PDA

View Full Version : Може ли малко помощ ? :(



thEangel1094
02-15-2013, 15:01
Здравейте,
Трябва ми есе на тема "Твоите идеи са вятър, а моето злато е наслаждение."
Търсих в Google, но не открих нищо.. обикновено не съм от хората, които копират написаното в интернет, просто не мога да разтълкувам посланието на темата.. ако някой може да ми даде есе или да ме упъти в каква насока да пиша, ще съм му адски благодарна!
Благодаря предварително :)

Amore-Mio*
02-19-2013, 16:05
Наистина някакво странно е това и като се позамисля, ми се струва, че посланието може би е нещо от сорта на някакъв сблъсък между духовното/вътрешното/желанието/волята и материалното. Но в никакъв случай не бих могла да ти гарантирам това.

Учителката не ви ли е дала някаква насока?

tonssy
02-19-2013, 16:07
Това е цитат от "Разни хора, разни идеали", по принцип. Прочети фейлетоните и обвържи есето с тях (мисля че това е от втория фейлетон, но не гарантирам)

Tsukuda_Hiroshi
02-19-2013, 16:23
Твоите идеи са вятър, а моето злато е наслаждение.

Всичко, което човечеството е постигнало днес е възникнало като идея в главата на някой, който си е задал въпроса "Ами ако...". В началото предците ни вероятно са се питали "Ами ако зад тази планина има още една" - така започнали да пътуват и да откриват какво има зад планината, реката, полето или гората, която виждат. След това са започнали да си задават въпроса "Ами ако на Луната има нещо?" - и днес полетите до въпросното небесно тяло са вече факт.
Ако Нютон не се беше заинтригувал от идеята защо ябълката пада, до днес нямаше да знаем, че земното ускорение е 9,8 м/2 (на квадрат). Медицината също нямаше да е развита, ако лекарите от древността не бяха си задавали въпроси. Идеите поставят началото на всяко откритие, колкото и бавно да се стига до него. В началото полета на човек може да е изглеждало като глупава идея за съвременниците на Икар, но днес приемаме полетите едва ли не за даденост.
Но може ли идеята да нахрани гладния веднага? Да стопли на момента премръзналия или да излекува болния? За съжаление отговора на тези въпроси е отрицателен. Днес парите "въртят" света, както се казва. Въпреки всички открити лекарства, хора умират ежедневно, защото нямат пари да си ги позволят. В Сомалия деца умират от глад, защото храната не достига, понеже богаташите в другия край на света преяждат. В Кения умират от жажда поради същата причина - на запад цивилизацията се любува на шадравани, водоскоци и водни пързалки.
Бруталната истина днес е, че и най-дръзката идея не може да помогне на човек, ако той не е в състояние да си я позволи... Можем да се наслаждаваме на нормалния живот, изпълнен с вкусна храна,чиста вода, топли дрехи през зимата само, ако можем да платим, за да получим това удоволствие! А идеите? Идеите са вятър-работа докато тяхното време не дойде! Вероятно ще доживеем и тези дни, но за сега - нека се насладим на малкото, което парите могат да ни осигурят...


(за около 10 минути, толкова успях да измисля. Дано сЪм помогнал. Естествено, за да движим еволюцията напред, използвайки малките си мозЪчета, препорЪчвам ти да го бАрнеш малко... Нищо не те спира да го играеш copy-paste, но ти най-добре знаеш какво се иска от теб като идея... )