PDA

View Full Version : Химия



sunnyt0
01-31-2013, 18:30
Здравейте! В неделя бях на олимпиада по химия и естествено сега се чудя вярни ли са ми задачите. Може ли някой да ми каже дали съм била на прав път? Едната задача: беше дадено е уравнението на обратимия процес 2SO2 + О2 -> 2SO3. В 1 литър има 2 мола кислород и 3 мола серен диоксид. ДА се намери равновесната константа, ако равновесната концентрация на серния триоксид е 2,2 mol/l. Аз я решавах така
Kc=2,2*2,2/3*3*2=4.84/18=0.27 Обаче ми се струва твърди лесно, което ме води на мисълта, че някъде бъркам? Другата задача е според мен по-скоро физична и гласи: Пoдредете по нарастваща температура на замръзване разтвор на глюкоза с концентрация 0.4mol/l ,разтвор на фруктоза с концентрация 0.2 mol/l и разтвор на захароза с концентрация 0.3mol/l. . Аз реших, че най-ниска ще е Тз на този на захарозата въпреки, че концентрацията на глюкозата е по-голяма, но все пак захарозата представлява свързани молекули глюкоза и фруктоза. Нaй-висока Тз има разтвора на фруктозата.. Някакви идеи как всъщност е трябвало да се решат задачите?