PDA

View Full Version : Матура по история



make it perfect
02-02-2013, 11:50
Някой може ли да ми даде съвети за матурата по история

girlwithblueeyes
02-02-2013, 15:04
Учиш и това е ,отиваш на матурата правиш я ,и готово . Какви толкова съвети искаш ?

CoNviCt
02-02-2013, 16:26
Полезни съвети иска.

Матурата по история е върху материала от 10 и 11 клас. На 80% е от 11 клас. Материала от 11 клас, както навярно знаеш, е посветен на българската история.
Съвет:
Вземи учебника от 11 клас и го научи. Трябва да можеш да разказваш материала. Не е нужно да го знаеш дословно. Важното е да запомниш всички важни години. Не са толкова много.
Когато учиш урок, веднага трябва да го свързваш с предишния. Да запомняш кое събитие до кое води. Важно е да запомняш кога определен хан/цар е управлявал. Каква политика е водила България тогава. И най-важните събития, случили се по време на неговото управление.
Обърни сериозно внимание на:

-дати
-термини
-снимки

Има около тридесет тестови въпроса. Ако си научил всичко, дори не на високо ниво, ще решиш повечето от тях.
Има задача за разпознаване на снимка. Задачата е със свободен отговор.
Има задача за разпознаване на събитие по карта. Трябва да се ориентираш по големината на българските граници и датите изписани на картата.
Има задачи за свързване на термини с техните значения. Отговорите са дадени. Ти трябва да ги свържеш. Елементарно. Термините също са малко.
Има задачи за подреждане на събитията в правилен ред, както и за подреждане на владетели по тяхното управление. Също така свързване на събитие с владетел.
Последният въпрос е със свободен отговор. Пада ти се определена тема. Пример: "Априлско въстание." Към темата са зададени определени въпроси, чиито отговори ти трябва да си включил във своя отговор. Не прави грешката да отговаряш само на въпросите. Напиши свързан текст, съдържащ най-важните неща.

Решавай примерни матури! Ще ти помогнат изключително. Успех!

make it perfect
02-03-2013, 12:18
Много благодаря : )) Учителката ми каза, че трябва да посещавам курсове по история за да имам добър резултат, но имам познати, които не са били на курс, а имат задоволителни оценки 5,40 - 5,65 и не знам дали да търся курсове или сама да се подготвям

nyxu
02-07-2013, 12:50
Аз ще съм с втора матура история, но чак догодина...
Та моята учителка е казвала, че отговора на исторически въпрос дава най-много точки.
Има доста объркващи въпроса и само 30 въпроса са тест.
Мисля, че знаеш, че трябва да научиш понятията, защото има понятие - определение или определение - понятие.
Годините.. по-лесно ще ти е /ако помниш/, да научиш от кога до кога е управлявал всеки хан и цар.

На мен лично най-трудно за сега ми е Османския период. Ужасно много непознати думи, които дори ми е трудно да изговарям.. Примерно Хатихумаюна /май така беше? ;д/ и прочие... Много зубрене и логика се иска, но.. нищо хубаво не е лесно.
Успех! :)

CoNviCt
02-07-2013, 15:27
Не се престаравайте с прекалено забутани понятия, години или събития. Няма да се паднат. Тестовата част е лесна, дори елементарна. За картата обясних. Снимките са по-неприятни, но зрителната памет е отличен начин за запомняне. Освен това, снимките не са толкова много. Дадените понятия също са лесни. Трудната част е последният въпрос. Към него има зададени подсещащи въпроси, чиито отговори трябва да се съдържат в създадения от вас текст. Вероятно е да имаш нужда от помощ, ако не можеш да пишеш есе. Но смяташ ли да търсиш помощ, направи го след като си си научил учебника. Иначе ще даваш пари на вятъра.
Ако можеш да разказваш уроците, отново няма да имаш проблем. Не зубри, а свързвай събитията.

Относно войните - научи причини, непосредствен повод, избухване, ход на войната, етапи ,край ,последици и демографски загуби.

Относно ханове,царе - всичко важно, което се е случило по време на тяхното управление; вътрешна и външна политика.

nyxu
02-07-2013, 15:41
CoNviCt по история ли ти е била матурата? Какъв исторически въпрос за развиване ти се е паднал? :)

CoNviCt
02-07-2013, 15:48
Мога да отговоря на въпрос, свързан с предстоящата ти матура.

tonssy
02-07-2013, 16:08
Аз още се чудя за матурата. Има голяма вероятност да избера история. Онази вечер си свалих миналогодишния вариант и останах изненадана- наистина тестовата част е лесна. Ако си учил, както трябва, не би трябвало след това да имаш проблеми и с есето. Допълнителните въпроси са си наистина от помощ.

CoNviCt
02-07-2013, 16:42
Най-после позитивно мнение.

nyxu
02-07-2013, 17:10
Аз се притеснявам най-вече за историческия въпрос.
Не се бях замисляла за години, понятие и пр., докато не стана пълна каша в главата ми.
Османския период и Възраждането някак си се сляха в едно. :o
Дали защото не наваксах с О. период и от там стана бъркотията, но факт е че се обърках тотално.

Знаеш ли дали има много въпроси от Османския период? И като цяло върху Възраждането ли е?
Тъй като от всички примерни матури и тестове, които съм решавала.. 70% от въпросите са за Възраждането... :)

tonssy
02-07-2013, 17:22
Не си спомням къде точно срещах такива въпроси, но мисля, че беше от някаква олимпиада- повечето бяха свързани с "османския период". Но там си е било на определен материал, така че- нормално.

CoNviCt
02-07-2013, 18:01
Голяма част от въпросите са. Това е най-важната част от нашата история. Да не забравиш, че има въпроси и от 10 клас. От там ти трябват най-най-важните неща.За два месеца спокойно може да се научи всичко. Съветът ми е да решаваш много примерни матури и всички контролни, до които се добереш.

make it perfect
02-08-2013, 16:28
Програма за кандидатстудентския конкурсен изпит по История на България

Образуване и укрепване на Българската държава (края на VІІ - средата на ІХ в.)
Прабългари и славяни през епохата на "Великото преселение на народите" (ІV-VІІ в.). Основаване и начално развитие на българската държава при хан Аспарух и хан Тервел. Териториално разширение и централизация на България през първата половина на ІХ в.
Християнизация и политическо развитие на България (втората половина на ІХ - първите три десетилетия на Х в.)
Покръстване на българите и основаване на Българската църква. Дейност на Кирило-Методиевите ученици в България. Политическо и културно развитие на Българската държава при цар Симеон.
Залезът на ранносредновековното Българско царство (927-1018 г.)
Управление на цар Петър. Цар Самуил и неговите наследници в борба за запазване на българската държавна независимост. Завладяване на България от император Василий ІІ.
Възобновяване и развитие на Българското царство при Асеневци до 1241.
Въстанието на братята Петър и Асен. Завършване на освободителното движение при цар Калоян. Политическа хегемония на Българското царство в Европейския югоизток при цар Иван Асен ІІ. Държавна уредба и стопанско развитие.
Църква и култура през ХV-ХVІІ в.
Българските земи в контактната зона между християнството и исляма. Църковна организация и манастирската мрежа. Книжовни средища, изкуство, народна култура.
Политически и съпротивителни движения на българите през ХV-ХVІІ в.
Българската антиосманска съпротива през ХV в. Хайдутството. Европейският свят и българите. Българските въстания през ХVІ-ХVІІ в.
Ранно българско Възраждане.
Същност, съдържание и хронологически граници на възрожденската епоха. Фактори на българското Възраждане. Нови явления и тенденции в развитието на аграрните отношения в българските земи през ХVІІІ и началото на ХІХ в. Подем на градското стопанство (занаяти, търговия, наченки на манифактурното производство). Социални промени в българското възрожденско общество. Зараждане на българската национална идея. Паисий Хилендарски и Софроний Врачански - живот, дело, последователи.
Изграждане на новобългарската просвета и на възрожденската култура.
Движение за новобългарска просвета - предпоставки, основни етапи, дейци. Българската възрожденска култура - предпоставки за развитие; периодичен печат; наука; нови явления и тенденции в областта на литературата, изкуството, архитектурата, художествените занаяти; по-ярки възрожденски творци.
Църковно-национално движение през епохата на Възраждането.
Предпоставки за възникване на църковното движение. Основни етапи, програмни документи, дейци, идейни течения. Създаване на Българската екзархия.
Националноосвободително движение на българския народ през 50-те - средата на 70-те години на ХІХ в.
Кримската война (1853-1856) и българите. Обществено-политическа дейност на Георги Раковски (1821 - 1867). Емигрантски политически организации през 60-те и началото на 70-те години на ХІХ в. Създаване и дейност на БРЦК.
Източната криза (1875-1878) и българският политически въпрос.
Начало на Източната криза. Създаване и дейност на БРК. Опит за въстание през септември 1875 г. Създаване и дейност на Гюргевския революционен комитет. Априлско въстание 1876 г. Руско-турската война 1877/1878 г. и Освобождението на България.
Възстановяване и развитие на Българската държава (1878 - 1885 г.)
Временно руско управление. Подготовка на Органическия устав. Учредително събрание и приемане на Търновската конституция. Избор на български княз. Държавно-политическо развитие на Българското княжество до Съединението.
Съединението на Източна Румелия с Княжество България (1885 г.)
Съединисткото движение в Източна Румелия. Осъществяване на Съединението. Отношение на Великите сили и на балканските държави към Съединението. Сръбско-българска война (1885 г.). Признаване на Съединението.
България в края на ХІХ век (1887 - 1899 г.)
Управление на Народнолибералната партия - вътрешна и външна политика. Отстраняване на Стефан Стамболов от власт. Образуване на Народната партия. Вътрешна и външна политика на правителството на Константин Стоилов.
Българският национален въпрос (1878 - 1903 г.)
Възникване на българския национален въпрос. Националноосвободително движение на македонските и тракийските българи в края на ХІХ и началото на ХХ в. Илинденско-Преображенско въстание.
България в навечерието и по време на Балканските войни (1908 - 1913 г.)
Управление на Демократическата партия. Обявяване на независимостта на България (1908 г.). Изграждане на Балканския съюз. Първа Балканска война (1912 - 1913 г.). Втора Балканска (Междусъюзническа) война - 1913 г.
Държавно-политическо развитие на България (1918 - 1923 г.)
Следвоенната политическа обстановка в България. Съглашенска окупация. Коалиционни кабинети. Ньойски мирен договор. Самостоятелно управление на БЗНС - реформи и външна политика. Политически борби. Държавният преврат на 9 юни 1923 г.
България в годините на Втората световна война (1939 - 1944 г.)
Българският неутралитет в началото на войната. Вътрешнополитическо развитие. Присъединяване към Тристранния пакт. "Обединена" България. Регентски съвет. Активизиране на опозицията. Външнополитическа преориентация. Държавният преврат на 9 септември 1944 г.



УЧЕБНА ЛИТЕРАТУРА

История на България от древността до наши дни - за 11 клас, авторски колектив: Делев, П., Г. Бакалов, П. Ангелов, Ц. Георгиева, П. Митев, И. Илчев, И. Баева, Е. Калинова. С., Планета 3, 2001.

История и цивилизация - за 11 клас на СОУ, авторски колектив: Гюзелев, В.‚ Р. Гаврилова, И. Стоянов, М. Лалков, Л. Огнянов, М. Радева. С., Просвета, 2001.

История и цивилизация - за 11 клас на средните общообразователни училища, авторски колектив: Мутафчиева, В., К. Косев, С. Грънчаров, Х. Матанов, И. Илиев, А. Василев. С., Анубис, 2001.

CoNviCt
02-08-2013, 16:46
Този километричен списък действа демотивиращо. Започнали ли сте да учите?

make it perfect
02-08-2013, 18:25
Дааааааа .. ужасно много теми има ;ххх

nyxu
02-09-2013, 15:39
Боже колко много теми :(

silvina581
03-18-2013, 17:59
Решила съм матурата ми да е история, но не знам от кои учебници да уча. Ако може някой да ми каже конкретно. Доста порових в интернет и все още нищо не съм намерила.

make it perfect
03-19-2013, 12:32
Матурата включва само теми от учебната програма в училище, така че взимаш два учебника на две различни издателства и учиш. Моят учебник е на Просвета. А ако искаш да кандидатстваш с история т.е. да държиш вътрешен изпит в някой университет тогава трябва и странични неща по история да си намериш