PDA

View Full Version : Избор между руски и немски език - курсове



Graffa
02-04-2013, 17:20
Здравейте,
бих искал да ми помогнете между избора - руски или немски език !
Става въпрос за курсове,а не за избор в училище!
Към този момент уча английски и испански!

*** Моля,ако имате мнение по въпроса да ми споделите кой от двата езика сте изучавали, посещавали ли сте школа,частни уроци при учител,ако да препоръчайте ми!

Решен съм,че ще е един от двата, просто искам допълнително мнение :) !

*знам,че има ПОДОБНИ теми*

qna_m
02-04-2013, 17:26
Аз от 2 години уча немски език в езикова гимназия и много ми харесва ( честно ) , от начало беше трудно , ама сега всичко е добре , немския ще ти даде голямо предимство и е наистина хубав език :) руския също е добре , аз мисля след време и него да изуча :D

Graffa
02-04-2013, 18:06
Някой от вас да има мнение за GOETHE INSTITUT ?

sexa_na_kompleksa
02-05-2013, 06:43
Учила съм немски в училище, но, за съжаление, не мога да кажа, че го разбирам. Според мен, немският език повече ще ти послужи, отколкото руския.

Allex
02-05-2013, 07:56
аз уча немски и ми харесва, въпреки гадните думи и определителни членове щом седнеш да ги научиш няма да имаш проблеми :)))

POLLINA
02-05-2013, 08:00
Руският напоследък много навлезе, така че и с него няма да сгрешиш.

tonssy
02-05-2013, 08:14
Руският напоследък много навлезе, така че и с него няма да сгрешиш.

Мхм. И ще придобива още по- голямо значение, така че наистина и двата езика биха ти послужили.
Прецени кой ти допада повече и кой ще го учиш с по- голямо желание.

pepa97
02-05-2013, 12:14
Английският и немският вече са по-разпространени !

POLLINA
02-05-2013, 12:25
Всеки втори човек знае английски език.
Смятам,че руският ще ти помогне повече,защото на този момент се търси повече.
Младото поколение не знае руски. / по-голямата част /

qna_m
02-05-2013, 14:30
В България има доста немски фирми и инвестиции , така че с немски няма да сбъркаш ;) :)

sunrisee6
02-05-2013, 14:41
И с двата езика няма да сбъркаш, вече прецени какви възможности имаш да го учиш и кой по- ти харесва :)
Аз съм учила и двата в у-ще, на мен лично немският ми харесва. Труден е, но е систематизиран точно, ясно. С руския така и не се спогодихме :D не мога да го науча тоя език и това е... пък и желание ми липсва, не знам защо така...

За Goethe, аз изкарах там няколко нива, доволна съм и като преподаватели, и като колеги, и като база за учене. Но пак трябва много учене вкъщи, не можеш да разчиташ само на няколко часа на седмица там. Ако се насочиш към немския, препоръчвам ти Goethe Institut.

syanna
02-05-2013, 14:59
Аз уча руски, но честно казано нищо не разбирам. И двата езика са много трудни, но по-добре учи немски. Руският е сходен до българският.. Да, това няма значение, а и се отичават един от друг доста, но колкото и да е... По-лесно ще ти е да не знаеш руски и да слушаш как говори руснак, от колкото да слушаш германец примерно.

Auriss
02-05-2013, 15:08
Учил съм и двата, от опит ти го казвам - немски. Руският е доста по-благозвучен, но това едва ли те вълнува особено.
От друга страна с немски ще имаш солидна база и макар и частично ще подразбираш какво ти се говори на скандинавските езици.
Аз например реших да записвам курс по шведски тази година, но предварително си изтеглих материали от нета (учебници и записите към тях) и за седмица вече бях способен да разбирам по-простите изречения и популярните думички от native speaker-ите.
Съвсем сериозно ти го казвам, ако искаш ме слушай - с руския ще сбъркаш. Аз така направих и в последствие се наложи да записвам частни уроци по немски. Безполезен ще ти е този език, единствено да си допълваш cv-то ще ти послужи в огрооооомен процент от случаите.

Едит : пропуснах нещо важно. Немският далеч не е толкова сложен, колкото хората често го изкарват. В интерес на истината ми се стори в пъти по-лесен от англисйкия, при който просто се налага да наизустяваш правописа и произношението на солидно количество думички. Хората ще ти говорят за правила и изключения и изключения за изключенията в немския ;д , но поне ги има и не е нещо сложно.
Сериозно...лесен е и просто е необходим. Германия е 4-тата по сила икономика в света, а половин Европа говори езици, близки до немския.

whitediamond
02-05-2013, 16:39
Немски !
Като почвах да го уча,демек миналата година си мислех,че е в пъти по труден от английския,но сега не смятам така.
В немски всичко е точно,научиш ли правилата за четене,можеш да четеш абсолютно всичко,докато в английския едно пишеш,друго четеш. И до днес бъркам произношението на думите на английски.
Незнам за какво ще ти е руски...

POLLINA
02-05-2013, 16:41
Глупаво разсъждавате като казвате, че руският няма да ви е необходим.
Хубаво е и двата езика да се знаят.

whitediamond
02-05-2013, 16:44
POLLINA

Когато търсих нещо в интернет,което го нямаше на български,единствено за това съм ползвала руския...

До авторката: ходила съм на немски,първо ниво.
Бях супер доволна от курсовете,по-специално от предодавателя.

POLLINA
02-05-2013, 16:45
Много зависи за каква сфера говорим. Може би още не си се сблъскала. Няма значение, казах,че и двата езика е хубаво да се знаят.

whitediamond
02-05-2013, 16:53
За техническа сфера :D
Добре е,ама няма как да знаем всички езици.
Примерно и мен супер много ме кефи испанският,ама реално незнам дали ще ми потрябва....

POLLINA
02-05-2013, 16:54
Всеки един език ще ти е полезен по някакъв начин. Няма такова нещо като излишен.
Айде стига вече :)

Violenza
02-05-2013, 17:55
Много зависи за къде ти трябва. В повечето западноевропейски страни руският ще ти е в пъти по-ценен, защото почти не се учи. За България обаче по-скоро немският.

DisappointedDreamer
02-05-2013, 18:06
Аз например реших да записвам курс по шведски тази година,

när ska vi tala svenska tillsammans då? :Д

едит> по темата - съгласна съм с Полина и Виоленца. Руският на запад, и от опит знам в скандинавските страни, се цени мноооооооогооо.

Graffa
02-05-2013, 18:30
За немският език въобще не се замислих , че ще е в Гьоте-институт. Дори не потърсих други курсове честно казано. СПИРАМ СЕ НА НЕМСКИ за сега .. , но давайте мнение ще ми е от полза!

Някои спомена , че иска да научи испански
Испанският е лесен!Казвам го вече от опит :) ! , а това, че казват ''учиш испански и после за ягодки'' .. според мен е пълен абсурд ..

POLLINA
02-05-2013, 22:01
Няма да сгрешиш,който и от тях да започнеш да учиш. Всеки език е злато,както казват.
А не ти пречи след това да научиш и втория.
Пак казвам, много зависи от това къде и как смяташ да го изполваш.
:)

POLLINA
02-05-2013, 22:05
när ska vi tala svenska tillsammans då? :Д

едит> по темата - съгласна съм с Полина и Виоленца. Руският на запад, и от опит знам в скандинавските страни, се цени мноооооооогооо.

Аз се сещам сега за един много фрапиращ случай по този повод :cool: (Поне за мен)
В Кайро в магазините всичко живо говори на руски о.О английски не знаят.
Другото интересно,за което се сещам е ,че в някакъв хотел в Кайро тоалетните чинии са били български :D
Не съм го видяла лично,но майка ми и баща ми ми го казаха :cool:

DisappointedDreamer
02-06-2013, 06:16
^е, тука няма много руснаци, но чуят ли че говориш руски, гледат като гръмнати. Ценят го. Искат го. Тук, поне.

xoxi
02-06-2013, 09:30
Който учи испански, да почва и италиански. Езиците са страшно близки, имат много сходства и едновременното им изучаване е страшно приятно, забавно и се учи по-лесно, опитвайки се да се открият всички прилики и разлики.

Иначе аз вече 6-та година уча немски. Преди учехме по 20 часа на седмица, сега ги смъкнахме до 8-9. Не е труден език, само в началото трябва да се учи/зубри граматиката и думите. След това вече всичко протича много лесно и приятно. Четенето се усвоява за максимум седмица. В България е много по-лесно да си намериш работа с немски, отколкото с английски. Гьоте института пък дава много възможности за продължаване на обучението в чужбина.
Руският аз лично го харесвам повече, въпреки, че го уча само в домашна обстановка. В България поне не знам да има шанс за голяма реализация с руски език, не е толкова търсен. Аз го уча за удоволствие.
Препоръчвам все пак да запишеш немски.

Graffa
02-07-2013, 10:17
Който учи испански, да почва и италиански. Езиците са страшно близки, имат много сходства и едновременното им изучаване е страшно приятно, забавно и се учи по-лесно, опитвайки се да се открият всички прилики и разлики.

Иначе аз вече 6-та година уча немски. Преди учехме по 20 часа на седмица, сега ги смъкнахме до 8-9. Не е труден език, само в началото трябва да се учи/зубри граматиката и думите. След това вече всичко протича много лесно и приятно. Четенето се усвоява за максимум седмица. В България е много по-лесно да си намериш работа с немски, отколкото с английски. Гьоте института пък дава много възможности за продължаване на обучението в чужбина.
Руският аз лично го харесвам повече, въпреки, че го уча само в домашна обстановка. В България поне не знам да има шанс за голяма реализация с руски език, не е толкова търсен. Аз го уча за удоволствие.
Препоръчвам все пак да запишеш немски.


Aз испански уча , но към този момент не съм се замислял за италиански. Предпочитам на първо време да потръгнат плановете с немския :).

scrooper
02-08-2013, 08:30
Двата :д И все пак немски ще ти влезе повече в употреба.