъдък, по трънаците любовно се боричкаха немирни врабчета, вдигаха се на облаци и с цвръкот изчезваха над зелените нивя. Сърцето на пролетта биеше усилено, бързо и новият живот над земята трескаво се готвеше да използва хубавия ден. От близкото село се носеше набожен ек на камбана и приятно трептеше в пресния сутрешен въздух.
а) две
б)три
В) четири
г) пет
Това е. Моля ви да го решите защото за срока съм между 5 и 6 по БЕЛ и госпожата каза, че ако искарам една 6 ще ми пище шестица. Не искам да рискувам като го решавам сам, а няма с кои да се консултирам сега. Благодаря предварително :)

anonymous895156
01-28-2013, 13:24
Трябваше да имаме тест по български, но госпожата го даде за вкъщи :D. Благодаря предварително !!!
1.Изречение,което включва поне три прости изречения, свързани съчинително, но с разнородни връзки се нарича :
а) Сложно съчинено съединително изречение
б) Сложно съчинено съотносително изр.
В)Сложно съчинено противоположно изр.
г)Сложно съчинено разнородно изр.
2. Какви са двете изречения по състав ?
Заработи в канцеларията, а мисълта го човърка. (1) Пише той нещо, пише до съсипване. (2)
а)сложно съчинено съединително (1), сложно съчинено съединително (2)
б) сложно съчинено противоположно (1), сложно съчинено съединитлно
В) сложно съчинено разнородно(1), сложно съчинено съотносително(2)
г) сложно съчинено съотностително (1), сложно съчинено съединитно
3. От какви изречения е съставевен текстът ?
Но тиквата пак се претърколи в реката на мислите му. Душко се почувства съвсем безсилен.Той отпусна ръката си, обърна се към другарите си и проговори с един мек, прочувствен и благ гласец, далеч от ораторския патос.
а) просто двусъставно разширено изречение, просто крато изр., сложно съчинено разнородно изр.
б) просто двусъставно разширено изр., просто двусъставно разширено изр., сложно съчинено съотносително изр.
В) просто двусъставно разширено изр., просто двусъставно разширено изр., сложно съчинено съединително изр.
г) прсто двусъставно кратко изр., просто двусъставно разширено изр., сложно съчинено противоположно изр.
Простите се делят на едносъставни и двусъставни. Едносъставните са безглаголни (именни), безподложни (подлогът липсва, по се подразбира по окончанието на глагола) и безлични (невъзможен вършител на действието). Например "Спи ми се". Двусъставните са кратки и разширени. При кратките имаме Подлог + Сказуемо, а при разширените - Подлог + Сказуемо + Второстепенна част (допълнение, обстоятелствено пояснение и т.н.). Затова е неправилно да се каже само "просто разширено" или "просто кратко". Иначе верният отговор е В
4.Какви са връзките между простите изречения в първото и второто сложно съчинено изречение?
Кокошките, подплашени от шума и от ненадейната сянка на щърка, се разбягват и разкудкудякват тревожно. (1)
Петелът от бунището дава успокоителен сигнал, качва се бързо на колата и застава нащрек (2)
______съчинителна_______ връзка (1)
________във второто всички връзки са съчинителни_________________ връзка,________________ връзка (2)- _____ означава празно място ;)
5. Колко сложни съчинени съединителни изречения съдържа текстът?
Градът замря, вцепенен под бледосиньото прашно небе. По обед той се губеше в мараня, разсичана от погребалния звън на петте черкви. Дюкяните се отваряха само на няколко часа. Хората престанаха да се ръкуват, пиеха преварена вода, миеха ръцете си с разредена карболова киселина и се изселваха в лозята. Всички забравиха приближаващия се неизвестен край на войната, глада и своите близки на фронта.
а)едно
б)две
в)три
г) четири
6. В кои позиции НЕ трябва да се поставят запетаи? Аз се разплатих, заплатих и бай Ганьовото пиво (2) и излязох на перона с намерение да го потърся. В това време под свода на гарата влизаше медлено един трен (3) и, представете си, в един от вагоните на този трен, увиснал до половина на прозореца, лъсна бай Ганьо.
а) (1), (7)
б) (2),(3)
в) (1),(2)
г) (5),(6)
7. Какво е изречението по състав ?
В тия следобедни, лениви часове дърветата хвърляха къси сенки, от небето идваше суха светлина, дразнеща очите, и всичко замираше в тъжен унес.
а) сложно съчинено разнородно изр.
б) просто разширено двусъставно изр.
в) Сложно съчинено съотносително изр.
г) сложно съчинено съединително изр.
8.(последна) Колко сложни съчинени изречения съдържа текстът?
Навсякъде миришешена пролет, на зеленина, на вретенила ръж, на цъфнали овошки.Нейде се обаждаше гугутка, по отрупаните с цвят сливаци бръмчеха пчели. По синорите подвикваше пъдпъдък, по трънаците любовно се боричкаха немирни врабчета, вдигаха се на облаци и с цвръкот изчезваха над зелените нивя. Сърцето на пролетта биеше усилено, бързо и новият живот над земята трескаво се готвеше да използва хубавия ден. От близкото село се носеше набожен ек на камбана и приятно трептеше в пресния сутрешен въздух.
а) две
б)три
В) четири
г) пет

П.С. Какви са тия смешни тестове с по осем въпроса? Аз миналата година бях в шести клас и тест с по-малко от 30 (също толкова сложни) не съм видял :D

iceto20
01-28-2013, 14:56
П.С. Какви са тия смешни тестове с по осем въпроса? Аз миналата година бях в шести клас и тест с по-малко от 30 (също толкова сложни) не съм видял :D

Благодаря ти от все сърце, че се нави да ми решаваш тестовете ... Между другото този тест ни го дадоха защото почти целия клас говореше по време на час. Не е някакво контролно или класно ... Пак ти благодаря !